grilo-plugins master - en to cs translation catalogue (129 entries)

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: A source for organizing media bookmarks
cs: Zdroj pro organizování záložek médií

en: Failed to get bookmark metadata
cs: Selhalo získání metadat záložky

en: Failed to find bookmarks: %s
cs: Selhalo vyhledání záložek: %s

en: Failed to remove: %s
cs: Selhalo odstranění: %s

en: Failed to store: %s
cs: Selhalo uložení: %s

en: No database connection
cs: Žádné připojení k databázi

en: A plugin to get metadata using gstreamer framework
cs: Zásuvný modul pro získání metadat pomocí systému gstreamer

en: A source for browsing the DLNA server '%s'
cs: Zdroj pro procházení serveru DLNA „%s“

en: Upload failed, target source destroyed
cs: Nahrání selhalo, cílový zdroj odstraněn

en: Upload failed, '%s', transferred %lu of %lu bytes
cs: Nahrání selhalo, „%s“, přeneseno %lu z %lu bajtů

en: Failed to retrieve item properties (BrowseObjects error %d: %s)
cs: Selhalo získání vlastností položky (chyba BrowseObjects %d: %s)

en: Upload failed, URL missing on the media object to be transferred
cs: Nahrání selhalo, u multimediálního objektu, který má být přenesen, schází adresa URL

en: A source for browsing the DAAP server '%s'
cs: Zdroj pro procházení serveru DAAP „%s“

en: Albums
cs: Alba

en: Artists
cs: Umělci

en: Invalid container identifier %s
cs: Neplatný identifikátor kontejneru %s

en: A source for browsing the DPAP server '%s'
cs: Zdroj pro procházení serveru DPAP „%s“

en: Photos
cs: Fotografie

en: Filesystem
cs: Souborový systém

en: A source for browsing the filesystem
cs: Zdroj pro procházení souborového systému

en: File %s does not exist
cs: Soubor %s neexistuje

en: Cannot get media from %s
cs: Nelze získat médium z %s

en: A source for browsing and searching Flickr photos
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání fotografií Flickr

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: %s's Flickr
cs: Flickr uživatele %s

note: "%s" is a full user name, like "John Doe"
en: A source for browsing and searching %s's flickr photos
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání fotografií uživatele %s na Flickru

en: A source for browsing Freebox TV channels
cs: Zdroj pro procházení kanálů Freebox TV

en: A source for browsing Freebox radio channels
cs: Zdroj pro procházení kanálů Freebox Radio

en: Avatar provider from Gravatar
cs: Poskytovatel avatarů z Gravatar

en: A plugin to get avatars for artist and author fields
cs: Zásuvný modul pro získávání avatarů pro pole s umělcem a autorem

en: A source for browsing and searching Jamendo music
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání hudby Jamendo

en: Albums of the week
cs: Alba týdne

en: Tracks of the week
cs: Stopy týdne

en: New releases
cs: Nově vydané

en: Top artists
cs: Přední umělci

en: Top albums
cs: Přední alba

en: Top tracks
cs: Přední stopy

en: Failed to parse response
cs: Selhalo zpracování odpovědi

en: Empty response
cs: Prázdná odpověď

en: Failed to connect: %s
cs: Selhalo připojení: %s

en: Feeds
cs: Kanály

en: Invalid identifier %s
cs: Neplatný identifikátor %s

en: Invalid category identifier %s
cs: Neplatný identifikátor kategorie %s

en: Failed to browse: %s is a track
cs: Selhalo procházení: %s je stopa

en: Malformed query "%s"
cs: Vadný dotaz „%s“

en: Local Metadata Provider
cs: Místní poskytovatel metadat

en: A source providing locally available metadata
cs: Zdroj poskytující místně dostupná metadata

en: Failed to resolve: %s
cs: Selhalo získání: %s

en: Cannot resolve any of the given keys
cs: Nelze získat žádný z uvedených klíčů

en: A GIO supported URL for images is required
cs: Je vyžadována adresa URL podporovaná GIO pro obrázky

en: Genres
cs: Žánry

en: A source for browsing music
cs: Zdroj pro procházení hudby

en: Failed to get database from magnatune: %s
cs: Selhalo získání databáze z magnatune: %s

en: Failed to save database from magnatune - '%s'
cs: Selhalo uložení databáze z magnatune – „%s“

en: Failed to get table from magnatune db: %s
cs: Selhalo získání tabulky z databáze magnatune: %s

en: Fail before returning media to user: %s
cs: Selhání před vrácením média uživateli: %s

en: Metadata Store
cs: Úložiště metadat

en: A plugin for storing extra metadata information
cs: Zásuvný modul pro uchovávání doplňujících metainformací

