seahub - en to sv translation catalogue (1167 entries)

en: Name is too long (maximum is 64 characters)
sv: Namnet är för långt (max 64 tecken)

en: Name should not include '/'.
sv: Namn ska inte innehålla '/'.

en: Login id can't be empty
sv: Login id kan inte vara tom

en: Login id %s already exists.
sv: Lodin id 1%s existerar redan

en: Department is too long (maximum is 512 characters)
sv: Avdelning är för långt (max 512 tecken)

en: Space quota can't be empty
sv: Utrymmeskvot måste anges

en: Must be an integer that is greater than or equal to 0.
sv: Måste vara ett heltal större eller lika med 0.

en: Space quota is too low (minimum value is 0)
sv: Utrymmeskvot är för lågt (minsta värde är 0)

en: Failed to set quota: maximum quota is %d MB
sv: Misslyckades att sätta kvot: max kvot är %d MB

en: My Library
sv: Mitt bibliotek

en: Group name can only contain letters, numbers, blank, hyphen or underscore
sv: Gruppnamn kan enbart innehålla bokstäver, nummer, blanksteg, bindestreck eller understreck

en: There is already a group with that name.
sv: Det finns redan en annan grupp med detta namn.

en: User %s is already group owner.
sv: Användaren %s är redan gruppägare.

en: System library can not be deleted.
sv: Systembibliotek kan inte tas bort.

en: User %s is already library owner.
sv: Användaren %s äger redan biblioteket.

en: Email %s invalid.
sv: Mejladressen %s är ogiltig.

en: must be an integer that is greater than or equal to 0.
sv: måste vara ett heltal större eller lika med 0.

en: Invalid destination path
sv: Felaktig destination

en: Destination path is too long.
sv: Destinationens sökväg är för lång

en: Can not move directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
sv: Kan inte flytta katalog %(src)s till dess underkatalog %(des)s

en: Cancel failed
sv: Avbrytning misslyckades

en: username invalid.
sv: ogiltigt användarnam.

en: User %s not found.
sv: Användare %s hittades inte.

en: This item has been shared to %s.
sv: Denna fil har delats med %s.

en: Check file lock error
sv: Kontrollera fillåsningsfel

en: File is locked
sv: Filen är låst

en: Internal Server Error
sv: Internt serverproblem

en: Permission denied.
sv: Åtkomst nekas

en: User %s is already a group member.
sv: Användaren %s är redan medlem i gruppen.

en: User %s not found in organization.
sv: Kan inte hitta användaren %s i organisationen.

en: The email address is not allowed to be invited as a guest.
sv: Mejladressen är inte tillåten att bli inbjuden som gäst.

en: %s is already invited.
sv: %s är redan inbjuden.

en: User %s already exists.
sv: Användaren %s existerar redan.

en: Error
sv: Fel

en: Wrong password
sv: Fel lösenord

en: Internal server error
sv: Internt serverfel

en: Decrypt library error
sv: Fel vid avkryptering av bibliotek

en: Wrong old password
sv: Felaktigt gammalt lösenord

en: Sending shared link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
sv: Misslyckades att dela länk. Email-service är inte korrekt konfigurerd, vänligen kontakta en administratör.

en: file
sv: fil

en: A file is shared to you on %s
sv: En fil är delad med dig på %s

en: directory
sv: katalog

en: A directory is shared to you on %s
sv: En katalog är delad med dig på %s

en: An upload link is shared to you on %s
sv: En uppladdningslänk är delad med dig på %s

en: Password is too short.
sv: Lösenordet är för kort.

en: Password is too short
sv: Lösenordet är för kort

en: %(ext)s is an invalid file extension. Authorized extensions are : %(valid_exts_list)s
sv: %(ext)s är en ogiltig filändelse. Följande filändelser är giltiga: %(valid_exts_list)s

en: Your file is too big (%(size)s), the maximum allowed size is %(max_valid_size)s
sv: Din fil är för stor (%(size)s), maxstorlek tillåten är %(max_valid_size)s

en: You already have %(nb_avatars)d avatars, and the maximum allowed is %(nb_max_avatars)d.
sv: Du har redan %(nb_avatars)d avatarer, och max antal tillåtet är %(nb_max_avatars)d

en: Total size exceeds limit.
sv: Totala storleken överskrider begränsningen.

en: Personal info
sv: Personlig information

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Important dates
sv: Viktiga datum

en: Groups
sv: Grupper

en: Password changed successfully.
sv: Lösenordet ändrades

en: Change password: %s
sv: Byt lösenord: %s

en: Please log in.
sv: Var god logga in.

en: Email or Username
sv: Mejladress eller Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Please enter a correct email/username and password. Note that both fields are case-sensitive.
sv: Vänligen ange ett giltigt användarnamn och lösenord. Observera att båda fälten är skiftlägeskänsliga.

en: This account is inactive.
sv: Detta konto är inaktivt

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
sv: Din webbläsare verkar inte acceptera cookies. Cookies krävs för att du ska kunna logga in

en: E-mail
sv: Email

en: Failed to send email, email service is not properly configured, please contact administrator.
sv: Misslyckades att skicka email. Email-tjänsten är inte korrekt konfigurerad. Kontakta en administratör

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
sv: Email-adressen har ingen koppling till ett användarkonto. Är du säker att du har registrerat dig?

en: Can not reset password, please contact LDAP admin.
sv: Det går inte att återställa lösenordet, kontakta LDAP admin.

en: Reset Password on %s
sv: Återställ lösenord på %s

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password confirmation
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: The two password fields didn't match.
sv: Lösenorden överensstämmer inte

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
sv: Ditt gamla lösenord stämmer inte. Försök igen.

en: Password (again)
sv: Lösenord (igen)

en: Enter a valid e-mail address.
sv: Ange en giltig email-adress

en: This account has been frozen due to too many failed login attempts.
sv: Detta konto har blivit låst på grund av för många misslyckde inloggningsförsök.

en: Logged out
sv: Utloggad

en: Failed to send email, please contact administrator.
sv: Misslyckades att skicka email. Kontakta en administratör

en: Can not update password, please contact LDAP admin.
sv: Kan inte uppdatera lösenord, kontakta LDAP admin.

en: Avatar for %s
sv: Avatar för %s

en: Upload Avatar
sv: Ladda upp Avatar

en: Your current avatar:
sv: Din nuvarande avatar:

en: Upload New Avatar:
sv: Ladda upp ny Avatar

en: Upload New Image
sv: Ladda upp ny bild

en: Please select the avatars that you would like to delete.
sv: Välj de avatarer du önskar ta bort

en: You have no avatars to delete. Please <a href="%(avatar_change_url)s">upload one</a> now.
sv: Du har inga avatarer att ta bort.  <a href="%(avatar_change_url)s">Ladda upp </a> nu.

en: Delete These
sv: Ta bort dessa

en: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> has updated their avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
sv: <a href="%(user_url)s">%(avatar_creator)s</a> har uppdaterat deras avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: You have updated your avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.
sv: Du har uppdaterat din avatar <a href="%(avatar_url)s">%(avatar)s</a>.

en: Successfully uploaded a new avatar.
sv: Ny avatar laddades upp

en: Successfully updated your avatar.
sv: Din avatar uppdaterades

en: Successfully deleted the requested avatars.
sv: De valda avatarerna togs bort

en: Account %(account)s froze on %(site)s.
sv: Kontot %(account)s är låst på %(site)s.

en: Email address
sv: Email adress

en: Username
sv: Användarnamn

en: This value must be of length 40
sv: Detta värde måste ha längden 40

en: The number of users exceeds the limit.
sv: Antalet användare överskrider begränsningen.

en: Enter a valid email address.
sv: Skriv in en giltig e-postadress.

en: Invalid user id.
sv: Ogiltigt användar-ID

en: name
sv: namn

en: department
sv: avdelning

en: telephone
sv: telefon

en: note
sv: anteckning

en: Files in this library can not be viewed online.
sv: Filer i detta bibliotek kan inte visas online.

en: Name
sv: Namn

en: Contact Email
sv: Kontakt Mejladress

en: Role
sv: Roll

en: Space Usage
sv: Använt utrymme

en: Space Quota
sv: Utrymmeskvot

en: Create At
sv: Skapad

en: Last Login
sv: Senast Inloggning

en: Admin
sv: Administrera

en: LDAP(imported)
sv: LDAP(importerad)

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Yes
sv: Ja

en: Guest
sv: Gäst

en: Default
sv: Standard

en: Added
sv: Tillagd

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Removed
sv: Borttagen

en: Modified
sv: Ändrad

en: Renamed
sv: Omdöpt

en: Moved
sv: Flyttad

en: Added directory
sv: Tillagd katalog

en: Removed directory
sv: Borttagen katalog

en: Renamed directory
sv: Omdöpt katalog

en: Moved directory
sv: Flyttad katalog

en: Added or modified
sv: Tillagd eller modifierad

en: Reverted library to status at
sv: Backade bibliotekets status till

en: Reverted file "%(file)s" to status at %(time)s.
sv: Backade filen "%(file)s" till status kl. %(time)s.

en: Recovered deleted directory
sv: Återskapade borttagen katalog

en: Changed library name or description
sv: Ändrade biblioteks namn eller beskrivning

en: Auto merge by seafile system
sv: Automatisk ihopslagning av seafile-systemet

en: Just now
sv: Precis nyss

en: %(days)d day ago | %(days)d days ago
sv[0]: %(days)d dag sedan
sv[1]: %(days)d dagar sedan

en: %(hours)d hour ago | %(hours)d hours ago
sv[0]: %(hours)d timme sedan
sv[1]: %(hours)d timmar sedan

en: %(minutes)d minute ago | %(minutes)d minutes ago
sv[1]: %

en: %(seconds)d second ago | %(seconds)d seconds ago
sv[0]: %(seconds)d sekund sedan
sv[1]: %(seconds)d sekunder sedan

en: Read-Write
sv: Läs/Skriv

en: Read-Only
sv: Läs Enbart

en: Email is required.
sv: Email krävs

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Add Contacts
sv: Lägg till Kontakter

en: Note
sv: Anteckning

en: Operations
sv: Åtgärder

en: Edit
sv: Ändra

en: Delete
sv: Ta bort

en: You don't have any contacts
sv: Du har inga kontakter

en: Add your contacts so you can quickly share libraries and send file shared link.
sv: Lägg till kontakter så att du snabbt kan dela bibliotek och skicka delningslänkar.

en: Note(optional)
sv: Anteckning (frivilligt)

en: Submit
sv: OK

en: Edit Contact
sv: Ändra kontakt

en: Failed. Please check the network.
sv: Misslyckades. Kontrollera nätverksanslutning

en: Delete Contact
sv: Ta bort kontakt

en: Are you sure you want to delete %s ?
sv: Är du säker på att du vill tabort 1%s ?

en: You cannot add yourself.
sv: Du kan inte lägga till dig själv

en: %s is not a valid email.
sv: %s är inte en giltig email

en: %s is already in your contacts.
sv: %s finns redan i dina kontakter

en: Successfully added %s to contacts.
sv: Kontakten %s skapades

en: Failed to add %s to contacts.
sv: Misslyckades att skapa kontakten %s

en: Successfully edited %s.
sv: Ändring lyckades för %s

en: Successfully Deleted %s
sv: %s togs bort

en: A user with this email already exists.
sv: En användare med denna e-postadress finns redan.

