seahub - en to ar translation catalogue (1094 entries)

en: Name is too long (maximum is 64 characters)
ar: الاسم طويل جدا (الحد الأقصى 64 حرف)

en: Name should not include '/'.
ar: الاسم لا يجب ان يحتوي على '/'.

en: Department is too long (maximum is 512 characters)
ar: اسم الإدارة طويل جدا (الحد الأقصى 512 حرف)

en: Space quota can't be empty
ar: المساحة المخصصة لا يمكن أن تكون فارغة

en: Must be an integer that is greater than or equal to 0.
ar: يجب أن يكون عدد صحيح أكبر من أو يساوي 0.

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
ar: المساحة المخصصة صغيرة جدا (على الأقل 0)

en: Failed to set quota: maximum quota is %d MB
ar: فشل تحديد المخصص: المخصص الأقصى %d MB

en: My Library
ar: مكتبتي

en: Group name can only contain letters, numbers, blank, hyphen or underscore
ar: اسم المجموعة يمكن أن يحتوي فقط على أحرف، أرقام، فراغ، - أو _

en: There is already a group with that name.
ar: توجد مجموعة بنفس الاسم.

en: User %s is already group owner.
ar: المستخدم %s هو مالك المجموعة بالفعل.

en: System library can not be deleted.
ar: لا يمكن حذف مكتبة النظام

en: User %s is already library owner.
ar: المستخدم %s هو مالك المكتبة بالفعل.

en: Email %s invalid.
ar: عنوان البريد %s غير صحيح.

en: Invalid destination path
ar: مسار الوجهة غير صحيح

en: Destination path is too long.
ar: مسار الوجهة طويل جدا.

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
ar: لا يمكن نقل المجلد %(src)s إلى المجلدات المتفرعة منه %(des)s

en: Cancel failed
ar: فشل الإلغاء

en: Check file lock error
ar: تحقق من خطأ اقفال الملف

en: File is locked
ar: الملف مقفل

en: Internal Server Error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: Permission denied.
ar: الترخيص مرفوض.

en: User %s is already a group member.
ar: المستخدم %s عضو في المجموعة بالفعل.

en: User %s not found in organization.
ar: المستخدم %s غير موجود في النظام.

en: The email address is not allowed to be invited as a guest.
ar: لا يمكن دعوة عنوان البريد كضيف.

en: %s is already invited.
ar: لقد تم دعوة %s مسبقا.

en: User %s already exists.
ar: المستخدم %s موجود مسبقا.

en: Error
ar: خطأ

en: Wrong password
ar: كلمة مرور غير صحيحة

en: Internal server error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: Decrypt library error
ar: خطأ فك تشفير المكتبة

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
ar: فشل ارسال الرابط المشترك. خدمة البريد غير مهيئة بشكل صحيح، الرجاء الاتصال

en: file
ar: ملف

en: A file is shared to you on %s
ar: تم مشاركة ملف معك على %s

en: directory
ar: مجلد

en: A directory is shared to you on %s
ar: تم مشاركة مجلد معك على %s

en: An upload link is shared to you on %s
ar: تم مشاركة رابط تحميل معك على %s

en: Password is too short.
ar: كلمة المرور قصيرة جدا.

en: Password is too short
ar: كلمة المرور قصيرة جدا

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
ar: %(ext)s امتداد ملف غير صالح. الامتدادات المرخصة هي : %(valid_exts_list)s

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
ar: الملف كبير جدا (%(size)s), المساحة الأقصى المسموحة %(max_valid_size)s

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
ar: أنت تمتلك %(nb_avatars)d شعارات, و الحد المسموح %(nb_max_avatars)d.

en: Total size exceeds limit.
ar: الحجم الإجمالي تجاوز الحد الأقصى.

en: Personal info
ar: معلومات شخصية

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Important dates
ar: تواريخ مهمة

en: Groups
ar: مجموعات

en: Password changed successfully.
ar: تم تغيير كلمة المرور بنجاح.

en: Change password: %s
ar: تغيير كلمة المرور: %s

en: Please log in.
ar: الرجاء تيجيل الدخول.

en: Email or Username
ar: البريد أو اسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Please enter a correct email/username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ar: الرجاء ادخال بريد/اسم مستخدم و كلمة مرور. لاحظ بأن كلا الحقلين حساسين لحالة الأحرف.

en: This account is inactive.
ar: هذا الحساب غير فعال.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ar: متصفح الانترنت خاصتك لا يبدو بأنه يدعم الكوكيز. الكوكيز مطلوبة لتسجيل الدخول

en: E-mail
ar: البريد

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
ar: فشل ارسال البريد، خدمة البريد الالكتروني غير مهيئة بشكل صحيح، الرجاء مراجعة المسئول.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ar: عنوان البريد غير مرتبط بحساب مستخدم، هل أنت متأكد من قيامك بالتسجيل؟

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
ar: لا يمكن إعادة تهيئة كلمة المرور، اتصل بمدير LDAP.

en: Reset Password on %s
ar: إعادة تهيئة كلمة المرور على %s

en: New password
ar: كلمة مرور جديدة

en: New password confirmation
ar: تأكيد كلمة المرور

en: The two password fields didn't match.
ar: كلمتي المرور غير متطابقتان.

en: Old password
ar: كلمو المرور السابقة

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ar: كلمة المرور السابقة غير صحيحة. الرجاء إعادة الادخال.

en: Password (again)
ar: كلمة المرور(إعادة)

en: Enter a valid e-mail address.
ar: أدخل عنوان بريد صحيح.

en: This account has been frozen due to too many failed login attempts.
ar: تم تجميد الحساب نتيجة لمحاولات دخول فاشلة كثيرة.

en: Logged out
ar: تم تسجيل الخروج

en: Failed to send email, please contact administrator.
ar: فشل ارسال البريد، اتصل بالمسئول.

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
ar: لا يمكن تحديث كلمة المرور، الرجاء الاتصال بمدير LDAP.

en: Avatar for %s
ar: شعار %s

en: Upload Avatar
ar: تحميل شعار

en: Your current avatar:
ar: شعارك الحالي:

en: Upload New Avatar:
ar: تحميل شعار جديد:

en: Upload New Image
ar: تحميل صورة جديدة

en: Please select the avatars that you would like to delete.
ar: الرجاء تحديد الشعارات التي ترغب بحذفها.

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
ar: لا يوجد لديك شعارات للحذف. الرجاء <a href="%(avatar_change_url)s">تحميل شعار</a> الان.

en: Delete These
ar: حذف هؤلاء

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
ar: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> قد حدثوا شعاراتهم <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
ar: لقد قمت بتحديث شعارك <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: Successfully uploaded a new avatar.
ar: تم تحميل شعار جديد بنجاح

en: Successfully updated your avatar.
ar: تم تحديث شعارك بنجاح

en: Successfully deleted the requested avatars.
ar: تم حذف الشعارات المحددة بنجاح.

en: Account %(account)s froze on %(site)s.
ar: الحساب %(account)s تجمد على %(site)s.

en: Email address
ar: عنوان الريد

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: This value must be of length 40
ar: القيمة يجب أن تكون بطول 40 خانة

en: The number of users exceeds the limit.
ar: عدد المستخدمين تجاوز الحد المسموح.

en: Enter a valid email address.
ar: أدخل عنوان بريد صحيح.

en: Invalid user id.
ar: رمز دخول غير صحيح.

en: name
ar: اسم

en: department
ar: ادارة

en: telephone
ar: التلفون

en: note
ar: ملاحظة

en: Files in this library can not be viewed online.
ar: الملفات في هذه المكتبة لا يمكن عرضها مباشر.

en: Email
ar: البريد

en: Name
ar: الاسم

en: Contact Email
ar: بريد الاتصال

en: Status
ar: الحالة

en: Role
ar: وظيفة

en: Space Usage
ar: المساحة المستخدمة

en: Space Quota
ar: المساحة المخصصة

en: Create At
ar: انشاء على

en: Last Login
ar: آخر دخول

en: Admin
ar: مدير

en: Active
ar: فعال

en: Inactive
ar: غير فعال

en: Yes
ar: نعم

en: Guest
ar: ضيف

en: Default
ar: افتراضي

en: Added
ar: مضاف

en: Deleted
ar: محذوف

en: Removed
ar: محذوف

en: Modified
ar: معدل

en: Renamed
ar: معاد تسميته

en: Moved
ar: منقول

en: Added directory
ar: مجلد مضاف

en: Removed directory
ar: مجلد محذوف

en: Renamed directory
ar: مجلد معاد تسميته

en: Moved directory
ar: مجلد منقول

en: Added or modified
ar: مضاف أو معدل

en: Reverted library to status at
ar: مكتبة معادة الى الحالة في

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
ar: ملف "%(file)s" معاد الى الحالة في %(time)s.

en: Recovered deleted directory
ar: تم استعادة مجلد محذوف

en: Changed library name or description
ar: تم تغيير اسم او وصف المكتبة

en: Auto merge by seafile system
ar: دمج تلقائي بواسطة نظام seafile

en: Just now
ar: الان

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
ar[0]: قبل اقل من %(days)d يوم
ar[1]: منذ %(days)d يوم
ar[2]: منذ %(days)d يومين
ar[3]: منذ %(days)d أيام
ar[4]: منذ %(days)d يوما
ar[5]: منذ %(days)d يوم

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
ar[0]: قبل أقل من %(hours)d ساعة
ar[1]: منذ %(hours)d ساعة
ar[2]: منذ %(hours)d ساعتين
ar[3]: منذ %(hours)d ساعات
ar[4]: منذ %(hours)d ساعة
ar[5]: منذ %(hours)d ساعة

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
ar[0]: قبل أقل من %(minutes)d دقيقة
ar[1]: منذ %(minutes)d دقيقة
ar[2]: منذ %(minutes)d دقيقتين
ar[3]: منذ %(minutes)d دقائق
ar[4]: منذ %(minutes)d دقيقة
ar[5]: منذ %(minutes)d دقيقة

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
ar[0]: قبل أقل من %(seconds)d ثانية
ar[1]: منذ %(seconds)d ثانية
ar[2]: منذ %(seconds)d ثانيتين
ar[3]: منذ %(seconds)d ثواني
ar[4]: منذ %(seconds)d ثانية
ar[5]: منذ %(seconds)d ثانية

en: Read-Write
ar: قراءة-كتابة

en: Read-Only
ar: للقراءة فقط

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
ar[0]: اقل من %(size)d بايت
ar[1]: %(size)d بايت
ar[2]: %(size)d بايتين
ar[3]: %(size)d بايتات
ar[4]: %(size)d بايت
ar[5]: %(size)d بايت

en: Email is required.
ar: عنوان البريد مطلوب

en: Contacts
ar: جهات الاتصال

en: Add Contacts
ar: إضافة جهة اتصال

en: Email
ar: البريد

en: Note
ar: ملاحظة

en: Operations
ar: العمليات

en: Edit
ar: تحرير

en: Delete
ar: حذف

en: You don't have any contacts
ar: لا يوجد لديك جهات اتصال

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
ar: أضف جهات اتصالك بحيث يمكنك مشاركة المكتبات و ارسال روابط الملفات المشتركة سريعا.

en: Note(optional)
ar: ملاحظة(اختياري)

en: Submit
ar: تقديم

en: Edit Contact
ar: تحرير جهة الاتصال

en: Failed. Please check the network.
ar: فشل. الرجاء التحقق من الشبكة.

