gphoto2-2.5.6 - en to da translation catalogue (322 entries)

en: 	"%s"
da: 	'%s'

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
da: 	'%s' (EKSPERIMENTEL)

en: 	"%s" (TESTING)
da: 	'%s' (TESTER)

en: 
    Aborting...
da: 
    Afbryder...

en: 
    Cancelling...
da: 
    Annullerer...

en:                                  : Audio
da:                                  : Lyd

en:                                  : Capture not supported by the driver
da:                                  : Optagelse ikke understøttet af driveren

en:                                  : Image
da:                                  : Billede

en:                                  : Preview
da:                                  : Smugkig

en:   Downloaded:  %s
da:   Hjemhentet:  %s

en:   Downloaded: %s
da:   Hjemhentet: %s

en:   Height:      %i pixel(s)
da:   Højde:        %i punkter

en:   Mime type:   '%s'
da:   Mime-type:    '%s'

en:   Mime type:  '%s'
da:   Mime-type:   '%s'

en:   None available.
da:   Ingen tilgængelige.

en:   Permissions:
da:   Rettigheder:

en:   Size:        %lu byte(s)
da:   Størrelse:     %lu byte

en:   Size:       %lu byte(s)
da:   Størrelse:    %lu byte

en:   Time:        %s
da:   Tid:         %s

en:   Width:       %i pixel(s)
da:   Bredde:      %i punkter

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
da: %s
    Nedadgående intervaller er ikke tilladte. Du angav et interval fra %i til %i.

en: %s
    Image ID %i too high.
da: %s
    Billed-ID %i for høj.

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
da: %s
    Billed-ID'er skal være et tal større end nul.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
da: %s
    Interval skal separeres af ','.

en: %s
    Ranges need to start with a number.
da: %s
    Interval skal starte med et tal.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
da: %s
    Uventet tegn '%c'.

en: %s has been compiled with the following options:
da: %s er blevet oversat med de følgende valgmuligheder:

en: %s not found in configuration tree.
da: %s ikke fundet i konfigurationstræ.

en: (expert only) Override USB IDs
da: (kun for eksperter) tilsidesæt USB ID'er

en: * Arguments in brackets [] are optional
da: * Argumenter i klammer [] er valgfri

en: *** Error (%i: '%s') ***
da: *** Fejl (%i: '%s') ***

en: *** Error (%i: '%s') ***
da: *** Fejl (%i: '%s') ***

en: *** Error ***
da: *** Fejl ***

en: *** Error: No camera found. ***
da: *** Fejl: Intet kamera fundet. ***

en: </B/24>Continue
da: </B/24>Fortsæt

en: </B16>Cancel
da: </B16>Annullér

en: <C></5>Error
da: <C></5>Fejl

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
da: INKLUDÉR ALTID DE FØLGENDE LINJER NÅR DU SENDER FEJLSØGNINGSBESKEDER TIL POSTLISTEN:

en: Abilities for camera             : %s
da: Kameraets faciliteter            : %s

en: Aborted.
da: Afbrudt.

en: About the camera driver manual
da: Om kameradrivrutinens manual

en: About the camera driver:
da: Om kamera-drivrutinen:

en: Audio data:
da: Lyddata:

en: Available commands:
da: Tilgængelige kommandoer:

en: Awakened by SIGUSR1...
da: Vækket af SIGUSR1...

en: Back
da: Tilbage

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
da: Fejlagtigt filnummer. Du specificerede %i, men der fandtes kun %i filer tilgængelige i '%s' eller dets underkataloger. Skav venligst et gyldigt filnummer fra en filliste først.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'. Please obtain a valid file number from a file listing first.
da: Dårligt filnummer. Du specificerede %i, men der er kun %i filer tilgængelige i '%s'. Skaf venligst et gyldigt filnummer fra en filliste først.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
da: Fejlagtigt filnummer. Du specificerede %i, men der er kun 1 fil tilgængelig i '%s'.

en: Buggy libcanon.so?
da: Fejlbehæftet libcanon.so?

en: Bulb mode enabled (exposure time: %ds).
da: Langtidseksponering aktiveret (eksponeringstid: %ds).

