nano 2.8.1 - en to hu translation catalogue (507 entries)

en: 
     Compiled options:
hu: 
     Fordítási kapcsolók:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
hu: 
    A puffer nem lett a(z) %s fájlba írva: %s

en: 
    Buffer not written: %s
hu: 
    A puffer nem került mentésre: %s

en: 
    Buffer written to %s
hu: 
    A puffer a(z) %s fájlba írva

en: 
    Press Enter to continue
hu: 
    A folytatáshoz nyomja le az Enter billentyűt

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
hu: 
    A nano indításának folytatásához nyomja le az Enter billentyűt.

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
hu:  (C) 2014-%s a nano közreműködői

en:  (to replace)
hu:  (cseréhez)

en:  (to replace) in selection
hu:  (cseréhez) a kijelölésben

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/
hu:  E-mail: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/

en:  GNU nano, version %s
hu:  GNU nano %s verzió

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
hu:  A következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre keresés módban:

en:  [Backup]
hu:  [Biztonsági mentés]

en:  [Backwards]
hu:  [Vissza]

en:  [Case Sensitive]
hu:  [kis/Nagy]

en:  [DOS Format]
hu:  [DOS formátum]

en:  [Mac Format]
hu:  [Mac formátum]

en: "%.*s%s" not found
hu: A(z) „%.*s%s” nem található

en: "%s" is a device file
hu: A(z) „%s” egy eszközfájl

en: "%s" is a directory
hu: „%s” egy könyvtár

en: "%s" is not a normal file
hu: A(z) „%s” nem normál fájl

en: "start=" requires a corresponding "end="
hu: „start=” -hoz kell egy megfelelő „end=”

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
hu: %sSzavak: %lu  Sorok: %ld  Karakterek: %lu

en: (dir)
hu: (könyvtár)

en: (huge)
hu: (óriás)

en: (more)
hu: (tovább)

en: (parent dir)
hu: (szülőkvt)

en: --backupdir=<dir>
hu: --backupdir=<könyvtár>

en: --fill=<#cols>
hu: --fill=<#oszlop>

en: --operatingdir=<dir>
hu: --operatingdir=<könyvtár>

en: --quotestr=<str>
hu: --quotestr=<szöveg>

en: --syntax=<name>
hu: --syntax=<név>

en: --tabsize=<#cols>
hu: --tabsize=<#oszlop>

en: --wordchars=<str>
hu: --wordchars=<szöveg>

en: -C <dir>
hu: -C <könyvtár>

en: -Q <str>
hu: -Q <szöveg>

en: -T <#cols>
hu: -T <#oszlop>

en: -X <str>
hu: -X <szöveg>

en: -Y <name>
hu: -Y <név>

en: -o <dir>
hu: -o <könyvtár>

en: -r <#cols>
hu: -r <#oszlop>

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
hu: Egy „%s” parancsot „syntax” parancsnak kell megelőznie

en: A syntax name must be quoted
hu: A szintaxisnevet idézőjelbe kell tenni

en: Aa
hu: MmAa

en: All
hu: Mindet

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hu: Ezen kívül az Esc kétszeri megnyomása és egy 000 és 255 közötti háromjegyű decimális szám beírása a megfelelő értékű karaktert fogja bevinni. A következő billentyűkombinációk élnek a fő szerkesztőablakban. Az alternatív billentyűk zárójelben vannak megjelenítve:

en: Append
hu: Hozzáfűz

en: Append Selection to File
hu: A kiválasztott rész hozzáfűzése a fájlhoz

en: Argument '%s' has an unterminated "
hu: A(z) „%s” argumentum lezáratlan " jellel rendelkezik

en: Argument is not a valid multibyte string
hu: Az argumentum nem érvényes több bájtos karaktersorozat

en: Argument of '%s' lacks closing "
hu: A(z) „%s” argumentuma mögül hiányzik a " jel

en: At first message
hu: Első üzenetnél

en: At last message
hu: Utolsó üzenetnél

en: Auto indent
hu: Automatikus igazítás

en: Auto save on exit, don't prompt
hu: Automatikus mentés kilépéskor

en: Automatically indent new lines
hu: Új sorok automatikus behúzása

en: Back
hu: Vissza

en: Backspace
hu: Visszalép

en: Backup File
hu: Bizt. fájlmentés

en: Backup files
hu: Fájlok biztonsági mentése

en: Backwards
hu: Vissza

en: Bad quote string %s: %s
hu: Hibás idézetszöveg: %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
hu: Hibás regex: „%s”: %s

en: Beg of Par
hu: Bek. kezdete

en: Bottom Row
hu: Alsó sor

en: Brought to you by:
hu: Fejlesztők:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hu: Könyvtárváltás súgója
    
     Írja be a megjeleníteni kívánt könyvtár nevét.
    
     Ha a tab-kiegészités nincs kikapcsolva, akkor a tabulátor billentyűt használva megpróbálható a könyvtárnév kiegészítése.
    
     A könyvtárváltás módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hu: Keresés parancs súgója
    
     Írja be a szavakat vagy karaktereket, amelyekre keresni szeretne, majd nyomjon entert. Ha van találat a keresett szövegre, akkor a képernyő a keresett szöveg legközelebbi előfordulását fogja mutatni.
    