en: Delete Contact
ar: حذف جهة اتصال

en: You cannot add yourself.
ar: لا يمكنك إضافة نفسك.

en: %s is not a valid email.
ar: %s ليس عنوان بريد صحيح.

en: %s is already in your contacts.
ar: %s موجود بالفعل ضمن جهات الاتصال.

en: Successfully added %s to contacts.
ar: تم إضافة %s الى جها الاتصال بنجاح.

en: Failed to add %s to contacts.
ar: فشل إضافة %s الى جهات الاتصال.

en: Successfully edited %s.
ar: تم تحرير %s بنجاح.

en: Successfully Deleted %s
ar: تم حذف %s بنجاح

en: A user with this email already exists.
ar: يوجد مستخدم مرتبط بعنوان البريد هذا.

en: The two passwords didn't match.
ar: كلمتي المرور غير متطابقتين.

en: Name can't be empty
ar: الاسم لا يمكن أن يكون فارغ

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
ar: الاسم طويل جدا (الحد الأقصى 255 حرف)

en: Description can't be empty
ar: الوصف لا يمكن أن يكون فارغا

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
ar: الوصف طويل جدا (الحد الأقصى 100 حرف)

en: Name %s is not valid
ar: الاسم %s غير صحيح

en: Argument missing
ar: متغير مفقود

en: Oldname is required
ar: الاسم السابق مطلوب

en: It's too long.
ar: طويل جدا.

en: It's required.
ar: مطلوب.

en: Name "%s" is not valid
ar: الاسم %s غير صحيح

en: Library name is required
ar: اسم المكتبة مطلوب

en: Please enter a number
ar: الرجاء ادخال رقم

en: Name is required
ar: الاسم مطلوب

en: Please enter a valid number
ar: الرجاء ادخال رقم صحيح

en: Text is required
ar: النص مطلوب

en: The group has already created
ar: لقد تم انشاء المجموعة مسبقا

en: Failed to create group
ar: فشل انشاء المجموعة

en: The group has already created in this org.
ar: لقد تم انشاء المجموعة مسبقا في هذا النظام.

en: Failed to create org group.
ar: فشل انشاء مجموعة نظام.

en: Permission error: only group staff can add member
ar: خطأ في الإذن: فقط اعضاء المجموعة من يمكنهم إضافة عضو

en: Group does not exist
ar: المجموعة غير موجودة

en: Group is full
ar: المجموعة ممتلئة

en: Failed to add member to group
ar: فشل إضافة عضو الى المجموعة

en: Only group staff can remove member
ar: فقط اعضاء المجموعة من يمكنهم حذف عضو

en: Can not remove myself
ar: لا يمكنني حذف نفسي

en: Group name can't be empty
ar: اسم المجموعة لا يمكن أن يكون فارغا

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
ar: اسم المجموعة طويل جدا (الحد الأقصى 255 حرف)

en: Verification message can't be empty
ar: رسالة التحقق لا يمكن ان تكون فارغة

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
ar: رسالة التحقق طويلة جدا (الحد الأقصى 255 حرف)

en: "%s" is not a valid name
ar: "%s" ليس اسم صحيح

en: Hi,
ar: مرحبا،

en: Close
ar: إغلاق

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
ar: %(user)s يريد الانضمام الى مجموعة %(group_name)s، وهذه رسالة التحقق:

en: Thanks for using our site!
ar: شكرا لاستخدامك موقعنا!

en: The %(site_name)s team
ar: فريق %(site_name)s

en: Wiki Index
ar: فهرس Wiki

en: No index now.
ar: لا يوجد فهرس الان.

en: Create
ar: انشاء

en: This group currently has no wiki
ar: هذه المجموعة ليس لديها Wiki حاليا

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
ar: يتيح لك Seafile Wiki الامكانية لتنظيم معلوماتك بصورة بسيطة. محتويات Wiki تُخزن في مكتبة اعتيادية مع هيكل ملف/مجلد معرف مسبقا. و هذا يمكنك من تحرير Wiki الخاصة بك على سطح مكتبك و من ثم مزامنتها مع الخادم.

en: Create Wiki Now
ar: انشاء Wiki الان

en: Choose a library as wiki
ar: اختيار مكتبة ك Wiki

en: Create Wiki
ar: انشاء Wiki

en: Description
ar: الوصف

en: Wiki Pages
ar: صفحات Wiki

en: Choose a library as wiki:
ar: اختيار مكتبة ك Wiki:

en: Please click and choose a library.
ar: الرجاء النقر على و اختيار مكتبة.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Home
ar: الرئيسية

en: Pages
ar: صفحات

en: Wiki History
ar: سجل Wiki

en: New Page
ar: صفحة جديدة

en: Delete Page
ar: حذف صفحة

en: Edit Page
ar: تحرير صفحة

en: Page History
ar: سجل الصفحة

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
ar: اخر تعديل بواسطة %(modifier)s, %(modify_time)s

en: Are you sure you want to delete this page?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه الصفحة؟

en: Name is required.
ar: الاسم مطلوب.

en: Description is required.
ar: الوصف مطلوب.

en: Permission denied
ar: الترخيص مرفوض

en: You are invited to join a group on %s
ar: أنت مدعو للإنضمام الى مجموعة على %s

en: Failed to create: the group does not exist.
ar: فشل في الانشاء: المجموعة غير موجودة.

en: Failed to create: you are not in the group.
ar: فشل في الانشاء: أنت لست ضمن المجموعة.

en: Failed to create
ar: فشل الانشاء

en: Failed to create: internal error.
ar: فشل في الانشاء: خطأ داخلي.

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
ar: فشل في انشاء صفحة wiki. الرجاء اعادة المحاولة لاحقا.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Wiki does not exists.
ar: Wiki غير موجود.

en: Failed to create home page. Please retry later
ar: فشل انشاء الصفحة الرئيسية. الرجاء اعادة المحاولة لاحقا

en: Failed to set wiki library.
ar: فشل تثبيت مكتبة wiki.

en: Wiki is not found.
ar: Wiki غير موجود.

en: Page "%s" already exists.
ar: الصفحة "%s" موجودة بالفعل.

en: Successfully deleted "%s".
ar: تم حذف "%s" بنجاح.

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
ar: فشل حذف "%s". الرجاء اعادة المحاولة لاحقا.

en: Desktop Client and Syncing
ar: عميل سطح المكتب و المزامنة

en: Install and sync Files
ar: تثبيت و مزامنة ملفات

en: Syncing existing folders
ar: مزامنة مجلدات موجودة

en: Selective sync sub-folders
ar: مزامنة مجلدات فرعية انتقائية

en: Unsync and resync libraries
ar: الغاء مزامنة و اعادة مزامنة مكتبات

en: Setting sync interval
ar: تحديد فترة المزامنة

en: Proxy settings
ar: إعدادات البروكسي

en: File conflicts
ar: تعارضات الملف

en: Excluding files
ar: استثناء ملفات

en: Security and Encryption
ar: الحماية و التشفير

en: How to use encrypted libraries
ar: كيفية استخدام مكتبات مشفرة

en: Once you and your friends sync a shared file library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together. Every change you make to the library would be automatically synced to others' computers.
ar: حالما تقوم أنت و أصدقائك بمزامنة مكتبة ملفات مشتركة على أجهزتكم، يمكنكم إضافة، حذف أو تحرير ملفات في المكتبة معا. كل تغيير تقومون به في المكتبة يتم مزامنته آليا في الأجهزة الأخرى.

en: Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep the first version synced to the cloud unchanged, while rename the other version to a "conflict file". A conflict file's name ends with it's author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (SFConflict name@example.com 2015-03-07-11-30-28).
ar: أحيانا قد تقوم أنت و أصدقائك بتحرير نفس المف في نفس الوقت. قد تتعارض تعديلاتكم مع بعضكم الآخر. في هذه الحالة، سيحتفظ Seafile بالنسخة الأولى على السرفر بدون تغيير، و في نفس الوقت سيعيد تسمية النسخة الأخرى الى "ملف متعارض". اسم الملف المتعارض ينتهي ب عنوان بريد المحرر، بالاضافة الى الوقت الحالي، مثلا test.txt (SFConflict name@example.cpm 2015-03-07-11-30-28).

en: Using Proxy in Seafile Client
ar: استخدام البروكسي عند عميل Seafile

en: Seafile client supports 3 types of proxy servers: HTTP proxy, SOCKS5 proxy and system proxy settings.
ar: عميل Seafile يدعم ثلاثة أنواع من خوادم البروكسي: HTTP، SOCKS5 و إعدادات بروكسي النظام.

en: HTTP proxy and SOCKS5 proxy requires you to enter the proxy server's address and port. If you use system proxy settings, Seafile client reads proxy settings from the operating system. The operating system has some mechanisms to auto-detect proxy server information. So you don't have to manually enter proxy server address.
ar: وكيل HTTP و SOCKS5 الوكيل يتطلب منك إدخال عنوان ومنفذ الخادم الوكيل. إذا كنت تستخدم إعدادات وكيل النظام، يقرأ عميل Seafile إعدادات الوكيل من نظام التشغيل. نظام التشغيل لديه بعض التقنيات للكشف الالي عن معلومات الملقم الوكيل. لذلك ليس عليك إدخال عنوان الخادم الوكيل يدويا.

en: To change proxy settings, click the Seafile icon in the system notification area. Choose "Settings" in the menu. In the pop-up settings dialog, you can change proxy settings in the "Network" tab.
ar: لتغيير إعدادات الوكيل، انقر فوق رمز Seafile في ناحية إعلام النظام. اختر "إعدادات" من القائمة. في مربع الحوار المنبثق إعدادات، يمكنك تغيير إعدادات الوكيل في التبويب "الشبكة".

en: How to Use Encrypted Libraries
ar: كيفية استخدام مكتبات مشفرة

en: Seafile provides client-side end-to-end data encryption. You can create encrypted libraries to use this feature. File contents in encrypted libraries are encrypted on client side. The encryption password is not stored on the server. So even the server administrator can't access your file contents.
ar: يوفر Seafile تشفير البيانات جهة-العميل طرف-الى-طرف. يمكنك إنشاء مكتبات مشفرة لاستخدام هذه الميزة. يتم تشفير محتويات الملف في مكتبات مشفرة على جانب العميل. لا يتم تخزين كلمة مرور التشفير على الملقم. بل وحتى المسؤول عن الملقم لا يمكنه الوصول إلى محتويات الملف الخاص بك.

en: When creating an encrypted library:
ar: عند انشاء مكتبة مشفرة:

en: If you create an encrypted library in the web app, the password is sent to the server. The server use this password to create the library. But it doesn't store the plain text password.
ar: إذا قمت بإنشاء مكتبة مشفرة في تطبيق الويب، يتم إرسال كلمة المرور الى الملقم. يقوم الملقم باستخدام كلمة المرور هذه لإنشاء المكتبة. ولكنه لا يخزن كلمة المرور كنص عادي.

en: If you create an encrypted library from a local folder with the desktop client (see <a href="%(SITE_ROOT)shelp/install/">file syncing</a>), the password is not sent to the server.
ar: إذا قمت بإنشاء مكتبة مشفرة من مجلد محلي باستخدام عميل سطح المكتب (انظر <a href="%(SITE_ROOT)shelp/install/">مزامنة الملف</a>)، لا يتم إرسال كلمة المرور الى الملقم.