en: The two passwords didn't match.
sv: Lösenorden överensstämmer inte

en: Name can't be empty
sv: Namn måste anges

en: Name is too long (maximum is 255 characters)
sv: Namnet är för långt (max 255 tecken)

en: Description can't be empty
sv: Berkrivning måste anges

en: Description is too long (maximum is 100 characters)
sv: Beskrivningen är för lång (max 255 tecken)

en: Name %s is not valid
sv: Namn %s är inte giltigt

en: Argument missing
sv: Argument saknas

en: Oldname is required
sv: Gammalt namn behövs

en: It's too long.
sv: Det är för långt

en: It's required.
sv: Måste anges

en: Name "%s" is not valid
sv: Namnet "%s" är inte giltigt

en: Library name is required
sv: Biblioteks namn måste anges

en: Please enter a number
sv: Ange ett nummer

en: Name is required
sv: Namn krävs

en: Please enter a valid number
sv: Vänligen ange giltigt nummer

en: Text is required
sv: Text krävs

en: The group has already created
sv: Gruppen finns redan

en: Failed to create group
sv: Misslyckades att skapa grupp

en: The group has already created in this org.
sv: Gruppen är redan skapad i denna organisation

en: Failed to create org group.
sv: Misslyckades att skapa organisationsgrupp

en: Permission error: only group staff can add member
sv: Endast gruppmedlem kan lägga till nya medlemmar

en: Group does not exist
sv: Gruppen finns inte

en: Group is full
sv: Gruppen är full

en: Failed to add member to group
sv: Misslyckades att lägga till medlem till gruppen

en: Only group staff can remove member
sv: Endast gruppmedlem kan ta bort medlemmar

en: Can not remove myself
sv: Kan inte ta bort mig själv

en: Group name can't be empty
sv: Gruppnamn krävs

en: Group name is too long (maximum is 255 characters)
sv: Gruppnamnet är för långt (max 255 tecken)

en: Verification message can't be empty
sv: Verifikationsmeddelande kan inte vara tomt

en: Verification message is too long (maximun is 255 characters)
sv: Verifikationsmeddelande är för långt (max är 255 tecken)

en: "%s" is not a valid name
sv: "%s" är inte ett giltigt namn

en: Hi,
sv: Hej,

en: %(escaped_nickname)s invited you to join group %(grp_name)s on %(site_name)s:
sv: %(escaped_nickname)s bjöd in dig till gruppen %(grp_name)s på %(site_name)s:

en: Close
sv: Stäng

en: %(user)s want to join to Group "%(group_name)s", here is the verification message:
sv: %(user)s vill gå med i gruppen  "%(group_name)s", här är verifikationsmeddelandet:

en: Thanks for using our site!
sv: Tack för att du använder vår sajt!

en: The %(site_name)s team
sv: %(site_name)s teamet

en: No index now.
sv: Inget index nu.

en: Create
sv: Skapa

en: This group currently has no wiki
sv: Denna grupp har ingen Wiki

en: Seafile Wiki enables you to organize your knowledge in a simple way. The contents of wiki is stored in a normal library with pre-defined file/folder structure. This enables you to edit your wiki in your desktop and then sync back to the server.
sv: Seafile Wiki ger dig möjlighet att organisera dina kunskaper på ett enkelt sätt. Innehållet i wikin sparas i ett vanligt bibliotek med fördefinierad katalogstruktur. Detta gör att du kan ändra din wiki på din desktop och sedan synka tillbaka den till servern.

en: Create Wiki Now
sv: Skapa Wiki nu

en: Choose a library as wiki
sv: Välj ett bibliotek som wiki

en: Create Wiki
sv: Skapa Wiki

en: Description
sv: Beskrivning

en: Wiki Pages
sv: Wiki-sidor

en: Choose a library as wiki:
sv: Välj ett bibliotek som wiki:

en: Please click and choose a library.
sv: Klicka och välj standardbibliotek.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Home
sv: Hem

en: Pages
sv: Sidor

en: Wiki History
sv: Wiki-historik

en: New Page
sv: Ny sida

en: Delete Page
sv: Ta bort sida

en: Edit Page
sv: Skapa sida

en: Page History
sv: Sidhistorik

en: Last modified by %(modifier)s, %(modify_time)s
sv: Ändrades senast av %(modifier)s, %(modify_time)s

en: Are you sure you want to delete this page?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här sidan?

en: Name is required.
sv: Namn krävs

en: Description is required.
sv: Beskrivning krävs

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: You are invited to join a group on %s
sv: Du är inbjuden att gå med i en grupp på %s

en: Failed to create: the group does not exist.
sv: Misslyckades att skapa: gruppen existerar inte.

en: Failed to create: you are not in the group.
sv: Misslyckades att skapa: du är inte med i gruppen.

en: Failed to create
sv: Misslyckades att skapa

en: Failed to create: internal error.
sv: Misslyckades att skapa: internt fel.

en: Failed to create wiki page. Please retry later.
sv: Misslyckades skapa wiki-sida. Försök igen senare.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Wiki does not exists.
sv: Wiki existerar inte.

en: Failed to create home page. Please retry later
sv: Misslyckades att skapa hemsida. Försök senare.

en: Failed to set wiki library.
sv: Misslyckades att sätta wiki-bibliotek.

en: Wiki is not found.
sv: Wiki hittas inte

en: Page "%s" already exists.
sv: Sidan "%s" finns redan.

en: Successfully deleted "%s".
sv: Tog bort "%s".

en: Failed to delete "%s". Please retry later.
sv: Misslyckades att ta bort "%s". Försök igen senare.

en: Desktop Client and Syncing
sv: Skrivbordsklient och Synkning

en: Install and sync Files
sv: Installera och synka Filer

en: Syncing existing folders
sv: Synkronisera existerande kataloger

en: Selective sync sub-folders
sv: Selektiv synk av underkataloger

en: Unsync and resync libraries
sv: Avsynkronisera och synkronisera om bibliotek

en: Setting sync interval
sv: Sätt synk intervall

en: Proxy settings
sv: Proxyinställningar

en: File conflicts
sv: Filkonflikter

en: Excluding files
sv: Exkludera filer

en: Security and Encryption
sv: Säkerhet och Kryptering

en: How to use encrypted libraries
sv: Hur man använder krypterade bibliotek

en: Once you and your friends sync a shared file library onto your computers, you may add, delete or edit files in the library together. Every change you make to the library would be automatically synced to others' computers.
sv: När du och dina vänner synkar ett delat filbibliotek till era datorer kan ni lägga till, ta bort och ändra filer i biblioteket tillsammans. Alla ändringar som ni gör i biblioteket kommer automatiskt synkroniseras till andras datorer.

en: Sometimes you and your friends may edit the same file at the same time. Your changes may conflict with each other's. In this case, Seafile would keep the first version synced to the cloud unchanged, while rename the other version to a "conflict file". A conflict file's name ends with it's author's email address, plus the current time, e.g. test.txt (SFConflict name@example.com 2015-03-07-11-30-28).
sv: Ibland kommer du och dina vänner ändra i samma fil samtidigt. Era ändringar kommer hamna i konflikt med varandra. I dessa fall kommer Seafile behålla den första versionen synkroniserad till molnet oändrat. Medan den döper om de andra versionerna till "konfliktfil". En konfliktfils namn slutar med dess användares mejladress samt nuvarande tid. Exempel test.txt (SFConflict name@example.com 2015-03-07-11-30-28).

en: Using Proxy in Seafile Client
sv: Använda proxy i Seafile-klienten

en: Seafile client supports 3 types of proxy servers: HTTP proxy, SOCKS5 proxy and system proxy settings.
sv: Seafile-klienten stöder 3 typer av proxyservrar: HTTP proxy, SOCKS5 proxy och system proxy settings.

en: HTTP proxy and SOCKS5 proxy requires you to enter the proxy server's address and port. If you use system proxy settings, Seafile client reads proxy settings from the operating system. The operating system has some mechanisms to auto-detect proxy server information. So you don't have to manually enter proxy server address.
sv: HTTP-proxy och SOCKS5-proxy kräver att du anger proxyserverns adress och port. Om du använder system proxy settings kommer Seafile läsa in operativsystemets proxyinställningar. Operativsystemet har möjlighet att automatiskt hitta proxyserver-information så att du inte behöver lägga in proxyserveradressen manuellt.

en: To change proxy settings, click the Seafile icon in the system notification area. Choose "Settings" in the menu. In the pop-up settings dialog, you can change proxy settings in the "Network" tab.
sv: För att ändra proxyinställningar, klicka på Seafile ikonen i systemnotifikationsarean. Välj "Inställningar" i menyn. I pop-up inställningsdialogen så kan du ändra proxyinställningar i "Nätverks" tabben.

en: How to Use Encrypted Libraries
sv: Hur man använder krypterade bibliotek

en: Seafile provides client-side end-to-end data encryption. You can create encrypted libraries to use this feature. File contents in encrypted libraries are encrypted on client side. The encryption password is not stored on the server. So even the server administrator can't access your file contents.
sv: Seafile tillhandahåller klientbaserad ände-till-ände-datakryptering. Du kan skapa krypterade bibliotek för att använda denna funktion. Filinnehåll i krypterade bibliotek krypteras på klientsidan. Krypteringslösenordet sparas inte på servern så inte ens serverns administratör kan komma åt innehållet i dina filer.

en: When creating an encrypted library:
sv: När ett krypterat bibliotek skapas:

en: If you create an encrypted library in the web app, the password is sent to the server. The server use this password to create the library. But it doesn't store the plain text password.
sv: Om du skapar ett krypterat bibliotek i webbappen skickas lösenordet till servern. Servern använder lösenordet för att skapa biblioteket, men lösenordet sparas inte i klartext.

en: If you create an encrypted library from a local folder with the desktop client (see <a href="%(SITE_ROOT)shelp/install/">file syncing</a>), the password is not sent to the server.
sv: Om du skapar ett krypterat bibliotek från en lokal katalog med skrivbordsklienten (se <a href="%(SITE_ROOT)shelp/install/">filsynkning</a>) skickas inte lösenordet till servern.

en: When you access the encrypted library:
sv: När du öppnar det krypterade biblioteket:

en: If you use web app, you have to input the password to the server. The server will cache the password in encrypted format for 1 hour. It won't store the password on disk.
sv: Om du använder webbappen så måste du ange lösenordet till servern. Servern sparar lösenordet i minnet i krypterat format i 1 timme. Den sparar inte lösenordet på disk.

en: If you use desktop client to sync the library, the password is not sent to the server. The client decrypt and encrypt file contents locally. The plain text password is not stored on the client disk too.
sv: Om du använder skrivbordsklienten för att synkronisera biblioteket skickas inte lösenordet till servern. Klienten avkrypterar och krypterar filers innehåll lokalt. Lösenordet sparas inte i klartext på klientens disk.

en: iOS client supports client side encryption since version 2.1.6. Android client support it since version 2.1.0.
sv: iOS-klient stöder klientbaserad kryptering från version 2.1.6. Android-klienten stöder det från version 2.1.0.

en: Note that encrypted library only encrypt the contents of the files, but not the folder and file names.
sv: Notera att krypterade bibliotek enbart krypterar filers innehåll, men inte kataloger och filnamn.

en: More technical details of encrypted library can be found at <a href="http://manual.seafile.com/security/security_features.html">Seafile Manual</a>.
sv: Mer teknisk information om krypterade bibliotek kan hittas i <a href="http://manual.seafile.com/security/security_features.html">Seafile-manualen</a>.

en: Excluding files/folders from syncing
sv: Exkluderar filer/kataloger från synkronisering

en: Sometimes you don't want to sync some files or folders inside a library. To achieve this, create a seafile-ignore.txt file in the root folder of a library. This special file specifies the files and folders that Seafile should not sync. Each line in a ignore.txt file specifies a pattern. The following pattern format are supported.
sv: Ibland vill du inte synkronisera vissa filer eller kataloger i ett bibliotek. För att göra detta skapar du en fil med namnet seafile-ignore.txt i rotkatalogen i biblioteket. Denna speciella fil specificerar filer och kataloger som Seafile inte ska synka. Varje rad i seafile-ignore.txt speciferar ett mönster. Följande mönster stöds.

