gphoto2 2.4.14 - en to ja translation catalogue (284 entries)

en: Number of files in folder '%s': %i
ja: フォルダ '%s' 内のファイルの数: %i

en: There is %d folder in folder '%s'.
     | There are %d folders in folder '%s'.
ja[0]: フォルダ '%2$s' の中にフォルダが %1$d 個あります。

en: There is no file in folder '%s'.
ja: フォルダ '%s' の中にファイルがありません。

en: There is %d file in folder '%s'.
     | There are %d files in folder '%s'.
ja[0]: フォルダ '%2$s' の中にファイルが %1$d 個あります。

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
ja: ファイル '%s' (フォルダ '%s') の情報:

en: File:
ja: ファイル:

en:   None available.
ja:  使用不可です。

en:   Mime type:   '%s'
ja:   MIME 型:     '%s'

en:   Size:        %lu byte(s)
ja:     容量:      %lu バイト

en:   Width:       %i pixel(s)
ja:   横:          %i ピクセル

en:   Height:      %i pixel(s)
ja:   縦:          %i ピクセル

en:   Downloaded:  %s
ja:  ダウンロード済:  %s

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en:   Permissions:
ja:   権限:

en: read/delete
ja: 読み込み/削除

en: read
ja: 読み込み

en: delete
ja: 削除

en: none
ja: なし

en:   Time:        %s
ja:   時間:        %s

en: Thumbnail:
ja: サムネイル:

en: Audio data:
ja: オーディオデータ:

en:   Mime type:  '%s'
ja:   MIME 型:    '%s'

en:   Size:       %lu byte(s)
ja:     容量:     %lu バイト

en:   Downloaded: %s
ja:  ダウンロード済: %s

en: Could not parse EXIF data.
ja: EXIF データを解析できませんでした。

en: EXIF tags:
ja: EXIF タグ:

en: Tag
ja: タグ

en: Value
ja: 値

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
ja: EXIF データにサムネイルがあります (%i バイト)。

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
ja: この gphoto2 は EXIF をサポートしていません。

en: Number of supported cameras: %i
ja: サポートしているカメラの数: %i

en: Supported cameras:
ja: サポートするカメラ:

en: 	"%s" (TESTING)
ja: 	"%s" (テスト)

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
ja: 	"%s" (開発向け)

en: Devices found: %i
ja: 検出したデバイス数: %i

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
ja: パス名                           説明
    --------------------------------------------------------------

en: Model
ja: 型式

en: Port
ja: ポート

en: Abilities for camera             : %s
ja: カメラの性能                     : %s

en: Serial port support              : %s
ja: シリアルポートのサポート         : %s

en: USB support                      : %s
ja: USB サポート                     : %s

en: Transfer speeds supported        :
ja: サポートする転送スピード         :

en: Capture choices                  :
ja: 取り込みの選択                   :

en:                                  : Image
ja:                                  : 画像

en:                                  : Video
ja:                                  : ビデオ

en:                                  : Audio
ja:                                  : オーディオ

en:                                  : Preview
ja:                                  : プレビュー

en:                                  : Capture not supported by the driver
ja:                                  : ドライバーで取り込みが未サポートです

en: Configuration support            : %s
ja: セッティングのサポート           : %s

en: Delete selected files on camera  : %s
ja: カメラ内の選択ファイルの削除     : %s

en: Delete all files on camera       : %s
ja: カメラ内の全ファイルの削除       : %s

en: File preview (thumbnail) support : %s
ja: プレビューのサポート             : %s

en: File upload support              : %s
ja: ファイルアップロードのサポート   : %s

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
ja: ポートは 'serial:/dev/ttyS0' または 'USB:' のようですが、'%s' はコロン ':' がないので適用することができません。

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
ja: 指定したポート ('%s') が見つかりません。'gphoto2 --list-ports' で示されるポートの一つを指定して、ポート名のスペルが正しいか確認して下さい (接頭子 'serial:' または 'usb:')。

en: About the camera driver:
ja: カメラのドライバ情報

en: Camera summary:
ja: カメラのサマリ:

en: Camera manual:
ja: カメラのマニュアル:

en: You can only specify speeds for serial ports.
ja: シリアルポートの転送速度のみ指定することが可能です。

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
ja: Bart van Leeuwen : OS/2 のポーティング担当

en: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller and others
    %s
    gphoto2 comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law. You may
    redistribute copies of gphoto2 under the terms of the GNU General Public
    License. For more information about these matters, see the files named COPYING.
    