en: When you access the encrypted library:
ar: عندما تصل الى المكتبة المشفرة:

en: If you use web app, you have to input the password to the server. The server will cache the password in encrypted format for 1 hour. It won't store the password on disk.
ar: إذا كنت تستخدم تطبيق الويب، يتعين عليك إدخال كلمة المرور للخادم. سيقوم الملقم بالتخزين المؤقت لكلمة المرور بتنسيق مشفر لمدة ساعة واحدة. لن يقوم بتخزين كلمة المرور على القرص.

en: If you use desktop client to sync the library, the password is not sent to the server. The client decrypt and encrypt file contents locally. The plain text password is not stored on the client disk too.
ar: إذا كنت تستخدم عميل سطح المكتب لمزامنة المكتبة، لا يتم إرسال كلمة المرور على الملقم. يقوم البرنامج بفك تشفير و تشفير محتويات الملف محلياً. لا يتم تخزين كلمة المرور كنص عادي على قرص العميل أيضا.

en: iOS client supports client side encryption since version 2.1.6. Android client support it since version 2.1.0.
ar: يدعم عميل iOS تشفير جهة العميل منذ الإصدار 2.1.6. عميل أندرويد يدعمها منذ الإصدار 2.1.0.

en: Note that encrypted library only encrypt the contents of the files, but not the folder and file names.
ar: لاحظ بأن المكتبة المشفرة فقط تشفر محتويات الملفات، و ليس المجلدات و اسماء الملفات.

en: More technical details of encrypted library can be found at <a href="http://manual.seafile.com/security/security_features.html">Seafile Manual</a>.
ar: يمكن الاطلاع على المزيد من التفاصيل الفنية للمكتبة المشفرة في <a href="http://manual.seafile.com/security/security_features.html">دليل سيفيل</a>.

en: Excluding files/folders from syncing
ar: استثناء ملفات/مجلدات من المزامنة

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, create a seafile-ignore.txt file in the root folder of a library. This special file specifies the files and folders that Seafile should not sync. Each line in a ignore.txt file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
ar: في بعض الأحيان لا تحتاج إلى مزامنة بعض الملفات أو المجلدات الموجودة داخل مكتبة. ولتحقيق ذلك، قم بإنشاء ملف seafile-ignore.txt في المجلد الرئيسي للمكتبة. يحدد هذا الملف الخاص الملفات والمجلدات التي يجب أن لا تتم مزامنتها بواسطة seafile. يحدد كل سطر في ملف ignore.txt نمط. يتم دعم تنسيق الانماط التالية.

en: A blank line matches no files.
ar: سطر فارغ لا يطابق أي ملف.

en: A line starting with # serves as a comment.
ar: سطر يبدأ ب # يرمز إلى تعليق.

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
ar: يعتمد Seafile أحرف البدل في النمط. على سبيل المثال، "فو/*" يطابق "فو/1" و "فو/مرحبا". "فو/؟" يطابق "فو/1" ولكن ليس "فو/مرحبا". لاحظ أن حرف البدل * يطابق بشكل متكرر جميع المسارات ضمن مجلد. على سبيل المثال، يطابق "فو/*.html" "foo/a.html" و "foo/templates/b.html".

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, "foo/" will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
ar: إذا كان النمط ينتهي ب خط مائل، فإنها ستطابق مجلد فقط. على سبيل المثال، "فو/" تطابق مجلد "فو" و المسارات تحته، لكنه لا يطابق ملف عادي أو رابط رمزي "فو".

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
ar: إذا كان نمط لا ينتهي بخط مائل أو حرف بدل، فإنه لن يتطابق مع مجلد. على سبيل المثال، "فو" يمكنها فقط مطابقة ملف عادي "فو" أو ارتباط رمزي؛ في حين "فو/" "فو" * تطابق مجلد و المسارات تحته.

en: Example
ar: مثال

en: Notes
ar: ملاحظات

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
ar: الملف seafile-ignore.txt يتحكم فقط بالملفات التي سيتم استبعادها في جانب العميل. لا يزال يمكنك إنشاء ملف تم استبعاده في جانب العميل من خلال واجهة الويب. وفي هذه الحالة،

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
ar: سيكون الملف الذي تم انشاؤه لا يزال مزامنامرة أخرى مع العملاء. ولكن سيتم تجاهل أية تغييرات محلية لاحقة لتلك الملفات.

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
ar: إذا تم تعديل الملف في الخادم، فإن النسخة الجديدة سيتم مزامنتها أيضا مع العملاء؛ إذا تم تعديل الملف الموجود في جانب العميل أيضا، سيتم إنشاء ملف نعارض في جانب العميل.

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
ar: يتجاهل  seafile-ignore.txt فقط الملفات التي لم تتم مزامنتها بعد. إذا كان ملف ما قد تم مزامنته بالفعل، وبعد مضى بعض الوقت قمت بإضافته إلى ملف التجاهل، لن يتم إزالة الإصدارات الموجودة له.

en: Installing Seafile Client Program
ar: تثبيت برنامج عميل Seafile

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
ar: بعد تحميل برنامج عميل Seafile، لديك 3 خطوات متبقية لبدء البرنامج و تشغيله.

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
ar: 1. اختر قسم قرص لتخزين بيانات Seafile المحلية

en: Selecting a folder to store Seafile data
ar: اختيار مجلد لتخزين بيانات Seafile

en: 2. Add an account
ar: 2. أضف حساب

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
ar: أضف حساب على خادم Seafile الخاص بك أو على خادمنا العمومي.

en: 3. Sync a library
ar: 3. قم بمزامنة مكتبة

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
ar: انقر على زر "مزامنة هذه المكتبة" لمزامنتها مع مجلد محلي.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
ar: بعد ذلك أضف بعض الملفات الى المكتبة. سيتم مزامنتها تلقائيا مع منصة الخادم.

en: 4. (Optional) Create a library
ar: 4. (اختياري) قم بانشاء مكتبة

en: You can also create a library from a local folder.
ar: يمكنك أيضا انشاء مكتبة من مجلد محلي.

en: 5. Browse files on the cloud
ar: 5. استعرض الملفات على الخادم

en: In some occasions, you want to modify files on the cloud directly without syncing them. Seafile client comes with a "cloud file browser" to meet this need. Click an unsynced library will open the cloud file browser.
ar: في بعض الأحيان، تحتاج إلى تعديل ملفات على السحابة مباشرة دون مزامنتها. برنامج عميل Seafile يأتي مع "مستعرض ملف سحابة" لتلبية هذه الحاجة. بالنقر فوق مكتبة غير متزامنة سوف يتم فتح مستعرض الملفات في السحابة.

en: Selective Sync Sub-folders
ar: مزامنة مجلدات فرعية انتقائية

en: You may have some very large libraries on the Seafile server. And you're currently only interested in a sub-folder inside one library. If your Seafile server is Pro edition, you can selectively sync a sub-folder in a library, instead of syncing the entire library.
ar: قد يكون لديك مكتبات كبيرة جداً على الملقم Seafile. وحاليا أنت مهتم فقط بمجلد فرعي ضمن مكتبة واحدة. إذا كان لديك ملقم Seafile إصدارة برو، يمكنك بشكل انتقائي مزامنة مجلد فرعي في مكتبة، بدلاً من مزامنة مكتبة بأكملها.

en: To sync a sub-folder, open cloud file browser by double clicking a library which hasn't been synced. Navigate into the parent folder of that sub-folder. Right click on the sub-folder. Choose "Sync this folder" in the pop-up menu.
ar: لمزامنة مجلد فرعي، افتح مستعرض الملفات على السحابة بواسطة النقر المزدوج فوق مكتبة والتي لم تتم مزامنتها بعد. انتقل إلى المجلد الب لذلك المجلد الفرعي. انقر بالزر الأيمن على المجلد الفرعي. اختر "مزامنة هذا المجلد" من القائمة المنبثقة.

en: After syncing the sub-folder, you can see its syncing status in the "Synced Libraries" group in the client's main window.
ar: بعد مزامنة المجلد الفرعي، يمكنك أن ترى حالة المزامنة في مجموعة "مكتبات مزامنة" في الإطار الرئيسي للعميل.

en: Syncing With an Existing Folder
ar: مزامنة مجلد موجود

en: Sometimes you already have a library on the Seafile server (shared by others, or uploaded from another computer). You can sync this library with an existing folder on your computer. The local folder must have the same name as the library. The files in the local folder will be merged with the files in the library. No file in the local folder or the library will be overwritten or lost. The merge will produce some <a href="%(SITE_ROOT)shelp/conflicts/">conflict files</a> if file contents are different in the local folder and the library.
ar: أحيانا يكون لديك مكتبة على خادم Seafile (مشاركة بواسطة آخرين، أو تم تحميلها من كمبيوتر آخر). يمكنك مزامنة هذه المكتبة مع مجلد موجود في كمبيوترك. المجلد المحلي يجب أن يكون بنفس اسم المكتبة. الملفات في المجلد المحلي سيتم دمجها مع الملفات في المكتبة. لن يتم استبدال أي ملف في المجلد المحلي أو فقدانه. سينتج عن عملية الدمج بعض <a href="%(SITE_ROOT)shelp/conflicts/">الملفات المتعارضة</a> في حال اختلاف محتويات الملف في المجلد المحلي عن المكتبة.

en: To sync a library with an existing folder, right click on the library in Seafile client's main window and click "Sync this library".
ar: لمزامنة مكتبة مع مجلد موجود، انقر بالزر الأيمن على المكتبة في النافذة الرئيسية للعميل وانقر فوق "مزامنة هذه المكتبة".

en: In the pop-up dialog, click the "Sync with an existing folder" link.
ar: في مربع الحوار المنبثق، انقر على رابط "مزامنة مجلد موجود".

en: Then choose an existing folder to sync with this library.
ar: بعد ذلك اختر مجلد موجود للمزامنة مع هذه المكتبة.

en: Setting Sync Interval
ar: تحديد فترة المزامنة

en: Usually Seafile client automatically detects changes on local folder and upload the changes to server. However, if the local folder is in a Windows network share drive, Seafile client cannot detect changes reliably. In this case, you can ask Seafile client to periodically checks for changes in the local folder. You can set the interval of this periodic sync. The interval is set in the unit of seconds.
ar: عادة يقوم عميل Seafile تلقائياً بالكشف عن التغييرات في المجلد المحلي وتحميل التغييرات إلى الملقم. ومع ذلك، إذا كان المجلد المحلي في محرك أقراص مشاركة شبكة اتصال Windows، فإن عميل Seafile لا يمكنه الكشف عن التغييرات بشكل موثوق. وفي هذه الحالة، يمكنك أن تطلب من عميل Seafile التحقق بشكل دوري من التغييرات في المجلد المحلي. يمكنك تعيين الفاصل الزمني لهذه المزامنة الدورية. يتم تعيين الفاصل الزمني بوحدة الثانية.

en: Unsync and Resync Library
ar: الغاء مزامنة و اعادة مزامنة مكتبة

en: When you no longer want to sync a local folder with a library, you can unsync it. After you unsync a library, changes to the local folder and files will not be uploaded, and changes in the library will not be downloaded. If you want to sync the library with the local folder again, you can use <a href="%(SITE_ROOT)shelp/sync_existing/">sync with existing folder</a> feature.
ar: إذا لم تعد تريد مزامنة مجلد محلي مع مكتبة، يمكن إلغاء المزامنة. وبعد إلغاء مزامنة مكتبة، لن يتم تحميل التغييرات في الملفات والمجلدات المحلية، ولن يتم تنزيل التغييرات في المكتبة. إذا كنت ترغب في مزامنة المكتبة مع المجلد المحلي مرة أخرى، يمكنك استخدام ميزة <a href="%(SITE_ROOT)shelp/sync_existing/">المزامنة مع مجلد موجود</a> .

