sysstat-10.0.3 - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
da: Brug: %s [ flag ] [ <interval> [ <count> ] ]

en: Options are:
    [ --debuginfo ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
da: Flag er:
    [ --debuginfo ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: Options are:
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
da: Flag er:
    [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: Cannot open %s: %s
da: Kan ikke åbne %s: %s

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -N ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -z ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ] [ --debuginfo ]
da: Flag er:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -N ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -z ]
    [ <enhed> [...] | ALL ] [ -p [ <enhed> [,...] | ALL ] ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -N ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -z ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
da: Flag er:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -N ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -z ]
    [ <enhed> [...] | ALL ] [ -p [ <enhed> [,...] | ALL ] ]

en: Cannot find disk data
da: Kan ikke lokalisere diskdata

en: Options are:
    [ -A ] [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -u ]
    [ -P { <cpu> [,...] | ON | ALL } ] [ -V ]
da: Flag er:
    [ -A ] [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ] [ -u ]
    [ -P { <cpu> [,...] | ON | ALL } ] [ -V ]

en: Average:
da: Middel:

en: Not that many processors!
da: Der er ikke så mange cpuer!

en: Options are:
    [ -C <command> ] [ -d ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -r ] [ -s ]
    [ -t ] [ -u ] [ -V ] [ -w ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
da: Flag er:
    [ -C <kommando> ] [ -d ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -r ] [ -s ]
    [ -t ] [ -u ] [ -V ] [ -w ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]

en: Requested activities not available
da: Angivne aktiviteter er ikke tilgængelig

en: Summary
da: Resume

en: Other devices not listed here
da: Andre enheder ikke vist her

en: Cannot handle so many processors!
da: Kan ikke håndtere så mange cpuer!

en: Error while reading system activity file: %s
da: Læsefejl ved indlæsning af aktivitetsfil: %s

en: End of system activity file unexpected
da: Uventet afslutning på systemaktivitetsfil

en: File created using sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
da: Fil oprettet ved brug af sar/sadc fra sysstat version %d.%d.%d

en: Invalid system activity file: %s
da: Ugyldig systemaktivitetsfil: %s

en: Current sysstat version can no longer read the format of this file (%#x)
da: Nuværende sysstat version kan ikke længere læse formatet på denne fil (%#x)

en: Requested activities not available in file %s
da: Angivne aktiviteter findes ikke i filen %s

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
da: Brug: %s [ flag ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <uddatafil> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -F ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
da: Flag er:
    [ -C <kommentar> ] [ -F ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
da: Kan ikke skrive data til systemaktivitetsfil: %s

en: Cannot write system activity file header: %s
da: Kan ikke skrive systemaktivitetsfilhoved: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
da: Kan ikke tilføje data til den fil (%s)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> ]
da: Brug: %s [ flag... ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafil> ]

en: Options are:
    [ -d | -j | -p | -x ] [ -C ] [ -H ] [ -h ] [ -T ] [ -t ] [ -V ]
    [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ] [ -s [ <hh:mm:ss> ] ] [ -e [ <hh:mm:ss> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
da: Flag er:
    [ -d | -j | -p | -x ] [ -C ] [ -H ] [ -h ] [ -T ] [ -t ] [ -V ]
    [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ] [ -s [ <tt:mm:ss> ] ] [ -e [ <tt:mm:ss> ] ]
    [ -- <sar_flag...> ]

en: System activity data file: %s (%#x)
da: Systemaktivitetsdatafil: %s (%#x)

en: Host:
da: Vært:

en: Size of a long int: %d
da: Størrelse på en lang int: %d

en: List of activities:
da: Oversigt over aktiviteter:

en: 	[Unknown activity format]
da: 	[Ukendt aktivitetsformat]