    This version of gphoto2 is using the following software versions and options:
ja: gphoto2 %s
    
    Copyright (C) 2000-%d Lutz Mueller 氏とその他の方々
    %s
    gphoto2 は法律により許可された範囲で完全無保証です。
    あなたは GNU 公有使用許諾契約書の下で gphoto2 の複製を再配布することができます。
    これらの内容について詳細な情報については COPYING ファイルを参照ください。
    
    このバージョンの gphoto2 は次のソフトウェア・バージョンとオプションを使用します:

en: Could not open 'movie.mjpg'.
ja: 「movie.mjpg」が開けません。

en: Movie capture error... Exiting.
ja: 動画のキャプチャーでエラーです…終了します。

en: Movie capture error... Unhandled MIME type '%s'.
ja: 動画のキャプチャーでエラーです…制御できない MIME タイプ「%s」です。

en: Ctrl-C pressed ... Exiting.
ja: Ctrl-C が押されました…終了します。

en: Waiting for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
ja: カメラからのイベントを待っています。[Ctrl][C] を押すと中断します。

en: Waiting for %d seconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
ja: カメラからのイベントを %d 秒待っています。[Ctrl][C] を押すと中断します。

en: Waiting for %d events from camera. Press Ctrl-C to abort.
ja: カメラから %d 回のイベントを待っています。[Ctrl][C] を押すと中断します。

en: Could not set folder.
ja: フォルダを設定できませんでした。

en: Could not get image.
ja: 画像を取得できませんでした。

en: Buggy libcanon.so?
ja: libcanon.so のバグ?

en: Could not delete image.
ja: 画像の削除ができませんでした。

en: Getting storage information not supported for this camera.
ja: このカメラはストレージ情報の取得をサポートしていませんでした。

en: Read-Write
ja: 読み書き

en: Read-Only
ja: 読み込み専用

en: Read-only with delete
ja: 読み込み専用と削除

en: Unknown
ja: 不明

en: Fixed ROM
ja: 固定 ROM

en: Removable ROM
ja: リムーバブル ROM

en: Fixed RAM
ja: 固定 RAM

en: Removable RAM
ja: リムーバブル RAM

en: Undefined
ja: 未定義

en: Generic Flat
ja: 一般フラット

en: Generic Hierarchical
ja: 一般階層

en: Camera layout (DCIM)
ja: カメラレイアウト (DCIM)

en: Overriding USB vendor/product id 0x%x/0x%x with 0x%x/0x%x
ja: USB ベンダー/製品 ID 0x%x/0x%x と 0x%x/0x%x を上書きしています

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
ja: メーリングリストにデバッグメッセージを送信する場合は、必ず次の行を挿入して下さい:

en: %s has been compiled with the following options:
ja: %s は次のオプションでコンパイルされました:

en: %s not found in configuration tree.
ja: %s は設定ツリーで見つけられませんでした。

en: Failed to retrieve value of text widget %s.
ja: ウィジェット %s のテキストの値を取得できませんでした。

en: Failed to retrieve values of range widget %s.
ja: ウィジェット %s の範囲の値を取得できませんでした。

en: Failed to retrieve values of toggle widget %s.
ja: ウィジェット %s のトグルの値を取得できませんでした。

en: Failed to retrieve values of date/time widget %s.
ja: ウィジェット %s の日時の値を取得できませんでした。

en: Failed to retrieve values of radio widget %s.
ja: ウィジェット %s の比率の値を取得できませんでした。

en: Property %s is read only.
ja: プロパティ %s は読み込み専用です。

en: Failed to set the value of text widget %s to %s.
ja: ウィジェット %s のテキストの値を %s に設定できませんでした。

en: The passed value %s is not a floating point value.
ja: 渡された値 %s は浮動小数点値ではありませんでした。

en: The passed value %f is not within the expected range %f - %f.
ja: 渡された値 %f は期待された範囲(%f～%f)ではありませんでした。

en: Failed to set the value of range widget %s to %f.
ja: ウィジェット %s の範囲の値を %f に設定できませんでした。<

en: off
ja: オフ

en: false
ja: 偽(false)

en: on
ja: オン

en: true
ja: 真(true)

en: The passed value %s is not a valid toggle value.
ja: 渡された値 %s は正しいトグル値ではありませんでした。

en: Failed to set values %s of toggle widget %s.
ja: ウィジェット %s のトグルの値を %s に設定できませんでした．

en: The passed value %s is neither a valid time nor an integer.
ja: 渡された値 %s は整数か正しい時間のどちらでもありませんでした。

en: Failed to set new time of date/time widget %s to %s.
ja: ウィジェット %s の日時を新しい時間 %s に設定できませんでした。

en: Choice %s not found within list of choices.
ja: 選択した %s は選択肢中で見つけられませんでした。

en: The %s widget is not configurable.
ja: ウィジェット %s は設定できません。

en: Failed to set new configuration value %s for configuration entry %s.
ja: 設定エントリー %2$s への新しい設定値 %1$s の設定に失敗しました。

en: The %s widget has no indexed list of choices. Use --set-config-value instead.
ja: ウィジェット %s は選択された一覧でインデックスが作成されていません。代わりに --set-config-value を使用してください。

