sysstat 11.5.4 - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <ryhmä_nimi> ] [ -p [ <laite> [,...] | ALL ] ]
    [ <laite> [...] | ALL ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <group_name> ] [ -p [ <device> [,...] | ALL ] ]
    [ <device> [...] | ALL ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -c ] [ -d ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -N ] [ -t ] [ -V ] [ -x ] [ -y ] [ -z ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ] [ --human ] [ -o JSON ]
    [ [ -H ] -g <ryhmä_nimi> ] [ -p [ <laite> [,...] | ALL ] ]
    [ <laite> [...] | ALL ]

en: Cannot find disk data
fi: Levydataa ei löydy

en: Invalid type of persistent device name
fi: Virheellinen toistuvan laitenimen tyyppi

en: System activity data file: %s (%#x)
fi: Järjestelmätoimintojen lokitiedosto: %s (%#x)

en: Genuine sa datafile: %s (%x)
fi: Aito sa-datatiedosto: %s (%x)

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

en: Host:
fi: Tietokone:

en: Number of CPU for last samples in file: %u
fi: Suorittimien lukumäärä viimeisille näytteille tiedostossa: %u

en: File date: %s
fi: Tiedostopäivämäärä: %s

en: File time:
fi: Tiedostoaika:

en: Size of a long int: %d
fi: Muuttujatyypin ”long int” koko: %d

en: List of activities:
fi: Toimintojen luettelo:

en: 	[Unknown activity format]
fi: 	[Tuntematon toimintomuoto]

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <outfile> ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ] [ <tulostetiedosto> ]

en: Options are:
    [ -C <comment> ] [ -D ] [ -F ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -C <kommentti> ] [ -D ] [ -F ] [ -L ] [ -V ]
    [ -S { INT | DISK | IPV6 | POWER | SNMP | XDISK | ALL | XALL } ]

en: Cannot write data to system activity file: %s
fi: Järjestelmätoimintotietojen kirjoittaminen lokitiedostoon epäonnistui: %s

en: Cannot write system activity file header: %s
fi: Järjestelmätoimintojen lokitiedoston otsakkeen kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Cannot open %s: %s
fi: Kohteen %s avaaminen epäonnistui: %s

en: Cannot append data to that file (%s)
fi: Tietojen liittäminen haluttuun tiedostoon (%s) epäonnistui

en: sysstat version %s
fi: sysstat-versio %s

en: Options are:
    [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ --debuginfo ]

en: Options are:
    [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --human ] [ -h ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ]

en: Options are:
    [ -A ] [ -u ] [ -V ] [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ]
    [ -o JSON ] [ -P { <cpu_list> | ON | ALL } ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -A ] [ -u ] [ -V ] [ -I { SUM | CPU | SCPU | ALL } ]
    [ -o JSON ] [ -P { <suoritin_luettelo> | ON | ALL } ]

en: Average:
fi: Keskiarvo:

en: Usage: %s [ options ] [ <interval> [ <count> ] ] [ <datafile> | -[0-9]+ ]
fi: Käyttö: %s [ valitsimet ] [ <aikaväli> [ <lukumäärä> ] ] [ <datatiedosto> | -[0-9]+ ]

en: Options are:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <opts> [,...] ] [ -P { <cpu> [,...] | ALL } ]
    [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar_options> ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -C ] [ -c | -d | -g | -j | -p | -r | -x ] [ -H ] [ -h ] [ -T | -t | -U ] [ -V ]
    [ -O <valitsimet> [,...] ] [ -P { <suoritin> [,...] | ALL } ]
    [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
    [ -- <sar_valitsimet> ]

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Other devices not listed here
fi: Muut laitteet, joita ei ole luetteloitu tässä

en: Options are:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -q ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ --human ] [ --sadc ]
    [ -I { <int_list> | SUM | ALL } ] [ -P { <cpu_list> | ALL } ]
    [ -m { <keyword> [,...] | ALL } ] [ -n { <keyword> [,...] | ALL } ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <filename> ] | -o [ <filename> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <interval> ] [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -A ] [ -B ] [ -b ] [ -C ] [ -D ] [ -d ] [ -F [ MOUNT ] ] [ -H ] [ -h ]
    [ -p ] [ -q ] [ -r [ ALL ] ] [ -S ] [ -t ] [ -u [ ALL ] ] [ -V ]
    [ -v ] [ -W ] [ -w ] [ -y ] [ --human ] [ --sadc ]
    [ -I { <keskeytyspyyntö_luettelo> [,...] | SUM | ALL } ]
    [ -P { <suoritin_luettelo> | ALL } ]
    [ -m { <avainsana> [,...] | ALL } ] [ -n { <avainsana> [,...] | ALL } ]
    [ -j { ID | LABEL | PATH | UUID | ... } ]
    [ -f [ <tiedostonimi> ] | -o [ <tiedostonimi> ] | -[0-9]+ ]
    [ -i <aikaväli> ] [ -s [ <hh:mm[:ss]> ] ] [ -e [ <hh:mm[:ss]> ] ]