en: COUNT
da: ANTAL

en: COUNT or SECONDS
da: ANTAL eller SEKUNDER

en: Camera and software configuration
da: Kamera- og program-konfiguration

en: Camera layout (DCIM)
da: Kameralayout (DCIM)

en: Camera manual:
da: Kamera-manual:

en: Camera summary:
da: Kamera-oversigt:

en: Capture a movie
da: Optag en film

en: Capture a preview image
da: Tag et billede til forhåndsvisning

en: Capture a quick preview
da: Optag et hurtigt smugkig

en: Capture a single image
da: Tag et enkelt billede

en: Capture a single image and download it
da: Tag et enkelt billede og hent det

en: Capture an audio clip
da: Optag et lydafsnit

en: Capture an image
da: Tag et billede

en: Capture an image and download it
da: Tag et billede og hjemhent det

en: Capture an image from or on the camera
da: Tag et billede fra eller på kameraet

en: Capture choices                  :
da: Optagelses-valg                   :

en: Capture failed (auto-focus problem?)...
da: Optagelse mislykkedes (autofokus-problem?)...

en: Capturing %d preview frames as movie to '%s'.
da: Optager %d forhåndsvisningsbilleder som film til '%s'.

en: Capturing frame #%d...
da: Optager ramme #%d...

en: Capturing frame #%d/%d...
da: Optager ramme #%d/%d...

en: Capturing preview frames as movie to '%s' for %d seconds.
da: Optager forhåndsvisningsbilleder som film til '%s' i %d sekunder.

en: Capturing preview frames as movie to '%s'. Press Ctrl-C to abort.
da: Optager forhåndsvisningsbilleder som film til '%s'. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Change to a directory on the camera
da: Ændr til et katalog i kameraet

en: Change to a directory on the local drive
da: Ændr til et katalog på den lokale disk

en: Choice %s not found within list of choices.
da: Valget %s blev ikke fundet i liste af muligheder.

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
da: Kommandoen '%s' ikke fundet. Brug 'help' for at få en liste af tilgængelige kommandoer.

en: Common options
da: Almindelige flag

en: Configuration support            : %s
da: Konfigurationsunderstøttelse               :%s

en: Configure
da: Konfigurér

en: Could not capture image.
da: Kunne ikke optage billede.

en: Could not capture.
da: Kunne ikke optage.

en: Could not change to local directory '%s'.
da: Kunne ikke gå til lokalt katalog '%s'.

en: Could not delete image.
da: Kunne ikke slette billede.

en: Could not end capture (bulb mode).
da: Kunne ikke afslutte optagelse (langtidseksponering).

en: Could not find home directory.
da: Kunne ikke finde hjemmekataloget.

en: Could not get capabilities?
da: Kunne ikke få fat på faciliteter?

en: Could not get image.
da: Kunne ikke finde billede.

en: Could not open 'movie.mjpg'.
da: Kunne ikke åbne 'movie.mjpg'.

en: Could not parse EXIF data.
da: Kunne ikke tolke EXIF-data.

en: Could not set bulb capture, result %d.
da: Kunne ikke sætte langtidseksponering, resultat %d.

en: Could not set configuration:
da: Kunne ikke sætte konfiguration:

en: Could not set folder.
da: Kunne ikke sætte mappe.

en: Could not trigger capture.
da: Kunne ikke udløse optagelse af billede.

en: Could not trigger image capture.
da: Kunne ikke udløse optagelse af billede.

en: Create Directory
da: Opret katalog

en: Create a directory
da: Opret et katalog

en: Ctrl-C pressed ... Exiting.
da: Ctrl-C trykket... Afslutter.

en: DIRNAME
da: KATNAVN

en: Delete
da: Slet

en: Delete all files in folder (--no-recurse by default)
da: Slet alle filer i mappen (--no-recurse som standard)

en: Delete all files on camera       : %s
da: Slet alle filer på kamera        : %s

en: Delete files given in range
da: Slet filer i det givne interval

en: Delete selected files on camera  : %s
da: Slet valgte filer på kamera      : %s

en: Deleting file %s%s%s on the camera
da: Sletter fil  %s%s%s på kameraet

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Devices found: %i
da: Enheder fundet: %i

en: Display number of files
da: Vis antal filer

en: Display version and exit
da: Vis version og afslut

en: Displays command usage
da: Viser kommandobrug

en: Download a file
da: Hjemhent en fil

en: Download a thumbnail
da: Hjemhentning af en miniature

en: Download raw data
da: Hjemhent rådata

en: Downloading, uploading and manipulating files
da: Henter, oplægger og manipulerer filer

en: Dump full configuration tree
da: Drop fuldt konfigurationstræ

en: ERROR:
da: FEJL:

