gphoto2 2.1.2 - en to fi translation catalogue (158 entries)

en: Number of files in folder '%s': %i
fi: Kansiossa "%s" olevien tiedostojen lukumäärä: %i

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
fi: Tiedoston "%s" tiedot (kansio "%s"):

en: File:
fi: Tiedosto:

en:   None available.
fi:   Ei saatavilla.

en:   Mime type:   '%s'
fi:   Mime-tyyppi:   "%s"

en:   Width:       %i pixel(s)
fi:   Leveys:       %i pikseli(ä)

en:   Height:      %i pixel(s)
fi:   Korkeus:      %i pikseli(ä)

en:   Downloaded:  %s
fi:   Ladattu:  %s

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en:   Permissions:
fi:   Oikeudet:

en: read/delete
fi: luku/poistaminen

en: read
fi: luku

en: delete
fi: poistaminen

en: none
fi: ei mitään

en:   Time:        %s
fi:   Aika:        %s

en: Thumbnail:
fi: Pienoiskuva:

en: Audio data:
fi: Äänidata:

en:   Mime type:  '%s'
fi:   Mime-tyyppi:  "%s"

en:   Downloaded: %s
fi:   Ladattu: %s

en: Could not parse EXIF data.
fi: EXIF-tietojen jäsentäminen ei onnistunut.

en: EXIF tags:
fi: EXIF-merkit:

en: Tag
fi: Merkki

en: Value
fi: Arvo

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
fi: EXIF-data sisältää pienoiskuvan (%i tavua).

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
fi: gphoto2 on käänetty ilman EXIF-tukea.

en: Number of supported cameras: %i
fi: Tuettujen kameroiden lukumäärä: %i

en: Supported cameras:
fi: Tuetut kamerat:

en: 	"%s" (TESTING)
fi: 	"%s" (TESTIKÄYTTÖ)

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
fi: 	"%s" (KOKEELLINEN)

en: Devices found: %i
fi: Löydettyjen laitteiden määrä: %i

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
fi: Polku                            Kuvaus
    --------------------------------------------------------------

en: Model
fi: Malli

en: Port
fi: Portti

en: Abilities for camera             : %s
fi: Kameran valmiudet                : %s

en: Serial port support              : %s
fi: Tuki sarjaportille               : %s

en: USB support                      : %s
fi: USB-tuki                         : %s

en: Transfer speeds supported        :
fi: Tuetut siirtonopeudet            :

en: Capture choices                  :
fi: Kaappausvaihtoehdot              :

en:                                  : Image
fi:                                  : Kuva

en:                                  : Audio
fi:                                  : Äani

en:                                  : Preview
fi:                                  : Esikatselu

en: Configuration support            : %s
fi: Tuki asetusten muuttamiselle     : %s

en: File preview (thumbnail) support : %s
fi: Tuki tiedoston esikatselulle     : %s

en: File upload support              : %s
fi: Tuki tiedostojen lataamiselle 
    tietokoneelta kameraan           : %s

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
fi: Portti ilmaistaan esimerkiksi "serial:/dev/ttyS0" tai "usb", mutta 
    merkkijonosta "%s" puuttuu kaksoispiste, joten oikea portti yritetään
    löytää automaattisesti.

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
fi: Määrittelemääsi porttia ("%s") ei löydy. Määrittele jokin komennon
    "gphoto2 --list-ports" listaamista porteista ja tarkista kirjoitusasu 
    (esim. etuliite "serial:" tai "usb:")

en: About the camera driver:
fi: Tietoa kameran ajurista:

en: Camera summary:
fi: Kameran kooste:

en: Camera manual:
fi: Kameran käyttöohje:

en: You can only specify speeds for serial ports.
fi: Nopeuden voi määrittää vain sarjaporteille.

