grep 2.11.11-pre1 - en to el translation catalogue (50 entries)

en: invalid argument %s for %s
el: άκυρη επιλογή %s για %s

en: ambiguous argument %s for %s
el: διφορούμενη επιλογή %s για %s

en: Valid arguments are:
el: Έγκυρες επιλογές είναι οι εξής:

en: write error
el: σφάλμα εγγραφής

en: invalid character class
el: άκυρη κατηγορία χαρακτήρων

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
el: η σύνταξη κατηγορίας χαρακτήρων είναι [[:space:]], όχι [:space:]

en: Unknown system error
el: Άγνωστο λάθος συστήματος

en: memory exhausted
el: η μνήμη εξαντλήθηκε

en: unable to record current working directory
el: δεν είναι δυνατή η καταγραφή του τρέχοντος φακέλου εργασίας

en: failed to return to initial working directory
el: αποτυχία επιστροφής στον αρχικό φάκελο εργασίας

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
el: «

en: '
el: »

en: Success
el: Επιτυχία

en: No match
el: Καμία αντιστοιχία

en: Invalid regular expression
el: Άκυρη κανονική έκφραση

en: Invalid range end
el: Άκυρο τέλος σειράς

en: Memory exhausted
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Invalid preceding regular expression
el: Άκυρη προηγούμενης κανονικής έκφρασης

en: Premature end of regular expression
el: Πρόωρο τέλος της κανονικής έκφρασης

en: Regular expression too big
el: Υπερβολικά μεγάλη η κανονική έκφραση

en: No previous regular expression
el: Καμία προηγούμενη κανονική έκφραση

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
el: 
    Άδεια χρήσης GPLv3+: GNU GPL έκδοση 3 ή μεταγενέστερη <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό: Είστε ελεύθεροι να το αλλάξετε και να το αναδιανέμετε.
    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ στην έκταση που επιτρέπεται από το νόμο.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
el: 
    Αναφορά σφαλμάτων: %s

en: Report %s bugs to: %s
el: Αναφορά %s σφαλμάτων: %s

en: %s home page: <%s>
el: %s κεντρική σελίδα: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
el: %s κεντρική σελίδα: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
el: Γενική βοήθεια χρήσης λογισμικού GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: invalid %s%s argument '%s'
el: άκυρη %s%s επιλογή «%s»

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
el: άκυρη κατάληξη στην %s%s επιλογή «%s»

en: %s%s argument '%s' too large
el: η %s%s επιλογή «%s» είναι υπερβολικά μεγάλη

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
el: άλλοι, κοιτάξτε τον σύνδεσμο <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: invalid context length argument
el: μη έγκυρο όρισμα μήκους περιεχομένου

en: input is too large to count
el: η είσοδος είναι πολύ μεγάλη για να μετρηθεί

en: lseek failed
el: αποτυχία του lseek

en: Binary file %s matches
el: Το δυαδικό αρχείο %s ταιριάζει

en: recursive directory loop
el: αναδρομική αλληλοδιαδοχή καταλόγων

en: input file %s is also the output
el: το αρχείο εισαγωγής %s είναι επίσης το αρχείο εξόδου

en: (standard input)
el: (κανονική είσοδος)

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Try '%s --help' for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
el: Εύρεση του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος σε κάθε ΑΡΧΕΙΟ ή την κανονική είσοδο.
    Παράδειγμα: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Επιλογή κανονικής έκφρασης και ερμηνεία:

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
el:   -e, --regexp=ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ    χρήση ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος για κανονική έκφραση
      -f, --file=ΑΡΧΕΙΟ         λήψη ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος από το αρχείο ΑΡΧΕΙΟ
      -i, --ignore-case         αγνόησε διαφορές πεζών/κεφαλαίων
      -w, --word-regexp         επιβολή του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος να ταιριάζει μόνο
                                  ολόκληρες λέξεις
      -x, --line-regexp         επιβολή του ΥΠΟΔΕΙΓΜΑτος να ταιριάζει μόνο
                                  ολόκληρες γραμμές
      -z, --null-data           η γραμμή δεδομένων τερματίζεται με byte 0
                                  και όχι με χαρακτήρα αλλαγής γραμμής

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
el: To «egrep» είναι ισοδύναμο του «grep -E». Το «fgrep» είναι ισοδύναμο του
    «grep -F».
    Η άμεση επίκληση ως «egrep» ή «fgrep» έχει καταργηθεί.

en: conflicting matchers specified
el: ορίστηκαν αντικρουόμενα στοιχεία αναζήτησης

en: unknown devices method
el: άγνωστη μέθοδος συσκευών

en: invalid max count
el: μη έγκυρος μέγιστος μετρητής

en: unknown binary-files type
el: άγνωστο είδος δυαδικών αρχείων

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
el: η υποστήριξη για την επιλογή -P δεν είναι μεταγλωττισμένη σε αυτό το --disable-perl-regexp δυαδικό [αρχείο]

en: the -P option only supports a single pattern
el: Η επιλογή -P υποστηρίζει μόνο ένα υπόδειγμα

en: internal error
el: εσωτερικό σφάλμα