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
da: EXIF-data indeholder en miniature (%i byte).

en: EXIF tags:
da: EXIF-mærker:

en: Enter new filename:
da: Indtast nyt filnavn:

en: Event FOLDER_ADDED %s/%s during wait, ignoring.
da: Hændelse FOLDER_ADDED %s/%s ved ventning, ignorerer.

en: Event UNKNOWN %s during wait, ignoring.
da: Hændelse UNKNOWN %s ved ventning, ignorerer.

en: Exit
da: Afslut

en: Exit the gPhoto shell
da: Afslut gPhoto-skallen

en: FILENAME
da: FILNAVN

en: FILENAME_PATTERN
da: FILNAVNSMØNSTER

en: FOLDER
da: MAPPE

en: Failed to retrieve value of text widget %s.
da: Kunne ikke få fat på værdien af tekst-felt %s.

en: Failed to retrieve values of date/time widget %s.
da: Kunne ikke få fat på værdier for dato/tid-felt %s.

en: Failed to retrieve values of radio widget %s.
da: Kunne ikke få fat på værdier for radio-felt %s.

en: Failed to retrieve values of range widget %s.
da: Kunne ikke få fat på værdier for interval-felt %s.

en: Failed to retrieve values of toggle widget %s.
da: Kunne ikke få fat på værdier for afkrydsnings-felt %s.

en: Failed to set new configuration value %s for configuration entry %s.
da: Kunne ikke sætte ny konfigurationsværdi %s for konfigurationsindgang %s.

en: Failed to set new time of date/time widget %s to %s.
da: Kunne ikke sætte værdien af dato/tids-felt %s til %s.

en: Failed to set the value of range widget %s to %f.
da: Kunne ikke sætte værdien af interval-felt %s til %f.

en: Failed to set the value of text widget %s to %s.
da: Kunne ikke sætte værdien af tekst-felt %s til %s.

en: Failed to set values %s of toggle widget %s.
da: Kunne ikke sætte værdien af afkrydsnings-felt %s til %s.

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
da: Filen %s eksisterer. Overskriv? Ja/Nej [y|n]

en: File preview (thumbnail) support : %s
da: Fil-smugkig (miniature) understøttelse: %s

en: File upload support              : %s
da: Filoplægnings-understøttelse     : %s

en: File:
da: Fil:

en: Fixed RAM
da: Fast RAM

en: Fixed ROM
da: Fast ROM

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
da: For fejlsøgningsmeddelelser brug venligst flaget --debug.
    Fejlsøgningsmeddelelser kan hjælpe med at finde en løsning til dit problem.
    Hvis du påtænker at sende en fejl- eller fejlsøgningsmeddelelse til gphoto-
    udviklernes postliste <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, så kør venligst
    gphoto2 som følger:

en: Generic Flat
da: Generelt fladt

en: Generic Hierarchical
da: Generelt hierarkisk

en: Get all audio data from folder
da: Hent alle lyddata fra mappen

en: Get all files from folder
da: Hent alle filer fra mappen

en: Get all metadata from folder
da: Hent alle metadata fra mappe

en: Get all raw data from folder
da: Hent alle rådata fra mappen

en: Get all thumbnails from folder
da: Hent alle miniaturer i mappen

en: Get audio data given in range
da: Hent lyddata i det givne interval

en: Get configuration value
da: Find konfigurationsværdi

en: Get configuration variable
da: Find konfigurationsvariabel

en: Get files given in range
da: Hent filer givet i interval

en: Get information on software and host system (not from the camera)
da: Hent information om progbilleder og værtssystem (ikke fra kameraet)

en: Get metadata given in range
da: Hent metadata i det givne interval

en: Get raw data given in range
da: Hent rådata i det givne interval

en: Get thumbnails given in range
da: Hent alle miniaturer i det givne interval

en: Getting storage information not supported for this camera.
da: Hentning af lagringsinformation understøttes ikke for dette kamera.

en: Help on "%s":
da: Hjælp om "%s":

en: Hook script to call after downloads, captures, etc.
da: Hook-skript at kalde efter hentninger, optagelser, osv.