en: A blank line matches no files.
sv: En blank rad matchar ingen fil.

en: A line starting with # serves as a comment.
sv: En rad som börjar med # behandlas som en kommentar

en: Seafile supports wildcards in the pattern. For example, "foo/*" matches "foo/1" and "foo/hello". "foo/?" matches "foo/1" but not "foo/hello". Note that the wildcard character * recursively matches all the paths under a folder. For instance, "foo/*.html" matches "foo/a.html" and "foo/templates/b.html".
sv: Seafile stöder jokertecken i sökmönstret. T.ex. "foo/*" matchar "foo/1" och "foo/hello". "foo/?" matchar "foo/1" men inte "foo/hello". Observera att jokertecknet * matchar alla sökvägar rekursivt under en katalog. T.ex. "foo/*.html" matchar "foo/a.html" och "foo/templates/b.html".

en: If the pattern ends with a slash, it would only match a folder. In other words, "foo/" will match a folder "foo" and paths underneath it, but will not match a regular file or a symbolic link "foo".
sv: Om sökmönstret slutar med en slash, kommer det bara matcha en katalog. Med andra ord, "foo/" kommer matcha katalogen "foo" och sökvägen under den, men inte en vanlig fil eller en symbolisk länk "foo".

en: If a pattern doesn't end with a slash or a wildcard, it would not match a folder. For example, "foo" can only match regular file "foo" or a symbolic link; while "foo/" and "foo*" match a folder and paths under it.
sv: Om ett sökmönster inte slutar med en slash eller ett wildcard, kommer det inte matcha en katalog. Tex,   "foo" kommer bara matcha en vanlig fil  "foo" eller en symbolisk länk - medan  "foo/" och "foo*" matchar en katalog och sökvägar under den.

en: Example
sv: Exempel

en: Notes
sv: Anteckningar

en: The seafile-ignore.txt file only controls which files to exclude on the client side. You can still create a file from seahub web interface that's excluded on the client. In this case,
sv: Filen seafile-ignore.txt kontrollerar endast vilka filer som exkluderas på klientsidan. Du kan fortfarande skapa en fil från websidan som exkluderas på klienten. I detta fall,

en: The created file will still be synced back to clients. But any later local changes to those files will be ignored.
sv: kommer den skapade filen fortfarande synkas tillbaka till klienten. Men alla senare lokala förändringar i dessa filer kommer ignoreras.

en: If the file is modified on seahub, the new version will also be synced back to clients; If the file on the client is also modified, a conflict file will be generated on the client.
sv: Om filen ändras på websidan, kommer den nya versionen också synkas tillbaka till klienten. Om filen på klienten också ändras kommer en konfliktfil genereras på klienten.

en: seafile-ignore.txt only ignores files that are not synced yet. If a file is already synced, and some time later you add it to the ignore list, its existing versions won't be removed.
sv: seafile-ignore.txt exkluderar endast filer som inte redan är synkade. Om en fil redan synkats, och du senare lägger till den till listan, kommer den existerande versionen INTE tas bort.

en: Installing Seafile Client Program
sv: Installerar Seafile Klientprogrammet

en: After downloading Seafile client program, you have 3 steps left to get it up and running.
sv: Efter nedladdning av Seafile-klienten är det 3 steg som behöver genomföras för att få allt att fungera.

en: 1. Select a disk partition to store local Seafile data
sv: 1. Välj en diskpartition för att spara lokal Seafile-data

en: Selecting a folder to store Seafile data
sv: Väljer en katalog för att spara Seafile-data

en: 2. Add an account
sv: 2. Skapa ett konto.

en: Add an account on your private Seafile server or our public server.
sv: Skapa ett konto på en privat eller på en publik Seafile-server.

en: 3. Sync a library
sv: 3. Synkronisera ett bibliotek

en: Click the "Sync this library" button to sync it with a local folder.
sv: Klicka på "Synka detta bibliotek"-knappen för att synka med en lokal katalog.

en: Then you add some files into the library. They will be automatically synced with cloud platform.
sv: Sedan lägger du till filer i biblioteket. Dessa kommer automatiskt synkas med molntjänsten.

en: 4. (Optional) Create a library
sv: 4. (Valfritt) Skapa ett bibliotek

en: You can also create a library from a local folder.
sv: Du kan också skapa ett bibliotek från en lokal katalog.

en: 5. Browse files on the cloud
sv: 5. Bläddra bland filer i molnet

en: In some occasions, you want to modify files on the cloud directly without syncing them. Seafile client comes with a "cloud file browser" to meet this need. Click an unsynced library will open the cloud file browser.
sv: Ibland vill du ändra filer i molnet utan att synkronisera dem. Seafileklienten har en "molnutforskare" för att åstadkomma detta. Om du klickar på en osynkad katalog så öppnas molnutforskaren.

en: Selective Sync Sub-folders
sv: Selektiv Synk Underkataloger

en: You may have some very large libraries on the Seafile server. And you're currently only interested in a sub-folder inside one library. If your Seafile server is Pro edition, you can selectively sync a sub-folder in a library, instead of syncing the entire library.
sv: Du kan ha väldigt stora bibliotek på Seafile-servern. Om du är intresserad enbart av en underkatalog i biblioteket och din Seafile-server är Pro-versionen så kan du välja att synkronisera enbart en underkatalog inuti ett bibliotek istället för att synkronisera hela biblioteket.

en: To sync a sub-folder, open cloud file browser by double clicking a library which hasn't been synced. Navigate into the parent folder of that sub-folder. Right click on the sub-folder. Choose "Sync this folder" in the pop-up menu.
sv: För att synkronisera en underkatalog, öppna molnutforskaren genom att dubbelklicka på ett bibliotek som inte har synkroniserats. Navigera till katalogen innehållande underkatalogen. Högerklicka på underkatalogen och välj "Synka den här katalogen" i pop-up-menyn.

en: After syncing the sub-folder, you can see its syncing status in the "Synced Libraries" group in the client's main window.
sv: Efter att ha synkroniserat underkatalogen kan du se synkroniseringstatus i "Synkroniserade bibliotek"-gruppen i klientens huvudfönster.

en: Syncing With an Existing Folder
sv: Synkroniserar med en existerande katalog

en: Sometimes you already have a library on the Seafile server (shared by others, or uploaded from another computer). You can sync this library with an existing folder on your computer. The local folder must have the same name as the library. The files in the local folder will be merged with the files in the library. No file in the local folder or the library will be overwritten or lost. The merge will produce some <a href="%(SITE_ROOT)shelp/conflicts/">conflict files</a> if file contents are different in the local folder and the library.
sv: Ibland har du redan ett bibliotek på Seafile-servern (delad av andra eller uppladdad från en annan dator). Du kan synkronisera detta bibliotek med en existerande katalog på din dator. Den lokala katalogen måste ha samma namn som biblioteket. Filerna i den lokala katalogen kommer slås ihop med filerna i biblioteket. Inga filer i den lokala katalogen eller biblioteket kommer bli överskrivna eller förlorade. Sammanslagningen kommer att skapa några <a href="%(SITE_ROOT)shelp/conflicts/">konfliktfiler</a> om filernas innehåll är olika i den lokala katalogen och biblioteket.

en: To sync a library with an existing folder, right click on the library in Seafile client's main window and click "Sync this library".
sv: För att synkronisera ett bibliotek med en existerande katalog, högerklicka på biblioteket i Seafile-klientens huvudfönster och klicka på "Synkronisera detta bibliotek".

en: In the pop-up dialog, click the "Sync with an existing folder" link.
sv: I pop-up dialogen, klicka på "Synkronisera med en existerande katalog" länken.

en: Then choose an existing folder to sync with this library.
sv: Välj sedan en existerande katalog att synkronisera biblioteket med.

en: Setting Sync Interval
sv: Sätt Synkroniserings Intervall

en: Usually Seafile client automatically detects changes on local folder and upload the changes to server. However, if the local folder is in a Windows network share drive, Seafile client cannot detect changes reliably. In this case, you can ask Seafile client to periodically checks for changes in the local folder. You can set the interval of this periodic sync. The interval is set in the unit of seconds.
sv: Normalt sett så detekterar klienten automatiskt en lokal katalog och laddar upp ändringarna till servern. Men om den lokala katalogen är på en Windows nätverksdisk så kan inte Seafile trovärdigt detektera ändringarna. I detta fall så kan du fråga Seafile klienten att periodvis kontrollera efter ändringar i den lokala katalogen. Du kan sätta intervallet av denna periodiska synkroniseringen. Intervallet är i sekunder.

en: Unsync and Resync Library
sv: Avsynkronisera och synkronisera om biblioteket

en: When you no longer want to sync a local folder with a library, you can unsync it. After you unsync a library, changes to the local folder and files will not be uploaded, and changes in the library will not be downloaded. If you want to sync the library with the local folder again, you can use <a href="%(SITE_ROOT)shelp/sync_existing/">sync with existing folder</a> feature.
sv: När du inte längre vill synkronisera en lokal katalog med ett bibliotek kan du avsynkronisera den. Efter att du har avsynkroniserat ett bibliotek kommer inte ändringar i den lokala katalogen eller dess filer laddas upp och ändringar i biblioteket kommer inte laddas ner. Om du vill synkronisera biblioteket med den lokala katalogen igen kan du använda  funktionen <a href="%(SITE_ROOT)shelp/sync_existing/">synkronisera med en existerande katalog</a>.

en: Sometimes there are internal errors in the client which blocks syncing. In these cases, it's usually helpful to "resync" the library. Resync means unsync and then immediately sync the library with the same folder. You can find this action in the pop-up menu of the client's main window.
sv: Ibland uppstår interna fel i klienten som hindrar synkronisering. I dessa fall är det bra att köra en "omsynkronisering" av biblioteket. Omsynkronisering är att avsynkronisera och sedan omedelbart synkronisera biblioteket med samma katalog. Du kan hitta detta val i pop-up-menyn i klientens huvudfönster.

en: Exit admin panel
sv: Avsluta adminpanelen

en: Users
sv: Användare

en: Search users...
sv: Sök användare...