en: Sometimes there are internal errors in the client which blocks syncing. In these cases, it's usually helpful to "resync" the library. Resync means unsync and then immediately sync the library with the same folder. You can find this action in the pop-up menu of the client's main window.
ar: تجدر الإشارة إلى أن هناك أحيانا أخطاء داخلية في جهاز العميل و التي تعيق المزامنة. وفي هذه الحالات، عادة ما يكون مفيدا "إعادة مزامنة"  المكتبة. "إعادة مزامنة" تعني إلغاء المزامنة و من ثم مزامنة المكتبة بنفس المجلد مباشرة. يمكنك العثور على هذا الإجراء في القائمة المنبثقة من الإطار الرئيسي للعميل.

en: Exit admin panel
ar: مغادرة لوحة الإدارة

en: Users
ar: المستخدمين

en: Search users...
ar: يحث عن مستخدم...

en: Info
ar: معلومات

en: Libraries
ar: مكتبات

en: Total Users
ar: إجمالي المستخدمين

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Owned Libs
ar: مكتبات خصوصية

en: Avatar
ar: شعار

[ctx: true name]
en: Name
ar: الاسم

en: Department
ar: الإدارة

en: Telephone
ar: التلفون

en: Space Used
ar: المساحة المستخدمة

en: Set Quota
ar: تحديد المخصص

en: Set user storage limit
ar: تحديد حد التخزين للمستخدم

en: Size
ar: الحجم

en: Last Update
ar: آخر تحديث

en: Encrypted
ar: مشفر

en: library icon
ar: ايقونة المكتبة

en: This user has not created any libraries
ar: هذا المستخدم لم ينشئ أي مكتبة

en: This user has not created or joined any groups
ar: هذا المستخدم لم ينشئ أو ينضم لأي مجموعة

en: Create At / Last Login
ar: انشاء على / آخر دخول

en: Empty
ar: فارغ

en: Activating..., please wait
ar: تفعيل...، الرجاء الانتظار

en: Delete User
ar: حذف مستخدم

en: Edit succeeded, an email has been sent.
ar: نجح التحرير، تم ارسال بريد الكتروني.

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
ar: نجح التحرير، و لكن فشل ارسال بريد الكتروني، الرجاء التأكد من اعدادات البريد.

en: Edit succeeded
ar: نجح التحرير

en: Edit failed.
ar: فشل التحرير.

en: Search User
ar: بحث عن مستخدم

en: Result
ar: النتيجة

en: Owner
ar: مالك

en: Member
ar: عضو

en: Successfully deleted %s
ar: تم حذف %s بنجاح

en: Failed to delete: the user does not exist
ar: فشل في الحذف: المستخدم غير موجود

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
ar: لقد دعاك %(user)s للانضمام الى %(site_name)s.

en: Hi,
ar: مرحبا،

en: %(inviter)s invited you to join %(site_name)s. Please click the link below:
ar: لقد دعاك %(inviter)s للانضمام الى %(site_name)s. الرجاء النقر على الرابط التالي:

en: Create Account
ar: إنشاء حساب

en: Set your password
ar: حدد كلمة مرور

en: It is required.
ar: مطلوب.

en: Virus detected on %s
ar: تم اكتشاف فيروس على %s

en: New notice on %s
ar: ملاحظة جديدة على %s

en: Internal error
ar: خطأ داخلي

en: A file named <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> is uploaded to <a href='%(link)s'>%(name)s</a>
ar: الملف <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> تم تحميله إلى <a href='%(link)s'>%(name)s</a>

en: A file named <strong>%(file_name)s</strong> is uploaded to <strong>Deleted Library</strong>
ar: الملف <strong>%(file_name)s</strong> تم تحميله إلى <strong>مكتبة محذوفة</strong>

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
ar: لقد قام المستخدم %(user)s بمشاركة مكتبة <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> معك.

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(repo_href)s'>%(repo_name)s</a> to group <a href='%(group_href)s'>%(group_name)s</a>.
ar: لقد قام المستخدم %(user)s بمشاركة مكتبة <a href='%(repo_href)s'>%(repo_name)s</a> مع مجموعة <a href='%(group_href)s'>%(group_name)s</a>.

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
ar: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> لديه نقاش جديد.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
ar: لقد قام %(user)s برفع نقاش جديد على <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
ar: المستخدم <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> قد طلب الانضمام الى مجموعة <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, رسالة التحقق: %(join_request_msg)s

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> has added you to group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>
ar: لقد قام المستخدم <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> بإضافتك الى مجموعة <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>

en: File <a href='%(file_url)s'>%(file_name)s</a> has a new comment from user %(author)s
ar: الملف <a href='%(file_url)s'>%(file_name)s</a> لديه تعليق جديد من المستخدم %(author)s

en: Hi, %(name)s
ar: مرحبا, %(name)s

en: 
    You've got 1 new notice on %(site_name)s:
     | 
    You've got %(num)s new notices on %(site_name)s:
ar[0]: 
    لا توجد ملاحظات جديدة على %(site_name)s:
ar[1]: 
    لديك ملاحظة واحدة جديدة على %(site_name)s:
ar[2]: 
    لديك ملاحظتين جديدتين على %(site_name)s:
ar[3]: 
    لديك %(num)s ملاحظات جديدة على %(site_name)s:
ar[4]: 
    لديك %(num)s ملاحظة جديدة على %(site_name)s:
ar[5]: 
    لديك %(num)s ملاحظة جديدة على %(site_name)s:

en: Message
ar: رسالة

en: Time
ar: الوقت

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
ar: لقد قام %(user)s برفع نقاش جديد في <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
ar: لقد قام %(user)s بمشاركة مكتبة <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> معك.

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to group <a href="%(url_base)s%(group_url)s">%(group_name)s</a>.
ar: لقد قام %(user)s بمشاركة مكتبة <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> مع المجموعة <a href="%(url_base)s%(group_url)s">%(group_name)s</a>.

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
ar: لديك <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">رسالة جديدة</a> من %(user)s.

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
ar: الملف <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> تم تحميله الى مجلدك <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
ar: لقد قام المستخدم <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> بطلب الانضمام الى المجموعة<a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, رسالة التحقق %(msg)s

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has added you to group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
ar: لقد قام المستخدم <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> بإضافتك إلى المجموعة <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: File <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> has a new comment from user %(author)s
ar: الملف <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> لديه تعليق جديد من المستخدم %(author)s

en: Go check out at the following page:
ar: اذهب للتحقق من الصفحة التالية:

en: All Notifications
ar: كل الاشعارات

en: Add new notification
ar: إضافة إشعار جديد

en: Notification Detail
ar: تفاصيل الإشعار

en: (current notification)
ar: (إشعار حالي)

en: Set to current
ar: تحديد الى حالي

en: Delete Notification
ar: حذف إشعار

en: Virus detected in file <a href="%(url_base)s%(file_url)s" target="_blank">%(file_name)s</a> during regular scanning.
ar: تم اكتشاف فيروس في الملف <a href="%(url_base)s%(file_url)s" target="_blank">%(file_name)s</a> خلال الفحص المعتاد.

en: Virus is detected on regular scanning. Please check the report at:
ar: تم اكتشاف فيروس خلال الفحص المعتاد. الرجاء مراجعة التقرير في:

en: Notices
ar: ملاحظات

en: Mark all read
ar: تعيين الكل كمقروء

en: Clear
ar: تصفية

en: More
ar: أكثر

en: Successfully cleared all notices.
ar: تم تصفية كل الملاحظات بنجاح.

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
ar: الرجاء اختيار طريقة عرض المكتبات المشفرة اونلاين:

en: Send passwords to the server.
ar: إرسال كلمات المرور إلى الملقم.

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
ar: سيتم فك تشفير الملفات في الخادم قبل إرسالها إليك.

en: Save passwords in your browser.
ar: حفظ كلمات المرور في المتصفح الخاص بك.

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
ar: سيتم فك تشفير الملفات في متصفحك عندما تقوم بتزيلها.

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
ar: تلميح: الطريقة الأخيرة أكثر أمنا، ولكنها ليست مدعومة جيدا من قبل جميع المتصفحات. نحن ننصحك باستخدام أحدث نسخة من كروم أو فايرفوكس.

en: Settings
ar: إعدادات

en: Language
ar: اللغة

en: Default Library
ar: مكتبة افتراضية

en: Two-Factor Authentication
ar: مصادقة ثنائية العامل

en: Delete Account
ar: حذف حساب

en: Profile Setting
ar: إعداد الملف الشخصي

en: Avatar:
ar: شعار:

en: Change
ar: تغيير

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Update
ar: تحديث

[ctx: true name]
en: Name:
ar: الاسم:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: You can use this field at login.
ar: يمكنك استخدام هذا الحقل عند تسجيل الدخول.

en: Contact Email:
ar: بريد الاتصال:

en: Your notifications will be sent to this email.
ar: سيتم إرسال إشعاراتك إلى هذا البريد.

en: Department:
ar: القسم:

en: Telephone:
ar: التلفون:

en: Language Setting
ar: إعداد اللغة

en: Default Library Setting
ar: إعدادات المكتبة الافتراضية

en: Your default library:
ar: مكتبتك الافتراضية:

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
ar: المكتبة الافتراضية هو المكان الافتراضي لتخزين الصور والوثائق الشخصية الخاصة بك.

en: Choose Default Library
ar: اختيار المكتبة الافتراضية

en: Choose default library:
ar: اختر المكتبة الافتراضية:

en: enabled
ar: مفعل

en: Disable Two-Factor Authentication
ar: تعطيل المصادقة ثنائية العامل

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
ar: إذا لم يكن لديك أي جهاز، يمكنك الوصول الى حسابك باستخدام شفرات النسخ الاحتياطية.

en: You have only one backup code remaining. | You have %(counter)s backup codes remaining.
ar[0]: ليس لديك أي شفرة نسخ احتياطي متبقية.
ar[1]: لديك شفرة نسخ احتياطي واحدة متبقية.
ar[2]: لديك شفرتي نسخ احتياطي متبقية.
ar[3]: لديك %(counter)s شفرات نسخ احتياطي متبقية.
ar[4]: لديك %(counter)s شفرة نسخ احتياطي متبقية.
ar[5]: لديك %(counter)s شفرة نسخ احتياطي متبقية.

en: Show Codes
ar: عرض الشفرات

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
ar: المصادقة ثنائية العامل غير مفعلة للحساب الخاص بك. قم بتمكين المصادقة ثنائية العامل لتعزيز أمان الحساب.

en: Enable Two-Factor Authentication
ar: تمكين المصادقة ثنائية العامل

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
ar: هذه العملية لا يمكن التراجع عنها. الرجاء التفكير جيدا!

en:  is not supported. Please choose an image file.
ar:  غير مدعوم. الرجاء اختيار ملف صورة.

en:  is not supported. File extensions can only be
ar:  غير مدعوم. امتدادات الملف يمكن أن تكون فقط

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
ar:  كبير جدا. الحجم الأقصى المسموح به 1 ميجابايت.

en: Really want to delete your account?
ar: هل حقا تريد حذف حسابك؟

en: Success
ar: نجاح

en: Successfully edited profile.
ar: تحرير الشخصية بنجاح.

en: Failed to edit profile
ar: الملف الشخصي

en: Has not accepted invitation yet
ar: لم يقبل دعوة بعد

en: Demo account can not be deleted.
ar: لا يمكن حذف الحساب التوضيحي.

en: Failed to set default library.
ar: فشل تثبيت المكتبة الافتراضية.

en: Can not set encrypted library as default library.
ar: لا يمكن تعيين مكتبة مشفرة كالمكتبة الافتراضية.

en: Successfully set "%s" as your default library.
ar: تم تعيين "%s" كالمكتبة الافتراضية الخاصة بك بنجاح.

en: Email is required
ar: عنوان البريد مطلوب

en: Email is not longer than 512 characters
ar: عنوان البريد ليس أطول من 512 حرف

en: Password can't be empty
ar: كلمة المرور لا يمكن أن تكون فارغة

en: Please enter a correct password.
ar: الرجاء ادخال كلمة مرور صحيحة.

en: Your code is %(code)s, this code will be valid for one hour.
ar: شفرتك هي "%(code)s"، هذه الشفرة صالحة لمدة ساعة فقط.

en: Email Verification
ar: التحقق من البريد

en: Please provide your email address to continue.
ar: الرجاء ادخال عنوان بريدك للمواصلة.

en: Get code
ar: الحصول على شفرة

en: Verification code
ar: شفرة التحقق

en: A verification code has been sent to the email.
ar: تم ارسال شفرة التحقق الى البريد الالكتروني.

en: Internal server error, or please check the email(s) you entered
ar: خطأ داخلي في الخادم، أو رجاءا تحقق من عنوان البريد الذي أدخلته

en: Please choose a directory.
ar: الرجاء اختيار مجلد.

en: Successfully saved.
ar: تم الحفظ بنجاح.