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
ja: ファイル番号がおかしいです。%i を指定しましたが、%i 個のファイルしか '%s' の中にはないか、またはサブフォルダのようです。まず最初にファイル一覧から正しい番号を取得して下さい。

en: There are no files in folder '%s'.
ja: フォルダ '%s' の中にファイルはありません。

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
ja: ファイル番号がおかしいです。%i を指定しましたが、1個のファイルしか '%s' の中にありません。

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'. Please obtain a valid file number from a file listing first.
ja: ファイル番号がおかしいです。%1$i を指定ましたが、'%3$s' の中には有効なファイルは %2$i 個しかありません。まず最初にファイル一覧から正しい番号を取得してください。

en: *** Error ***
ja: *** エラー ***

en: Press any key to continue.
ja: 何かキーを押すと続けます。

en: Not enough memory.
ja: メモリが足りません。

en: Operation cancelled
ja: 操作を取り消しました

en: </B/24>Continue
ja: </B/24>続行

en: </B16>Cancel
ja: </B16>キャンセル

en: <C></5>Error
ja: <C></5>エラー

en: Could not set configuration:
ja: 設定を有効にすることが出来ませんでした:

en: Exit
ja: 終了

en: Back
ja: 戻る

en: Time:
ja: 時刻:

en: Value:
ja: 値:

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Zero padding numbers in file names is only possible with %%n.
ja: ファイル名のゼロパディングは %%n でのみ可能です。

en: You cannot use %%n zero padding without a precision value!
ja: 正確な値なしで %%n ゼロパディングを使うことはできません!

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
ja: カメラが提供するファイル名 ('%s') には拡張子がありません！

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
ja: 不正な書式 '%s' (%i でエラー) です。

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
ja: ファイル %s は存在します。上書きしますか？ [y|n]

en: Specify new filename? [y|n]
ja: 新しいファイル名を指定しますか？ [y|n]

en: Enter new filename:
ja: 新しいファイル名:

en: Saving file as %s
ja: ファイルを %s で保存します

en: New file is in location %s%s%s on the camera
ja: 新しいファイルの格納場所: %s%s%s

en: Deleting file %s%s%s on the camera
ja: カメラ内のファイル %s%s%s の削除をしています

en: Time-lapse mode enabled (interval: %ds).
ja: コマドリモードを有効にしました(間隔: %d 秒)。

en: Standing by waiting for SIGUSR1 to capture.
ja: 取り込みをするために SIGUSR1 の待ちの待機をしています。

en: Bulb mode enabled (exposure time: %ds).
ja: 白熱灯モードを有効にしました (露出時間: %d 秒)。

en: Capturing frame #%d...
ja: フレーム #%d の取り込み中です...

en: Capturing frame #%d/%d...
ja: フレーム #%d/%d の取り込み中です...

en: Could not end capture (bulb mode).
ja: 取り込みを終了できませんでした (白熱灯モード)。

en: Capture failed (auto-focus problem?)...
ja: 取り込みに失敗しました (オートフォーカスの問題?)...

en: Could not capture.
ja: 取り込みできませんでした。

en: Awakened by SIGUSR1...
ja: SIGUSR1 で目覚めます...

en: not sleeping (%ld seconds behind schedule)
ja: スリープしていません (%ld 秒スケジュール遅れ)

en: ERROR:
ja: エラー:

en: 
    Aborting...
ja: 
    停止中...

en: Aborted.
ja: 停止しました。

en: 
    Cancelling...
ja: 
    キャンセル中...