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Total Users
sv: Totalt antal användare

en: Profile
sv: Profil

en: Owned Libs
sv: Egna Kataloger

[ctx: true name]
en: Name
sv: Namn

en: Department
sv: Avdelning

en: Telephone
sv: Telefon

en: Space Used
sv: Använt utrymme

en: Set Quota
sv: Sätt kvot

en: Set user storage limit
sv: Sätt användarutrymme

en: Available quota:
sv: Tillgänglig kvot:

en: Size
sv: Storlek

en: Last Update
sv: Senaste uppdatering

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: library icon
sv: biblioteksikon

en: This user has not created any libraries
sv: Denna användare har inte skapat några bibliotek

en: This user has not created or joined any groups
sv: Denna användare har inte skapat eller gått med några grupper

en: Space Quota can't be empty
sv: Utrymmeskvot måste anges

en: Create At / Last Login
sv: Skapad / Senast inloggning

en: Empty
sv: Tomt

en: Activating..., please wait
sv: Aktiverar..., vänligen vänta

en: Delete User
sv: Ta bort användare

en: Edit succeeded, an email has been sent.
sv: Ändring genomförd, email har skickats

en: Edit succeeded, but failed to send email, please check your email configuration.
sv: Ändring genomförd, men email kunde inte skickas, kontrollera email-konfiguration

en: Edit succeeded
sv: Ändring lyckades

en: Edit failed.
sv: Ändring misslyckades

en: Search User
sv: Sök användare

en: Result
sv: Resultat

en: Owner
sv: Ägare

en: Member
sv: Medlem

en: Successfully deleted %s
sv: Tog bort %s

en: Failed to delete: the user does not exist
sv: Misslyckades ta bort: användaren existerar inte

en: %(user)s invited you to join %(site_name)s.
sv: %(user)s bjöd in dig till att gå med %(site_name)s.

en: Hi,
sv: Hej,

en: %(inviter)s invited you to join %(site_name)s. Please click the link below:
sv: %(inviter)s bjöd in dig till att gå med i %(site_name)s. Vänligen klicka på länken nedan:

en: Create Account
sv: Skapa Konto

en: Set your password
sv: Sätt ditt lösenord

en: It is required.
sv: Det krävs

en: Virus detected on %s
sv: Virus detekterad på %s

en: New notice on %s
sv: Ny notis på %s

en: Internal error
sv: Internt fel

en: A file named <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> is uploaded to <a href='%(link)s'>%(name)s</a>
sv: En fil med namn <a href='%(file_link)s'>%(file_name)s</a> är uppladdad till <a href='%(link)s'>%(name)s</a>

en: A file named <strong>%(file_name)s</strong> is uploaded to <strong>Deleted Library</strong>
sv: En fil med namn <strong>%(file_name)s</strong> laddades upp till <strong>Borttaget bibliotek</strong>

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> to you.
sv: %(user)s har delat ett bibliotek med namn <a href='%(href)s'>%(repo_name)s</a> med dig.

en: %(user)s has shared a library named <a href='%(repo_href)s'>%(repo_name)s</a> to group <a href='%(group_href)s'>%(group_name)s</a>.
sv: %(user)s har delat ett bibliotek med namn <a href='%(repo_href)s'>%(repo_name)s</a> med gruppen <a href='%(group_href)s'>%(group_name)s</a>.

en: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> has a new discussion.
sv: <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a> har en ny diskussion.

en: %(user)s posted a new discussion in <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.
sv: %(user)s skapade en ny diskussion i <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>.

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> has asked to join group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, verification message: %(join_request_msg)s
sv: Användare <a href='%(user_profile)s'>%(username)s</a> har bett dig anluta till gruppen <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>, Meddelande: %(join_request_msg)s

en: User <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> has added you to group <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>
sv: Användaren <a href='%(user_profile)s'>%(group_staff)s</a> har lagt till dig till gruppen <a href='%(href)s'>%(group_name)s</a>

en: File <a href='%(file_url)s'>%(file_name)s</a> has a new comment from user %(author)s
sv: Filen <a href='%(file_url)s'>%(file_name)s</a> har en ny kommentar från användaren %(author)s

en: Hi, %(name)s
sv: Hej, %(name)s

en: 
    You've got 1 new notice on %(site_name)s:
     | 
    You've got %(num)s new notices on %(site_name)s:
sv[0]: 
    Du har 1 ny nots på %(site_name)s:
sv[1]: 
    Du har %(num)s nya notiser på %(site_name)s:

en: Message
sv: Meddelande

en: Time
sv: Tid

en: %(user)s posted a new discussion in <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
sv: %(user)s skapade en ny diskussion i <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to you.
sv: %(user)s har delat ett bibliotek med namn <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> med dig.

en: %(user)s has shared a library named <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> to group <a href="%(url_base)s%(group_url)s">%(group_name)s</a>.
sv: %(user)s har delat ett bibliotek med namn <a href="%(url_base)s%(lib_url)s">%(lib_name)s</a> med gruppen <a href="%(url_base)s%(group_url)s">%(group_name)s</a>.

en: You have received a <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">new message</a> from %(user)s.
sv: Du har mottagit ett <a href="%(url_base)s%(msg_url)s">nytt meddelande</a> från %(user)s.

en: A file named <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> is uploaded to your folder <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.
sv: En fil <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> har laddats upp till din katalog <a href="%(url_base)s%(folder_url)s">%(folder_name)s</a>.

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has asked to join group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>, verification message: %(msg)s
sv: Användare <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> har bett dig ansluta till gruppen <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>. Verifieringsmeddelande: %(msg)s

en: User <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> has added you to group <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>
sv: Användaren <a href="%(url_base)s%(user_url)s">%(user)s</a> har lagt till dig till gruppen <a href="%(url_base)s%(grp_url)s">%(grp_name)s</a>

en: File <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a> has a new comment from user %(author)s
sv: Filen <a href="%(url_base)s%(file_url)s">%(file_name)s</a>har en ny kommentar från användaren %(author)s

en: Go check out at the following page:
sv: Kolla in följande sida:

en: All Notifications
sv: Alla systemmeddelanden

en: Add new notification
sv: Skapa nytt systemmeddelande

en: Notification Detail
sv: Detaljer

en: (current notification)
sv: aktuellt systemmeddelande

en: Set to current
sv: Sätt som aktuellt systemmeddelande

en: Delete Notification
sv: Ta bort systemmeddelande

en: Virus detected in file <a href="%(url_base)s%(file_url)s" target="_blank">%(file_name)s</a> during regular scanning.
sv: Virus detekterat i filen <a href="%(url_base)s%(file_url)s" target="_blank">%(file_name)s</a> under en skannning.

en: Virus is detected on regular scanning. Please check the report at:
sv: Virus har detekterats i en reguljär skanning. Vänligen kontrollera rapporten på:

en: Notices
sv: Systemmeddelanden

en: Mark all read
sv: Markera alla lästa

en: Clear
sv: Rensa

en: More
sv: Mer

en: Successfully cleared all notices.
sv: Rensade alla meddelanden

en: Please choose how to view encrypted libraries online:
sv: Ange hur krypterade bibliotek ska visas online

en: Send passwords to the server.
sv: Skicka lösenord till servern

en: Files will be decrypted in the server before being sent to you.
sv: Filerna kommer krypteras i servern innan de skickas till dig

en: Save passwords in your browser.
sv: Spara lösenord i din browser

en: Files will be decrypted in your browser when you download them.
sv: Filerna kommer avkrypteras i din browser när du laddar ner dem.

en: Tip: the latter way is more secure, but it is not supported well by all browsers. We advise you to use the latest version of Chrome or Firefox.
sv: Tips: Det senare är mer säkert, men stöds inte fullt ut av alla webbläsare. Vi föreslår att du använder senaste versionen av Chrome eller Firefox.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Language
sv: Språk

en: Default Library
sv: Standardbibliotek

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: Profile Setting
sv: Profilinställningar

en: Change
sv: Ändra

en: Password:
sv: Lösenord

en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: true name]
en: Name:
sv: Namn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: You can use this field at login.
sv: Du kan använda detta fält vid inloggning.

en: Contact Email:
sv: Kontakt mejladress:

en: Your notifications will be sent to this email.
sv: Dina notifikationer kommer att skickas till denna mejladress.

en: Department:
sv: Avdelning

en: Telephone:
sv: Telefon

en: Language Setting
sv: Språkinställning

en: Default Library Setting
sv: Inställning av standardbibliotek

en: Your default library:
sv: Ditt standardbibliotek:

en: Default library is the default place to store your personal documents and pictures.
sv: Standardbibliotek är den plats där dina personliga dokument och bilder sparas.

en: Choose Default Library
sv: Välj standardbibliotek

en: Choose default library:
sv: Välj standardbibliotek:

en: enabled
sv: aktiverad

en: Disable Two-Factor Authentication
sv: Avaktivera tvåfaktorsautentisering

en: If you don't have any device with you, you can access your account using backup codes.
sv: Om du inte har din enhet med dig så kan du komma åt ditt konto med backup koder.

en: You have only one backup code remaining. | You have %(counter)s backup codes remaining.
sv[0]: Du har bara en backupkod kvar.
sv[1]: Du har %(counter)s backupkoder kvar.

en: Show Codes
sv: Visa Koder

en: Two-factor authentication is not enabled for your account. Enable two-factor authentication for enhanced account security.
sv: Tvåfaktorsautentisering är inte tillåten för ditt konto. Aktivera tvåfaktorsautentisering för högre kontosäkerhet.

en: Enable Two-Factor Authentication
sv: Aktivera tvåfaktorsautentisering

en: This operation will not be reverted. Please think twice!
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. Tänk efter innan!

en:  is not supported. Please choose an image file.
sv: Välj en bildfil

en:  is not supported. File extensions can only be
sv:  är inte tillåten. Filändelsen måste vara

en:  is too large. Allowed maximum size is 1MB.
sv:  är för stor. Tillåten maxstorlek är 1Mb

en: Really want to delete your account?
sv: Vill du verkligen ta bort ditt konto?

en: Success
sv: Lyckades

en: Successfully edited profile.
sv: Uppdaterade profilen

en: Failed to edit profile
sv: Misslyckades med profiländringen

en: Has not accepted invitation yet
sv: Har inte accepterat inbjudan ännu

en: Demo account can not be deleted.
sv: Demo-konto kan inte tas bort

en: Failed to set default library.
sv: Misslyckades att sätta standardbibliotek.

en: Can not set encrypted library as default library.
sv: Kan inte använda ett krypterad bibliotek som standardbibliotek.

en: Successfully set "%s" as your default library.
sv: Satte "%s" till ditt standardbibliotek.

en: Email is required
sv: Email måste anges

en: Email is not longer than 512 characters
sv: Email får inte vara längre än 512 tecken

en: Password can't be empty
sv: Lösenord måste anges

en: Please enter a correct password.
sv: Skriv in rätt lösenord.

en: Your code is %(code)s, this code will be valid for one hour.
sv: Din kod är %(code)s, denna kod är giltig i en timme.

en: Email Verification
sv: Email Verifiering

en: Please provide your email address to continue.
sv: Vänligen ange din mejladress för att fortsätta.

en: Get code
sv: Hämta kod

en: Verification code
sv: Verifiera kod

en: A verification code has been sent to the email.
sv: En verifieringskod har skickats till din mejl.

en: Internal server error, or please check the email(s) you entered
sv: Internt serverfel, alternativt kontrollera de mejladress(er) du angav

en: Please choose a directory.
sv: Vänligen välj en katalog

en: Successfully saved.
sv: Sparad

en: Sending shared upload link failed. Email service is not properly configured, please contact administrator.
sv: Misslyckades att skicka en uppladdningslänk. Email-service är inte korrekt konfigurerad. Kontakta en administratör.

en: Library does not exist.
sv: Biblioteket finns inte.

en: Directory does not exist.
sv: Katalog existerar inte

en: Only the owner of the library has permission to share it.
sv: Endast bibliotekets ägare har behörighet att dela det.

en: Please check the email(s) you entered
sv: Var god kontrollera de mejladress(er) du angav

en: Email address is not valid
sv: Mejladressen är inte giltig

en: Share link is not found
sv: Delningslänk hittades inte

en: Verification code for visiting share links
sv: Verifieringskod för att besöka delningslänkar

en: Failed to send a verification code, please try again later.
sv: Misslyckades att skicka verifieringskod, vänligen försök igen senare.

en: Sorry, but the requested page could not be found.
sv: Ledsen, den önskade sidan hittas inte.

en: File Collaboration Team Organization
sv: Samarbetande Team

en: Side Nav Menu
sv: Sidomeny

en: View profile and more
sv: Visa profil och mer

en: System Admin
sv: Systemadministratör

en: Organization Admin
sv: Organisationsadmin

en: Log out
sv: Logga ut

en: No
sv: Nej

en: We no longer support this version of IE. Please upgrade it to version 10 or above.
sv: Vi stöder inte längre denna version av IE. Vänligen uppgradera till version 10 eller högre.