en: Options are:
    [ -A ] [ -b ] [ -B ] [ -C ] [ -d ] [ -h ] [ -H ] [ -p ] [ -q ] [ -r ]
    [ -R ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -v ] [ -V ] [ -w ] [ -W ] [ -y ]
    [ -I { <int> [,...] | SUM | ALL | XALL } ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ -o [ <filename> ] | -f [ <filename> ] ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <hh:mm:ss> ] ] [ -e [ <hh:mm:ss> ] ]
da: Flag:
    [ -A ] [ -b ] [ -B ] [ -C ] [ -d ] [ -h ] [ -H ] [ -p ] [ -q ] [ -r ]
    [ -R ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -v ] [ -V ] [ -w ] [ -W ] [ -y ]
    [ -I { <int> [,...] | SUM | ALL | XALL } ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ -m { <nøgleord> [,...] | ALL } ] [ -n { <nøgleord> [,...] | ALL } ]
    [ -o [ <filnavn> ] | -f [ <filnavn> ] ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <tt:mm:ss> ] ] [ -e [ <tt:mm:ss> ] ]

en: Main options and reports:
da: Vigtigste flag og rapporter:

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics
da: 	-b	I/O og statistik for overførelsesrate

en: 	-B	Paging statistics
da: 	-B	Pagingstatistik

en: 	-d	Block device statistics
da: 	-d	Statistik for blokenhed

en: 	-H	Hugepages utilization statistics
da: 	-H	Forbrugsstatistik for store sider

en: 	-I { <int> | SUM | ALL | XALL }
    		Interrupts statistics
da: 	-I { <int> | SUM | ALL | XALL }
    		Statistik for afbrydelser

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics
    		Keywords are:
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
da: 	-m { <nøgleord> [,...] | ALL }
    		Statistik for strømstyring
    		Nøgleord:
    		CPU	CPU-klokfrekvens lige nu
    		FAN	Blæserhastighed
    		FREQ	Gennemsnitlig CPU-klokfrekvens
    		IN	Spændingsindgange
    		TEMP	Enhedens temperatur
    		USB	USB-enheder tilsluttet systemet

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
da: 	-n { <nøgleord> [,...] | ALL }
    		Netværksstatistik
    		Nøgleord er:
    		DEV	Netværksgrænseflader
    		EDEV	Netværksgrænseflader (fejl)
    		NFS	NFS-klient
    		NFSD	NFS-server
    		SOCK	Sokler	(v4)
    		IP	IP-trafik	(v4)
    		EIP	IP-trafik	(v4) (fejl)
    		ICMP	ICMP-trafik	(v4)
    		EICMP	ICMP-trafik	(v4) (fejl)
    		TCP	TCP-trafik	(v4)
    		ETCP	TCP-trafik	(v4) (fejl)
    		UDP	UDP-trafik	(v4)
    		SOCK6	Sokler	(v6)
    		IP6	IP-trafik	(v6)
    		EIP6	IP-trafik	(v6) (fejl)
    		ICMP6	ICMP-trafik	(v6)
    		EICMP6	ICMP-trafik	(v6) (fejl)
    		UDP6	UDP-trafik	(v6)

en: 	-q	Queue length and load average statistics
da: 	-q	Statistik for kølængde og gennemsnitlig belastning

en: 	-r	Memory utilization statistics
da: 	-r	Statistik for hukommelsesforbrug

en: 	-R	Memory statistics
da: 	-R	Hukommelsesstatistik

en: 	-S	Swap space utilization statistics
da: 	-S	Statistik for swappladsforbrug

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics
da: 	-u [ ALL ]
    		Statistik for CPU-forbrug

en: 	-v	Kernel table statistics
da: 	-v	Statistik for kernetabel

en: 	-w	Task creation and system switching statistics
da: 	-w	Opgaveoprettelse og statistik for systemskift

en: 	-W	Swapping statistics
da: 	-W	Statistik for swapping

en: 	-y	TTY device statistics
da: 	-y	TTY enhedsstatistik

en: End of data collecting unexpected
da: Uventet afslutning på dataindsamling

en: Invalid data format
da: Ugyldig dataformat

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
da: Bruger en forkert dataindsamler fra en anden sysstat version

en: Inconsistent input data
da: Inkonsistent inddata

en: -f and -o options are mutually exclusive
da: flagene -f og -o udelukker hinanden

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
da: Læsning sker ikke fra en systemaktivitetsfil (brug flaget -f)

en: Cannot find the data collector (%s)
da: Kan ikke lokalisere dataindsamleren (%s)
