atftp 0.7.dfsg-1 - en to ja translation catalogue (26 entries)

note: Type: boolean Description
en: Should the server be started by inetd?
ja: inetd をサーバの起動に利用しますか？

note: Type: boolean Description
en: atftpd can be started by the inetd superserver or as a daemon and handle incoming connections by itself. The latter is only recommend for very high usage server.
ja: atftpd は、inetd から起動するか、もしくはデーモンとして動作し接続を自分で処理することもできます。後者は、高負荷のサーバで推奨されます。

note: Type: string Description
en: Server timeout:
ja: サーバのタイムアウト値 :

note: Type: string Description
en: How many seconds the main thread waits before exiting.
ja: メインのスレッドを終了するまで何秒待機させるか。

note: Type: string Description
en: Retry timeout:
ja: リトライ時のタイムアウト値 :

note: Type: string Description
en: How many seconds to wait for a reply before retransmitting a packet.
ja: パケットの再送まで何秒待つか。

note: Type: string Description
en: Maximum number of threads:
ja: 最大スレッド数 :

note: Type: string Description
en: Maximum number of concurrent threads that can be running.
ja: 同時に動作させる最大のスレッド数。

note: Type: select Description
en: Verbosity level:
ja: 冗長レベル :

note: Type: select Description
en: Level of logging. 7 logs everything including debug logs. 1 will log only the system critical logs. 5 (LOG_NOTICE) is the default value.
ja: ログ出力のレベル。7 ではデバッグログを含むすべてのログを出力。1 では、システムの重大なログのみを出力。 5 (LOG_NOTICE) がデフォルト値。

note: Type: boolean Description
en: Enable 'timeout' support?
ja: 'タイムアウト'を有効にしますか？

note: Type: boolean Description
en: Enable 'tsize' support?
ja: 'tsize'を有効にしますか？

note: Type: boolean Description
en: Enable 'block size' support?
ja: 'ブロックサイズ'を有効にしますか？

note: Type: boolean Description
en: Enable multicast support?
ja: マルチキャストを有効にしますか？

note: Type: string Description
en: TTL for multicast packets:
ja: マルチキャストパケットの TTL 値

note: Type: string Description
en: Port to listen for tftp request:
ja: tftp のリクエストを待ち受けるポート番号 :

note: Type: string Description
en: Port range for multicast file transfer:
ja: マルチキャスト転送に利用するポート番号の範囲 :

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available port in a given set. For example, "2000-2003, 3000" allow atftpd to use port 2000 to 2003 and 3000.
ja: マルチキャスト転送は設定された番号のうち利用できるポートを利用します。例えば"2000-2003, 3000"を設定すると、atftpd は、2000 から 2003 と 3000 番を利用します。

note: Type: string Description
en: Address range for multicast transfer:
ja: マルチキャスト転送先のアドレス範囲:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available addresses from a given set of addresses. Syntax is "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."
ja: マルチキャスト転送は送信先のアドレスに設定されたアドレスを利用します。設定可能なシンタックスは、"a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."です。

note: Type: boolean Description
en: Log to file instead of syslog?
ja: ログを syslog でなくファイルに書き出しますか？

note: Type: boolean Description
en: If your server does intensive tftp file serving, it is a good idea to  accept here. That will avoid cluttering your syslog with tftpd logs.
ja: サーバが大量の tftp 転送を行う場合、これを有効にするのはよいアイデアです。tftpd のログによって syslog が乱雑になることがなくなります。

note: Type: string Description
en: Log file:
ja: ログファイル名 :

note: Type: string Description
en: A file where atftpd will write its logs. This file will be made writable for the user 'nobody' and group 'nogroup'.
ja: aftpd がログを書き出すファイルです。このファイルは、'nobody' ユーザと 'nobody' グループに対して書き込み可能な状態で作成されます。

note: Type: string Description
en: Base directory:
ja: ベースディレクトリ:

note: Type: string Description
en: The directory tree from where atftpd can serve files. That directory must be world readable.
ja: aftpd がファイルを提供するディレクトリです。このディレクトリは誰からでも読めるようにする必要があります。