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
fi: OS/2-siirros Bart van Leeuwen

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
fi: SISÄLLYTÄ VIESTIISI AINA SEURAAVAT RIVIT LÄHETTÄESSÄSI VIANETSINTÄ-
    VIESTEJÄ POSTITUSLISTALLE:

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
fi: Virheellinen tiedoston numero. Annoit numeron %i, mutta vain %i tiedostoa
    on saatavilla kansiossa "%s" ja sen alikansioissa. Selvitä ensin oikea
    tiedoston numero tiedostolistauksesta.

en: There are no files in folder '%s'.
fi: Kansio "%s" ei sisällä tiedostoja.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
fi: Virheellinen tiedoston numero. Määritit numeron %i, mutta kansio "%s"
    sisältää vain yhden tiedoston.

en: *** Error ***
fi: *** Virhe ***

en: Press any key to continue.
fi: Paina jotakin näppäintä jatkaaksesi.

en: Not enough memory.
fi: Muistin määrä ei riitä.

en: Operation cancelled
fi: Operaatio peruttu

en: </B/24>Continue
fi: </B/24>Jatka

en: </B16>Cancel
fi: </B16>Peru

en: <C></5>Error
fi: <C></5>Virhe

en: Could not set configuration:
fi: Asetusten päivitys epäonistui:

en: Exit
fi: Lopeta

en: Back
fi: Takaisin

en: Time:
fi: Aika:

en: Value:
fi: Arvo:

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
fi: Kameran antama tiedoston nimi ("%s") ei sisällä päätettä!

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
fi: Virheellinen muoto "%s" (virhe kohdassa %i).

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
fi: Tiedosto %s on olemassa. Ylikirjoitetaanko? [y|n]

en: Specify new filename? [y|n]
fi: Anna uusi tiedostonimi? [y|n]

en: Enter new filename:
fi: Syötä uusi tiedostonimi:

en: Saving file as %s
fi: Tallennetaan tiedosto nimellä %s

en: New file is in location %s%s%s on the camera
fi: Uusi tiedosto sijaitsee kamerassa paikassa %s%s%s

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: 
    Aborting...
fi: 
    Keskeytetään...

en: Aborted.
fi: Keskeytetty.

en: 
    Cancelling...
fi: 
    Perutaan...

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
fi: Käytä merkintätapaa a:b=c:d käsitellessäsi a:b:nä tunnistettua 
    USB-laitetta c:d:nä. a, b, c ja d tulee olla "0x":llä alkavia 
    heksadesimaalilukuja.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
fi: gphoto2 on käänetty ilman tukea CDK:lle.

en: Operation cancelled.
fi: Toimenpide keskeytetty.

en: *** Error (%i: '%s') ***
fi: *** Virhe (%i: "%s") ***

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
fi: Nähdäksesi vianetsintäviestit, käytä ­-debug-valitsinta. 
    Vianetsintäviestit voivat auttaa löytämään ratkaisun ongelmaasi. 
    Jos aiot lähettää virhe- tai vianetsintäviestejä gphoto:n
    kehittäjien sähköpostilistalle <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>,
    ole hyvä ja käynnistä gphoto2 seuraavasti:

en: Turn on debugging
fi: Aseta vianetsintä päälle

en: Quiet output (default=verbose)
fi: Hiljainen tuloste (oletus=verbose)

en: Specify serial transfer speed
fi: Määritä sarjaportin siirtonopeus

en: Specify camera model
fi: Määritä kameran malli

en: (expert only) Override USB IDs
fi: (vain asiantuntijoille) Kumoa USB-tunnisteet

en: Display version and exit
fi: Näytä versio ja lopeta

en: List supported camera models
fi: Listaa tuetut kameramallit

en: List supported port devices
fi: Listaa tuetut portit

en: Configure
fi: Aseta

en: Capture a quick preview
fi: Kaappaa nopea esikatselukuva

en: Capture an image
fi: Kaappaa kuva

en: Capture a movie
fi: Kaappaa elokuva

en: Capture an audio clip
fi: Kaappaa äänipätkä

en: List folders in folder
fi: Listaa kansion sisältämät kansiot

en: List files in folder
fi: Listaa kansion sisältämät tiedostot

en: Create a directory
fi: Luo kansio

en: Remove a directory
fi: Poista kansio

en: Display number of files
fi: Näytä tiedostojen lukumäärä

en: Get files given in range
fi: Hae tiedostot määritellyltä lukualueelta

en: Get all files from folder
fi: Hae kaikki tiedostot kansiosta

en: Get thumbnails given in range
fi: Hae pienoiskuvat määritellyltä lukualueelta