     Az előző keresési kifejezés a keresési prompt után zárójelben lesz
    megjelenítve. Új szöveg beírása nélkül Entert ütve az előző keresés
    kerül megismétlésre.

en: Can now UnJustify!
hu: Most már lehet nem sorkizárttá tenni!

en: Can't go outside of %s
hu: Nem léphet ki a következőből: %s

en: Can't move up a directory
hu: Nem lehet egy könyvtárral feljebb lépni

en: Can't write outside of %s
hu: Nem lehet a következőn kívülre írni: %s

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cancel the current function
hu: Aktuális művelet megszakítása

en: Cancelled
hu: Megszakítva

en: Cannot comment past end of file
hu: A fájl vége mögé nem lehet megjegyzést tenni

en: Cannot map name "%s" to a function
hu: A név („%s”) nem képezhető le funkcióra

en: Cannot map name "%s" to a menu
hu: A név („%s”) nem képezhető le menüre

en: Cannot open directory: %s
hu: Nem lehet a következő könyvtárat megnyitni: %s

en: Cannot unset option "%s"
hu: A(z) „%s” beállítás nem törölhető

en: Case Sens
hu: Kis/Nagy

en: Close
hu: Bezárás

en: Close buffer without saving it
hu: Puffer bezárása mentés nélkül

en: Close the current file buffer / Exit from nano
hu: Aktuális fájlpuffer bezárása/Kilépés a nanoból

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
hu: A(z) „%s” szín nem értelmezhető.
    A megengedett színek: „green”, „red”, „blue”,
    „white”, „yellow”, „cyan”, „magenta” és 
    „black”, opcionális „bright” előtaggal az előtérszínekhez.

en: Color syntax highlighting
hu: Színes szintaxiskiemelés

en: Command "%s" not allowed in included file
hu: A(z) „%s” parancs nem engedélyezett a tartalmazott fájlban

en: Command "%s" not understood
hu: A(z) „%s” parancs nem értelmezhető

en: Command to execute
hu: Futtatandó parancs

en: Command to execute in new buffer
hu: Az új pufferben futtatandó parancs

en: Comment Lines
hu: Sor megjegyzéssé

en: Comment/uncomment the current line or marked lines
hu: Aktuális sor vagy kijelölt sorok megjegyzéssé tétele be/ki

en: Commenting is not supported for this file type
hu: A megjegyzések nem támogatottak ehhez a fájltípushoz

en: Complete
hu: Kiegészítés

en: Constant cursor position display
hu: Kurzor pozíciójának állandó mutatása

en: Constantly show cursor position
hu: Kurzor pozíciójának állandó mutatása

en: Conversion of typed tabs to spaces
hu: Bevitt tabulátorok szóközzé alakítása

en: Convert typed tabs to spaces
hu: Beírt tab karakterek átalakítása
    					  szóközökké

en: Copy Text
hu: Szöveg másolása

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
hu: Aktuális sor másolása és tárolása a kivágási pufferben

en: Could not create pipe
hu: Nem hozható létre a cső

en: Could not find syntax "%s" to extend
hu: A kiterjesztendő szintaxis („%s”) nem található

en: Could not fork
hu: Nem forkolható

en: Could not get size of pipe buffer
hu: Nem kérhető le a csőpuffer mérete

en: Couldn't determine hostname for lock file: %s
hu: Nem határozható meg a gépnév a zároló fájlhoz: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file (getpwuid() failed)
hu: Nem sikerült a személyazonosság meghatározása a zároló fájlhoz (getpwuid() sikertelen)

en: Couldn't reopen stdin from keyboard, sorry
hu: Az stdin nem nyitható újra a billentyűzetről.

en: Count the number of words, lines, and characters
hu: A szavak, sorok és karakterek megszámolása

en: Creating misspelled word list, please wait...
hu: Elgépelt szavak listájának létrehozása, kis türelmet...

en: Cur Pos
hu: Pozíció

en: Cut Left
hu: Kivágás balra

en: Cut Right
hu: Kivágás jobbra

en: Cut Text
hu: Kivágás

en: Cut backward from cursor to word start
hu: Kivágás a kurzor helyétől a szó elejéig

en: Cut forward from cursor to next word start
hu: Kivágás a kurzor helyétől a következő szó elejéig

en: Cut from cursor to end of line
hu: Kivágás a kurzor helyétől a sor végéig

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hu: Kivágás a kurzortól a fájl végéig

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
hu: Aktuális sor kivágása és tárolása a kivágási pufferben

en: Cut to end
hu: Kivágás a végéig

en: CutTillEnd
hu: KivágAVégéig

en: DIR:
hu: Könyvtár:

en: DOS Format
hu: DOS formátum

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete the character to the left of the cursor
hu: A kurzor előtt álló karakter törlése

en: Delete the character under the cursor
hu: A kurzor helyén lévő karakter törlése

en: Detect word boundaries more accurately
hu: Szóhatárok pontosabb észlelése

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I moved
    to the preferred location (%s)
    (see the nano FAQ about this change)
hu: Örökölt nano előzményfájlt találtam (%s), amit áthelyeztem
    az előnyben részesített helyre (%s).
    (a változásról lásd a Nano FAQ-ot)