en: Notifications
sv: Meddelanden

en: Welcome to %(site_name)s
sv: Välkommen till %(site_name)s

en: %(site_name)s organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. We have created a personal library for you. You can create more libraries later.
sv: %(site_name)s organiserar filer i bibliotek. Varje bibliotek kan synkroniseras och delas separat. VI har skapat ett personligt bibliotek för dig. Du kan skapa fler bibliotek senare.

en: %(site_name)s organizes files into libraries. Each library can be synced and shared separately. Howerver, since you are a guest user now, you can not create libraries.
sv: %(site_name)s organiserar filer i bibliotek. Varje bibliotek kan synkroniseras och delas separat. Men, eftersom du är en gästanvändare kan du inte skapa bibliotek.

en: Signup
sv: Registrera

en: Create a personal account
sv: Skapa ett personligt konto

en: Create an organization account
sv: Skapa ett organisationskonto

en: This library is encrypted. Please input the password if you want to browse it online. And the password will be kept on the server for only 1 hour.
sv: Det här biblioteket är krypterat. Ange lösenord om du vill utforska det online. Lösenordet kommer sparas på servern i en timme.

en: Password:
sv: Lösenord

en: Please enter the password.
sv: Ange lösenord

en: Download
sv: Ladda ner

en: Access Log
sv: Accesslog

en: Current Path:
sv: Nuvarande sökväg:

en: User
sv: Användare

en: Type
sv: Typ

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: Date
sv: Datum

en: Anonymous User
sv: Anonnym användare

en: Previous
sv: Tidigare

en: Next
sv: Nästa

en: Per page:
sv: Per sida:

en: This file has (apparently) not been accessed yet
sv: Filen har (tydligen) inte öppnats ännu

en: Current path:
sv: Nuvarande sökväg:

en: Draft saved.
sv: Utkast sparat

en: Library
sv: Bibliotek

en: is encrypted
sv: är lösenordsskyddad

en: The password will be kept in the server for only 1 hour.
sv: Lösenordet kommer sparas på servern endast en timme

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Please choose a file.
sv: Vänligen välj en fil.

en: Draft Available
sv: Utkast tillgängligt

en: There's a saved draft for this file, would you like to load it?
sv: Det finns ett utkast för denna fil, vill du ladda det?

en: Load
sv: Ladda

en: Discard
sv: Släng

en: Failed to save draft, exceeded max quota
sv: Kunde inte spara utkast. Kvot överskriden

en: Draft successfully loaded
sv: Utkast laddades

en: Please check the network.
sv: Kontrollera nätverksanslutningen

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Heading 3
sv: Rubrik 3

en: Heading 4
sv: Rubrik 4

en: Unordered list
sv: Osorterad lista

en: Ordered list
sv: Sorterad lista

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Link
sv: Länk

en: File
sv: Fil

en: Image
sv: Bild

en: Table
sv: Tabell

en: Undo(Ctrl+Z)
sv: Ångra(Ctrl+Z)

en: Redo(Ctrl+Y)
sv: Gör Om(Ctrl+Y)

en: Close live preview
sv: Stäng förhandsvisning

en: Live preview
sv: Förhandsvisning

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Title
sv: Titel

en: Please enter URL.
sv: Vänligen ange URL.

en: Cells
sv: Celler

en: Align
sv: Justera

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Submit failed. Please check the network.
sv: Misslyckades. Vänligen kontrollera nätverket.

en: Password is required.
sv: Lösenord krävs

en: History
sv: Historik

en: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> Version History
sv: <span class="op-target">%(u_filename)s</span> Versions Historik

en: Back
sv: Bakåt

en: Tip: a new version will be generated after each modification, and you can restore the file to a previous version.
sv: Tips: en ny version kommer skapas efter varje ändring, och du kan återskapa filen till en tidigare version.

en: a week
sv: en vecka

en: a month
sv: en månad

en: all
sv: alla

en: Modifier
sv: Ändrad av

en: (current version)
sv: (nuvarande version)

en: (Renamed or moved from %(old_path)s)
sv: (Bytt namn eller flyttats från %(old_path)s)

en: Restore
sv: Läs tillbaka

en: View
sv: Visa

en: Diff
sv: Skillnad

en: Successfully restored {filename}
sv: Återställde {filename}

en: Files
sv: Filer

en: My Libraries
sv: Mina bibliotek

en: Shared with me
sv: Delade med mig

en: Shared with all
sv: Delade med alla

en: Shared with groups
sv: Delade med grupper

en: All Groups
sv: Alla grupper

en: Tools
sv: Verktyg

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Personal Wiki
sv: Personlig Wiki

en: Linked Devices
sv: Länkade Enheter

en: Invite People
sv: Bjud in personer

en: Share Admin
sv: Administrera delningar

en: Folders
sv: Kataloger

en: Links
sv: Länkar

en: Enable Modules
sv: Aktivera moduler

en: Upload Folder
sv: Ladda upp katalog

en: Add auto expiration
sv: Lägg till automatisk utgångsdatum

en: Days
sv: Dagar

en: Shared Links
sv: Delade Länkar

en: View and manage all the shared links in this library.
sv: Visa och hantera alla delade länkar i detta bibliotek.

en: Shared Libs
sv: Delade Kataloger

en: Setting library history is disabled by Admin
sv: Inställningen bibliotekshistorik är avstängd av Admin

en: Keep full history
sv: Spara full historik

en: Don't keep history
sv: Spara inte historik

en: Only keep a period of history:
sv: Spara endast historiken

en: days
sv: dagar

en: New Folder
sv: Ny Katalog

en: Current Library
sv: Nuvarande bibliotek

en: Other Libraries
sv: Andra bibliotek

en: Please click and choose a directory.
sv: Klicka och välj katalog

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Cancel All
sv: Avbryt alla

en: Saving...
sv: Sparar...

en: This library is password protected
sv: Bibilioteket är lösenordsskyddat

en: *The password will be kept in the server for only 1 hour.
sv: *Lösenordet kommer att sparas på servern i enbart 1 timme.

en: A file with the same name already exists in this folder.
sv: En fil med samma namn existerar i denna katalog.

en: Replacing it will overwrite its content.
sv: Att byta ut dem kommer skriva över innehållet.

en: Replace
sv: Byta ut

en: Don't replace
sv: Byt inte ut

en: Devices
sv: Enheter

en: Organizations
sv: Organisationer

en: Institutions
sv: Institutioner

en: Logs
sv: Loggar

en: Virus Scan
sv: Virusscan

en: Invitations
sv: Inbjudningar

en: Terms and Conditions
sv: Villkor

en: Admin Logs
sv: Admin-loggar

en: Search libraries by name...
sv: Sök bibliotek med namn...

en: Search libraries by owner...
sv: Sök bibliotek med ägare...

en: Search groups by name...
sv: Sök grupper via namn...

en: System Info
sv: Systeminformation

en: licensed to
sv: licenserad till

en: expires on
sv: utgår vid

en: Upload licence
sv: Ladda upp licens

en: Upgrade to Pro Edition
sv: Uppgradera till Pro Edition

en: Storage Used
sv: Använt Utrymme

en: Total Devices
sv: Total Enheter

en: Current Connected Devices
sv: Nuvarande Anslutna Enheter

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Mobile
sv: Mobil

en: Errors
sv: Fel

en: Platform
sv: Plattform

en: Last Access
sv: Senast Access

en: No connected devices
sv: Inga anslutna enheter

en: Unlink
sv: Avlänka

en: Clean
sv: Rensa

en: Device
sv: Enhet

en: No sync errors
sv: Inga synkroniseringsfel

en: All
sv: Alla

en: Trash
sv: Papperskorg

en: New Library
sv: Nytt bibliotek

en: Files / Size
sv: Filer / Storlek

en: No libraries
sv: Inga bibliotek

en: (If left blank, owner will be admin)
sv: (Om det lämnas blankt, kommer ägaren bli admin)

en: Search Library
sv: Sök bibliotek

en: Tip: you can search by keyword in name or owner or both.
sv: Tips: du kan söka med sökord i namn eller ägare, eller båda

en: Transfer
sv: Överför

en: More Operations
sv: Fler åtgärder

en: Share
sv: Dela

en: History Setting
sv: Historik Inställning

en: Tip: libraries deleted 30 days ago will be cleaned automatically.
sv: Tips: efter 30 dagar rensas borttagna bibliotek bort automatiskt.

en: Deleted Time
sv: Borttagen Tid

en: No library deleted yet
sv: Inget bibliotek borttaget än

en: Upload
sv: Ladda upp

en: New Group
sv: Ny grupp

en: Export Excel
sv: Exportera Excel

en: Created At
sv: Skapad Av

en: No groups
sv: Inga grupper

en: Search Group
sv: Sök Grupp

en: Tip: you can search by keyword in name.
sv: Tips: du kan söka genom att ange nyckelord namnet.

en: Share to user
sv: Dela till användare

en: Share to group
sv: Dela till grupp

en: Permission
sv: Behörighet

en: Group
sv: Grupp

en: Members
sv: Medlemmar

en: Add Member
sv: Lägg till medlem

en: Shared By
sv: Delad av

en: Unshare
sv: Sluta dela

en: No members
sv: Inga Medlemmar

en: Operation
sv: Åtgärd

en: Detail
sv: Detaljer

en: Template
sv: Mall

en: Select a template
sv: Välj en mall

en: Share Permission
sv: Behörighet

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: (at least %(repo_password_min_length)s characters)
sv: (minst %(repo_password_min_length)s tecken)

en: Password again
sv: Lösenord igen

en: Rename
sv: Döp om

en: Change Password
sv: Byt Lösenord

en: Share Links
sv: Delningslänkar

en: Folder Permission
sv: Katalogrättigheter

en: Details
sv: Detaljer

en: Broken (please contact your administrator to fix this library)
sv: Trasigt (vänligen kontakta din administratör för att laga detta bibliotek)

en: Move
sv: Flytta

en: Copy
sv: Kopiera

en: Upload Files
sv: Ladda upp filer

en: Out of quota
sv: Slut på kvot

en: New
sv: Ny

en: New File
sv: Ny fil

en: New Markdown File
sv: Ny Markdown-fil

en: New Excel File
sv: Ny Excel-fil

en: New PowerPoint File
sv: Ny PowerPoint-fil

en: New Word File
sv: Ny Word-fil

en: List
sv: Lista

en: list view
sv: listningsvy

en: Grid
sv: Rutnät

en: grid view
sv: rut-vy

en: Actions
sv: Funktioner

en: Sort:
sv: Sortera:

en: last update
sv: senaste uppdatering

en: Open via Client
sv: Öppan via Klient

en: starred
sv: favorit skapad

en: unstarred
sv: favorit borttagen

en: locked
sv: låst

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Lock
sv: Lås

en: Fetch failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Location
sv: Lokation

en: Download Link
sv: Nedladdningslänk

en: Upload Link
sv: Uppladdningslänk

en: Add password protection
sv: Lägg till lösenordsskydd

en: (at least %(share_link_password_min_length)s characters)
sv: (åtminstone %(share_link_password_min_length)s tecken)

en: Show
sv: Visa

en: Generate a random password
sv: Generera ett slumpmässigt lösenord

en: Online preview only
sv: Online-visning enbart

en: Generate
sv: Generera

en: Link:
sv: Länk:

en: Direct Download Link:
sv: Direkt nedladdningslänk:

en: Send
sv: Skicka

en: Send to:
sv: Skicka till:

en: Emails, Seperated by ','
sv: Email, separerade med ','

en: Message (optional):
sv: Meddelande (valfritt):

en: Sending...
sv: Skickar...