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
ja: 検出された USB デバイスを使用するために a:b=c:d という書式を使用して下さい。a, b, c, d は '0x' で始まる 16 進の数値にして下さい。

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
ja: この gphoto2 は CDK をサポートしていません。

en: Operation cancelled.
ja: 操作がキャンセルされました。

en: *** Error (%i: '%s') ***
ja: *** エラー (%i: '%s') ***

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
ja: デバッグメッセージのために、--debug オプションを使用してください。
    デバッグメッセージは発生した問題に対する一つの解決法を導く助けになります。
    何かエラーについて質問する場合、またはデバッグメッセージを
    gPhoto2 開発者のメーリングリスト <gphoto-devel@lists.sourceforge.net> に
    送信する場合、以下のように gphoto2 を起動してください:

en: Print complete help message on program usage
ja: プログラムの使い方の完全なヘルプメッセージを表示する

en: Print short message on program usage
ja: プログラムに使い方の短いメッセージを表示する

en: Turn on debugging
ja: デバッグを有効にする

en: Name of file to write debug info to
ja: デバッグ情報を書き込むファイルの名前

en: Quiet output (default=verbose)
ja: 簡易出力 (標準=詳細)

en: Hook script to call after downloads, captures, etc.
ja: ダウンロード、取り込みなどの跡に呼び出すフックスクリプトです。

en: Specify device port
ja: デバイス・ポートを指定する

en: Specify serial transfer speed
ja: シリアル転送スピードを指定する

en: Specify camera model
ja: カメラの型式を指定して下さい

en: (expert only) Override USB IDs
ja: USB ID の上書き (エキスパート向け)

en: USBIDs
ja: USBID

en: Display version and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: List supported camera models
ja: サポートしているカメラ型式の一覧

en: List supported port devices
ja: サポートしているポート・デバイスの一覧を表示する

en: Configure
ja: 設定

en: List configuration tree
ja: 設定ツリーの一覧

en: Dump full configuration tree
ja: 全設定ツリーのダンプ出力

en: Get configuration value
ja: 設定値の取得

en: Set configuration value or index in choices
ja: 設定値かインデックスを選択して設定する

en: Set configuration value index in choices
ja: 設定値インデックスを選択して設定する

en: Set configuration value
ja: 設定値の設定

en: Wait for event(s) from camera
ja: カメラからのイベントを待つ

en: Wait for event(s) from the camera and download new images
ja: カメラのイベントと新規画像のダウンロードを待つ

en: Capture a quick preview
ja: 取り込みの簡易プレビュー

en: Set bulb exposure time in seconds
ja: 白熱灯の露出時間設定 (単位:秒)

en: Set number of frames to capture (default=infinite)
ja: 取り込むフレーム数の設定 (標準=infinite(無限))

en: Set capture interval in seconds
ja: 取り込み間隔の設定 (単位:秒)

en: Reset capture interval on signal (default=no)
ja: シグナルで取り込み間隔をリセットする (標準=no)

en: Capture an image
ja: 画像の取り込み

en: Capture an image and download it
ja: 画像の取り込みとダウンロード

en: Capture a movie
ja: 映像の取り込み

en: Capture an audio clip
ja: オーディオの取り込み

en: Wait for shutter release on the camera and download
ja: カメラのシャッターリリースとダウンロードを待つ

en: List folders in folder
ja: フォルダの一覧

en: List files in folder
ja: フォルダ内のファイル一覧

en: Create a directory
ja: ディレクトリの作成

en: Remove a directory
ja: ディレクトリの削除

en: Display number of files
ja: ファイル数の表示

en: Get files given in range
ja: 指定した範囲でファイルの取得

en: Get all files from folder
ja: フォルダからすべてのファイルの取得

en: Get thumbnails given in range
ja: 指定した範囲でサムネイルの取得

en: Get all thumbnails from folder
ja: フォルダからすべてのサムネイルの取得

en: Get metadata given in range
ja: 指定範囲のメタデータの取得

en: Get all metadata from folder
ja: フォルダからすべてのメタデータを取得する

en: Upload metadata for file
ja: ファイルからメタデータをアップロードする

en: Get raw data given in range
ja: 指定した範囲で生データの取得

en: Get all raw data from folder
ja: フォルダからすべての生データの取得

en: Get audio data given in range
ja: 指定したオーディオデータの取得

en: Get all audio data from folder
ja: フォルダからオーディオデータの取得

en: Delete files given in range
ja: 指定した範囲でファイルの削除

en: Upload a file to camera
ja: ファイルをカメラにアップロード

en: Specify a filename or filename pattern
ja: ファイル名もしくはファイル名のパターンの指定

en: Specify camera folder (default="/")
ja: カメラのフォルダを指定する (標準="/")

en: Recursion (default for download)
ja: 再帰する (標準=ダウンロード)

en: No recursion (default for deletion)
ja: 再帰しない (標準=削除)

en: Process new files only
ja: 新しいファイルのみ処理する

en: Overwrite files without asking
ja: ファイルの上書きで問い合わせない

en: Send file to stdout
ja: 標準出力にファイルを送出する

en: Print filesize before data
ja: データの前にファイルサイズを出力する

en: List auto-detected cameras
ja: 自動検出したカメラの一覧を表示する

en: Show camera driver manual
ja: カメラのドライバのマニュアルを表示する

en: About the camera driver manual
ja: カメラのドライバのマニュアルの情報

en: Show storage information
ja: ストレージ情報の表示

en: gPhoto shell
ja: gPhoto シェル

en: Common options
ja: 共通オプション

en: Miscellaneous options (unsorted)
ja: その他のオプション (順不同)