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I tried to move
    to the preferred location (%s) but encountered an error: %s
hu: Örökölt nano előzményfájlt találtam (%s), amit megpróbáltam
    áthelyezni az előnyben részesített helyre (%s), de hiba történt: %s

en: Directory '%s' does not exist
hu: A(z) „%s” könyvtár nem létezik

en: Directory '%s' is not writable
hu: A(z) „%s” könyvtár nem írható

en: Directory for saving unique backup files
hu: Az egyedi biztonsági mentés fájlok
    					  mentési könyvtára

en: Discard buffer
hu: Puffer eldobása

en: Display the position of the cursor
hu: A kurzor helyének megjelenítése

en: Display this help text
hu: Ezen súgószöveg megjelenítése

en: Do not read the file (only write it)
hu: Ne olvassa a fájlt (csak írja)

en: Do quick statusbar blanking
hu: Törölje gyorsan az állapotsort

en: Don't add newlines to the ends of files
hu: Ne adjon új sorokat a fájlok végéhez

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hu: Ne alakítsa át a fájlokat DOS/Mac
    					  formátumról

en: Don't hard-wrap long lines
hu: Ne tördelje keményen a hosszú sorokat

en: Don't look at nanorc files
hu: nanorc fájlok keresésének kihagyása

en: Don't show the two help lines
hu: A két súgósor elrejtése

en: Edit a replacement
hu: A helyettesítő érték módosítása

en: Empty regex string
hu: Üres regex karaktersorozat

en: Enable alternate speller
hu: Alternatív helyesírás-ellenőrző
    					  használata

en: Enable smart home key
hu: Okos home billentyű engedélyezése

en: Enable soft line wrapping
hu: Laza sortördelés engedélyezése

en: Enable suspension
hu: Felfüggesztés engedélyezése

en: Enable the use of the mouse
hu: Egér használatának engedélyezése

en: End
hu: Vége

en: End of Par
hu: Bek. vége

en: Enter line number, column number
hu: Kérem a sor, oszlop számát

en: Error deleting lock file %s: %s
hu: Hiba a zárolási fájl (%s) törlésekor: %s

en: Error expanding %s: %s
hu: Hiba %s kibontásakor: %s

en: Error in %s on line %lu:
hu: Hiba a(z) %s %lu. sorában:

en: Error invoking "%s"
hu: Hiba a(z) „%s” meghívásakor

en: Error invoking "sort -f"
hu: Hiba a „sort -f” meghívásakor

en: Error invoking "spell"
hu: Hiba a „spell” meghívásakor

en: Error invoking "uniq"
hu: Hiba a „uniq” meghívásakor

en: Error opening lock file %s: %s
hu: Hiba a zárolási fájl (%s) megnyitásakor: %s

en: Error reading %s: %s
hu: Hiba %s olvasásakor: %s

en: Error reading lock file %s: Not enough data read
hu: Hiba a zárolási fájl (%s) olvasásakor: nincs elég beolvasott adat

en: Error writing %s: %s
hu: Hiba „%s” írása közben: %s

en: Error writing %s: %s
hu: Hiba „%s” írása közben: %s

en: Error writing backup file %s: %s
hu: Hiba a biztonságimentés-fájl (%s) írásakor: %s

en: Error writing lock file %s: %s
hu: Hiba a zárolási fájl (%s) írásakor: %s

en: Error writing temp file: %s
hu: Hiba az ideiglenes fájl írásakor: %s

en: Execute Command
hu: Parancs végrehajtása

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode).  If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
hu: Parancsvégrehajtás súgója
    
     Ez a mód lehetővé teszi a parancsértelmező által futtatott parancs kimenetének beszúrását az aktuális pufferbe (vagy többpufferes mód esetén egy új pufferbe). Ha egy újabb üres pufferre van szüksége, ne adjon meg parancsot.
    
     Parancs-végrehajtási módban a következő billentyűk állnak rendelkezésre:

en: Execute external command
hu: Külső parancs végrehajtása

en: Exit
hu: Kilépés

en: Exit from nano
hu: Kilépés a nanoból

en: Exit from the file browser
hu: Kilépés a fájlböngészőből

en: Failed to write backup file; continue saving? (Say N if unsure.)
hu: A biztonsági mentés fájl írása sikertelen, folytatja a mentést? (N, ha bizonytalan)

en: Fatal error: no keys mapped for function "%s".  Exiting.
hu: Végzetes hiba: nincsenek billentyűk leképezve a függvényhez („%s”). Kilépés.

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
hu: A(z) „%s” fájl már létezik, FELÜLÍRJA?

en: File "%s" not found
hu: A(z) „%s” fájl nem található

en: File %s is being edited (by %s with %s, PID %s); continue?
hu: A fájl (%s) szerkesztés alatt (%s által ezzel: %s, PID: %s). Folytatja?

en: File '%s' is unwritable
hu: A(z) „%s” fájl nem írható

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hu: Fájlböngésző súgója
    
     A fájlböngésző használható arra, hogy a fájl-struktúrában böngészve lehessen kiválasztani az egyes fájlokat olvasáshoz, vagy mentéshez. Mozgáshoz a kurzormozgató gombok, valamint a Page Up/Page Down gombok használhatók, a fájlt kiválasztani, vagy egy könyvtárba belépni az S vagy Enter billentyűkkel lehet. Egy szinttel feljebb a „..” könyvtárat választva lehet jutni.
    