en: You can share the generated link to others and then they can upload files to this directory via the link.
sv: Du kan dela den genererade länken med andra och de kan ladda upp filer till denna katalog via länken.

en: Upload Link:
sv: Uppladdningslänk

en: Leave Share
sv: Lämna delning

en: Discussion
sv: Diskussion

en: User Permission
sv: Användarrättigheter

en: Group Permission
sv: Grupp Rättigheter

en: File Name
sv: Filnamn

en: icon
sv: ikon

en: Unstar
sv: Ta bort favorit

en: Library Type
sv: Bibliotekstyp

en: Select libraries to share
sv: Välj bibliotek att dela

en: Created library
sv: Skapade bibliotek

en: Deleted library
sv: Bibliotek borttaget

en: Modification Details
sv: Detaljer

en: Search files in this wiki
sv: Sök i alla filer i denna wiki

en: Search files in this library
sv: Sök efter filer i detta bibliotek

en: Search Files
sv: Sök filer

en: advanced
sv: avancerad

en: No library is shared to this group
sv: Inga bibliotek är delade med denna grupp

en: owner
sv: ägare

en: Reply
sv: Svara

en: Add Wiki
sv: Lägg till Wiki

en: Remove Wiki
sv: Ta bort Wiki

en: Import Members
sv: Importera Medlemmar

en: Manage Members
sv: Managera medlemmar

en: Dismiss
sv: Ta bort

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Rename Group To
sv: Döp om grupp till

en: Transfer Group To
sv: Överför grupp till

en: Import group members from a CSV file
sv: Importera gruppmedlemmar från en CSV fil

en: File format: user@mail.com
sv: Filformat: användare@mejl.com

en: Add
sv: Lägg till

en: Download Links
sv: Nedladdningslänkar

en: Upload Links
sv: Uppladdningslänkar

en: Created By
sv: Skapad Av

en: Visits
sv: Besök

en: Directory icon
sv: Katalogikon

en: Remove
sv: Ta bort

en: Folder
sv: Katalog

en: Select a folder
sv: Välj en katalog

en: Old Password
sv: Gammalt Lösenord

en: New Password
sv: Nytt Lösenord

en: New Password Again
sv: Nytt Lösenord Igen

en: See All Notifications
sv: Se Alla Notifikationer

en: Share To
sv: Dela med

en: all members
sv: alla medlemmar

en: You can share a single folder with a registered user if you don't want to share a whole library.
sv: Du kan dela en enstaka katalog med en registrerad användare om du inte vill dela ett helt bibliotek.

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Invite Time
sv: Inbjudningstid

en: Accepted
sv: Accepterad

en: You have not invited any people.
sv: Du har inte bjudit in personer.

en: Deleted Libraries
sv: Tog Bort Katalog

en: You have not created any libraries
sv: Du har inte skapat några bibliotek

en: You can create a library to organize your files. For example, you can create one for each of your projects. Each library can be synchronized and shared separately.
sv: Du kan skapa ett bibliotek för att hålla ordning på dina filer. Du kan t.ex. skapa ett för varje projekt du har. Varje bibliotek kan sedan synkas och delas separat.

en: No deleted libraries.
sv: Inga borttagna kataloger

en: Add Library
sv: Lägg till bibliotek

en: Share existing libraries
sv: Dela existerande bibliotek

en: Create a new library
sv: Skapa ett nytt bibliotek

en: My Groups
sv: Mina grupper

en: You can share libraries by clicking the "New Library" button above or the "Share" icon on your libraries list.
sv: Du kan dela bibliotek genom att klicka "Nytt bibliotek"-knappen ovan eller "Dela"-ikonen i din biblioteklista.

en: Libraries shared as writable can be downloaded and synced by other group members. Read only libraries can only be downloaded, updates by others will not be uploaded.
sv: Bibliotek delade som skrivbara kan laddas ner och synkas av andra gruppmedlemmar. Skrivskyddade bibliotek kan endast laddas ner och uppdateringar av andra kommer inte laddas upp.

en: Discussions
sv: Diskussioner

en: More...
sv: Mer...

en: No discussion in this group yet.
sv: Inga diskussioner i denna grupp ännu.

en: Add a discussion...
sv: Skapa diskussion...

en: You don't have any starred files yet
sv: Du har inga favoriter

en: You do not have connected devices
sv: Du har inga anslutna enheter

en: Your clients (Desktop/Android/iOS) will be listed here.
sv: Dina klienter (Skrivbord/Android/iOS) kommer att listas här.

en: Help
sv: Hjälp

en: About
sv: Om

en: Clients
sv: Klienter

en: Server Version:
sv: Serverversion:

en: About Us
sv: Om Oss

en: You (or someone pretending to be you) have asked to register an account at %(site_name)s. If this wasn't you, please ignore this email and your address will be removed from our records.
sv: Du (eller någon som låtsas vara du) har frågat om att registrera ett konto på %(site_name)s. Om detta inte var du, vänligen ignorera detta mejl och din adress kommer att tas bort från vårat system.

en: To activate this account, please click the following link within the next %(expiration_days)s days:
sv: För att aktivera detta konto, vänligen klicka på följande länk inom de närmsta %(expiration_days)s dagar:

en: Sign Up
sv: Registrera dig

en: Log In
sv: Logga in

en: Incorrect email or password
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord

en: Remember me for %(remember_days)s days
sv: Kom ihåg mig i %(remember_days)s dagar

en: Failed to refresh the CAPTCHA, please try again later.
sv: Misslyckades att uppdatera CAPTCHA. Försök igen senare.

en: Email or username cannot be blank
sv: Mejladress eller användarnamn kan inte vara blankt

en: Password cannot be blank
sv: Lösenordet måste anges

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Thanks for your participation!
sv: Du är nu utloggad.

en: Log in again
sv: Logga in igen

en: Password Change Successfully
sv: Lösenordet har ändrats

en: Your password has been changed successfully.
sv: Ditt lösenord har nu ändrats

en: Password Modification
sv: Ändra lösenord

en: Please update your password before continue.
sv: Vänligen uppdatera ditt lösenord innan du fortsätter.

en: Current Password
sv: Nuvarande Lösenord

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords must have at least %(min_len)s characters and contain %(level)s of the following: uppercase letters, lowercase letters, numbers, and symbols.
sv: Lösenorden måste ha minst %(min_len)s tecken och innehålla %(level)s av följande: stora bokstäver, små bokstäver, siffror och symboler.

en: Current password cannot be blank
sv: Nuvarande lösenord kan inte vara blank

en: Please enter the password again
sv: Ange lösenord igen

en: Passwords don't match
sv: Lösenorden överensstämmer inte

en: Successfully reset password
sv: Återställning lyckades

en: Successfully reset password.
sv: Återställning lyckades

en: Password Reset
sv: Återställ lösenord

en: Reset Password
sv: Återställ Lösenord

en: New Password:
sv: Nytt lösenord

en: Confirm Password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: Failed to reset password: this link is no longer available.
sv: Misslyckades att ändra lösenord: denna länk är inte längre giltig.

en: We've sent a password reset email to your mailbox.
sv: Vi har skickat en återställning av lösenord till din mejlbox.

en: To reset the password of your account %(account)s on %(site_name)s, please click the following link:
sv: För att återställa lösenordet för ditt konto %(account)s på %(site_name)s, vänligen klicka på följande länk:

en: If you did not request it, just skip it.
sv: Om du inte har efterfrågat det, skippa det.

en: Your email used in login:
sv: Din email används för:

en: We will send you an email to set new password
sv: Vi kommer skicka dig ett mejl så du kan sätta nytt lösenord

en: Registration complete
sv: Registreringen är klar

en: An activation email has been sent. Please check your email and click on the link to activate your account.
sv: Ett aktiveringsmejl har skapats. Kolla i din mejl och klicka på länmen för att aktivera ditt konto.

en: Registration complete, please wait for administrator to activate your account.
sv: Registrering är klar. Vänligen vänta tills en administratör aktiverat ditt konto.

en: Signup function is not enabled.
sv: Registreringsfunktionen är inte aktiverad.

en: Register
sv: Registrera

en: Welcome back, you are already signed in.
sv: Välkommen tillbaka. Du är redan inloggad.

en: Email cannot be blank
sv: Email måste anges

en: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Trash
sv: <span class="op-target">%(repo_dir_name)s</span> Skräp

en: Delete Time
sv: Raderad tid

en: Clear files in trash and history：
sv: Rensa filer i skräpkorgen och historik:

en: 3 days ago
sv: 3 dagar sedan

en: 1 week ago
sv: 1 vecka sedan

en: 1 month ago
sv: 1 månad sedan

en: Successfully restored 1 item.
sv: Lyckades återställa 1 fil.

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Modification History
sv: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Modifieringshistorik

en: Tip: a snapshot will be generated after modification, which records the library state after the modification.
sv: Tips: En ögonblicksbild kommer skapas efter förändring, vilket sparar bibliotekets tillstånd efter förändringen.

en: None
sv: Ingen

en: Current Version
sv: Nuvarande Version

en: View Snapshot
sv: Visa Snapshot

en: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Snapshot
sv: <span class="op-target">%(repo_name)s</span> Ögonblicksbild

en: Directory
sv: Katalog

en: Restore Library
sv: Återskapa bibliotek

en: Are you sure you want to restore this library?
sv: Är du säker att du vill återställa detta bibliotek?

en: Successfully restored {dirent_name}
sv: Återställde {dirent_name}

en: Please input the password if you want to browse the shared file/directory.
sv: Vänligen ange lösenordet om du vill se den delade filen/katalogen.

en: File download is disabled: the share link traffic of owner is used up.
sv: Filnedladdning är avstängt: delningslänktrafiken för användaren är slut.

en: Shared by:
sv: Delad av:

en: Save to...
sv: Spara till...

en: Save To:
sv: Spara till:

en: %(escaped_nickname)s shared a %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> to you on %(site_name)s:
sv: %(escaped_nickname)s delade en  %(file_shared_type)s <span style="font-weight:bold;">%(file_shared_name)s</span> med dig på %(site_name)s:

en: %(escaped_nickname)s shared an upload link to you on %(site_name)s.
sv: %(escaped_nickname)s delade en uppladdningslänk med dig på  %(site_name)s.

en: You can go to the following page and upload your files:
sv: Du kan gå till följande sida och ladda upp dina filer

en: Your account is created successfully, please wait for administrator to activate your account.
sv: Ditt konto har skapats, vänligen vänta på att en administratör aktiverar ditt konto.

en: You don't have any library at present
sv: Du har inga bibliotek för tillfället

en: you can also press ←
sv: du kan också trycka  ←

en: you can also press →
sv: du kan också trycka →

en: To view it online, you can use firefox, chrome or IE 9.
sv: För att visa den online, kan du använda firefox, chrome eller IE 9.