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
da: Information om filen '%s' (mappe '%s'):

en: Invalid command.
da: Ugyldig kommando.

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
da: Ugyldigt format '%s' (fejl i position %i).

en: Invalid path.
da: Ugyldig søgesti.

en: Keep images on camera after capturing
da: Behold billeder på kameraet efter optagelse

en: Keeping file %s%s%s on the camera
da: Beholder fil  %s%s%s på kameraet

en: List auto-detected cameras
da: List autodetekterede kameraer

en: List configuration tree
da: Vís konfigurationstræ

en: List configuration variables
da: Vis konfigurationsvariable

en: List files in folder
da: List filer i mappe

en: List folders in folder
da: Vis mapper i mappen

en: List supported camera models
da: Lister understøttede kamera-modeller

en: List supported port devices
da: Lister understøttede portenheder

en: List the contents of the current directory
da: List indholdet af det nuværende katalog

en: Local directory now '%s'.
da: Lokalt katalog er nu '%s'.

en: Miscellaneous options (unsorted)
da: Diverse flag (usorterede)

en: Movie capture error... Exiting.
da: Fejl ved filmoptagelse...Afslutter.

en: Movie capture error... Unhandled MIME type '%s'.
da: Fejl ved filmoptagelse... Uhåndteret MIME-type '%s'.

en: Movie capture finished (%d frames)
da: Filmoptagelse afsluttet (%d billeder)

en: Name of file to write debug info to
da: Navn på fil at skrive fejlsøgningsinformation til

en: New file is in location %s%s%s on the camera
da: Ny fil er på stedet %s%s%s på kameraet

en: No
da: Nej

en: No recursion (default for deletion)
da: Ej rekursion (standard for sletning)

en: Not enough memory.
da: Ikke tilstrækkeligt med hukommelse.

en: Number of files in folder '%s': %i
da: Antal filer i mappen '%s': %i

en: Number of supported cameras: %i
da: Antal understøttede kameraer: %i

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
da: OS/2-portering af Bart van Leeuwen

en: Operation cancelled
da: Operationen afbrudt

en: Operation cancelled.
da: Operationen annulleret.

en: Overriding USB vendor/product id 0x%x/0x%x with 0x%x/0x%x
da: Tilsidesætter USB-producent-id 0x%x/0x%x med 0x%x/0x%x

en: Overwrite files without asking
da: Overskriv filer uden at spørge

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
da: Søgesti                           Beskrivelse
    --------------------------------------------------------------

en: Permission denied
da: Rettighed nægtet

en: Please make sure there is sufficient quoting around the arguments.
da: Vær sikker på at der er tilstrækkeligt med anførselstegn omkring argumenterne.

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
da: Porte skal se ud som 'serial:/dev/ttyS0' eller 'usb:', men '%s' mangler et kolon, så jeg vil gætte på hvad du mener.

en: Press any key to continue.
da: Tryk på en tast for at fortsætte.

en: Print complete help message on program usage
da: Udskriv komplet hjælpemeddelelse om brug

en: Print filesize before data
da: Skriv filstørrelse før data

en: Print short message on program usage
da: Udskriv kort meddelelse om brug

en: Process new files only
da: Behand kun nye filer

en: Property %s is read only.
da: Egenskaben %s er skrivebeskyttet.

en: Quiet output (default=verbose)
da: Stille uddata (standard=snaksalig)

en: RANGE
da: INTERVAL

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: Read-Write
da: Læs-skriv

en: Read-only with delete
da: Skrivebeskyttet med sletning

en: Recursion (default for download)
da: Rekursion (standard for hjemhentning)

en: Remote directory now '%s'.
da: Fjernkataloget er nu '%s'.

