gst-plugins-good 1.0.3 - en to ja translation catalogue (82 entries)

en: Failed to decode JPEG image
ja: JPEG画像のデコードに失敗しました

note: TRANSLATORS: 'song title' by 'artist name'
en: '%s' by '%s'
ja: '%s' , '%s'

en: Could not connect to server
ja: サーバーへ接続できません

en: No URL set.
ja: URLが指定されていません。

en: Could not resolve server name.
ja: サーバー名を解決できません。

en: Could not establish connection to server.
ja: サーバーへの接続を確立できません。

en: Secure connection setup failed.
ja: セキュア接続のセットアップに失敗しました。

en: Server sent bad data.
ja: サーバが不正なデータを送信しました。

en: Server does not support seeking.
ja: サーバーはシークをサポートしていません。

en: No or invalid input audio, AVI stream will be corrupt.
ja: 入力オーディオが存在しないか無効であるため、AVI ストリームは壊れます。

en: This file contains no playable streams.
ja: このファイルには再生不可能なストリームが含まれています

en: This file is invalid and cannot be played.
ja: このファイルは不正なため再生することができません

en: This file is corrupt and cannot be played.
ja: このファイルは壊れているため再生することができません

en: Invalid atom size.
ja: 不正なアトムサイズ

en: This file is incomplete and cannot be played.
ja: このファイルは正常ではないため、再生することができません

en: The video in this file might not play correctly.
ja: このファイルの中の動画は正しく再生できないかもしれません

en: This file contains too many streams. Only playing first %d
ja: このファイルには多くのストリームが格納されているため、最初の %d 個のみ再生します

en: No supported stream was found. You might need to install a GStreamer RTSP extension plugin for Real media streams.
ja: サポートしているストリームが見つかりません。Real メディアストリームのためのGStreamer RTSP 拡張プラグインをインストールする必要があるかもしれません。

en: No supported stream was found. You might need to allow more transport protocols or may otherwise be missing the right GStreamer RTSP extension plugin.
ja: サポートしているストリームが見つかりません。別の転送プロトコルをインストールする必要があるかもしれません。または、正しい GStreamer RTSP 拡張プラグインがないのかもしれません。

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
ja: 再生用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。デバイスが他のアプリケーションで利用されています

en: Could not open audio device for playback. You don't have permission to open the device.
ja: 再生用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。デバイスを開くための権限がありません。

en: Could not open audio device for playback.
ja: 音声デバイスを読み取り用に開くことができません。

en: Could not open audio device for playback. This version of the Open Sound System is not supported by this element.
ja: 再生用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。このバージョンの Open Sound System は、このエレメントによってサポートされていません。

en: Playback is not supported by this audio device.
ja: 再生はこのオーディオデバイスではサポートされていません。

en: Audio playback error.
ja: オーディオ再生エラーです。

en: Recording is not supported by this audio device.
ja: このオーディオデバイスによって録音はサポートされていません。

en: Error recording from audio device.
ja: オーディオデバイスからの録音時にエラーが発生しました。

en: Could not open audio device for recording. You don't have permission to open the device.
ja: 録音用にオーディオデバイスを開くことができませんでした。デバイスを開くための権限がありません。

en: Could not open audio device for recording.
ja: 音声デバイスを録音用に開くことができません。

en: Record Source
ja: 録音ソース

en: Microphone
ja: マイクロフォン

en: Line In
ja: ライン入力

en: Internal CD
ja: 内蔵CD

en: SPDIF In
ja: SPDIF入力

en: AUX 1 In
ja: AUX 1入力

en: AUX 2 In
ja: AUX 2入力

en: Volume
ja: 音量

en: Gain
ja: ゲイン

en: Monitor
ja: モニター

en: Built-in Speaker
ja: ビルトインスピーカ

en: Headphone
ja: ヘッドフォン

en: Line Out
ja: ライン出力

en: SPDIF Out
ja: SPDIF出力

en: AUX 1 Out
ja: AUX 1出力

en: AUX 2 Out
ja: AUX 2出力

en: Error reading %d bytes from device '%s'.
ja: デバイス %2$s から　%1$d バイト読み込み時にエラーが発生しました。

en: Failed to enumerate possible video formats device '%s' can work with
ja: デバイス'%s'が作業できるビデオ形式の数え上げに失敗しました