en: Main options and reports:
fi: Päävalitsimet ja -ilmoitukset ovat:

en: 	-B	Paging statistics
fi: 	-B	Sivutustilastot

en: 	-b	I/O and transfer rate statistics
fi: 	-b	Siirräntä- ja siirtonopeustilastot

en: 	-d	Block devices statistics
fi: 	-d	Lohkolaitteiden tilastot

en: 		Filesystems statistics
fi: 		Tiedostojärjestelmien tilastot

en: 	-H	Hugepages utilization statistics
fi: 	-H	Jättiläissivujen käyttöastetilastot

en: 	-I { <int_list> | SUM | ALL }
    		Interrupts statistics
fi: 	-I { <keskeytyspyyntö_luettelo> | SUM | ALL | XALL }
    		Keskeytysten tilasto

en: 	-m { <keyword> [,...] | ALL }
    		Power management statistics
    		Keywords are:
    		CPU	CPU instantaneous clock frequency
    		FAN	Fans speed
    		FREQ	CPU average clock frequency
    		IN	Voltage inputs
    		TEMP	Devices temperature
    		USB	USB devices plugged into the system
fi: 	-m { <avainsana> [,...] | ALL }
    		Tehonhallintatilastot
    		Avainsanoja ovat:
    		CPU	Prosessorin hetkellinen kellotaajuus
    		FAN	Tuulettimen nopeus
    		FREQ	Prosessorin keskimääräinen kellotaajuus
    		IN	Jännitesyötteet
    		TEMP	Laitteiden lämpötila
    		USB	Järjestelmään liitetyt USB-laitteet

en: 	-n { <keyword> [,...] | ALL }
    		Network statistics
    		Keywords are:
    		DEV	Network interfaces
    		EDEV	Network interfaces (errors)
    		NFS	NFS client
    		NFSD	NFS server
    		SOCK	Sockets	(v4)
    		IP	IP traffic	(v4)
    		EIP	IP traffic	(v4) (errors)
    		ICMP	ICMP traffic	(v4)
    		EICMP	ICMP traffic	(v4) (errors)
    		TCP	TCP traffic	(v4)
    		ETCP	TCP traffic	(v4) (errors)
    		UDP	UDP traffic	(v4)
    		SOCK6	Sockets	(v6)
    		IP6	IP traffic	(v6)
    		EIP6	IP traffic	(v6) (errors)
    		ICMP6	ICMP traffic	(v6)
    		EICMP6	ICMP traffic	(v6) (errors)
    		UDP6	UDP traffic	(v6)
    		FC	Fibre channel HBAs
    		SOFT	Software-based network processing
fi: 	-n { <avainsana> [,...] | ALL }
    		Verkkotilastot
    		Avainsanoja ovat:
    		DEV	Verkkoliittymät
    		EDEV	Verkkoliittymät (virheet)
    		NFS	NFS-asiakas
    		NFSD	NFS-palvelin
    		SOCK	Vastakkeet	(v4)
    		IP	IP-liikenne	(v4)
    		EIP	IP-liikenne	(v4) (virheet)
    		ICMP	ICMP-liikenne	(v4)
    		EICMP	ICMP-liikenne	(v4) (virheet)
    		TCP	TCP-liikenne	(v4)
    		ETCP	TCP-liikenne	(v4) (virheet)
    		UDP	UDP-liikenne	(v4)
    		SOCK6	Vastakkeet	(v6)
    		IP6	IP-liikenne	(v6)
    		EIP6	IP-liikenne	(v6) (virheet)
    		ICMP6	ICMP-liikenne	(v6)
    		EICMP6	ICMP-liikenne	(v6) (virheet)
    		UDP6	UDP-liikenne	(v6)
    		FC	Kuitukanava-HBA:t
    		SOFT	Ohjelmistoperustainen verkkoprosessointi

