sysstat 8.1.1 - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Cannot open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Cannot handle so many processors!
sv: Kan inte hantera så många processorer!

en: Usage:
sv: Användning:

en: options...
sv: flaggor...

en: interval
sv: intervall

en: count
sv: antal

en: Options are:
sv: Flaggor är:

en: device
sv: enhet

en: Time: %s
sv: Tid: %s

en: -x and -p options are mutually exclusive
sv: flaggorna -x och -p är ömsesidigt uteslutande

en: cpu
sv: processor

en: Average:
sv: Genomsnitt:

en: Not that many processors!
sv: Inte så många processorer!

en: command
sv: kommando

en: Requested activities not available
sv: Begärda aktiviteter är inte tillgängliga

en: Error while reading system activity file: %s
sv: Fel vid inläsning av systemaktivitetsfil: %s

en: End of system activity file unexpected
sv: Oväntat slut på systemaktivitetsfil

en: File created using sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
sv: Fil skapad med sar/sadc från sysstat version %d.%d.%d

en: Invalid system activity file: %s
sv: Ogiltig systemaktivitetsfil: %s

en: Current sysstat version can no longer read the format of this file (%#x)
sv: Aktuell version av sysstat kan inte längre läsa formatet på denna fil (%#x)

en: Requested activities not available in file %s
sv: Begärda aktiviteter inte tillgängliga i filen %s

en: outfile
sv: utfil

en: comment
sv: kommentar

en: Cannot write data to system activity file: %s
sv: Kan inte skriva data till systemaktivitetsfil: %s

en: Cannot write system activity file header: %s
sv: Kan inte skriva systemaktivitetsfilhuvud: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
sv: Kan inte lägga till data till den filen (%s)

en: datafile
sv: datafil

en: sar_options...
sv: sar_flaggor...

en: System activity data file: %s (%#x)
sv: Systemaktivitetsfil: %s (%#x)

en: Host:
sv: Värd:

en: Activity flag: %#x
sv: Aktivitetsflagga: %#x

en: Size of a long int: %d
sv: Storlek på en lång int: %d

en: Number of CPU: %u
sv: Antal processorer: %u

en: Number of interrupts per CPU: %u
sv: Antal avbrott per processor: %u

en: Number of disks: %u
sv: Antal diskar: %u

en: Number of serial lines: %u
sv: Antal serieterminaler: %u

en: Number of network interfaces: %u
sv: Antal nätverksgränssnitt: %u

en: filename
sv: filnamn

en: Not an SMP machine...
sv: Inte en flerprocessorsmaskin...

en: Invalid data format
sv: Ogiltigt dataformat

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
sv: Använder fel datainsamlare från en annan version av sysstat

en: -f and -o options are mutually exclusive
sv: flaggorna -f och -o är ömsesidigt uteslutande

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
sv: Läser inte från en systemaktivitetsfil (använd flaggan -f)

en: Cannot find the data collector (%s)
sv: Kan inte hitta datainsamlaren (%s)