     A fájlböngészőben a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: File Name to Append to
hu: Hozzáfűzés ehhez a fájlhoz

en: File Name to Prepend to
hu: Beszúrás ezen fájl elé

en: File Name to Write
hu: Mentés ebbe a fájlba

en: File exists -- cannot overwrite
hu: A fájl létezik – nem írható felül

en: File to insert [from %s]
hu: Beszúrandó fájl [ebből: %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
hu: Az új pufferbe szúrandó fájl [ebből: %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
hu: A fájl módosult, mióta megnyitotta, folytatja a mentést?

en: File:
hu: Fájl:

en: Finished
hu: Befejeződött

en: Finished checking spelling
hu: A helyesírás-ellenőrzés befejeződött

en: Finished formatting
hu: Formázás befejezve

en: First File
hu: Első fájl

en: First Line
hu: Első sor

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hu: Visszatörlés/törlés zavarainak javítása

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hu: A numerikus billentyűzet zavarainak
    					  javítása

en: For ncurses:
hu: Az ncurses számára:

en: Formatter
hu: Formázó

en: Forward
hu: Előre

en: FullJstify
hu: Sorkizár

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hu: „%s” funkció nem létezik ebben a menüben: „%s”

en: Further warnings were suppressed
hu: A további figyelmeztetések el lesznek fojtva

en: Get Help
hu: Súgó

en: Go To Dir
hu: Könyvtárba

en: Go To Directory
hu: Könyvtárváltás

en: Go To Line
hu: Ugrás sorra

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hu: Sorra ugrás súgója
    
     Írja be annak a sornak a számát, melyre ugrani kíván, majd nyomjon entert. Ha a beírt számnál kevesebb sor van, akkor az utolsó sorra fog pozicionálni a szerkesztő.
    
     Sorra ugrás módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: Go To Text
hu: Ugrás szövegre

en: Go back one character
hu: Egy karakterrel vissza

en: Go back one word
hu: Egy szóval vissza

en: Go forward one character
hu: Egy karakterrel előre

en: Go forward one word
hu: Egy szóval előre

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hu: A bekezdés végére; majd a következő bekezdésére

en: Go one screenful down
hu: Ugrás egy képernyővel le

en: Go one screenful up
hu: Ugrás egy képernyővel fel

en: Go to beginning of current line
hu: A sor elejére

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hu: A bekezdés elejére; majd az előző bekezdésére

en: Go to directory
hu: Könyvtárváltás

en: Go to end of current line
hu: A sor végére

en: Go to file browser
hu: Tallózás

en: Go to first row in this column
hu: Ugrás az első sorra ebben az oszlopban

en: Go to last row in this column
hu: Ugrás az utolsó sorra ebben az oszlopban

en: Go to lefthand column
hu: Ugrás bal oldali oszlopra

en: Go to line and column number
hu: Ugrás megadott pozícióra

en: Go to next block of text
hu: A következő szövegblokkra

en: Go to next line
hu: A következő sorra

en: Go to next linter msg
hu: A következő linter üzenetre

en: Go to previous block of text
hu: Az előző szövegblokkra

en: Go to previous line
hu: Az előző sorra

en: Go to previous linter msg
hu: Az előző linter üzenetre

en: Go to righthand column
hu: Ugrás jobb oldali oszlopra

en: Go to the first file in the list
hu: Ugrás a lista első fájljára

en: Go to the first line of the file
hu: A fájl első sorára

en: Go to the last file in the list
hu: Ugrás a lista utolsó fájljára

en: Go to the last line of the file
hu: A fájl utolsó sorára

en: Go to the matching bracket
hu: Az illeszkedő zárójelre

en: Go to the next file in the list
hu: Ugrás a lista következő fájljára

en: Go to the previous file in the list
hu: Ugrás a lista előző fájljára

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hu: 0 feldolgozható sor érkezett a parancstól: %s

en: Hard wrapping of overlong lines
hu: Hosszú sorok kemény tördelése

en: Help is not available
hu: A súgó nem érhető el

en: Help mode
hu: Súgó mód

en: Home
hu: Eleje

en: I can't find my home directory!  Wah!
hu: Nincs meg a saját könyvtár! Hopp!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hu: Használja a nanot a -I kapcsolóval, ha módosítani kívánja a nanorc beállításait.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hu: Ha a szöveg kijelölővel lett kiválasztva és ezután keres és cserél, csak a kijelölt szöveg találatai lesznek cserélve.
    
     Kereső módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hu: Ha egy új, üres pufferre van szüksége, ne adjon meg fájlnevet vagy írja be a mezőbe egy nem létező fájl nevét és nyomja le az entert.
    
     Fájlbeszúrás módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: In Selection:
hu: A kiválasztásban:

en: Indent Text
hu: Szövegbehúzás

en: Indent the current line
hu: Aktuális sor behúzása

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hu: Fájlbeszúrás súgója
    
     Írja be az aktuális fájlpufferben az aktuális kurzorpozícióba illesztendő fájl nevét.
    