en: 	-q	Queue length and load average statistics
fi: 	-q	Jonopituus- ja latauskeskiarvotilastot

en: 	-r [ ALL ]
    		Memory utilization statistics
fi: 	-r [ ALL ]
    		Muistin käyttöastetilastot

en: 	-S	Swap space utilization statistics
fi: 	-S	Näennäismuistitilan käyttöastetilastot

en: 	-u [ ALL ]
    		CPU utilization statistics
fi: 	-u [ ALL ]
    		Suorittimen käyttöastetilastot

en: 	-v	Kernel tables statistics
fi: 	-v	Käyttöjärjestelmäydintaulujen tilastot

en: 	-W	Swapping statistics
fi: 	-W	Näennäismuisti vaihtamistilastot

en: 	-w	Task creation and system switching statistics
fi: 	-w	Tehtävän luonti- ja järjestelmänvaihtotilastot

en: 	-y	TTY devices statistics
fi: 	-y	TTY-laitteiden tilastot

en: Data collector will be sought in PATH
fi: Datakerääjää etsitään PATH-ympäristömuuttujasta

en: Data collector found: %s
fi: Datakerääjä löytyi: %s

en: End of data collecting unexpected
fi: Datakeräyksen loppu odottamaton

en: Using a wrong data collector from a different sysstat version
fi: Käytetään väärää datakerääjää eri sysstat-versiosta

en: Inconsistent input data
fi: Epäjohdonmukainen syötedata

en: Requested activities not available
fi: Pyydetyt toiminnot eivät ole käytettävissä

en: -f and -o options are mutually exclusive
fi: valitsimet ”-f” ja ”-o” ovat vastavuoroisesti poissulkevia

en: Not reading from a system activity file (use -f option)
fi: Ei lueta järjestelmätoimintojen lokitiedostosta (käytä valitsinta ”-f”)

en: Cannot find the data collector (%s)
fi: Datakerääjää (%s) ei löydy

en: Cannot convert the format of this file
fi: Tämän tiedostomuodon muuntaminen epäonnistui

en: 
    CPU activity not found in file. Aborting...
fi: 
    Tiedososta ei löytynyt suoritinaktiviteettia. Keskeytetään...

en: 
    Invalid data found. Aborting...
fi: 
    Löytyi virheellisiä tietoja. Keskeytetään...

en: Statistics:
fi: Tilastot:

en: 
    File successfully converted to sysstat format version %s
fi: 
    Tiedoston muuntaminen sysstat-muotoversioon %s onnistui

en: Options are:
    [ -d ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <username> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <command> ] [ -G <process_name> ] [ --human ]
    [ -p { <pid> [,...] | SELF | ALL } ] [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ -d ] [ -h ] [ -I ] [ -l ] [ -R ] [ -r ] [ -s ] [ -t ] [ -U [ <käyttäjätunnus> ] ]
    [ -u ] [ -V ] [ -v ] [ -w ] [ -C <komento> ] [ -G <prosessi_nimi> ] [ --human ]
    [ -p { <prosessitunniste> [,...] | SELF | ALL } [ -T { TASK | CHILD | ALL } ]

en: Error while reading system activity file: %s
fi: Virhe luettaessa järjestelmätoimintojen lokitiedostoa: %s

en: End of system activity file unexpected
fi: Järjestelmätoimintojen lokitiedoston loppu odottamaton

en: File created by sar/sadc from sysstat version %d.%d.%d
fi: Käskyllä ”sar” tai ”sadc” sysstat-versiosta %d.%d.%d luotu tiedosto

en: Invalid system activity file: %s
fi: Virheellinen järjestelmätoimintojen lokitiedosto: %s

en: Endian format mismatch
fi: Endian-tavujärjestysmuototäsmäämättömyys

en: Current sysstat version cannot read the format of this file (%#x)
fi: Nykyinen sysstat-versio ei voi lukea tämän tiedoston (%#x) muotoa

en: Please check if data collecting is enabled
fi: Tarkista, onko tiedon keräys käytössä

en: Requested activities not available in file %s
fi: Pyydetyt toiminnot eivät ole käytettävissä tiedostossa %s

en: Options are:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]
fi: Valitsimet ovat:
    [ --human ] [ -k | -m ] [ -t ] [ -V ] [ -y ] [ -z ]

en: No tape drives with statistics found
fi: Nauha-asemaa tilastoilla ei löytynyt

en: Cannot handle so many processors!
fi: Niin monen suorittimen käsittely epäonnistui!