en: Could not map buffers from device '%s'
ja: デバイス '%s' からバッファをマップできません。

en: The driver of device '%s' does not support the IO method %d
ja: デバイス '%s' のドライバはIOメソッド%dをサポートしていません

en: The driver of device '%s' does not support any known IO method.
ja: デバイス '%s' のドライバは知られているいかなるIOメソッドもサポートしていません。

en: Device '%s' is busy
ja: デバイス`%s'はビジー状態です

en: Device '%s' cannot capture at %dx%d
ja: デバイス '%s' は %dx%d でキャプチャできません

en: Device '%s' cannot capture in the specified format
ja: デバイス '%s' は指定されたフォーマットでキャプチャできません

en: Could not get parameters on device '%s'
ja: デバイス '%s' 上のパラメータを取得できません。

en: Video device did not accept new frame rate setting.
ja: ビデオデバイスが新しいフレームレート設定を受け付けません。

en: Failed to get settings of tuner %d on device '%s'.
ja: デバイス '%2$s' 上のチューナー %1$d の設定の取得に失敗しました。

en: Error getting capabilities for device '%s'.
ja: デバイス'%s' の能力を取得する時にエラーが発生しました。

en: Device '%s' is not a tuner.
ja: デバイス '%s' はチューナではありません。

en: Failed to get radio input on device '%s'.
ja: デバイス '%s' 上のラジオ入力の取得に失敗しました。

en: Failed to set input %d on device %s.
ja: デバイス '%2$s' 上の入力%1$d の設定に失敗しました。

en: Failed to change mute state for device '%s'.
ja: デバイス '%s' のミュート状態の変更に失敗しました

en: Error getting capabilities for device '%s': It isn't a v4l2 driver. Check if it is a v4l1 driver.
ja: デバイス '%s' の能力を取得する時にエラーが発生しました: v4l2 ドライバではありません。v4l1 ドライバでないか、チェックしてください。

en: Failed to query attributes of input %d in device %s
ja: デバイス %2$s 内の入力 %1$d の属性のクエリーに失敗しました

en: Failed to get setting of tuner %d on device '%s'.
ja: デバイス '%2$s' 上のチューナー %1$d の設定の取得に失敗しました。

en: Failed to query norm on device '%s'.
ja: デバイス '%s' 上のノルムの取得に失敗しました。

en: Failed getting controls attributes on device '%s'.
ja: デバイス '%s' のコントロール属性の取得に失敗しました

en: Cannot identify device '%s'.
ja: デバイス'%s'を特定できません。

en: This isn't a device '%s'.
ja: これはデバイス '%s' ではありません

en: Could not open device '%s' for reading and writing.
ja: デバイス '%s' を読み取り用と書き込み用に開くことができません

en: Device '%s' is not a capture device.
ja: デバイス '%s' はキャプチャデバイスではありません

en: Device '%s' is not a output device.
ja: デバイス '%s' は出力デバイスではありません

en: Failed to set norm for device '%s'.
ja: デバイス '%s' 上のノルムの設定に失敗しました。

en: Failed to get current tuner frequency for device '%s'.
ja: デバイス '%s' の現在のチューナーの周波数の取得に失敗しました

en: Failed to set current tuner frequency for device '%s' to %lu Hz.
ja: デバイス '%s' のチューナーの周波数の %lu Hz への設定に失敗しました

en: Failed to get signal strength for device '%s'.
ja: デバイス '%s' の信号の強さの取得に失敗しました。

en: Failed to get value for control %d on device '%s'.
ja: デバイス '%2$s' 上のコントロール %1$d の値の取得に失敗しました。

en: Failed to set value %d for control %d on device '%s'.
ja: デバイス '%3$s' 上のコントロール %2$d の値を %1$d へ設定することに失敗しました。

en: Failed to get current input on device '%s'. May be it is a radio device
ja: デバイス '%s' 上の現在の入力の取得に失敗しました。ラジオデバイスかもしれません

en: Failed to get current output on device '%s'. May be it is a radio device
ja: デバイス '%s' 上の現在の出力の取得に失敗しました。ラジオデバイスかもしれません

en: Failed to set output %d on device %s.
ja: 出力%dをデバイス %s に設定できませんでした。

en: Changing resolution at runtime is not yet supported.
ja: 実行時の解像度変更はサポートされていません。

en: Cannot operate without a clock
ja: クロックなしでは動作できません。