en: Get all thumbnails from folder
fi: Hae kaikki pienoiskuvat kansiosta

en: Get raw data given in range
fi: Hae raakadata määritellyltä lukualueelta

en: Get all raw data from folder
fi: Hae kaikki raakadata kansiosta

en: Get audio data given in range
fi: Hae äänidata määritellyltä lukualueelta

en: Get all audio data from folder
fi: Hae kaikki äänidata kansiosta

en: Delete files given in range
fi: Poista tiedostot määritellyltä lukualueelta

en: Upload a file to camera
fi: Lataa tiedosto kameraan

en: Specify camera folder (default="/")
fi: Määritä kameran kansio (oletus="/")

en: Recursion (default for download)
fi: Rekursio (oletus tiedostojen kamerasta lataamiselle)

en: No recursion (default for deletion)
fi: Ei rekursiota (oletus poistolle)

en: Send file to stdout
fi: Lähetä tiedosto vakiotulosteeseen

en: Print filesize before data
fi: Tulosta tiedoston koko ennen dataa

en: List auto-detected cameras
fi: Listaa automaattisesti tunnistetut kamerat

en: Show camera driver manual
fi: Näytä kameran ajurin käyttöohje

en: About the camera driver manual
fi: Tietoa kameran ajurin käyttöohjeesta

en: gPhoto shell
fi: gPhoto-komentotulkki

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
fi: %s
    Kuvan numeron tulee olla nollaa suurempi.

en: %s
    Image ID %i too high.
fi: %s
    Kuvan numero %i on liian suuri.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
fi: %s
    Lukualueet tulee erottaa pilkuilla ",".

en: %s
    Ranges need to start with a number.
fi: %s
    Lukualueiden tulee alkaa numerolla.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
fi: %s
    Odottamaton merkki "%c".

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
fi: %s
    Vähenevät lukualueet eivät ole sallittuja. Määritit alueen luvusta %i 
    lukuun %i.

en: *** Error (%i: '%s') ***
fi: *** Virhe (%i: "%s") ***

en: Change to a directory on the camera
fi: Siirry kameran kansioon

en: directory
fi: kansio

en: Change to a directory on the local drive
fi: Siirry paikallisen aseman kansioon

en: Exit the gPhoto shell
fi: Poistu gPhoto-komentotulkista

en: Download a file
fi: Lataa tiedosto

en: [directory/]filename
fi: [kansio/]tiedostonimi

en: Download a thumbnail
fi: Lataa pienoiskuva

en: Download raw data
fi: Lataa raakadata

en: Delete
fi: Poista

en: Displays command usage
fi: Näytä komennon käyttöohjeet

en: [command]
fi: [komento]

en: List the contents of the current directory
fi: Listaa nykyisen kansion sisältö

en: [directory/]
fi: [kansio/]

en: name
fi: nimi

en: Invalid command.
fi: Virheellinen komento.

en: The command '%s' requires an argument.
fi: Komento "%s" vaatii argumentin.

en: Invalid path.
fi: Virheellinen polku.

en: Could not find home directory.
fi: Kotikansiota ei löytynyt.

en: Could not change to local directory '%s'.
fi: Paikalliseen kansioon "%s" siirtyminen ei onnistunut.

en: Local directory now '%s'.
fi: Paikallinen kansio on nyt "%s".

en: Remote directory now '%s'.
fi: Etäkansio on nyt "%s".

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
fi: Komentoa "%s" ei löydy. Käytä komentoa "help" nähdäksesi listan käytössä olevista
    komennoista.

en: Help on "%s":
fi: Ohjeita aiheesta "%s":

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: * Arguments in brackets [] are optional
fi: * Argumentit hakasuluissa [] ovat valinnaisia

en: Available commands:
fi: Käytössä olevat komennot:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
fi: Saadaksesi apua tietyn komennon käytöstä kirjoita "help komennon-nimi".