     Ha a nano több fájlpuffer támogatásával lett fordítva, és ezt akár a -F, vagy a --multipuffer parancssori kapcsolók, akár a Meta-F gomb, akár a nanorcben beállított kapcsoló bekapcsolta, akkor egy fájl beszúrásakor az külön pufferbe fog betöltődni (melyek között a Meta-< és > gombokkal lehet navigálni).

en: Insert a newline at the cursor position
hu: Új sor beszúrása a kurzor helyére

en: Insert a tab at the cursor position
hu: Tabulátor beszúrása a kurzor helyére

en: Insert another file into the current one
hu: Másik fájl beszúrása

en: Insert the next keystroke verbatim
hu: A következő billentyűleütés szó szerinti beszúrása

en: Internal error: can't match line %ld.  Please save your work.
hu: Belső hiba: a(z) %ld. sor nem illeszthető. Mentse a munkáját.

en: Internal error: cannot set up redo.  Please save your work.
hu: Belső hiba: az ismételt végrehajtás nem állítható be. Mentse a munkáját.

en: Internal error: line is missing.  Please save your work.
hu: Belső hiba: a sor hiányzik. Mentse a munkáját.

en: Internal error: unknown type.  Please save your work.
hu: Belső hiba: ismeretlen típus. Mentse a munkáját.

en: Invalid line or column number
hu: Érvénytelen sor- vagy oszlopszám

en: Invalid operating directory
hu: Érvénytelen munkakönyvtár

en: Invoke formatter, if available
hu: A formázó indítása, ha elérhető

en: Invoke the linter, if available
hu: A linter indítása, ha elérhető

en: Invoke the spell checker, if available
hu: A helyesírás-ellenőrző indítása, ha elérhető

en: Invoking formatter, please wait
hu: Formázó meghívása, kis türelmet

en: Invoking linter, please wait
hu: A linter indítása, kis türelmet

en: Invoking spell checker, please wait
hu: A helyesírás-ellenőrző indítása, kis türelmet

en: Justify
hu: Sorkizárás

en: Justify the current paragraph
hu: Aktuális bekezdés sorkizárttá rendezése

en: Justify the entire file
hu: Az egész fájl sorkizárttá rendezése

en: Key invalid in non-multibuffer mode
hu: A billentyű illegális nem többpufferes módban

en: Key is invalid in view mode
hu: A billentyű illegális megjelenítés módban

en: Key name %s is invalid
hu: %s kulcsnév érvénytelen

en: Key name is too short
hu: A billentyűnév túl rövid

en: Key name must begin with "^", "M", or "F"
hu: A billentyűnévnek a „^”, „M”, vagy „F” egyikével kell kezdődnie

en: Last File
hu: Utolsó fájl

en: Last Line
hu: Utolsó sor

en: Left Column
hu: Bal oldali oszlop

en: Line numbering
hu: Sorszámozás

en: Log & read location of cursor position
hu: Kurzor helyének naplózása és olvasása

en: Log & read search/replace string history
hu: Keresés/csere előzményeinek naplózása
    					  és olvasása

en: Mac Format
hu: Mac formátum

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hu: A nano fő súgószövege
    
     A nano szerkesztő az UW Pico szerkesztő funkcionalitásának és könnyű kezelhetőségének emulálására lett tervezve. A szerkesztőnek négy nagy része van: A felső sor mutatja a program verzióját, az éppen szerkesztett fájl nevét, és hogy a fájl módosítva van-e. A következő a fő szerkesztőablak, amely az épp szerkesztett fájlt mutatja. Az állapotsor alulról a harmadik sor, és fontos üzeneteket jelenít meg.

en: Mark Set
hu: Kijelölés kezdete

en: Mark Text
hu: Kijelöl

en: Mark Unset
hu: Kijelölés vége

en: Mark text starting from the cursor position
hu: Szöveg kijelölése a kurzortól kezdve

en: Missing color name
hu: Hiányzik a szín neve

en: Missing key name
hu: Hiányzó billentyűnév

en: Missing option
hu: Hiányzó kapcsoló

en: Missing regex string after '%s' command
hu: Hiányzó regex karakterlánc a(z) „%s” parancs után

en: Missing syntax name
hu: Hiányzó szintaxisnév

en: Modified
hu: Módosítva

en: Mouse support
hu: Egér támogatása

en: Must specify a function to bind the key to
hu: Meg kell adnia egy funkciót, amelyhez billentyűt kíván társítani

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hu: Meg kell adni egy menüt (vagy „all”-t) a billentyű társításához / a társítás megszüntetéséhez

en: New Buffer
hu: Új puffer

en: New File
hu: Új fájl

en: Next
hu: Következő

en: Next Block
hu: Köv. blokk

en: Next File
hu: Következő fájl

en: Next Line
hu: Köv. sor

en: Next Lint Msg
hu: Köv. lint üz.

en: Next Page
hu: Köv. old.

en: Next Word
hu: Köv. szó

en: Next word...
hu: Köv. szó…

en: NextHstory
hu: KövElőzm

en: No
hu: Nem

en: No Replace
hu: Nincs csere

en: No conversion from DOS/Mac format
hu: Ne legyen átalakítás DOS/Mac formátumból

en: No current search pattern
hu: Nincs keresési minta

en: No file name
hu: Nincs fájlnév

en: No further matches
hu: Nincs több találat

en: No linter defined for this type of file!
hu: Nincs megadva linter ehhez a fájltípushoz!

en: No matches
hu: Nincs találat

en: No matching bracket
hu: Nincs illeszkedő zárójel

en: No more errors in unopened files, cancelling
hu: Nincs több hiba a meg nem nyitott fájlokban, megszakítás

en: No more open file buffers
hu: Nincs több nyitott fájlpuffer

en: Non-blank characters required
hu: Nem üres karakterek szükségesek

en: Not a bracket
hu: Nem zárójel

en: Nothing in undo buffer!
hu: A visszavonási puffer üres!