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
ar: فشل إرسال رابط تحميل مشترك. لم يتم تكوين خدمة البريد الإلكتروني بشكل صحيح، الرجاء الاتصال بالمسؤول.

en: Library does not exist.
ar: المكتبة غير موجودة.

en: Directory does not exist.
ar: المجلد غير موجود.

en: Only the owner of the library has permission to share it.
ar: فقط صاحب المكتبة من لديه الإذن بمشاركتها.

en: Please check the email(s) you entered
ar: الرجاء التحقق من عنوان البريد الذي أدخلته

en: Email address is not valid
ar: عنوان البريد غير صالح

en: Share link is not found
ar: رابط المشاركة غير موجود

en: Verification code for visiting share links
ar: شفرة التحقق لزيارة روابط المشاركة

en: Failed to send a verification code, please try again later.
ar: فشل في إرسال رمز تحقق، الرجاء المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Sorry, but the requested page could not be found.
ar: المعذرة، و لكن لا يمكن العثور على الصفحة المطلوية.

en: File Collaboration Team Organization
ar: تنظيم فريق اشتراك ملف

en: Side Nav Menu
ar: قائمة التنقل الجانبي

en: View profile and more
ar: عرض الملف الشخصي و أكثر

en: System Admin
ar: مدير النظام

en: Organization Admin
ar: مدير التنظيم

en: Log out
ar: تسجيل خروج

en: No
ar: لا

en: We no longer support this version of IE. Please upgrade it to version 10 or above.
ar: لم يعد هذا الإصدار من IE مدعوما. الرجاء الترقية إلى الإصدار 10 أو أعلى.

en: Notifications
ar: إشعارات

en: Welcome to %(site_name)s
ar: مرحبا بك في %(site_name)s

en: %(site_name)s organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
ar: ينظم %(site_name)s الملفات في مكتبات. كل مكتبة يمكن مزامنتها مشاركتها بشكل منفصل. لقد قمنا بإنشاء مكتبة شخصية لك. يمكنك إنشاء المزيد من المكتبات لاحقا.

en: %(site_name)s organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
ar: ينظم %(site_name)s الملفات في مكتبات. كل مكتبة يمكن مزامنتها مشاركتها بشكل منفصل. و مع ذلك، بما أنك الان مستخدم ضيف، لا يمكنك إنشاء مكتبات.

en: Signup
ar: تسجيل جديد

en: Create a personal account
ar: إنشاء

en: Create an organization account
ar: إنشاء حساب تنظيم

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
ar: هذه المكتبة مشفرة. الرجاء ادخال كلمة مرور إذا رغبت في تصفحها اونلاين. سيتم الاحتفاظ بكلمة المرور على الخادم لمدة ساعة واحدة فقط.

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Please enter the password.
ar: الرجاء ادخال كلمة المرور.

en: Download
ar: تتزيل

en: Access Log
ar: سجل الوصول

en: Current Path:
ar: المسار الحالي:

en: User
ar: مستخدم

en: Type
ar: نوع

en: IP
ar: عنوان شبكة

en: Device Name
ar: اسم الجهاز

en: Date
ar: تاريخ

en: Anonymous User
ar: مستخدم مجهول

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Per page:
ar: لكل صفحة:

en: This file has (apparently) not been accessed yet
ar: لم يتم الوصول (ظاهريا) لهذا الملف حتى الان

en: Current path:
ar: المسار الحالي:

en: Draft saved.
ar: تم حفظ المسودة.

en: Library
ar: مكتبة

en: is encrypted
ar: مشفرة

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
ar: سيتم الاحتفاظ بكلمة المرور على الخادم لمدة ساعة واحدة فقط.

en: Draft Available
ar: مسودة متوفرة

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
ar: يوجد مسودة محفوظة لهذا الملف، هل تريد تحميلها؟

en: Load
ar: تحميل

en: Discard
ar: تجاهل

en: Failed to save draft, exceeded max quota
ar: فشل حفظ المسودة، لقد تجاوزت المساحة المخصصصة

en: Draft successfully loaded
ar: تم تحميل المسودة بنجاح

en: Please check the network.
ar: الرجاء التحقق من الشبكة.

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Heading 1
ar: عنوان 1

en: Heading 2
ar: عنوان 2

en: Heading 3
ar: عنوان 3

en: Heading 4
ar: عنوان 4

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة

en: Horizontal rule
ar: مسطرة افقية

en: Link
ar: رابط

en: File
ar: ملف

en: Image
ar: صورة

en: Table
ar: جدول

en: Undo(Ctrl+Z)
ar: تراجع(Ctrl+Z)

en: Redo(Ctrl+Y)
ar: إعادة(Ctrl+Y)

en: Close live preview
ar: إغلاق المعاينة المباشرة

en: Live preview
ar: معاينة مباشرة

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Title
ar: عنوان

en: Please enter URL.
ar: الرجاء ادخال رابط الموقع.

en: Cells
ar: خلايا

en: Align
ar: تنظيم

en: Rows
ar: صفوف

en: Columns
ar: أعمدة

en: Align left
ar: تنظيم الى اليسار

en: Align center
ar: تنظيم الى الوسط

en: Align right
ar: تنظيم الى اليمين

en: Submit failed. Please check the network.
ar: فشل التقديم. الرجاء التحقق من الشبكة.

en: Password is required.
ar: كلمة المرور مطلوبة.

en: History
ar: السجل

en: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> Version History
ar: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> سجل الاصدار

en: Back
ar: رجوع

en: Tip: a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
ar: تلميح: سيتم إنشاء نسخة جديدة بعد كل تعديل، ويمكنك استعادة الملف إلى إصدار سابق.

en: a week
ar: اسبوع

en: a month
ar: شهر

en: all
ar: الكل

en: Modifier
ar: المعدل

en: (current version)
ar: (الاصدار الحالي)

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
ar: (معاد تسميته أو منقول من %(old_path)s)

en: Restore
ar: استعادة

en: View
ar: عرض

en: Diff
ar: اختلاف

en: Plan
ar: خطة

en: Files
ar: ملفات

en: My Libraries
ar: مكتباتي

en: Shared with me
ar: مشاركة معي

en: Shared with all
ar: مشاركة مع الكل

en: Shared with groups
ar: مشاركة مع مجموعات

en: All Groups
ar: كل المجموعات

en: Tools
ar: أدوات

en: Favorites
ar: المفضلات

en: Activities
ar: أنشطة

en: Personal Wiki
ar: Wiki شخصي

en: Linked Devices
ar: أجهزة مرتبطة

en: Invite People
ar: دعوة أشخاص

en: Share Admin
ar: مدير المشاركة

en: Folders
ar: مجلدات

en: Links
ar: روابط

en: Enable Modules
ar: تمكين الوحدات

en: Upload Folder
ar: تحميل مجلد

en: Add auto expiration
ar: اضافة الانتهاء التلقائي

en: Days
ar: أيام

en: Shared Links
ar: روابط مشتركة

en: View and manage all the shared links in this library.
ar: عرض وإدارة كافة الارتباطات المشتركة في هذه المكتبة.

en: Shared Libs
ar: مكتبات مشتركة

en: Setting library history is disabled by Admin
ar: إعداد السجل التاريخي للمكتبة معطل من قبل المدير

en: Keep full history
ar: الاحتفاظ بالسجل التاريخي كاملا

en: Don't keep history
ar: عدم الاحتفاظ بالسجل التاريخي

en: Only keep a period of history:
ar: احتفظ فقط بفترة من السجل التاريخي:

en: days
ar: أيام

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: Current Library
ar: المكتبة الحالية

en: Other Libraries
ar: مكتبات أخرى

en: Please click and choose a directory.
ar: الرجاء النقر على و اختيار مكتبة.

en: File Upload
ar: تحميل ملف

en: Cancel All
ar: إلغاء الكل

en: Saving...
ar: جاري الحفظ...

en: This library is password protected
ar: هذه المكتبة محمية بكلمة مرور

en: *The password will be kept in the server for only 1 hour.
ar: *سيتم الاحتفاظ بكلمة المرور على الخادم لمدة ساعة واحدة فقط.

en: A file with the same name already exists in this folder.
ar: يوجد ملف بنفس الاسم موجود مسبقاً في هذا المجلد.

en: Replacing it will overwrite its content.
ar: استبدالها سيؤدي إلى مسح محتوياتها.

en: Replace
ar: استبدال

en: Don't replace
ar: لا تستبدل

en: Devices
ar: أجهزة

en: Organizations
ar: تنظيمات

en: Institutions
ar: مؤسسات

en: Logs
ar: سجلات الاداء

en: Virus Scan
ar: فحص الفيروسات

en: Invitations
ar: دعوات

en: Terms and Conditions
ar: الشروط و المسميات

en: Search libraries by name...
ar: بحث في المكتبات بالاسم...

en: Search libraries by owner...
ar: بحث في المكتبات بالمالك...

en: Search groups by name...
ar: بحث في المجموعات  بالاسم...

en: System Info
ar: معلومات النظام

en: Professional Edition
ar: النسخة الكاملة

en: licensed to
ar: مرخص لـ

en: expires on
ar: تنتهي في

en: Community Edition
ar: النسخة المجانية

en: Upgrade to Pro Edition
ar: الترقية للنسخة الكاملة

en: Storage Used
ar: المساحة المستخدمة

en: Total Devices
ar: إجمالي الاجهزة

en: Current Connected Devices
ar: الاجهزة المتثلة حاليا

en: Limits
ar: الحدود

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Mobile
ar: جوال

en: Errors
ar: أخطاء

en: Platform
ar: منصة

en: Version
ar: اصدار

en: Last Access
ar: اخر وصول

en: No connected devices
ar: لا توجد اجهزة متصلة

en: Unlink
ar: فصل

en: Clean
ar: تنظيف

en: Device
ar: جهاز

en: No sync errors
ar: لا توجد أخطاء مزامنة

en: All
ar: الكل

en: System
ar: نظام

en: Trash
ar: سلة المحذوفات

en: New Library
ar: مكتبة جديدة

en: Files / Size
ar: حجم / ملف

en: No libraries
ar: لا مكتبات

en: (If left blank, owner will be admin)
ar: (إذا ترك فارغاً، يكون المالك هو المشرف)

en: Search Library
ar: بحث في مكتبة

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
ar: تلميح: يمكنك البحث بواسطة الكلمات الرئيسية في الاسم أو المالك أو كليهما.