en: Removable RAM
da: Flytbar RAM

en: Removable ROM
da: Flytbar ROM

en: Remove Directory
da: Fjern katalog

en: Remove a directory
da: Fjern et katalog

en: Remove images from camera after capturing
da: Fjern billeder fra kameraet efter optagelse

en: Reset capture interval on signal (default=no)
da: Nulstil optageinterval ved signal (standard=nej)

en: Reset device port
da: Nulstíl portenhed

en: SECONDS
da: SEKUNDER

en: SPEED
da: GASTIGHED

en: Saving file as %s
da: Gem fil som %s

en: Send file to stdout
da: Send fil til stdout

en: Serial port support              : %s
da: Serieportsunderstøttelse                   : %s

en: Set bulb exposure time in seconds
da: Sæt langtidseksponeringstid i sekunder

en: Set capture interval in seconds
da: Sæt optagelsesinterval i sekunder

en: Set configuration value
da: Sæt konfigurationsværdi

en: Set configuration value index in choices
da: Sæt konfigurationsværdi af indeks i valg

en: Set configuration value or index in choices
da: Sæt konfigurationsværdi eller indeks i valg

en: Set configuration variable
da: Sæt konfigurationsvariabel

en: Set configuration variable index
da: Sæt konfigurationsvariabelindeks

en: Set debug level [error|debug|data|all]
da: Sæt fejlsøgnings-niveau [error|debug|data|all]

en: Set number of frames to capture (default=infinite)
da: Sæt antal billeder der skal optages (standard=uendelig)

en: Show camera driver manual
da: Vis kameradrivrutinens manual

en: Show storage information
da: Vis lager-information

en: Skip existing file %s
da: Overspring eksisterende fil %s

en: Skip existing files
da: Overspring eksisterende filer

en: Specify a filename or filename pattern
da: Specificér et filnavn eller filnavnsmønster

en: Specify camera folder (default="/")
da: Specificér kameramappe (standard="/")

en: Specify camera model
da: Specificér kamera-model

en: Specify device port
da: Specificér portenhed

en: Specify new filename? [y|n]
da: Specificér filnavn? Ja/Nej [y|n]

en: Specify serial transfer speed
da: Specificér overføringshastighed

en: Specify the camera to use
da: Specificér kamera der skal bruges

en: Standing by waiting for SIGUSR1 to capture.
da: Venter på SIGUSR1 for at optage.

en: Supported cameras:
da: Understøttede kameraer:

en: Tag
da: Mærke

en: The %s widget has no indexed list of choices. Use --set-config-value instead.
da: Widgetten %s har ingen indekseret liste over valg. Brug --set-config-value i stedet.

en: The %s widget is not configurable.
da: %s-feltet kan ikke konfigureres.

en: The command '%s' requires an argument.
da: Kommandoen '%s' kræver et argument.

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
da: Filnavnet leveret af kameraet ('%s') indeholder ikke en endelse!

en: The passed value %f is not within the expected range %f - %f.
da: Den leverede værdi %f er ikke inden for det forventede interval %f - %f.

en: The passed value %s is neither a valid time nor an integer.
da: Den leverede værdi %s er hverken et gyldigt tidspunkt eller et heltal.

en: The passed value %s is not a floating point value.
da: Den leverede værdi %s er ikke et komma-tal.

en: The passed value %s is not a valid toggle value.
da: Den leverede værdi %s er ikke en gyldig afkrydsningsværdi.

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
da: Den port du specificerede ('%s') kan ikke findes. Vær venlig at specificere en af de porte som findes af 'gphoto2 --list-ports' og forsikr dig om at stavningen er korrekt (dvs med præfikset 'serial:' eller 'usb:').

en: There are no files in folder '%s'.
da: Der findes ingen filer i mappen '%s'.

en: There is %d file in folder '%s'.
     | There are %d files in folder '%s'.
da[0]: Der findes %d fil i mappen '%s':
da[1]: Der findes %d filer i mappen '%s':

en: There is %d folder in folder '%s'.
     | There are %d folders in folder '%s'.
da[0]: Der findes %d mappe i mappen '%s':
da[1]: Der findes %d mapper i mappen '%s':

en: There is no file in folder '%s'.
da: Der findes ingen filer i mappen '%s':

en: Thumbnail:
da: Miniature:

en: Time-lapse mode enabled (interval: %ds).
da: Tilstand for medgået tid aktiveret (interval: %ds).

en: Time:
da: Tid:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
da: For at få hjælp om en speciel kommando så skriv 'help kommando-navn'.

en: Transfer speeds supported        :
da: Overføringshastigheder som understøttes    :

en: Trigger capture of an image
da: Udløs optagelse af et billede

en: Turn on debugging
da: Aktivér fejlsøgning

en: USB support                      : %s
da: USB-understøttelse                         : %s

en: USBIDs
da: USBID'er

en: Undefined
da: Udefineret

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown event type %d during bulb wait, ignoring.
da: Ukendt hændelsestype %d ved ventning på langtidseksponering, ignorerer.

en: Upload a file
da: Oplæg en fil

en: Upload a file to camera
da: Oplæg fil på kamera

en: Upload metadata for file
da: Oplæg metadata for fil

en: Usage:
da: Brug:

en: Use 'now' as the current time when setting.
da: Brug 'nu' som den aktuelle tid ved indstilling.