en: Nothing to re-do!
hu: Nincs mit ismételni.

en: Option		GNU long option		Meaning
hu: Kapcsoló		GNU hosszú kapcsoló		Jelentés

en: Option "%s" requires an argument
hu: A(z) „%s” kapcsoló egy paramétert igényel

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hu: Az útvonal (%s) nem könyvtár, de annak kellene lennie.
    A Nano nem tud menteni/betölteni keresési előzményeket vagy kurzorpozíciókat.

en: Path '%s' is not a directory
hu: „%s” útvonal nem könyvtár

en: Path '%s' is not accessible
hu: „%s” útvonal nem érhető el

en: Path '%s': %s
hu: „%s” útvonal: %s

en: Prepend
hu: Elejére beszúrás

en: Prepend Selection to File
hu: A kiválasztott rész beszúrása a szöveg elé

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hu: XON (^Q) és XOFF (^S) billentyűk
    					  megőrzése

en: Prev Block
hu: Előző blokk

en: Prev File
hu: Előző fájl

en: Prev Line
hu: Előző sor

en: Prev Lint Msg
hu: Előző lint üz.

en: Prev Page
hu: Előző old.

en: Prev Word
hu: Előző szó

en: PrevHstory
hu: ElőzőElőzm

en: Previous
hu: Előző

en: Print version information and exit
hu: Verziószám kiírása és kilépés

en: Quoting string
hu: Idézetszöveg

en: Read %lu line | Read %lu lines
hu[0]: %lu sor beolvasva
hu[1]: %lu sor beolvasva

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
hu[0]: %lu sor beolvasva (DOS és Mac formátumról átalakítva)
hu[1]: %lu sor beolvasva (DOS és Mac formátumról átalakítva)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
hu[0]: %lu sor beolvasva (DOS formátumról átalakítva)
hu[1]: %lu sor beolvasva (DOS formátumról átalakítva)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
hu[0]: %lu sor beolvasva (Mac formátumról átalakítva)
hu[1]: %lu sor beolvasva (Mac formátumról átalakítva)

en: Read File
hu: Beolvasás

en: Read a file into a new buffer by default
hu: Fájl új pufferbe olvasása alapesetben

en: Reading File
hu: Fájl beolvasása

en: Reading file into separate buffer
hu: Fájl beolvasása külön pufferbe

en: Reading from stdin, ^C to abort
hu: Olvasás stdinről, ^C megszakítja

en: Recall the next search/replace string
hu: A következő kereső- vagy cserekifejezés előhozása

en: Recall the previous search/replace string
hu: Az előző kereső- vagy cserekifejezés előhozása

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hu: SIGHUP vagy SIGTERM érkezett

en: Redid action (%s)
hu: Művelet megismételve (%s)

en: Redo
hu: Újra

en: Redo the last undone operation
hu: Az utoljára visszavont művelet ismétlése

en: Refresh
hu: Frissít

en: Refresh (redraw) the current screen
hu: A képernyő frissítése

en: Refresh the file list
hu: A fájllista frissítése

en: Regex strings must begin and end with a " character
hu: A reguláris kifejezéseknek " karakterekkel kezdődniük és végződniük

en: Regexp
hu: Regkif

en: Repeat the last search
hu: Az utolsó keresés megismétlése

en: Replace
hu: Csere

en: Replace a string or a regular expression
hu: Karakterlánc vagy reguláris kifejezés cseréje

en: Replace this instance?
hu: Lecseréli ezt a találatot?

en: Replace with
hu: Csere ezzel

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
hu[0]: %lu előfordulás cserélve
hu[1]: %lu előfordulás cserélve

en: Requested fill size "%s" is invalid
hu: A kért „%s” kitöltésméret érvénytelen

en: Requested tab size "%s" is invalid
hu: A kért „%s” tabméret érvénytelen

en: Restricted mode
hu: Korlátozott mód

en: Reverse the direction of the search
hu: A keresés irányának megfordítása

en: Right Column
hu: Jobb oldali oszlop

en: Save
hu: Mentés

en: Save a file by default in Unix format
hu: Fájl mentése alapesetben Unix formátumba

en: Save backups of existing files
hu: Meglévő fájlokról biztonsági másolatok
    					  mentése

en: Save file under DIFFERENT NAME?
hu: Menti a fájlt MÁS NÉVEN?

en: Save file without prompting
hu: Fájl mentése kérdés nélkül

en: Save modified buffer before linting?
hu: Menti a módosított puffert a linter használata előtt?

en: Save modified buffer?  (Answering "No" will DISCARD changes.)
hu: Menti a módosított puffert? (A „Nem” válasz ELDOBJA a módosításokat.)

en: Scroll Down
hu: Görgetés le

en: Scroll Up
hu: Görgetés fel

en: Scroll by line instead of half-screen
hu: Görgetés soronként fél képernyő helyett

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
hu: Görgetés egy sorral le a kurzor görgetése nélkül

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
hu: Görgetés egy sorral fel a kurzor görgetése nélkül

en: Search
hu: Keresés

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hu: Keresés parancs súgója
    
     Írja be a szavakat vagy karaktereket, melyekre keresni szeretne, majd nyomjon entert. Ha van találat a keresett szövegre, akkor a képernyő a legközelebbi találatot fogja mutatni.
    
