gphoto2 2.5.9 - en to sv translation catalogue (332 entries)

en: Number of files in folder '%s': %i
sv: Antal filer i mappen ”%s”: %i

en: There is %d folder in folder '%s'.
     | There are %d folders in folder '%s'.
sv[0]: Det finns %d mapp i mappen ”%s”.
sv[1]: Det finns %d mappar i mappen ”%s”.

en: There is no file in folder '%s'.
sv: Det finns ingen fil i mappen ”%s”.

en: There is %d file in folder '%s'.
     | There are %d files in folder '%s'.
sv[0]: Det finns %d fil i mappen ”%s”.
sv[1]: Det finns %d filer i mappen ”%s”.

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
sv: Information om filen ”%s” (mapp ”%s”):

en: File:
sv: Fil:

en:   None available.
sv:   Ingen tillgänglig.

en:   Mime type:   '%s'
sv:   Mime-typ:    ”%s”

en:   Size:        %lu byte(s)
sv:   Storlek:     %lu byte

en:   Width:       %i pixel(s)
sv:   Bredd:       %i bildpunkt(er)

en:   Height:      %i pixel(s)
sv:   Höjd:        %i bildpunkt(er)

en:   Downloaded:  %s
sv:   Hämtat:      %s

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en:   Permissions:
sv:   Rättigheter:

en: read/delete
sv: läsa/ta bort

en: read
sv: läsa

en: delete
sv: ta bort

en: none
sv: ingen

en:   Time:        %s
sv:   Tid:         %s

en: Thumbnail:
sv: Miniatyrbild:

en: Audio data:
sv: Ljuddata:

en:   Mime type:  '%s'
sv:   Mime-typ:  ”%s”

en:   Size:       %lu byte(s)
sv:   Storlek:    %lu byte

en:   Downloaded: %s
sv:   Hämtat: %s

en: Could not parse EXIF data.
sv: Kunde inte tolka EXIF-data.

en: EXIF tags:
sv: EXIF-taggar:

en: Tag
sv: Tagg

en: Value
sv: Värde

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
sv: EXIF-data innehåller en miniatyrbild (%i byte).

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
sv: gphoto2 har kompilerats utan EXIF-stöd.

en: Number of supported cameras: %i
sv: Antal kameror som stöds: %i

en: Supported cameras:
sv: Kameror som stöds:

en: 	"%s" (TESTING)
sv: 	”%s” (TEST)

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
sv: 	”%s” (EXPERIMENTELL)

en: 	"%s"
sv: 	”%s”

en: Devices found: %i
sv: Hittade enheter: %i

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
sv: Sökväg                           Beskrivning
    --------------------------------------------------------------

en: Model
sv: Modell

en: Abilities for camera             : %s
sv: Förmågor hos kameran            : %s

en: Serial port support              : %s
sv: Serieportsstöd                   : %s

en: USB support                      : %s
sv: USB-stöd                         : %s

en: Transfer speeds supported        :
sv: Överföringshastigheter som stöds :

en: Capture choices                  :
sv: Tagningsval                      :

en:                                  : Image
sv:                                  : Bild

en:                                  : Audio
sv:                                  : Ljud

en:                                  : Preview
sv:                                  : Förhandsgranskning

en:                                  : Trigger Capture
sv:                                  : Utlösartagning

en:                                  : Capture not supported by the driver
sv:                                  : Tagning stöds inte av drivrutinen

en: Configuration support            : %s
sv: Konfigurationsstöd                :%s

en: Delete selected files on camera  : %s
sv: Ta bort markerade filer på kameran : %s

en: Delete all files on camera       : %s
sv: Ta bort alla filer på kameran    : %s

en: File preview (thumbnail) support : %s
sv: Stöd för förhandsgranskning       : %s

en: File upload support              : %s
sv: Stöd för filsändningar           : %s

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
sv: Portar måste se ut som ”serial:/dev/ttyS0” eller ”usb:”, men ”%s” saknar ett kolon så jag kommer att gissa vad du menar.