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
da: Brug den følgende syntaks a:b=c:d for at behandle en USB-enhed detekteret som a:b som c:d i stedet. a b c d skal være hexadecimale tal som begynder med '0x'.

en: Value
da: Værdi

en: Value:
da: Værdi:

en: Wait for an event
da: Vent på en hændelse

en: Wait for event(s) from camera
da: Vent på hændelser fra kamera

en: Wait for event(s) from the camera and download new images
da: Vent på hændelser fra kameraet og hent nye billeder

en: Wait for events and images to be captured and download it
da: Vent på hændelser og at billeder bliver taget, og hent dem

en: Wait for images to be captured and download it
da: Vent på, at billeder bliver taget, og hent dem

en: Wait for shutter release on the camera and download
da: Vent på aftrykker på kameraet og hent

en: Waiting for %d events from camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter på %d hændelser fra kamera. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for %d frames from the camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter på %d billeder fra kameraet. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for %d milliseconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter i %d millisekunder på hændelser fra kameraet. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for %d seconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter i %d sekunder på hændelser fra kamera. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for %s event from camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter på %s-hændelse fra kamera. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
da: Venter på hændelser fra kamera. Tryk Ctrl-C for at afbryde.

en: Waiting for next capture slot %ld seconds...
da: Venter på næste optagegelsestidspunkt %ld sekunder...

en: Yes
da: Ja

en: You can only specify speeds for serial ports.
da: Du kan kun specificere hastigheder for serielle porte.

en: You cannot use %%n zero padding without a precision value!
da: Du kan ikke bruge %%n udfyldning med nuller uden en præcis værdi!

en: Zero padding numbers in file names is only possible with %%n.
da: Udfyldning med nuller i filnavne er kun muligt med %%n.

en: [command]
da: [kommando]

en: [directory/]
da: [katalog/]

en: [directory/]filename
da: [katalog/]filnavn

en: count or seconds
da: antal eller sekunder

en: delete
da: slet

en: directory
da: katalog

en: event found, stopping wait!
da: Hændelse fundet, stopper ventning!

en: false
da: falsk

en: gPhoto shell
da: gPhoto skál

en: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller and others
    %s
    gphoto2 comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law. You may
    redistribute copies of gphoto2 under the terms of the GNU General Public
    License. For more information about these matters, see the files named COPYING.
    
    This version of gphoto2 is using the following software versions and options:
da: gphoto2 %s
    
    Copyright © 2000-%d Lutz Mueller og andre
    %s
    gphoto2 kommer UDEN GARANTI, så vidt som lov tillader. Du må
    videredistribuere kopier af gphoto2 under betingelserne i GNU General Public
    License. For yderligere information, se filerne med navnet COPYING.
    
    Denne version af gphoto2 bruger følgende programversioner og tilvalg:

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
da: gphoto2 er oversat uden EXIF-understøttelse.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
da: gphoto2 er blevet oversat uden understøttelse for CDK.

en: name
da: navn

en: name=value
da: navn=værdi

en: name=valueindex
da: navn=værdiindex

en: no
da: nej

en: none
da: ingen

en: not sleeping (%ld seconds behind schedule)
da: sover ikke (%ld sekunder bagefter planen)

en: now
da: nu

en: off
da: fra

en: on
da: på

en: read
da: læs

en: read/delete
da: læs/slet

en: set-config needs a second argument.
da: set-config behøver et argument nummer to.

en: set-config-index needs a second argument.
da: set-config-index behøver et argument nummer to.

en: set-config-value needs a second argument.
da: set-config-value behøver et argument nummer to.

en: true
da: sand

en: yes
da: ja