en: Transfer
ar: تحويل

en: More Operations
ar: عمليات أكثر

en: Share
ar: مشاركة

en: History Setting
ar: إعداد السجل التاريخي

en: Tip: libraries deleted 30 days ago will be cleaned automatically.
ar: تلميح: المكتبات المحذوفة قبل 30 يوما سيتم تنظيفها تلقائياً.

en: Deleted Time
ar: وقت الحذف

en: No library deleted yet
ar: لم يتم حذف اي مكتبة بعد

en: Upload
ar: تحميل

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

en: Export Excel
ar: تصدير أكسل

en: Created At
ar: تم الانشاء في

en: No groups
ar: لا توجد مجموعات

en: Search Group
ar: بحث في مجموعة

en: Tip: you can search by keyword in name.
ar: تلميح: يمكنك البحث بواسطة الكلمة الأساسية في الاسم.

en: Share to user
ar: مشاركة مع مستخدم

en: Share to group
ar: مشاركة مع مجموعة

en: Permission
ar: الإذن

en: Group
ar: مجموعة

en: Members
ar: أعضاء

en: Add Member
ar: إضافة عضو

en: Shared By
ar: مشارك بواسطة

en: Unshare
ar: إلغاء مشاركة

en: No members
ar: لا يوجد أعضاء

en: Detail
ar: تفصيل

en: Template
ar: قالب

en: Select a template
ar: اختر قالب

en: Share Permission
ar: إذن المشاركة

en: Encrypt
ar: تشفير

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
ar: (على الأقل %(repo_password_min_length)s حرف)

en: Password again
ar: إعادة كلمة المرور

en: Rename
ar: تعديل اسم

en: Change Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Share Links
ar: مشاركة روابط

en: Folder Permission
ar: إذن المجلد

en: Details
ar: تفاصيل

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
ar: متضررة (الرجاء الاتصال بالمسؤول لإصلاح هذه المكتبة)

en: Move
ar: نقل

en: Copy
ar: نسخ

en: Upload Files
ar: تحميل ملفات

en: New File
ar: ملف جديد

en: List
ar: قائمة

en: list view
ar: عرض قائمة

en: Grid
ar: شبكة

en: grid view
ar: عرض شبكي

en: Actions
ar: أحداث

en: Open via Client
ar: فتح عبر العميل

en: starred
ar: مؤشر

en: unstarred
ar: غير مؤشر

en: locked
ar: مقفل

en: Unlock
ar: فتح

en: Lock
ar: قفل

en: Fetch failed
ar: فشل الاحضار

en: Download Link
ar: رابط التنزيل

en: Upload Link
ar: رابط التحميل

en: Add password protection
ar: إضافة حماية كلمة المرور

en: (at least %(share_link_password_min_length)s characters)
ar: (على الأقل %(share_link_password_min_length)s حرف)

en: Show
ar: عرض

en: Generate a random password
ar: انشاء كلمة مرور عشوائية

en: Generate
ar: توليد

en: Link:
ar: رابط:

en: Direct Download Link:
ar: رابط تنزيل مباشر:

en: Send
ar: ارسال

en: Send to:
ar: ارسال إلى:

en: Emails, Seperated by ','
ar: عناوين بريد، مفصولة ب ','

en: Message (optional):
ar: رسالة(اختياري):

en: Sending...
ar: جاري الارسال...

en: You can share the generated link to others and then they can upload files to this directory via the link.
ar: يمكنك مشاركة الرابط المولد مع الاخرين و من ثم يمكنهم تحميل ملفات إلى المجلد عبر الرابط.

en: Upload Link:
ar: رابط التحميل:

en: Leave Share
ar: ترك المشاركة

en: Discussion
ar: نقاش

en: User Permission
ar: ترخيص المستخدم

en: Group Permission
ar: ترخيص المجموعة

en: File Name
ar: اسم الملف

en: icon
ar: أيقونة

en: Unstar
ar: إلغاء تأشير

en: Library Type
ar: نوع المكتبة

en: Select libraries to share
ar: حدد المكتبات للمشاركة

en: Created library
ar: مكتبة منشأة

en: Deleted library
ar: مكتبة محذوفة

en: Modification Details
ar: تفاصيل التعديل

en: Search files in this wiki
ar: بحث عن ملفات في هذه ال wiki

en: Search files in this library
ar: بحث عن ملفات في هذه المكتبة

en: Search Files
ar: بحث عن ملفات

en: advanced
ar: متقدم

en: No library is shared to this group
ar: لا توجد مكتبة مشاركة مع هذه المجموعة

en: owner
ar: مالك

en: admin
ar: مدير

en: Reply
ar: رد

en: Add Wiki
ar: إضافة Wiki

en: Remove Wiki
ar: حذف Wiki

en: Import Members
ar: استيراد أعضاء

en: Manage Members
ar: إدارة الأعضاء

en: Dismiss
ar: نبذ

en: Leave group
ar: ترك المجموعة

en: Rename Group To
ar: إعادة تسمية المجموعة إلى

en: Transfer Group To
ar: نقل المجموعة إلى

en: Import group members from a CSV file
ar: استيراد أعضاء المجموعة من ملف CSV

en: File format: user@mail.com
ar: تنسيق الملف: user@mail.com

en: Add
ar: إضافة

en: Download Links
ar: روابظ التنزيل

en: Upload Links
ar: روابظ التحميل

en: Created By
ar: أنشئ بواسطة

en: Visits
ar: عدد الزيارات

en: Directory icon
ar: أيقونة المجلد

en: Remove
ar: حذف

en: Folder
ar: مجلد

en: Select a folder
ar: اختر مجلد

en: Old Password
ar: كلمة المرور القديمة

en: New Password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New Password Again
ar: إعادة كلمة المرور الجديدة

en: See All Notifications
ar: مشاهدة كل الإشعارات

en: Share To
ar: مشاركة مع

en: all members
ar: كل الأعضاء

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
ar: يمكنك مشاركة مجلد واحد مع مستخدم مسجل إذا كنت لا تريد مشاركة مكتبة كاملة.

en: Expiration
ar: انتهاء

en: Invite Time
ar: وقت الدعوة

en: Accepted
ar: مقبول

en: You have not invited any people.
ar: لم تقم بدعوة أي شخص.

en: You have not created any libraries
ar: لم تقم بإنشاء أي مكتبة

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
ar: يمكنك إنشاء مكتبة لتنظيم الملفات الخاصة بك. على سبيل المثال، يمكنك إنشاء واحدة لكل مشروع من المشاريع الخاصة بك. يمكن مزامنة كل مكتبة و مشاركتها بشكل منفصل.

en: Add Library
ar: إضافة مكتبة

en: Share existing libraries
ar: مشاركة المكتبات الموجودة

en: Create a new library
ar: إنشاء مكتبة جديدة

en: My Groups
ar: مجموعاتي

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
ar: يمكنك مشاركة المكتبات بالنقر على زر "مكتبة جديدة" في الأعلى أو أيقونة "مشاركة" في قائمة مكتباتك.

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
ar: المكتبات المشاركة للكتابة يمكن تنزيلها أو مزامنتها بواسطة أعضاء المجموعة الآخرين. المكتبات للقراءة فقط يمكن تنزيلها فقط، لن يتم تحميل التعديلات من قبل الآخرين.

en: Discussions
ar: نقاشات

en: More...
ar: المزيد...

en: No discussion in this group yet.
ar: لا توجد نقاشات في هذه المجموعة حتى الان.

en: Add a discussion...
ar: إضافة نقاش...

en: You don't have any starred files yet
ar: لا يوجد لديك أي ملفات مؤشرة حتى الان

en: You do not have connected devices
ar: لا يوجد لديك أجهزة متصلة

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
ar: سيتم سرد عملائك هنا (سطح المكتب/أندرويد/iOS).

en: About
ar: حول

en: Server Version:
ar: إصدارة الخادم:

en: You (or someone pretending to be you) have asked to register an account at %(site_name)s. If this wasn't you, please ignore this email and your address will be removed from our records.
ar: لقد قمت أنت (أو شخص ما يزعم أنه أنت) بطلب تسجيل حساب في %(site_name)s. إذا لم تكن أنت، الرجاء تجاهل هذا البريد و سيتم حذف عنوانك من سجلاتنا.

en: To activate this account, please click the following link within the next %(expiration_days)s days:
ar: لتفعيل هذا الحساب، الرجاء النقر على الرابط التالي خلال الأيام %(expiration_days)s القادمة:

en: Sign Up
ar: تسجيل جديد

en: Log In
ar: تسجيل دخول

en: Incorrect email or password
ar: كلمة المرور أو بريد غير صحيح

en: Remember me for %(remember_days)s days
ar: تذكرني لمدة %(remember_days)s يوم

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
ar: فشل تحديث كلمة التحقق، الرجاء المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Email or username cannot be blank
ar: البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم لا يمكن أن يكون فارغاً

en: Password cannot be blank
ar: كلمة المرور لا يمكن أن تكون فارغة

en: Log Out
ar: تسجيل خروج

en: Thanks for your participation!
ar: شكرا لاشتراكك!

en: Log in again
ar: أعد تسجيل الدخول

en: Password Change Successfully
ar: تغيير كلمة المرور بنجاح

en: Your password has been changed successfully.
ar: تم تغيير كلمة المرور الخاصة بك بنجاح.

en: Password Modification
ar: تعديل كلمة المرور

en: Please update your password before continue.
ar: الرجاء تحديث كلمة المرور الخاصة بك قبل الاستمرار.

en: Current Password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Passwords must have at least %(min_len)s characters and contain %(level)s of the following: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and symbols.
ar: كلمات المرور يجب أن تتكون من على الأقل %(min_len)s أحرف و تحتوي على %(level)s من ما يلي: أحرف كبيرة، أحرف صغيرة، أرقام و رموز.

en: Current password cannot be blank
ar: كلمة المرور الحالية لا يمكن أن يكون فارغاً

en: Please enter the password again
ar: الرجاء إدخال كلمة المرور مرة أخرى

en: Passwords don't match
ar: كلمتي المرور غير متطابقتين

en: Successfully reset password
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح

en: Successfully reset password.
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح.

en: Password Reset
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: New Password:
ar: كلمة مرور جديدة:

en: Confirm Password:
ar: تأكيد كلمة المرور:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
ar: فشل إعادة تعيين كلمة المرور: هذا الارتباط لم يعد متوفراً.

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
ar: لقد ارسلنا رسالة إعادة تعيين كلمة المرور إلى بريدك.

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
ar: لإعادة تعيين كلمة مرور حسابك %(account)s على %(site_name)s، الرجاء النقر على الرابط التالي:

en: If you did not request it, just skip it.
ar: إذا لم تقم بطلبها، تجاوزها و حسب.

en: Your email used in login:
ar: بريدك المستخدم في الدخول:

en: We will send you an email to set new password
ar: سنرسل لك بريد لإعداد كلمة مرور جديدة

en: Registration complete
ar: اكتمل التسجيل

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
ar: تم إرسال بريد التفعيل. الرجاء التحقق من بريدك و النقر على الرابط لتفعيل حسابك.