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
sv: Den port som du angav (”%s”) kan inte hittas. Ange en av de portar som hittades av ”gphoto2 --list-ports” och försäkra dig om att stavningen är korrekt (använd prefixet ”serial:” eller ”usb:”).

en: About the camera driver:
sv: Om kameradrivrutinen:

en: Camera summary:
sv: Sammanfattning för kamera:

en: Camera manual:
sv: Kameramanual:

en: You can only specify speeds for serial ports.
sv: Du kan endast ange hastigheter för serieportar.

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
sv: OS/2-portering av Bart van Leeuwen

en: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller and others
    %s
    gphoto2 comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law. You may
    redistribute copies of gphoto2 under the terms of the GNU General Public
    License. For more information about these matters, see the files named COPYING.
    
    This version of gphoto2 is using the following software versions and options:
sv: gphoto2 %s
    
    Copyright © 2000-%d Lutz Müller och andra
    %s
    gphoto2 levereras UTAN GARANTI, så långt som lagen tillåter. Du får
    distribuera kopior av gphoto2 under villkoren i GNU General Public
    License. För ytterligare information, se filerna med namnet COPYING.
    
    Denna version av gphoto2 använder följande programvaruversioner och flaggor:

en: Could not open 'movie.mjpg'.
sv: Kunde inte öppna ”movie.mjpg”.

en: Capturing preview frames as movie to '%s'. Press Ctrl-C to abort.
sv: Tar förhandsgranskningsbilder som film till ”%s”. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Capturing preview frames as movie to '%s' for %d seconds.
sv: Tar förhandsgranskningsbilder som film till ”%s” under %d sekunder.

en: Capturing %d preview frames as movie to '%s'.
sv: Tar %d förhandsgranskningsbilder som film till ”%s”.

en: Movie capture error... Exiting.
sv: Filmtagningsfel… Avslutar.

en: Movie capture error... Unhandled MIME type '%s'.
sv: Filmtagningsfel… Ohanterad MIME-typ ”%s”.

en: Ctrl-C pressed ... Exiting.
sv: Ctrl-C nedtryckt … Avslutar.

en: Movie capture finished (%d frames)
sv: Filmtagning avslutad (%d bildrutor)

en: Waiting for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar på händelser från kamera. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Waiting for %d frames from the camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar på %d bilder från kameran. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Waiting for %d milliseconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar i %d millisekunder på händelser från kamera. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Waiting for %d seconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar i %d sekunder på händelser från kamera. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Waiting for %d events from camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar på %d händelser från kamera. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: Waiting for %s event from camera. Press Ctrl-C to abort.
sv: Väntar på %s-händelse från kamera. Tryck Ctrl-C för att avbryta.

en: event found, stopping wait!
sv: händelse hittad, avslutar väntan!

en: Could not set folder.
sv: Kunde inte ställa in mapp.

en: Could not get image.
sv: Kunde inte hämta bild.

en: Buggy libcanon.so?
sv: Felaktig libcanon.so?

en: Could not delete image.
sv: Kunde inte ta bort bild.

en: Getting storage information not supported for this camera.
sv: Hämtning av lagringsinformation stöds inte för denna kamera.

en: Read-Write
sv: Läs-skriv

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Read-only with delete
sv: Skrivskyddad med borttagning

en: Unknown
sv: Okänt

en: Fixed ROM
sv: Fast ROM

en: Removable ROM
sv: Flyttbart ROM

en: Fixed RAM
sv: Fast RAM

en: Removable RAM
sv: Flyttbart RAM

en: Undefined
sv: Odefinierat

en: Generic Flat
sv: Allmänt platt

en: Generic Hierarchical
sv: Allmänt hierarkisk

en: Camera layout (DCIM)
sv: Kameralayout (DCIM)

en: Overriding USB vendor/product id 0x%x/0x%x with 0x%x/0x%x
sv: Åsidosätt USB-id för tillverkare/produkt 0x%x/0x%x med 0x%x/0x%x