en: Get information on software and host system (not from the camera)
ja: ソフトウェアとホストシステムの情報の取得 (カメラからではありません)

en: Specify the camera to use
ja: 使用するカメラの指定

en: Camera and software configuration
ja: カメラとソフトウェア設定

en: Capture an image from or on the camera
ja: カメラ上で、カメラから画像の取り込み

en: Downloading, uploading and manipulating files
ja: ダウンロード、アップロードとファイル操作

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
ja: %s
    画像の ID は 0 以上にして下さい。

en: %s
    Image ID %i too high.
ja: %s
    画像 ID %i は大きすぎます。

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
ja: %s
    範囲は ',' で区切って下さい。

en: %s
    Ranges need to start with a number.
ja: %s
    範囲は数値で始めて下さい。

en: %s
    Unexpected character '%c'.
ja: %s
    予期しない文字 '%c' です。

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
ja: %s
    範囲を小さくすることはできません。%i から %i の範囲で指定して下さい。

en: *** Error (%i: '%s') ***
ja: *** エラー (%i: '%s') ***

en: Change to a directory on the camera
ja: カメラ上でディレクトリを変更します

en: directory
ja: ディレクトリ

en: Change to a directory on the local drive
ja: ローカルディスク上でディレクトリを変更します

en: Exit the gPhoto shell
ja: gPhoto シェルを終了します

en: Download a file
ja: ファイルのダウンロード

en: [directory/]filename
ja: [ディレクトリ/]ファイル名

en: Upload a file
ja: ファイルのアップロード

en: Download a thumbnail
ja: サムネイルのダウンロード

en: Download raw data
ja: 生データのダウンロード

en: Delete
ja: 削除

en: Create Directory
ja: ディレクトリの作成

en: Remove Directory
ja: ディレクトリの削除

en: Displays command usage
ja: コマンドの用法を表示する

en: [command]
ja: [コマンド]

en: List the contents of the current directory
ja: このディレクトリの一覧を表示します

en: [directory/]
ja: [ディレクトリ/]

en: List configuration variables
ja: 設定値の一覧

en: Get configuration variable
ja: 設定値の取得

en: name
ja: 名前

en: Set configuration variable
ja: 設定値の設定

en: name=value
ja: 名前=値

en: Set configuration variable index
ja: 設定値インデックスの設定

en: name=valueindex
ja: 名前=値インデックス

en: Capture a single image
ja: 単一画像の取り込み

en: Capture a single image and download it
ja: 単一画像の取り込みとダウンロード

en: Capture a preview image
ja: プレビュー画像の取り込み

en: Wait for an event
ja: イベントを待つ

en: count or seconds
ja: 回数か秒数

en: Wait for images to be captured and download it
ja: 取り込み、ダウンロードされた画像を待つ

en: Wait for events and images to be captured and download it
ja: 取り込み、ダウンロードされた画像とイベントを待つ

en: Invalid command.
ja: コマンドが正しくありません。

en: The command '%s' requires an argument.
ja: コマンド '%s' には引数が必要です。

en: Invalid path.
ja: パス名が正しくありません。

en: Could not find home directory.
ja: ホーム・ディレクトリが見つかりませんでした。

en: Could not change to local directory '%s'.
ja: ローカルのディレクトリ '%s' に移動できませんでした。

en: Local directory now '%s'.
ja: 現在のローカルディレクトリは '%s' です。

en: Remote directory now '%s'.
ja: 現在のリモートのディレクトリは '%s' です。

en: set-config needs a second argument.
ja: set-config は第 2 引数を必要とします。

en: set-config-value needs a second argument.
ja: set-config-value は第 2 引数を必要とします。

en: set-config-index needs a second argument.
ja: set-config-index は第 2 引数を必要とします。

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
ja: コマンド '%s' が見つかりませんでした。'help' で利用可能なコマンド一覧を表示します。

en: Help on "%s":
ja: "%s" のヘルプ:

en: Usage:
ja: 使い方:

en: Description:
ja: 説明:

en: * Arguments in brackets [] are optional
ja: * [] 内の引数はオプションです。

en: Available commands:
ja: 利用可能なコマンド:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
ja: 特定のコマンドに対するヘルプを表示する場合は 'help コマンド名' と入力して下さい。