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: auto detect
sv: upptäck automatiskt

en: Share %(name)s
sv: Dela 1%(name)s

en: New files
sv: Nya filer

en: Deleted files
sv: Borttagna filer

en: Renamed or Moved files
sv: Namnändrade eller flyttade filer

en: Modified files
sv: Ändrade filer

en: New directories
sv: Nya kataloger

en: Deleted directories
sv: Borttagna kataloger

en: Unknown error.
sv: Okänt fel

en: This file has more than 50 pages, and only the first 50 will be shown here.
sv: Denna fil har mer än 50 sidor. Enbart de 50 första sidorna kommer visas här.

en: Document convertion failed.
sv: Misslyckades konvertera dokumentet

en: Failed to load this page.
sv: Misslyckades att ladda denna sida.

en: too weak
sv: för svagt

en: weak
sv: svagt

en: strong
sv: starkt

en: You can use IE 10 or other browsers, for example, Firefox, to view it online.
sv: Du kan använda IE 10 eller andra webbläsare, t.ex. firefox, för att visa den online.

en: Description is required
sv: Beskrivning krävs

en: Please enter password
sv: Ange lösenord

en: In all libraries
sv: I alla bibliotek

en: In this wiki
sv: i denna wiki

en: In this library
sv: I detta bibliotek

en: in %(name)s
sv: i %(name)s

en: All file types
sv: Alla filtyper

en: Custom file types
sv: Anpassade filändelser

en: Text files
sv: Textfiler

en: Documents
sv: Dokument

en: Images
sv: Bilder

en: Input file extensions here, separate with ','
sv: Ange filändelser här, separerade med ','

en: Please select at least one file type or input at least one file extension
sv: Ange minst en filtyp eller minst en filändelse

en: Please input at least an email.
sv: Ange email

en: Successfully sent to {placeholder}
sv: Lyckades skicka till {placeholder}

en: Failed to send to {placeholder}
sv: Misslyckades att skicka till {placeholder}

en: Please enter days
sv: Vänligen ange antal dagar

en: Please enter valid days
sv: Vänligen ange giltiga dagar

en: Used:
sv: Använt

en: Traffic this month:
sv: Trafik denna månad

en: Payment
sv: Betalning

en: Creator
sv: Skapad av

en: Created At / Expiration
sv: Skapad Vid / Utgående

en: Transfer Library
sv: Överför bibliotek

en: Transfer %(lib_name)s to:
sv: Överför 1%(lib_name)s till:

en: Search user or enter email and press Enter
sv: Sök användare eller ange mejladress och tryck Enter

en: Please enter 1 or more character
sv: Vänligen ange 1 eller fler tecken

en: No matches
sv: Inga matchningar

en: Searching...
sv: Söker...

en: Loading failed
sv: Laddning misslyckades

en: You cannot select any more choices
sv: Du kan inte välja fler alternativ

en: Delete Library
sv: Ta bort bibliotek

en: Successfully deleted 1 item.
sv: Lyckades ta bort 1 fil.

en: Note: Settings via web interface are saved in database table (seahub-db/constance_config). They have a higher priority over the settings in config files.
sv: Not: Inställningar via webbgränssnittet är sparade i databastabellen (seahub-db/constance_config). De har högre prioritet över inställningar i konfigurationsfiler.

en: The URL of the server, like https://seafile.example.com or http://192.168.1.2:8000
sv: Serverns URL. T.ex. https://seafile.example.com eller http://192.168.1.2:8000

en: The internal URL for downloading/uploading files. Users will not be able to download/upload files if this is not set correctly. If you config Seafile behind Nginx/Apache, it should be SERVICE_URL/seafhttp, like https://seafile.example.com/seafhttp .
sv: Intern URL för att ladda ner/upp filer. Användare kommer inte kunna ladda ner/upp filer om detta inte är rätt inställt. Om du använder Seafile bakom Nginx/Apache detta ska vara SERVICE_URL/seafhttp. T.ex. https://seafile.example.com/seafhttp .

en: allow new registrations
sv: tillåt nya registreringar

en: Allow new user registrations. Uncheck this to prevent anyone from creating a new account.
sv: Tillåt nya användarregistreringar. Kryssa ur för att hindra att vem som helst skapar ett nytt konto.

en: activate after registration
sv: aktivera efter registrering

en: send activation email
sv: skicka aktiverings-mejl

en: Send activation Email after user registration.
sv: Skicka aktiverings-mejl efter användarregistrering.

en: keep sign in
sv: håll inloggad

en: Number of days that keep user sign in.
sv: Antal dagar som användaren hålls inloggad.

en: The maximum number of failed login attempts before showing CAPTCHA.
sv: Maximalt antal misslyckade inloggningar innan en CAPTCHA visas.

en: Freeze user account when failed login attempts exceed limit.
sv: Lås användarkonto när antal misslyckade inloggningar nått en gräns.

en: strong password
sv: starkt lösenord

en: Force user to use a strong password when sign up or change password.
sv: Tvinga användare att använda ett starkt lösenord när ett konto skapas eller lösenord byts.

en: force password change
sv: tvinga lösenordsbyte

en: Force user to change password when account is newly added or reset by admin
sv: Tvinga användare att byta lösenord när ett konto lagts till eller återställts av en administratör.

en: password minimum length
sv: lösenords minimilängd

en: The least number of characters an account password should include.
sv: Det lägsta antal tecken som ett kontos lösenord ska innehålla.

en: password strength level
sv: lösenords styrkenivå

en: The level(1-4) of an account password's strength. For example, '3' means password must have at least 3 of the following: num, upper letter, lower letter and other symbols
sv: Styrkenivå (1-4) för ett kontos lösenord. Exempelvis betyder '3' att ett lösenord måste ha minst 3 av följande: siffra, versal, gemen och andra symboler.

en: enable two factor authentication
sv: aktivera tvåstegsautentisering

en: Enable two factor authentication
sv: Aktivera tvåstegsautentisering

en: library history
sv: bibliotekshitorik

en: encrypted library
sv: krypterat bibliotek

en: library password minimum length
sv: minimilängd för biblioteks lösenord

en: The least number of characters an encrypted library password should include.
sv: Det lägsta antal tecken som ett krypterat biblioteks lösenord ska innehålla.

en: download/upload link password minimum length
sv: minimilängd för nerladdnings-/uppladdningslänks lösenord

en: The least number of characters a download/upload link password should include.
sv: Det lägsta antal tecken som en nerladdnings-/uppladdningslänks lösenord ska innehålla.

en: Sync
sv: Synka

en: If turn on, the desktop clients will not be able to sync a folder outside the default Seafile folder.
sv: Om detta är påslaget kommer desktop-klienten inte kunna synka kataloger utanför standard-Seafile-katalogen.

en: Confirm password to continue
sv: Bekräfta lösenord för att fortsätta

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Tip:
sv: Tips:

en: You are entering admin area, we won't ask for your password again for a few hours.
sv: Du går nu in i admin-delen. Du kommer inte behöva ange lösenordet igen under några timmar.

en: All Institutions
sv: Alla institutioner

en: Add institution
sv: Lägg till institution

en: Name can not be blank
sv: Namn måste anges

en: Delete Institution
sv: Ta bort institution

en: Admins
sv: Administratörer

en: Revoke Admin
sv: Degradera admin

en: Number of members
sv: Antal medlemmar

en: Set storage limit
sv: Sätt utrymmesbegränsning

en: Tip: 0 means default limit
sv: Tips: 0 betyder standardbegränsning

en: Add Members
sv: Lägg till medlemmar

en: Set Admin
sv: Sätt admin

en: No result
sv: Inget resultat

en: All Invitations
sv: Alla Inbjudningar

en: Delete Expired Invitations
sv: Ta Bort Utgångna Inbjudningar

en: Inviter
sv: Inbjudaren

en: Accepter
sv: Accepteraren

en: Invited at
sv: Inbjuden vid

en: Accepted at
sv: Accepterad vid

en: Expired at
sv: Utgången vid

en: There is no invitation yet.
sv: Det är inga inbjudningar ännu.

en: Add organization
sv: Lägg till organisation

en: Url Prefix
sv: URL-prefix

en: Owner can use admin panel in an organization, must be a new account.
sv: Ägare kan inte använda adminpanelen i en organisation. Måste vara ett nytt konto.

en: None.
sv: Inga.

en: Url can not be blank
sv: Url måste anges

en: Owner can not be blank
sv: Ägare måste anges

en: Password can not be blank
sv: Lösenordet måste anges

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden överensstämmer inte

en: Remove Trial
sv: Ta bort test

en: Are you sure you want to remove trial for %s ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort test för 1%s ?

en: Back to organization list
sv: Tillbaka till organisationslistan

en: Number of groups
sv: Antal grupper

en: Set org storage limit
sv: Sätt organistaionens utrymmesbegränsning

en: An integer that is greater than or equal to 0.
sv: En siffra som är större än eller lika med 0.

en: This organization doesn't have any groups
sv: Denna organisation har inga grupper

en: Delete Group
sv: Ta bort grupp

en: This organization doesn't have any libraries
sv: Denna organisation har inga kataloger

en: Rename Organization
sv: Döp om organisation

en: New Name
sv: Nytt Namn

en: Limit Organization User Number
sv: Begränsa Organisationens Användar Antal

en: Max User Number
sv: Max Antal Användare

en: Input should be a number
sv: Måste vara ett nummer

en: Input number should be greater than 0
sv: Måste vara större än 0

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Name(optional)
sv: Namn(valfritt)

en: Hide
sv: Dölj

en: Are you sure you want to reset the password of %s ?
sv: Är du säker på att du vill återställa lösenordet för 1%s ?

en: Tip: you can search by keyword in name or creator or both.
sv: Tips: Du kan söka på nyckelord i namn, skapare eller båda.

en: Quota can not be empty
sv: Kvot måste anges

en: All Public Links
sv: Alla publika länkar

en: Count
sv: Antal

en: Traffic
sv: Trafik

en: Active Users
sv: Aktiva Användare

en: Created
sv: Skapad

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Add Terms and Conditions
sv: Lägg till villkor

en: Version Number
sv: Versions Nummer

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Update Terms and Conditions
sv: Uppdatera villkor

en: Tip: the traffic only includes the traffic used by sharing links.
sv: Tips: trafiken inkluderar enbart trafik som är använt av delade länkar.

en: Month:
sv: Månad:

en: Total Usage
sv: Totalt Använt

en: Database
sv: Databas

en: Set quota
sv: Sätt kvot

en: Set institution
sv: Sätt institution

en: Delete users
sv: Ta bort användare

en: No LDAP users have been imported
sv: Inga LDAP användare har blivit importerade

en: Import users
sv: Importera användare

en: Department(optional)
sv: Avdelning(Valfritt)

en: You can also add a user as a guest, who will not be allowed to create libraries and groups.
sv: Du kan också lägga till en användare som gäst, som inte kommer kunna skapa kataloger eller grupper.

en: Import users from a CSV file
sv: Importera användare från en CSV fil

en: File format: user@mail.com,password,name,department,role,quota
sv: Filformat: användare@mejl.com,lösenord,namn,avdelning,roll,kvot

en: Name, department, role and quota are optional.
sv: Namn, avdelning, roll och kvot är valfria.

en: Please choose a CSV file
sv: Vänligen ange en CSV fil

en: A new server version %(v)s is available.
sv: En ny serverversion 1%(v)s är tillgänglig.

en: Add admin
sv: Lägg till admin

en: Add admins
sv: Lägg till admins

en: Enter
sv: Ange

en: emails, separated by ','
sv: email-adresser, separerade med ','

en: Tip: the emails should be the users already added.
sv: Tips: mejladresserna ska vara existerande användare.

en: Space Used / Quota
sv: Utrymme Använt / Kvot

en: Virus Scan Records
sv: Virusscan Uppgifter

en: Virus File
sv: Virusfil

en: Handled
sv: Hanterad

en: Your account %(username)s on %(site_name)s has been activated.
sv: Ditt konto %(username)s på %(site_name)s har blivit aktiverad.

en: %(escaped_nickname)s invited you to join organization "%(org_name)s" on %(site_name)s.
sv: %(escaped_nickname)s bjöd in dig till organisationen "%(org_name)s" på %(site_name)s.

en: %(escaped_nickname)s invited you to join %(site_name)s.
sv: %(escaped_nickname)s bjöd in dig till  %(site_name)s.

