atftp 0.7-4 - en to da translation catalogue (25 entries)

note: Type: boolean Description
en: Should the server be started by inetd?
da: Skal serveren startes af inetd?

note: Type: boolean Description
en: atftpd can be started by the inetd superserver or as a daemon and handle incoming connections by itself. The latter is only recommend for very high usage server.
da: atftpd kan startes af inetd superserveren eller som en dæmon der håndterer indgående forbindelser selv. Sidstnævnte er kun anbefalet for maskiner med meget stort forbrug.

note: Type: string Description
en: Server timeout:
da: Server tidsgrænseudløb:

note: Type: string Description
en: How many seconds the main thread waits before exiting.
da: Hovr mange sekunder hoved-tråden venter før den afslutter.

note: Type: string Description
en: Retry timeout:
da: Prøv-igen tidsgrænse:

note: Type: string Description
en: How many seconds to wait for a reply before retransmitting a packet.
da: Hvor mange sekunder skal der ventes på svar, før en pakke gensendes.

note: Type: string Description
en: Maximum number of threads:
da: Maks antal tråde:

note: Type: string Description
en: Maximum number of concurrent threads that can be running.
da: Maks antal samtidige tråde der kan køre.

note: Type: select Description
en: Verbosity level:
da: Detalje-niveau:

note: Type: select Description
en: Level of logging. 7 logs everything including debug logs. 1 will log only the system critical logs. 5 (LOG_NOTICE) is the default value.
da: Niveau til logning. 7 logger alt inklusive fejlsøgningslogs. 1 vil kun logge system kritiske logs. 5 (LOG_NOTICE) er standardværdien.

note: Type: boolean Description
en: Enable 'timeout' support?
da: Aktivér 'timeout'-understøttelse?

note: Type: boolean Description
en: Enable 'tsize' support?
da: Aktivér 'tsize'-understøttelse?

note: Type: boolean Description
en: Enable 'block size' support?
da: Aktivér 'block size'-understøttelse?

note: Type: boolean Description
en: Enable multicast support?
da: Aktivér 'multicast'-understøttelse?

note: Type: string Description
en: Port to listen for tftp request:
da: Port der skal lyttes på for tftp-efterspørgsler:

note: Type: string Description
en: Port range for multicast file transfer:
da: Port-område for multicast fil-overførsler:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available port in a given set. For example, "2000-2003, 3000" allow atftpd to use port 2000 to 2003 and 3000.
da: Multicast-overførsler vil kun bruge en tilgængelig port i et givent område. F.eks. "2000-2003, 3000" vil tillade aftftpd at bruge port 2000 til 2003, og 3000.

note: Type: string Description
en: Address range for multicast transfer:
da: Adresse-område for multicast overførsler:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available addresses from a given set of addresses. Syntax is "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."
da: Multicast-overførsler vil bruge tilgængelige adresser fra et givent område af adresser. Syntaksen er "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."

note: Type: boolean Description
en: Log to file instead of syslog?
da: Log til en fil i stedet for syslog?

note: Type: boolean Description
en: If your server does intensive tftp file serving, it is a good idea to  accept here. That will avoid cluttering your syslog with tftpd logs.
da: Hvis din server laver intensivt tftp fil-deling, er det en god idé at svare ja her. Det vil undgå at fylde din syslog for meget op med tftpd beskeder.

note: Type: string Description
en: Log file:
da: Logfil:

note: Type: string Description
en: A file where atftpd will write its logs. This file will be made writable for the user 'nobody' and group 'nogroup'.
da: En fil hvor atftpd skriver sine logs. Denne fil vil blive gjort skrivbar for brugeren 'nobody' og gruppen 'nogroup'.

note: Type: string Description
en: Base directory:
da: Base-mappe:

note: Type: string Description
en: The directory tree from where atftpd can serve files. That directory must be world readable.
da: Mappe-træet hvor atftpd kan servere sine filer. Denne mappe skal være læsbar af alle.