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
sv: INKLUDERA ALLTID DE FÖLJANDE RADERNA NÄR DU SKICKAR FELSÖKNINGSMEDDELANDEN TILL SÄNDLISTAN:

en: %s has been compiled with the following options:
sv: %s har kompilerats med följande flaggor:

en: %s not found in configuration tree.
sv: %s hittades inte i konfigurationsträdet.

en: Failed to retrieve value of text widget %s.
sv: Misslyckades med att hämta värde för textkomponenten %s.

en: Failed to retrieve values of range widget %s.
sv: Misslyckades med att hämta värden för intervallkomponenten %s.

en: Failed to retrieve values of toggle widget %s.
sv: Misslyckades med att hämta värden för växlingskomponenten %s.

en: Failed to retrieve values of date/time widget %s.
sv: Misslyckades med att hämta värden för datum/tid-komponenten %s.

en: Use 'now' as the current time when setting.
sv: Använd ”nu” som aktuell tid vid inställning.

en: Failed to retrieve values of radio widget %s.
sv: Misslyckades med att hämta värden för radiokomponenten %s.

en: Property %s is read only.
sv: Egenskapen %s är skrivskyddad.

en: Failed to set the value of text widget %s to %s.
sv: Misslyckades med att ställa in värdet för textkomponenten %s till %s.

en: The passed value %s is not a floating point value.
sv: Det vidaresända värdet %s är inte ett flyttalsvärde.

en: The passed value %f is not within the expected range %f - %f.
sv: Det vidaresända värdet %f är inte inom det förväntade intervallet %f - %f.

en: Failed to set the value of range widget %s to %f.
sv: Misslyckades med att ställa in värdet för intervallkomponenten %s till %f.

en: off
sv: av

en: false
sv: falskt

en: on
sv: på

en: true
sv: sant

en: The passed value %s is not a valid toggle value.
sv: Det vidaresända värdet %s är inte ett giltigt växlingsvärde.

en: Failed to set values %s of toggle widget %s.
sv: Misslyckades att ställa in värden %s för växlingskomponenten %s.

en: now
sv: nu

en: The passed value %s is neither a valid time nor an integer.
sv: Det vidaresända värdet %s är varken en giltig tid eller ett heltal.

en: Failed to set new time of date/time widget %s to %s.
sv: Misslyckades med att ställa in ny tid för datum/tid-komponenten %s till %s.

en: Choice %s not found within list of choices.
sv: Valet %s hittades inte i listan över val.

en: The %s widget is not configurable.
sv: Komponenten %s är inte konfigurerbar.

en: Failed to set new configuration value %s for configuration entry %s.
sv: Misslyckades med att ställa in nytt konfigurationsvärde %s för konfigurationsposten %s.

en: The %s widget has no indexed list of choices. Use --set-config-value instead.
sv: Komponenten %s har ingen indexerad lista över val. Använd --set-config-value istället.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
sv: Felaktigt filnummer. Du angav %i, men det fanns bara %i filer tillgängliga i ”%s” eller dess underkataloger. Leta fram ett giltigt filnummer från en fillista först.

en: There are no files in folder '%s'.
sv: Det finns inga filer i mappen ”%s”.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
sv: Felaktigt filnummer. Du angav %i, men det finns bara 1 fil tillgänglig i ”%s”.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'. Please obtain a valid file number from a file listing first.
sv: Felaktigt filnummer. Du angav %i, men det finns bara %i filer tillgängliga i ”%s”. Skaffa fram ett giltigt filnummer från en fillista först.

en: *** Error ***
sv: ***  Fel  ***

en: Press any key to continue.
sv: Tryck på en tangent för att fortsätta.

en: Not enough memory.
sv: Slut på minne.