     Az előző keresési kifejezés a keresés után zárójelben meg lesz jelenítve. Új szöveg beírása nélkül Entert ütve az előző keresés lesz megismételve.

en: Search Wrapped
hu: A keresés körbeért

en: Search for a string
hu: Karakterlánc keresése

en: Search for a string or a regular expression
hu: Karakterlánc vagy reguláris kifejezés keresése

en: Search next occurrence backward
hu: Következő keresése visszafelé

en: Search next occurrence forward
hu: Következő keresése előre

en: Searching...
hu: Keresés…

en: Set hard-wrapping point at column #cols
hu: Kemény töréspont beállítása a #oszlop
    					  oszlopnál

en: Set operating directory
hu: Munkakönyvtár beállítása

en: Set width of a tab to #cols columns
hu: A tabulátorszélesség legyen #oszlop
    					  oszlop

en: Show cursor in file browser
hu: Kurzor megjelenítése a fájlböngészőben

en: Show line numbers in front of the text
hu: Sorszámok megjelenítése a szöveg előtt

en: Show this help text and exit
hu: Megjeleníti ezt a súgóüzenetet, és kilép

en: Silently ignore startup issues like rc file errors
hu: Indítási hibák, például rc-fájlhibák
    					  csendes mellőzése

en: Smart home key
hu: Intelligens home billentyű

en: Smooth scrolling
hu: Egyenletes görgetés

en: Soft wrapping of overlong lines
hu: Hosszú sorok lágy tördelése

en: Sorry, keystroke "%s" may not be rebound
hu: A billentyűleütés („%s”) nem társítható újra

en: Special thanks to:
hu: Külön köszönet:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hu: Helyesírás-ellenőrző súgója
    
     A helyesírás-ellenőrző ellenőrzi az aktuális fájl teljes szövegének helyesírását. Amikor ismeretlen szót talál, azt kiemeli, és egy helyettesítendő szót szerkesztésre kínál fel. Ezután a program felajánlja az adott elírt szó összes előfordulásának cseréjét az aktuális fájlban, vagy ha ki van jelölve szöveg, akkor abban.
    
     Helyesírás-ellenőrző módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: Spell checking failed: %s
hu: A helyesírás-ellenőrzés meghiúsult: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
hu: A helyesírás-ellenőrzés meghiúsult: %s: %s

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
hu: A szerkesztő felfüggesztése (ha engedélyezett)

en: Suspension
hu: Felfüggesztés

en: Suspension is not enabled
hu: A felfüggesztés nem engedélyezett

en: Switch to the next file buffer
hu: Váltás a következő fájlpufferre

en: Switch to the previous file buffer
hu: Váltás az előző fájlpufferre

en: Switched to %s
hu: Átváltva erre: %s

en: Syntax "%s" has no color commands
hu: A(z) „%s” szintaxis nem rendelkezik színparancsokkal

en: Syntax definition to use for coloring
hu: A színezéshez használandó
    					  szintaxisleírás

en: Tab
hu: Tabulátor

en: Thank you for using nano!
hu: Köszönjük, hogy a nano-t választotta!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
hu: Az „alapértelmezett” szintaxis nem fogad el „%s” regexeket

en: The "default" syntax does not accept extensions
hu: Az „alapértelmezett” szintaxis nem fogad el kiterjesztéseket

en: The "none" syntax is reserved
hu: A „nincs” szintaxis fenn van tartva

en: The Free Software Foundation
hu: A Free Software Foundation

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
hu: Az alsó két sor a szerkesztőben leggyakrabban használt gyorsbillentyűket tartalmazza.
    
     A gyorsbillentyűk jelölése a következő: A Control billentyűsorozatokat egy „^” jelöli, és vagy a Ctrl billentyűvel, vagy az Esc billentyű kétszeri megnyomásával vihetők be. A Meta billentyűsorozatokat az „M-” szimbólum jelöli, és az Alt, Cmd vagy Esc billentyűk egyikével vihetők be, a billentyűzet beállításaitól függően.

en: The nano text editor
hu: A nano szövegszerkesztő

en: The working directory has disappeared
hu: A munkakönyvtár eltűnt

en: This function is disabled in restricted mode
hu: Ez a funkció ki van kapcsolva korlátozott módban

en: This is the only occurrence
hu: Ez az egyetlen előfordulás

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hu: Ez az üzenet a meg nem nyitott %s fájlhoz tartozik, megnyitja új pufferben?

en: To Bracket
hu: Zárójelre

en: To Files
hu: Tallózás

en: To Linter
hu: Linterre

en: To Spell
hu: Helyes-e?