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
ar: اكتمل التسجيل، الرجاء انتظار تفعيل حسابك بواسطة المدير.

en: Signup function is not enabled.
ar: وظيفة تسجيل جديد غير مفعلة.

en: Register
ar: تسجيل

en: Welcome back, you are already signed in.
ar: مرحبا بعودتك، لقد قمت بتسجيل الدخةل بالفعل.

en: Email cannot be blank
ar: البريد الإلكتروني لا يمكن أن يكون فارغاً

en: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Trash
ar: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> سلة النفايات

en: Delete Time
ar: وقت الحذف

en: Clear files in trash and history：
ar: مسح الملفات في سلة النفايات و السجل التاريخي：

en: 3 days ago
ar: قبل 3 أيام

en: 1 week ago
ar: قبل أسبوع

en: 1 month ago
ar: قبل شهر

en: Successfully restored 1 item.
ar: تم استعادة عنصر بنجاح

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Modification History
ar: <span class="op-target">%(repo_name)s</span>سجل التعديل

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
ar: تلميح: سيتم إتشاء لقطة بعد اتعديل، و التي تسجل حالة المكتبة بعد التعديل.

en: None
ar: لا شيء

en: Current Version
ar: الاصدار الحالي

en: View Snapshot
ar: عرض اللقطة

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Snapshot
ar: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> لقطة

en: Directory
ar: مجلد

en: Restore Library
ar: استعادة مكتبة

en: Are you sure you want to restore this library?
ar: هل أنت متأكد من استعادة هذه المكتبة؟

en: Please input the password if you want to browse the shared file/directory.
ar: الرجاء إدخال كلمة مرور إذا كنت تريد استعراض الملف/المجلد المشترك.

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
ar: تم تعطيل تحميل الملف: تستخدم حركة المرور وصلة حصة المالك.

en: Shared by:
ar: مشارك بواسطة:

en: Save to...
ar: حفظ إلى...

en: Save To:
ar: حفظ إلى:

en: You can go to the following page and upload your files:
ar: يمكنك الانتقال إلى الصفحة التالية وتحميل الملفات الخاصة بك:

en: Your account is created successfully, please wait for administrator to activate your account.
ar: يتم إنشاء الحساب الخاص بك بنجاح، الرجاء الانتظار لمدير البرنامج لتنشيط الحساب الخاص بك.

en: You don't have any library at present
ar: لم يكن لديك أي مكتبة في الوقت الحاضر

en: you can also press ←
ar: يمكنك ايضا الضغط على ←

en: you can also press →
ar: يمكنك ايضا الضفط على →

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
ar: لعرضها مباشرة، يمكنك استخدام فايرفوكس، كروم أو IE9.

en: Encoding:
ar: الترميز:

en: auto detect
ar: اكتشاف تلقائي

en: New files
ar: ملفات جديدة

en: Deleted files
ar: ملفات محذوفة

en: Renamed or Moved files
ar: ملفات منقولة أو معاد تسميتها

en: Modified files
ar: ملفات معدلة

en: New directories
ar: مجلدات جديدة

en: Deleted directories
ar: مجلدات محذوفة

en: Unknown error.
ar: خطأ غير معروف.

en: This file has more than 50 pages, and only the first 50 will be shown here.
ar: هذا الملف يحتوي على أكثر من 50 صفحة، و سيتم عرض الصفحات ال50 الأولى هنا فقط.

en: Document convertion failed.
ar: فشل تحويل المستند.

en: Failed to load this page.
ar: فشل تحميل هذه الصفحة.

en: too weak
ar: ضعيف جدا

en: weak
ar: ضعيف

en: medium
ar: متوسط

en: strong
ar: قوي

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, Firefox, to view it online.
ar: يمكنك استخدام IE10 أو متصفحات أخرى، مثلا، فايرفوكس، لعرضها مباشرة.

en: Description is required
ar: الوصف مطلوب

en: Please enter password
ar: الرجاء إدخال كلمة المرور

en: In all libraries
ar: في جميع المكتبات

en: In this wiki
ar: في هذه الWiki

en: In this library
ar: في هذه المكتبة

en: in %(name)s
ar: في %(name)s

en: All file types
ar: كل أنواع الملفات

en: Custom file types
ar: أنواع ملفات مخصصة

en: Text files
ar: ملفات نصية

en: Documents
ar: مستندات

en: Images
ar: صور

en: Video
ar: فيديو

en: Audio
ar: صوت

en: Input file extensions here, separate with ','
ar: أدخل امتدادات الملف هنا، افصل بينها ب ','

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
ar: الرجاء اختيار نوع ملف واحد على الأقل أو أدخل امتداد ملف واحد على الأقل

en: Please input at least an email.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد على الأقل.

en: Successfully sent to {placeholder}
ar: تم الارسال بنجاح الى {placeholder}

en: Failed to send to {placeholder}
ar: فشل الارسال الى {placeholder}

en: Please enter days
ar: الرجاء ادخال الأيام

en: Please enter valid days
ar: الرجاء ادخال أيام صحيحة

en: Used:
ar: مُستخدم:

en: Traffic this month:
ar: الحركة هذا الشهر:

en: Payment
ar: الدفع

en: Creator
ar: المنشئ

en: Created At / Expiration
ar: تم الانشاء في/الانتهاء

en: Transfer Library
ar: تحويل مكتبة

en: Search user or enter email and press Enter
ar: ابحث عن مستخدم أو أدخل عنوان بريد ثم اضغط مفتاح الادخال

en: Please enter 1 or more character
ar: الرجاء ادخال حرف أو أكثر

en: No matches
ar: لا يوجد تطابق

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: Loading failed
ar: فشل التحميل

en: You cannot select any more choices
ar: لا يمكنك تحديد اختيارات أكثر

en: Delete Library
ar: حذف مكتبة

en: Successfully deleted 1 item.
ar: تم حذف عنصر واحد بنجاح.

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
ar: ملاحظة: الاعدادات في واجهة الويب يتم حفظها في جدول قاعدة البيانات (seahub-db/constance_config). هذه الاعدادات لديها أولوية أكبر من الاعدادات المحفوظة في ملف الاعداد.

en: Confirm password to continue
ar: تأكيد كلمة المرور للمتابعة

en: Incorrect password
ar: كلمة المرور غير صحيحة

en: Tip:
ar: تلميح:

en: You are entering admin area, we won't ask for your password again for a few hours.
ar: أنت الان داخل منطقة الادارة، لن نقوم بطلب كلمة مرور منك مرة أخرى لبضعة ساعات.

en: All Institutions
ar: كل المؤسسات

en: Add institution
ar: إضافة مؤسسة

en: Name can not be blank
ar: الاسم لا يمكن أن يكون فارغا

en: Delete Institution
ar: حذف مؤسسة

en: Admins
ar: المدراء

en: Revoke Admin
ar: إلغاء صلاحية مدير

en: Number of members
ar: عدد الأعضاء

en: Tip: 0 means default limit
ar: ملحوظة: 0 يعني الحد الافتراضي

en: Set Admin
ar: تحديد مدير

en: No result
ar: لا توجد نتيجة

en: All Invitations
ar: كل الدعوات

en: Inviter
ar: الداعي

en: Accepter
ar: القابل

en: Invited at
ar: مدعو إلى

en: Accepted at
ar: مقبول على

en: There is no invitation yet.
ar: لا توجد دعوة حتى الان.

en: Add organization
ar: أضافة تنظيم

en: Url Prefix
ar: بادئة الرابط

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
ar: يمكن للمالك استخدام لوحة الإدارة في منظمة، ويجب أن يكون حساب جديد.

en: None.
ar: لا شيء.

en: Url can not be blank
ar: لا يمكن أن يكون عنوان Url فارغة

en: Owner can not be blank
ar: المالك لا يمكن أن يكون فارغاً

en: Password can not be blank
ar: لا يمكن أن تكون كلمة المرور فارغة

en: Passwords do not match
ar: كلمات المرور غير متوافقة

en: Remove Trial
ar: إزالة المحاولة

en: Back to organization list
ar: العودة إلى قائمة المنظمة

en: Number of groups
ar: عدد المجموعات

en: Set org storage limit
ar: تحديد حد التخزين للمنظمة

en: An integer that is greater than or equal to 0.
ar: عدد صحيح أكبر من أو يساوي 0.

en: This organization doesn't have any groups
ar: المنظمة لا تحتوي أي مجموعات

en: Delete Group
ar: حذف مجموعة

en: This organization doesn't have any libraries
ar: المنظمة لا تحتوي أي مكتبات

en: Rename Organization
ar: تعديل اسم المنظمة

en: New Name
ar: اسم جديد

en: Limit Organization User Number
ar: تقييد عدد مستخدمي المنظمة

en: Max User Number
ar: أقصى عدد للمستخدمين

en: Input should be a number
ar: يجب ادخال رقم

en: Input number should be greater than 0
ar: يجب ادخال رقم أكبر من 0

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: ResetPwd
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Name(optional)
ar: الاسم(اختياري)

en: Hide
ar: إخفاء

en: Tip: you can search by keyword in name or creator or both.
ar: تلميح: يمكنك البحث بواسطة الكلمات الرئيسية في الاسم أو المالك أو كليهما.

en: Quota can not be empty
ar: المساحة المخصصة لا يمكن أن تكون فارغة

en: All Public Links
ar: كل الروابط العامة

en: Count
ar: عدد

en: Traffic
ar: حركة النقل

en: Active Users
ar: مستخدمين فعالين

en: Text
ar: نص

en: Created
ar: منشأة

en: Activated
ar: مفعلة

en: Add Terms and Conditions
ar: إضافة الشروط و المسميات

en: Version Number
ar: رقم الاصدار

en: Update Terms and Conditions
ar: تحديث الشروط و المسميات

en: Month:
ar: الشهر:

en: Total Usage
ar: الاستخدام الكلي

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: No LDAP users have been imported
ar: لم يتم استيراد مستخدم LDAP

en: Import users
ar: استيراد مستخدمين

en: Department(optional)
ar: القسم(اختياري)

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
ar: يمكنك أيضا إضافة مستخدم كضيف، و الذي لن يُسمح له بإنشاء مكتبات أو مجموعات.

en: Import users from a CSV file
ar: استيراد مستخدمين من ملف CSV

en: File format: user@mail.com,password,name,department,role,quota
ar: تنسيق الملف: user@mail.com,كلمة مرور,الاسم,القسم,قاعدة,المخصص

en: Name, department, role and quota are optional.
ar: الاسم، القسم، القاعدة و المخصص كلها اختيارية.

en: Please choose a CSV file
ar: الرجاء اختيار ملف CSV

en: Add admin
ar: إضافة مدير

en: Add admins
ar: إضافة مدراء

en: Enter
ar: دخول

en: emails, separated by ','
ar: عناوين بريد مفصولة ب ','

en: Tip: the emails should be the users already added.
ar: تلميح: عناوين البريد يجب أن تكون نفس المستخدمين المضافين سابقا.

en: Space Used / Quota
ar: المساحة المستخدمة/المخصصة

en: Virus Scan Records
ar: سجلات فحص الفيروسات

en: Virus File
ar: ملف فيروس

en: Handled
ar: تم معالجته

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
ar: لقد تم تفعيل حسابك %(username)s على %(site_name)s.