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: </B/24>Continue
sv: </B/24>Fortsätt

en: </B16>Cancel
sv: </B16>Avbryt

en: <C></5>Error
sv: <C></5>Fel

en: Could not set configuration:
sv: Kunde inte ställa in konfiguration:

en: Exit
sv: Avsluta

en: Back
sv: Bakåt

en: Time:
sv: Tid:

en: Value:
sv: Värde:

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Zero padding numbers in file names is only possible with %%n.
sv: Utfyllning med nollor i filnamn är endast möjligt med %%n.

en: You cannot use %%n zero padding without a precision value!
sv: Du kan inte använda %%n utfyllning med nollor utan ett precist värde!

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
sv: Filnamnet tillhandahållet av kameran (”%s”) innehåller inte ett suffix!

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
sv: Ogiltigt format ”%s” (fel vid position %i).

en: Skip existing file %s
sv: Hoppa över existerande fil %s

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
sv: Filen %s finns redan. Skriv över? Ja/Nej [y|n]

en: Specify new filename? [y|n]
sv: Ange filnamn? Ja/Nej [y|n]

en: Enter new filename:
sv: Ange nytt filnamn:

en: Saving file as %s
sv: Sparar fil som %s

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Could not trigger capture.
sv: Kunde inte utlösa tagning.

en: New file is in location %s%s%s on the camera
sv: Ny fil finns på platsen %s%s%s på kameran

en: Keeping file %s%s%s on the camera
sv: Behåll fil %s%s%s på kameran

en: Deleting file %s%s%s on the camera
sv: Tar bort filen %s%s%s på kameran

en: Event FOLDER_ADDED %s/%s during wait, ignoring.
sv: Händelse KATALOG_TILLAGD %s/%s under väntan, ignorerar.

en: Event UNKNOWN %s during wait, ignoring.
sv: Händelse OKÄND %s under väntan, ignorerar.

en: Unknown event type %d during bulb wait, ignoring.
sv: Okänd händelsetyp %d under långtidsexponering, ignorerar.

en: Could not get capabilities?
sv: Kunde inte hämta egenskaper?

en: Time-lapse mode enabled (interval: %ds).
sv: Tidsförloppsläge aktiverat (intervall: %ds).

en: Standing by waiting for SIGUSR1 to capture.
sv: Väntar på SIGUSR1 för att fånga in.

en: Bulb mode enabled (exposure time: %ds).
sv: Långtidsexponering aktiverat (exponeringstid: %ds).

en: Capturing frame #%d...
sv: Fångar in bildruta nr. %d…

en: Capturing frame #%d/%d...
sv: Fångar in bildruta nr. %d/%d…

en: Could not set bulb capture, result %d.
sv: Kunde inte ställa in långtidsexponering, resultat %d.

en: Could not end capture (bulb mode).
sv: Kunde inte avsluta tagning (långtidsexponering).

en: Could not trigger image capture.
sv: Kunde inte utläsa bildtagning.

en: Could not capture image.
sv: Kunde inte fånga in bild.

en: Capture failed (auto-focus problem?)...
sv: Tagning misslyckades (problem med autofokus?)…

en: Could not capture.
sv: Kunde inte fånga in.

en: Waiting for next capture slot %ld seconds...
sv: Väntar på nästa tagningsöppning %ld sekunder…

en: Awakened by SIGUSR1...
sv: Väckt av SIGUSR1…

en: not sleeping (%ld seconds behind schedule)
sv: sover inte (%ld sekunder efter schema)

en: ERROR:
sv: FEL:

en: 
    Aborting...
sv: 
    Avbryter…

en: Aborted.
sv: Avbruten.

en: 
    Cancelling...
sv: 
    Avbryter…

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
sv: Använd följande syntax a:b=c:d för att behandla en USB-enhet som identifierats som a:b som c:d istället. a b c d skall vara hexadecimala tal som börjar med ”0x”.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
sv: gphoto2 har kompilerats utan stöd för CDK.