en: Failed to update metadata: %s
cs: Selhala aktualizace metadat: %s

en: specified keys are not writable
cs: zadaný klíč není zapisovatelný

en: Failed to update metadata
cs: Selhala aktualizace metadat

en: "source-id" not available
cs: Není dostupný „source-id“

en: Failed to resolve
cs: Selhalo získání

en: Failed to search: %s
cs: Selhalo vyhledání: %s

en: OpenSubtitles Provider
cs: Poskytovatel OpenSubtitles

en: A source providing a list of subtitles for a video
cs: Zdroj poskytující seznam titulků pro video

en: Optical Media
cs: Optická média

en: A source for browsing optical media
cs: Zdroj pro procházení optických médií

en: A source for browsing podcasts
cs: Zdroj pro procházení podcastů

en: Failed to get podcast streams: %s
cs: Selhalo získání vysílání podcastu: %s

en: Failed to parse content
cs: Selhalo zpracování obsahu

en: Failed to parse podcast contents
cs: Selhalo zpracování obsahu podcastu

en: Failed to get podcast information
cs: Selhalo získání informací o podcastu

en: Failed to get podcasts list: %s
cs: Selhalo získání seznamu podcastů: %s

en: Failed to get podcast stream metadata
cs: Selhalo získání metadat o vysílání podcastu

en: Failed to get podcast metadata
cs: Selhalo získání metadat podcastu

en: Cannot create containers. Only feeds are accepted
cs: Nelze vytvořit kontejner. Přijímány jsou pouze kanály

en: URL required
cs: Vyžadována adresa URL

en: Most Popular
cs: Nejpopulárnější

en: Recent
cs: Nedávné

en: A source for browsing and searching Rai.tv videos
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání videí Rai.tv

en: All
cs: Vše

en: Black and White
cs: Černobílé

en: Cinema
cs: Kino

en: Comedians
cs: Komedie

en: Chronicle
cs: Letopisné

en: Culture
cs: Kultura

en: Economy
cs: Ekonomie

en: Fiction
cs: Fikce

en: Junior
cs: Děti a mládež

en: Investigations
cs: Investigativní

en: Interviews
cs: Rozhovory

en: Music
cs: Hudba

en: News
cs: Zprávy

en: Health
cs: Zdraví

en: Satire
cs: Satira

en: Society
cs: Ze společnosti

en: History
cs: Historie

en: Politics
cs: Politika

en: Leisure
cs: Zábavné

en: Travel
cs: Cestování

en: Failed to browse: %s
cs: Selhalo procházení: %s

en: A source for browsing SHOUTcast radios
cs: Zdroj pro procházení rádií SHOUTcast

en: Cannot find media %s
cs: Nelze najít médium %s

en: non-NULL search text is required
cs: Hledaný text musí být neprázdný

en: A source for fetching metadata of television shows
cs: Zdroj pro získávání metadat z televizních pořadů

en: Remote data does not contain valid identifier
cs: Vzdálená data neobsahují platný identifikátor

note: I can haz templatze ?? Only emit this last one if more result than expected Schedule the next line to parse
en: Failed to query: %s
cs: Selhal dotaz: %s

en: Failed to get media from uri: %s
cs: Selhalo získání média z adresy URI: %s

en: Empty query
cs: Prázdný dotaz

en: ID '%s' is not known in this source
cs: ID „%s“ není v tomto zdroji známo

en: A plugin for searching multimedia content using Tracker
cs: Zásuvný modul pro vyhledávání multimediálního obsahu pomocí aplikace Tracker

en: Removable - %s
cs: Výměnné – %s

en: Local files
cs: Místní soubory

en: A source for browsing and searching Vimeo videos
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání videí Vimeo

en: Standard feeds
cs: Standardní kanály

en: Categories
cs: Kategorie

en: Top Rated
cs: Nejlépe hodnocené

en: Top Favorites
cs: Nejoblíbenější

en: Most Viewed
cs: Nejčastějí zobrazované

en: Most Recent
cs: Nejnovější

en: Most Discussed
cs: Nejčastěji diskutované

en: Most Linked
cs: Nejčastěji odkazované

en: Most Responded
cs: S nejvíce ohlasy

en: Recently Featured
cs: Nejnověji uvedené

en: Watch On Mobile
cs: Sledovat na mobilu

en: A source for browsing and searching YouTube videos
cs: Zdroj pro procházení a vyhledávání videí YouTube

en: Failed to get feed
cs: Selhalo získání kanálu

en: Invalid feed identifier %s
cs: Neplatný identifikátor kanálu %s