en: Here is your account information:
ar: إليك معلومات حسابك:

en: Email: %(email)s
ar: عنوان البريد: %(email)s

en: Password: %(password)s
ar: كلمة المرور: %(password)s

en: Account %(user)s froze due to excessive failed logins. Please check at:
ar: لقد تجمد الحساب %(user)s نتيجة للإفراط في محاولة دخول فاشلة. الرجاء المراجعة على:

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك على %(site_name)s. والان هي %(password)s. يرجى تغييره باسرع ما يمكن.

en: Edit Quota
ar: تحرير المساحة المخصصة

en: Organization
ar: منظمة

en: Set user name
ar: تحديد اسم المستخدم

en: Set user department
ar: تحديد قسم المستخدم

en: Share From
ar: مشاركة من

en: This user has no shared libraries
ar: هذا المستخدم ليس لديه أي مكتبة

en: This user has not created any shared links
ar: هذا المستخدم لم ينشئ أي روابط مشاركة

en: Accept
ar: قبول

en: modification details
ar: تفاصيل التعديل

en: It's a newly-created blank file.
ar: إنه ملف فارغ منشئ حديثا.

en: before modification
ar: قبل التعديل

en: after modification
ar: بعد التعديل

en: Sorry, this user is not registered yet.
ar: المعذرة، هذا المستخدم لم مسجل بعد.

en: updated this file
ar: حدث هذا الملف

en: Comment
ar: تعليق

en: Back to top
ar: عودة للأعلى

en: top
ar: الأعلى

en: Comments
ar: تعليقات

en: No comment yet.
ar: لا تعليق حتى الان.

en: Add a comment...
ar: إضافة تعليق...

en: Close (Esc)
ar: إغلاق(Esc)

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Previous (Left arrow key)
ar: السابق(السهم إلى اليسار)

en: Next (Right arrow key)
ar: التالي(السهم إلى اليمين)

en: %%curr%% of %%total%%
ar: %%curr%% من %%total%%

en: Open in New Tab
ar: فتح في صفحة جديدة

en: <a href="%%url%%" target="_blank">The image</a> could not be loaded.
ar: <a href="%%url%%" target="_blank">الصورة</a> لا يمكن تحميلها.

en: Packaging...
ar: جاري الحزم...

en: Upload files to <span class="op-target">%(dir_name)s</span>
ar: رفم الملفات إلى <span class="op-target">%(dir_name)s</span>

en: shared by:
ar: مشارك بواسطة:

en: The owner of this library has run out of space.
ar: لم يعد لدى مالك هذه المكتبة مساحة.

en: Add Files
ar: إضافة ملفات

en: Add folder
ar: إضافة مجلد

en: File Drag & Drop is supported for Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+
ar: سحب و إفلات الملف مدعوم على Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+

en: Folder Drag & Drop is supported for Chrome
ar: سحب و إفلات الملف مدعوم على Chrome

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
ar: حجم الملف يجب أن يكون أصغر من %(max_file_size)s

en: File is too big
ar: الملف كبير جدا

en: File is too small
ar: الملف صغير جدا

en: Filetype not allowed
ar: نوع الملف غير مسموح

en: Max number of files exceeded
ar: تجاوز الحد الأقصى لعدد الملفات

en: Uploaded bytes exceed file size
ar: تجاوزت البايتات المحملة حجم الملف

en: Empty file upload result
ar: نتيجة تحميل ملف فارغ

en: uploaded
ar: محمل

en: canceled
ar: ملغي

en: Start
ar: بدأ

en: Failed to get upload url
ar: فشل الحصول على رابط التحميل

en: Current Path:
ar: المسار الحالي:

en: You do not have personal wiki
ar: ليس لديك wiki شخصية

en: personal-wiki
ar: wiki شخصية

en: Personal Wiki Pages
ar: صفحات wiki شخصية

en: Invalid arguments.
ar: معاملات غير صحيحة.

en: Failed to create thumbnail.
ar: فشل انشاء المصغر.

en: Invalid token.
ar: رمز غير صحيح.

en: permission error
ar: خطأ في الإذن

en: Unable to view recycle page
ar: عاجز عن عرض صفحة المحذوفات

en: Unable to view library modification
ar: عاجز عن عرض تعديلات المكتبة

en: Library does not exist
ar: المكتبة غير موجودة

en: Please specify history ID
ar: يرجى تحديد معرف السجل التاريخي

en: History you specified does not exist
ar: السجل التاريخي المحدد غير موجود

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: No revisions found
ar: لا يوجد مراجعات

en: "%s" does not exist.
ar: "%s" غير موجود.

en: Internal Error
ar: خطأ داخلي

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
ar: لم يتمكن من تنزيل المجلد "%s": الحجم كبير جدا.

en: Unable to download "%s"
ar: لم يتمكن من تنزيل "%s"

en: Successfully enable "Personal Wiki".
ar: تمكين "wiki شخصية" بنجاح.

en: Successfully disable "Personal Wiki".
ar: تعطيل "wiki شخصية" بنجاح.

en: You don't have permission to access the library.
ar: ليس لديك الصلاحية للوصول لهذه المكتبة.

en: No path.
ar: لا يوجد مسار.

en: The group doesn't exist
ar: المجموعة غير موجودة

en: Library is encrypted.
ar: المكتبة مشفرة.

en: Error: no head commit id
ar: خطأ: لا يوجد معرف حفظ رئيسي

en: Argument missing.
ar: متغير مفقود.

en: Internal error. Failed to delete %s.
ar: خطأ داخلي. فشل حذف %s.

en: Destination path is too long for %s.
ar: مسار الوجهة طويل جدا على %s.

en: Out of quota.
ar: نفدت المساحة المخصصة.

en: You do not have permission to copy files/folders in this directory
ar: ليس لديك الصلاحية لنسخ الملفات/المجلدات في هذا المجلد

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
ar: لا يمكن نسخ المجلد %(src)s إلى المجلدات المتفرعة منه %(des)s

en: Failed to get file block list
ar: فشل الحصول على قائمة حظر الملف

en: Wrong repo id
ar: معرف تقرير خاطئ

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: Bad upload link token.
ar: رمز رابط تحميل غير صالح.

en: Bad repo id in upload link.
ar: معرف تقرير غير صالح في رابط التحميل.

en: No conflict in the merge.
ar: لا يوجد تعارضات في الدمج.

en: Failed, file is too large
ar: فشل، الملف كبير جدا

en: HTTPError: failed to open file online
ar: HTTPError: فشل في فتح ملف على الإنترنت

en: URLError: failed to open file online
ar: URLError: فشل في فتح ملف على الإنترنت

en: The encoding you chose is not proper.
ar: الترميز الذي اخترته غير مناسب.

en: Unknown file encoding
ar: ترميز الملف غير معروف

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
ar: حجم الملف يتجاوز %s، ولا يمكن فتحه على الإنترنت.

en: The library is encrypted, can not open file online.
ar: المكتبة مشفرة، و لا يمكن فتحها على الانترنت.

en: Unable to view file
ar: غير قادر على عرض الملف

en: Unable to download file, invalid file path
ar: غير قادر على تنزيل الملف، مسار الملف غير صحيح

en: Unable to download file, wrong file path
ar: غير قادر على تنزيل الملف، مسار الملف خاطئ

en: Unable to download file, share link traffic is used up.
ar: غير قادر على تنزيل الملف، تم استهلاك حركة بيانات رابط المشاركة.

en: Unable to view raw file, share link traffic is used up.
ar: غير قادر على عرض الملف، تم استهلاك حركة بيانات رابط المشاركة.

en: The library does not exist.
ar: المكتبة غير موجودة.

en: The library is encrypted.
ar: المكتبة مشفرة.

en: Unable to edit file
ar: غير قادر على تحرير الملف

en: The file does not exist.
ar: الملف غير موجود.

en: Edit online is not offered for this type of file.
ar: التحرير على الانترنت ليس مسموح لهذا النوع من الملفات.

en: Unable to download file
ar: غير قادر على تنزيل الملف

en: Failed to export Excel
ar: فشل التصدير الى أكسل

en: Failed to set quota: internal server error
ar: فشل في تعيين الحصة المخصصة: خطأ داخلي في الملقم

en: Failed to delete: the user is an organization creator
ar: فشل الحذف: المستخدم مؤسس منظمة

en: Successfully remove trial for: %s
ar: تمت إزالة التجربة بنجاح ل: %s

en: Successfully revoke the admin permission of %s
ar: تم إلغاء صلاحية المشرف %s بنجاح

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
ar: فشل إلغاء صلاحية المشرف: المستخدم غير موجود

en: Your account on %s is activated
ar: تم تنشيط الحساب الخاص بك على %s

en: Password has been reset on %s
ar: تم إعادة تعيين كلمة المرور على %s

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
ar: تم بنجاح إعادة تعيين كلمة المرور إلى %(passwd)s، تم إرسال بريد إلكتروني إلى %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
ar: تم بنجاح إعادة تعيين كلمة المرور إلى %(passwd)s، ولكن فشل في إرسال البريد الإلكتروني إلى %(user)s، الرجاء التحقق من تكوين البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
ar: تم بنجاح إعادة تعيين كلمة المرور إلى%(passwd)s للمستخدم %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
ar: تم بنجاح إعادة تعيين كلمة المرور إلى%(passwd)s للمستخدم %(user)s. و لكن لا يمكن ارسال الاشعار بالبريد، بسبب عدم تكوين خدمة البريد بصورة صحيحة.

en: Failed to reset password: user does not exist
ar: فشل في إعادة تعيين كلمة المرور: المستخدم غير موجود

en: You are invited to join %s
ar: أنت مدعو للإنضمام الى %s

en: Fail to add user %s.
ar: فشل إضافة المستخدم %s.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
ar: تم إضافة المستخدم %s بنجاح. تم إرسال إشعار بالبريد إلكتروني.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
ar: تم إضافة المستخدم %s بنجاح. حدث خطأ عند إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني، الرجاء التحقق من تكوين البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Successfully added user %s.
ar: تم إضافة المستخدم %s بنجاح.

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
ar: تم إضافة المستخدم %s بنجاح. ولكن لا يمكن إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني، لأنه لم يتم تكوين خدمة البريد الإلكتروني بشكل صحيح.

en: Failed to rename organization
ar: فشل تعديل اسم المنظمة

en: Successfully deleted.
ar: تم الحذف بنجاح.

en: Failed to transfer, invalid arguments.
ar: فشل التحويل، معاملات غير صحيحة.

en: Failed to transfer, user %s not found
ar: فشل التحويل، المستخدم %s غير موجود

en: Can not transfer organization library
ar: لا يمكن تحويل مكتبة المنظمة

en: Can not transfer library to organization user %s
ar: لا يمكن تحويل المكتبة إلى مستخدم المنظمة %s

en: Successfully transfered.
ar: تم التحويل بنجاح.

en: Failed to delete, please try again later.
ar: فشل الحذف، الرجاء المحاولة لاحقا.

en: Successfully set %s as admin.
ar: تم تعيين %s كمدير بنجاح.

en: Failed to set %s as admin: user does not exist.
ar: فشل تعيين %s كمشرف: المستخدم غير موجود.

en: Import succeeded
ar: نجح الاستيراد

en: Please select a csv file first.
ar: الرجاء اختيار ملف CSV اولا.

en: Invalid setting
ar: اعداد غير صحيح

en: Invalid value
ar: قيمة غير صحيحة

en: Successfully deleted 1 item
ar: تم حذف عنصر واحد بنجاح

en: You do not have permission to create wiki
ar: ليس لديك الصلاحية لإنشاء Wiki