en: Operation cancelled.
sv: Åtgärden avbruten.

en: *** Error: No camera found. ***
sv: *** Fel: Ingen kamera hittad. ***

en: *** Error (%i: '%s') ***
sv: ***  Fel  (%i: ”%s”) ***

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
sv: För felsökningsmeddelanden, använd flaggan --debug.
    Felsökningsmeddelanden kan hjälpa till att hitta en lösning på ditt problem.
    Om du avser att sända några fel eller felsökningsmeddelanden till gphoto-
    utvecklarnas sändlista <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, kör gärna
    gphoto2 som följer:

en: Please make sure there is sufficient quoting around the arguments.
sv: Vänligen säkerställ att det finns tillräckligt med citationstecken runt argumenten.

en: Print complete help message on program usage
sv: Skriv ut komplett hjälpmeddelande för användning

en: Print short message on program usage
sv: Skriv ut kort meddelande för användning

en: Turn on debugging
sv: Aktivera felsökning

en: Set debug level [error|debug|data|all]
sv: Ställ in felsökningsnivå [error|debug|data|all]

en: Name of file to write debug info to
sv: Namn på fil att skriva felsökningsinformation till

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Quiet output (default=verbose)
sv: Tyst utdata (standard=informativ)

en: Hook script to call after downloads, captures, etc.
sv: Hook-skript att anropa efter hämtningar, tagningar, etc.

en: Specify device port
sv: Ange enhetsport

en: Specify serial transfer speed
sv: Ange seriell överföringshastighet

en: SPEED
sv: HASTIGHET

en: Specify camera model
sv: Ange kameramodell

en: MODEL
sv: MODELL

en: (expert only) Override USB IDs
sv: (endast experter) Åsidosätt USB-ID

en: USBIDs
sv: USBID

en: Display version and exit
sv: Visa versionsnummer och avsluta

en: List supported camera models
sv: Lista kameramodeller som stöds

en: List supported port devices
sv: Lista portenheter som stöds

en: Display the camera/driver abilities in the libgphoto2 database
sv: Visa kamera-/drivrutinsförmågor i libgphoto2-databasen

en: Configure
sv: Konfigurera

en: List configuration tree
sv: Lista konfigurationsträd

en: Dump full configuration tree
sv: Mata ut fullständigt konfigurationsträd

en: Get configuration value
sv: Hämta konfigurationsvärde

en: Set configuration value or index in choices
sv: Ställ in konfigurationsvärde eller index i val

en: Set configuration value index in choices
sv: Ställ in konfigurationsvärdeindex i val

en: Set configuration value
sv: Ställ in konfigurationsvärde

en: Reset device port
sv: Återställ enhetsport

en: Keep images on camera after capturing
sv: Behåll bilder på kamera efter tagning

en: Keep RAW images on camera after capturing
sv: Behåll RAW-bilder på kamera efter tagning

en: Remove images from camera after capturing
sv: Ta bort bilder från kamera efter tagning

en: Wait for event(s) from camera
sv: Vänta på händelse(r) från kamera

en: COUNT, SECONDS, MILLISECONDS or MATCHSTRING
sv: ANTAL, SEKUNDER, MILLISEKUNDER eller MATCHSTRÄNG

en: Wait for event(s) from the camera and download new images
sv: Vänta på händelse(r) från kameran och hämta nya bilder

en: Capture a quick preview
sv: Ta en snabb förhandsgranskning

en: Show a quick preview as Ascii Art
sv: Visa en snabb förhandsgranskning som Ascii-konst

en: Set bulb exposure time in seconds
sv: Ställ in långtidsexponeringstid i sekunder

en: SECONDS
sv: SEKUNDER

en: Set number of frames to capture (default=infinite)
sv: Ställ in antal bildrutor att fånga in (standard=oändligt)