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
hu: A kurzornak egy fájl adott sorában való elhelyezéséhez tegye a sor számát
    egy „+” jellel a fájlnév elé. Az oszlopszám egy vessző után adható meg.

en: Toggle appending
hu: Hozzáfűzés átváltása

en: Toggle backing up of the original file
hu: Eredeti fájlról biztonsági másolat készítésének átváltása

en: Toggle prepending
hu: Elejére beszúrás átváltása

en: Toggle the case sensitivity of the search
hu: A keresés kis- és nagybetűérzékenységének átváltása

en: Toggle the use of DOS format
hu: DOS formátum használatának átváltása

en: Toggle the use of Mac format
hu: Mac formátum használatának átváltása

en: Toggle the use of a new buffer
hu: Új puffer használatának átváltása

en: Toggle the use of regular expressions
hu: Reguláris kifejezések használatának átváltása

en: Too many backup files?
hu: Túl sok biztonsági mentés van?

en: Top Row
hu: Felső sor

en: Try and complete the current word
hu: Aktuális szó kiegészítése

en: Two single-column characters required
hu: Két egyoszlopos karakter szükséges

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hu: Az elérhető kapcsolók megjelenítéséhez adja ki a „%s -h” parancsot.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hu: Nem hozható létre a könyvtár (%s): %s
    Ez a keresési előzmények vagy a kurzorpozíciók mentéséhez/betöltéséhez kell.

en: Unbindable key: M-[
hu: Kioszthatatlan billentyű: M-[

en: Unbound key
hu: Kiosztatlan billentyű

en: Unbound key: %c
hu: Kiosztatlan billentyű: %c

en: Unbound key: M-%c
hu: Kiosztatlan billentyű: M-%c

en: Unbound key: ^%c
hu: Kiosztatlan billentyű: ^%c

en: Uncut Text
hu: Beillesztés

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
hu: A kivágási pufferben lévő sor beillesztése az aktuális sorba

en: Undid action (%s)
hu: Művelet visszavonva (%s)

en: Undo
hu: Vissza

en: Undo the last operation
hu: Utolsó művelet visszavonása

en: Unfindable word: %s
hu: Megtalálhatatlan szó: %s

en: Unicode Input: %s
hu: Unicode bevitel: %s

en: Unindent Text
hu: Szövegbehúzás megsz.

en: Unindent the current line
hu: Aktuális sor behúzásának megszüntetése

en: Unjustify
hu: Nem sork.

en: Unknown option "%s"
hu: Ismeretlen „%s” opció

en: Unknown sequence
hu: Ismeretlen sorozat

en: Unknown syntax name: %s
hu: Ismeretlen szintaxisnév: %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
hu: Használat: nano [KAPCSOLÓK] [[+SOR[,OSZLOP]] FÁJL]...

en: Use "fg" to return to nano.
hu: Az „fg” kiadásával visszatérhet a nanohoz.

en: Use (vim-style) lock files
hu: (vim-stílusú) zárolási fájlok használata

en: Use bold instead of reverse video text
hu: Félkövér használata invertált szöveg
    					  helyett

en: Use of one more line for editing
hu: Eggyel több sor használata a szerkesztéshez

en: Use one more line for editing
hu: Eggyel több sor használata a
    					  szerkesztéshez

en: Verbatim
hu: Változatlan

en: Verbatim Input
hu: Szó szerinti bevitel

en: View
hu: Nézet

en: View mode (read-only)
hu: Megjelenítés mód (csak olvasható)

en: Where Is
hu: Keresés

en: WhereIs Next
hu: Következőre

en: Which other characters are word parts
hu: Ezen további karakterek is szó részei

en: Whitespace display
hu: Üreshely karakterek megjelenítése

en: Word Count
hu: Szavak száma

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hu: Fájlmentés súgója
    
     Írja be a nevet, amelyen el kívánja menteni az aktuális fájlt, majd nyomjon entert a mentéshez.
    
     Ha szöveget jelölt ki a kijelölő mód használatával, akkor a program meg fogja kérdezni, hogy csak a kijelölt részt akarja-e menteni. Az aktuális fájl annak csak egy kijelölt részével való felülírásának esélyét csökkentendő, ebben a módban nem az aktuális fájlnév lesz az alapértelmezett.
    
     Fájlmentés módban a következő funkcióbillentyűk állnak rendelkezésre:

en: Write Out
hu: Kiírás

en: Write Selection to File
hu: A kiválasztott rész mentése fájlba

en: Write the current file to disk
hu: Az aktuális fájl lemezre mentése

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
hu[0]: %lu sor kiírva
hu[1]: %lu sor kiírva

en: XOFF ignored, mumble mumble
hu: XOFF kihagyva, ej-ej

en: XON ignored, mumble mumble
hu: XON kihagyva, ej-ej

en: Yes
hu: Igen

en: Yy
hu: IiYy

en: and anyone else we forgot...
hu: és mindenkinek, akit kifelejtettünk volna...

en: comment
hu: megjegyzés

en: disabled
hu: kikapcsolva

en: enable/disable
hu: be/kikapcsolása

en: enabled
hu: engedélyezve

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
hu: sor %ld/%ld (%d%%), oszlop %lu/%lu (%d%%), karakter %lu/%lu (%d%%)

en: line break
hu: sortörés

en: line join
hu: sorok egyesítése

en: magic_file(%s) failed: %s
hu: a magic_file(%s) meghiúsult: %s

en: magic_load() failed: %s
hu: a magic_load() meghiúsult: %s

en: nano is out of memory!
hu: nano: elfogyott a memória!

en: text add
hu: szöveg hozzáadása

en: text cut
hu: szöveg kivágása

en: text delete
hu: szöveg törlése

en: text insert
hu: szöveg beszúrása

en: text replace
hu: szöveg cseréje

en: text uncut
hu: kivágás visszavonása

en: the many translators and the TP
hu: számos fordító és a TP

en: uncomment
hu: megjegyzés ki

en: version
hu: verzió