en: Here is your account information:
sv: Här är dina kontouppgifter:

en: Password: %(password)s
sv: Lösenord: %(password)s

en: Account %(user)s froze due to excessive failed logins. Please check at:
sv: Kontot %(user)s låst på grund av för många misslyckade inloggningar. Vänligen kontrollera:

en: Your password on %(site_name)s has been reset. Now it is %(password)s. Please change it as soon as possible.
sv: Ditt lösenord på %(site_name)s har blivit återställd. Nu är det %(password)s. Vänligen byt det så snart som möjligt.

en: Are you sure you want to revoke the admin permission of %s ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort admin behörigheter för 1%s ?

en: Successfully set institution for {users}.
sv: Lyckades sätta institution för {users}.

en: Are you sure you want to delete the selected user(s) ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda användare?

en: Successfully deleted {users}.
sv: Tog bort {users}.

en: Successfully set quota for {users}.
sv: Satte kvot for {users}.

en: Successfully set quota for {user}.
sv: Satte kvot for {user}.

en: Edit Quota
sv: Ändra Kvot

en: Organization
sv: Organisation

en: Set user name
sv: Sätt användarens namn

en: Set user department
sv: Sätt användarens avdelning

en: Set user Login ID
sv: Sätt användar Login ID

en: Share From
sv: Dela från

en: This user has no shared libraries
sv: Denna användare har inga delade kataloger

en: This user has not created any shared links
sv: Denna användare har inte skapat några delade länkar

en: Accept
sv: Acceptera

en: modification details
sv: detaljer

en: It's a newly-created blank file.
sv: Det är en nyskapad tom fil.

en: before modification
sv: före förändring

en: after modification
sv: efter förändring

en: Sorry, this user is not registered yet.
sv: Ledsen, denna användare är inte registrerad

en: updated this file
sv: uppdaterade denna fil

en: Open parent folder
sv: Öppna huvudkatalog

en: Comment
sv: Kommentar

en: Back to top
sv: Tillbaka till toppen

en: top
sv: toppen

en: Comments
sv: Kommentarer

en: No comment yet.
sv: Inga kommentarer ännu.

en: Add a comment...
sv: Lägg till kommentar...

en: Close (Esc)
sv: Stäng (Esc)

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Previous (Left arrow key)
sv: Föregående (Vänster piltangent)

en: Next (Right arrow key)
sv: Nästa (Höger piltangent)

en: %%curr%% of %%total%%
sv: %%cur%% av %%total%%

en: Open in New Tab
sv: Öppna i ny tabb

en: <a href="%%url%%" target="_blank">The image</a> could not be loaded.
sv: <a href="%%url%%" target="_blank">Bilden</a> kunde inte laddas.

en: Packaging...
sv: Paketerar...

en: Upload files to <span class="op-target">%(dir_name)s</span>
sv: Ladda upp filer till <span class="op-target">%(dir_name)s</span>

en: shared by:
sv: delat av:

en: The owner of this library has run out of space.
sv: Ägaren av detta bibliotek har slut på ledigt diskutrymme.

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add folder
sv: Lägg till katalog

en: File Drag & Drop is supported for Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+
sv: Drag & Drop av filer stöds för Chrome, Safari 5.0+, Firefox 4.0+, IE 10.0+

en: Folder Drag & Drop is supported for Chrome
sv: Drag & Drop av kataloger stöds för Chrome

en: File size should be smaller than %(max_file_size)s
sv: Filstorleken måste vara mindra än %(max_file_size)s

en: File is too big
sv: Filen är för stor

en: File is too small
sv: Filen är för liten

en: Filetype not allowed
sv: Filtypen stöds ej

en: Max number of files exceeded
sv: Maxantal filer överskridet

en: Uploaded bytes exceed file size
sv: Uppladdade bytes överskrider filstorleken

en: Empty file upload result
sv: Uppladdning resulterade i en tom fil

en: uploaded
sv: uppladdad

en: canceled
sv: avbruten

en: Start
sv: Starta

en: Failed to get upload url
sv: Misslyckades att hämta uppladdningsurl

en: Current Path:
sv: Nuvarande sökväg

en: You do not have personal wiki
sv: Du har ingen privat Wiki

en: personal-wiki
sv: personlig wiki

en: Personal Wiki Pages
sv: Privata Wiki-sidor

en: Invalid arguments.
sv: Felaktiga argument.

en: Failed to create thumbnail.
sv: Misslyckades att skapa tumnagel.

en: Invalid token.
sv: Felaktig symbol.

en: permission error
sv: behörighetsfel

en: Unable to view recycle page
sv: Misslyckades att visa papperskorgen

en: Unable to view library modification
sv: Kan inte visa biblioteksändringar

en: Library does not exist
sv: Biblioteket existerar inte

en: Please specify history ID
sv: Ange historik-ID

en: History you specified does not exist
sv: Historiken du angett existerar inte

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: No revisions found
sv: Inga revisioner funna

en: "%s" does not exist.
sv: "%s" existerar inte.

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Unable to download directory "%s": size is too large.
sv: Kan inte ladda ner katalog "%s": Den är för stor.

en: Unable to download "%s"
sv: Kan inte ladda ner "%s"

en: Successfully enable "Personal Wiki".
sv: Skapade Personlig Wiki "Personal Wiki".

en: Successfully disable "Personal Wiki".
sv: Inaktiverade "Personlig Wiki".

en: You don't have permission to access the library.
sv: Du har inte behörighet att komma åt biblioteket.

en: No path.
sv: Ingen sökväg.

en: The group doesn't exist
sv: Gruppen finns ej

en: Library is encrypted.
sv: Biblioteket är krypterat.

en: Error: no head commit id
sv: Fel: ingen sökväg.

en: Argument missing.
sv: Argument saknas

en: Internal error. Failed to delete %s.
sv: Internt fel. Misslyckades ta bort %s.

en: Destination path is too long for %s.
sv: Målsökvägen är för lång för %s.

en: Out of quota.
sv: Slut på kvoten.

en: You do not have permission to copy files/folders in this directory
sv: Du har inte behörighet att kopiera filer/kataloger i denna katalog

en: Can not copy directory %(src)s to its subdirectory %(des)s
sv: Kan inte kopiera katalog %(src)s till dess underkatalog %(des)s

en: Failed to get file block list
sv: Det gick inte att få filblockerings lista

en: FileServer access token invalid.
sv: Filserver access token ej giltig.

en: Wrong repo id
sv: Fel repo id

en: File does not exist
sv: Filen existerar inte

en: Bad upload link token.
sv: Dålig uppladdningslänk symbol.

en: Bad repo id in upload link.
sv: Dålig katalog id i uppladdningslänk.

en: No conflict in the merge.
sv: Ingen konflikt i sammanslagningen

en: Failed, file is too large
sv: Misslyckades, filen är för stor

en: HTTPError: failed to open file online
sv: HTTP-fel: kunde inte öppna filen online

en: URLError: failed to open file online
sv: URL-fel: kunde inte öppna filen online

en: The encoding you chose is not proper.
sv: Krypteringen du har valt är inte korrekt.

en: Unknown file encoding
sv: Okänd fil-kodning

en: File size surpasses %s, can not be opened online.
sv: Filen är större än %s och kan inte öppnas online.

en: The library is encrypted, can not open file online.
sv: Biblioteket är krypterat, kan inte öppna filen online.

en: Unable to view file
sv: Kan inte läsa fil

en: Unable to download file, invalid file path
sv: Kan inte ladda ner fil. Felaktig filsökväg

en: Unable to download file, wrong file path
sv: Kan inte ladda ner fil. Felaktig sökväg

en: Unable to download file, share link traffic is used up.
sv: Kan inte ladda ner fil. All delningstrafik har använts.

en: Unable to download file.
sv: Kan inte ladda ner fil.

en: Unable to view raw file, share link traffic is used up.
sv: Kan inte visa råfil, all delningslänktrafik har använts.

en: The library does not exist.
sv: Biblioteket finns inte.

en: The library is encrypted.
sv: Biblioteket är krypterat.

en: Unable to edit file
sv: Det går inte att redigera filen

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Edit online is not offered for this type of file.
sv: Det går inte att ändra denna typ av filer online.

en: Unable to download file
sv: Kan inte ladda ner fil

en: Failed to export Excel
sv: Misslyckades att exportera till Excel

en: Failed to set quota: internal server error
sv: Misslyckades att sätta kvoten: internt server fel

en: Failed to delete: the user is an organization creator
sv: Misslyckades att ta bort: användaren är skapare av en organisation

en: Successfully remove trial for: %s
sv: Lyckades ta bort testperiod för: %s

en: Successfully revoke the admin permission of %s
sv: Tog bort adminbehörighet för %s

en: Failed to revoke admin: the user does not exist
sv: Misslyckades ta bort adminbehörighet för %s

en: Your account on %s is activated
sv: Ditt konto på %s är aktiverad

en: Password has been reset on %s
sv: Lösenordet har blivit återställt på %s

en: Successfully reset password to %(passwd)s, an email has been sent to %(user)s.
sv: Återställde lösenordet till %(passwd)s, ett email har skickats till %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s, but failed to send email to %(user)s, please check your email configuration.
sv: Återställde lösenordet till %(passwd)s, men misslyckades skicka email till %(user)s, kontrollera dina email-inställningar.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s.
sv: Återställde lösenord till %(passwd)s för användare %(user)s.

en: Successfully reset password to %(passwd)s for user %(user)s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
sv: Återställde lösenordet till %(passwd)s för användare %(user)s. Men email kan inte skickas, eftersom email-service inte är korrekt konfigurerad.

en: Failed to reset password: user does not exist
sv: Misslyckades återställa lösenordet: användaren finns inte

en: You are invited to join %s
sv: Du är inbjuden till att gå med i %s

en: Fail to add user %s.
sv: Misslyckades att lägga till användare %s.

en: Successfully added user %s. An email notification has been sent.
sv: Skapade användare %s. Ett email har sänts.

en: Successfully added user %s. An error accurs when sending email notification, please check your email configuration.
sv: Skapade användare %s. Ett fel uppstod när email skulle skickas. Vänligen kontrollera email-inställningarna.

en: Successfully added user %s.
sv: Skapade användare %s

en: Successfully added user %s. But email notification can not be sent, because Email service is not properly configured.
sv: Skapade användare %s. Men email kunde inte skickas, eftersom email-service inte är korrekt konfigurerad.

en: Failed to rename organization
sv: Misslyckades att döpa om organisation

en: Successfully deleted.
sv: Lyckades ta bort.

en: Failed to transfer, invalid arguments.
sv: Misslyckades med överföring, ogiltiga argument-

en: Failed to transfer, user %s not found
sv: Misslyckades med överföring, användare %s hittades inte.

en: Can not transfer organization library
sv: Kan inte överföra organisationsbibliotek

en: Can not transfer library to organization user %s
sv: Kan inte överföra bibliotek till organisationsanvändaren %s

en: Successfully transfered.
sv: Överfördes

en: Failed to delete, please try again later.
sv: Misslyckades att ta bort, vänligen försök igen senare.

en: Successfully set %s as admin.
sv: Lyckades sätta %s som admin.

en: Failed to set %s as admin: user does not exist.
sv: Misslyckades att sätta %s som admin: användaren existerar inte.

en: Import succeeded
sv: Importering lyckades

en: Please select a csv file first.
sv: Vänligen välj en csv fil först.

en: Invalid setting
sv: Ogiltig inställning

en: Invalid value
sv: Ogitligt värde

en: Failed to add %s to the institution: user already belongs to an institution
sv: Misslyckades att lägga till %s till institutionen: användaren tillhör redan institutionen.

en: Successfully added %s to the institution.
sv: Lyckades lägga till %s till institutionen.

en: Successfully deleted 1 item
sv: Lyckades ta bort 1 sak

en: You do not have permission to create wiki
sv: Du har inte rättigheter att skapa wiki