en: COUNT
sv: ANTAL

en: Set capture interval in seconds
sv: Ställ in tagningsintervall i sekunder

en: Reset capture interval on signal (default=no)
sv: Återställ tagningsintervall på signal (standard=nej)

en: Capture an image
sv: Ta en bild

en: Trigger capture of an image
sv: Utlös tagning av en bild

en: Capture an image and download it
sv: Ta en bild och hämta den

en: Capture a movie
sv: Spela in en film

en: COUNT or SECONDS
sv: ANTAL eller SEKUNDER

en: Capture an audio clip
sv: Spela in ett ljudklipp

en: Wait for shutter release on the camera and download
sv: Vänta på avtryckaren på kameran och hämta

en: List folders in folder
sv: Lista mappar i mappen

en: List files in folder
sv: Lista filer i mapp

en: Create a directory
sv: Skapa en katalog

en: DIRNAME
sv: KATNAMN

en: Remove a directory
sv: Ta bort en katalog

en: Display number of files
sv: Visa antalet filer

en: Get files given in range
sv: Hämta filer i angivet intervall

en: RANGE
sv: INTERVALL

en: Get all files from folder
sv: Hämta alla filer från mappen

en: Get thumbnails given in range
sv: Hämta alla miniatyrbilder i det angivna intervallet

en: Get all thumbnails from folder
sv: Hämta alla miniatyrbilder i mappen

en: Get metadata given in range
sv: Hämta metadata i det angivna intervallet

en: Get all metadata from folder
sv: Hämta all metadata från mapp

en: Upload metadata for file
sv: Skicka upp metadata för fil

en: Get raw data given in range
sv: Hämta rådata i det angivna intervallet

en: Get all raw data from folder
sv: Hämta all rådata från mappen

en: Get audio data given in range
sv: Hämta ljuddata i det angivna intervallet

en: Get all audio data from folder
sv: Hämta all ljuddata från mappen

en: Delete files given in range
sv: Ta bort filer i det angivna intervallet

en: Delete all files in folder (--no-recurse by default)
sv: Ta bort alla filer i mappen (--no-recurse som standard)

en: Upload a file to camera
sv: Skicka upp fil till kamera

en: Specify a filename or filename pattern
sv: Ange ett filnamn eller filnamnsmönster

en: FILENAME_PATTERN
sv: FILNAMNSMÖNSTER

en: Specify camera folder (default="/")
sv: Ange kameramapp (standard=”/”)

en: FOLDER
sv: MAPP

en: Recursion (default for download)
sv: Rekursion (standard för hämtning)

en: No recursion (default for deletion)
sv: Ingen rekursion (standard för borttagning)

en: Process new files only
sv: Behandla endast nya filer

en: Overwrite files without asking
sv: Skriv över filer utan att fråga

en: Skip existing files
sv: Hoppa över existerande filer

en: Send file to stdout
sv: Skicka fil till standard ut

en: Print filesize before data
sv: Skriv ut filstorlek före data

en: List auto-detected cameras
sv: Lista automatiskt upptäckta kameror

en: Show EXIF information of JPEG images
sv: Visa EXIF-information för JPEG-bilder

en: Show image information, like width, height, and capture time
sv: Visa bildinformation, så som bredd, höjd och tagningstid

en: Show camera summary
sv: Visa kamera-sammandrag

en: Show camera driver manual
sv: Visa kameradrivrutinens manual

en: About the camera driver manual
sv: Om kameradrivrutinens manual

en: Show storage information
sv: Visa lagringsinformation

en: gPhoto shell
sv: gPhoto-skal

en: Common options
sv: Vanliga flaggor

en: Miscellaneous options (unsorted)
sv: Diverse flaggor (osorterade)

en: Get information on software and host system (not from the camera)
sv: Hämta information om programvara och värdsystem (inte från kameran)

en: Specify the camera to use
sv: Ange kameran att använda

en: Camera and software configuration
sv: Konfiguration av kamera och programvara

en: Capture an image from or on the camera
sv: Ta en bild från eller på kameran

en: Downloading, uploading and manipulating files
sv: Hämtar, skickar upp och manipulerar filer

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
sv: %s
    Bild-ID måste vara ett tal större än noll.

en: %s
    Image ID %i too high.
sv: %s
    Bildens ID %i är för högt.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
sv: %s
    Intervall måste separeras med ”,”.

en: %s
    Ranges need to start with a number.
sv: %s
    Intervall måste börja med ett tal.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
sv: %s
    Oväntat tecken ”%c”.

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
sv: %s
    Minskande intervall är inte tillåtna. Du angav ett intervall från %i till %i.

en: *** Error (%i: '%s') ***
sv: ***  Fel  (%i: ”%s”) ***

en: Change to a directory on the camera
sv: Byt till en katalog i kameran

en: directory
sv: katalog

en: Change to a directory on the local drive
sv: Byt till en katalog på den lokala disken

en: Exit the gPhoto shell
sv: Avsluta gPhoto-skalet

en: Download a file
sv: Hämta en fil

en: [directory/]filename
sv: [katalog/]filnamn

en: Upload a file
sv: Skicka upp en fil

en: Download a thumbnail
sv: Hämta en miniatyrbild

en: Download raw data
sv: Hämta rådata

en: Delete
sv: Ta bort

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Remove Directory
sv: Ta bort katalog

en: Displays command usage
sv: Visar kommandoanvändning

en: [command]
sv: [kommando]

en: List the contents of the current directory
sv: Lista innehållet av den aktuella katalogen

en: [directory/]
sv: [katalog/]

en: List configuration variables
sv: Lista konfigurationsvariabler

en: Get configuration variable
sv: Hämta konfigurationsvariabel

en: name
sv: namn

en: Set configuration variable
sv: Ställ in konfigurationsvariabel

en: name=value
sv: namn=värde

en: Set configuration variable index
sv: Ställ in konfigurationsvariabelindex

en: name=valueindex
sv: namn=värdeindex

en: Capture a single image
sv: Ta en enstaka bild

en: Capture a single image and download it
sv: Ta en enstaka bild och hämta den

en: Capture a preview image
sv: Ta en förhandsbild

en: Wait for an event
sv: Vänta på en händelse

en: count or seconds
sv: antal eller sekunder

en: Wait for images to be captured and download it
sv: Vänta på bilder att fångas in och hämta dem

en: Wait for events and images to be captured and download it
sv: Vänta på händelser och bilder att fångas in samt hämta dem

en: Invalid command.
sv: Ogiltigt kommando.

en: The command '%s' requires an argument.
sv: Kommandot ”%s” kräver ett argument.

en: Invalid path.
sv: Ogiltig sökväg.

en: Could not find home directory.
sv: Kunde inte hitta hemkatalogen.

en: Could not change to local directory '%s'.
sv: Kunde inte byta till lokala katalogen ”%s”.

en: Local directory now '%s'.
sv: Lokal katalog är nu ”%s”.

en: Remote directory now '%s'.
sv: Fjärrkatalogen är nu ”%s”.

en: set-config needs a second argument.
sv: set-config behöver ett andra argument.

en: set-config-value needs a second argument.
sv: set-config-value behöver ett andra argument.

en: set-config-index needs a second argument.
sv: set-config-index behöver ett andra argument.

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
sv: Kommandot ”%s” hittades inte. Använd ”help” för att få en lista av tillgängliga kommandon.

en: Help on "%s":
sv: Hjälp om ”%s”:

en: Usage:
sv: Användning:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: * Arguments in brackets [] are optional
sv: * Argument inom klamrar [] är valfria

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
sv: För att få hjälp om ett speciellt kommando, skriv ”help kommandonamn”.
