gawk 4.1.0b - en to ja translation catalogue (364 entries)

en: from %s
ja: %s から

en: attempt to use a scalar value as array
ja: スカラー値を配列として使用する試みです

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ja: スカラー仮引数 `%s' を配列として使用する試みです

en: attempt to use scalar `%s' as an array
ja: スカラー `%s' を配列として使用する試みです

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ja: スカラーコンテキストで配列 `%s' を使用する試みです

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
ja: スカラー `%s["%.*s"]' を配列として使用する試みです

en: adump: first argument not an array
ja: adump: 第一引数が配列ではありません

en: asort: second argument not an array
ja: asort: 第二引数が配列ではありません

en: asorti: second argument not an array
ja: asorti: 第二引数が配列ではありません

en: asort: first argument not an array
ja: asort: 第一引数が配列ではありません

en: asorti: first argument not an array
ja: asorti: 第一引数が配列ではありません

en: asort: cannot use a subarray of first arg for second arg
ja: asort: 第一引数の部分配列を第二引数用に使用することは出来ません

en: asorti: cannot use a subarray of first arg for second arg
ja: asorti: 第一引数の部分配列を第二引数用に使用することは出来ません

en: asort: cannot use a subarray of second arg for first arg
ja: asort: 第二引数の部分配列を第一引数用に使用することは出来ません

en: asorti: cannot use a subarray of second arg for first arg
ja: asorti: 第二引数の部分配列を第一引数用に使用することは出来ません

en: `%s' is invalid as a function name
ja: `%s' は関数名としては無効です

en: sort comparison function `%s' is not defined
ja: ソート比較関数 `%s' が定義されていません

en: %s blocks must have an action part
ja: %s ブロックにはアクション部が必須です

en: each rule must have a pattern or an action part
ja: 各ルールにはパターンまたはアクション部が必須です。

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
ja: 古い awk は複数の `BEGIN' または `END' ルールをサポートしません

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ja: `%s' は組込み関数です。再定義できません

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ja: 正規表現定数 `//' は C++コメントに似ていますが、違います。

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ja: 正規表現定数 `/%s/' は C コメントに似ていますが、異なります

en: duplicate case values in switch body: %s
ja: switch 文の中で重複した case 値が使用されています: %s

en: duplicate `default' detected in switch body
ja: switch 文の中で重複した `default' が検出されました

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
ja: `break' はループまたは switch の外では許可されていません

en: `continue' is not allowed outside a loop
ja: `continue' はループの外では許可されていません

en: `next' used in %s action
ja: %s アクション内で `next' が使用されました

en: `nextfile' used in %s action
ja: `nextfile' が %s アクション内で使用されました

en: `return' used outside function context
ja: `return' が関数定義文の外で使われました

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ja: BEGIN または END ルール内の引数の無い `print' は `print ""' だと思われます

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
ja: `delete(array)' は移植性の無い tawk 拡張です

en: multistage two-way pipelines don't work
ja: 多段階で双方向パイプを利用した式は使用できません

en: regular expression on right of assignment
ja: 正規表現が代入式の右辺に使用されています

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ja: `~' や `!~' 演算子の左辺に正規表現が使用されています

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
ja: 古い awk では `in' 予約語は `for' の後を除きサポートしません

en: regular expression on right of comparison
ja: 比較式の右辺に正規表現が使用されています。

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
ja: `%s' ルールの内側ではリダイレクトされていない `getline' は無効です

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ja: リダイレクトされていない `getline' は END アクションでは未定義です。

en: old awk does not support multidimensional arrays
ja: 古い awk は多次元配列をサポートしません

en: call of `length' without parentheses is not portable
ja: 小括弧が無い `length' は移植性がありません

en: indirect function calls are a gawk extension
ja: 間接関数呼び出しは gawk 拡張です

en: can not use special variable `%s' for indirect function call
ja: 特別な変数 `%s' は間接関数呼び出し用には使用出来ません

en: invalid subscript expression
ja: 添字の式が無効です

en: warning:
ja: 警告:

en: fatal:
ja: 致命的:

en: unexpected newline or end of string
ja: 予期しない改行または文字列終端です

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
ja: ソースファイル `%s' を読み込み用に開けません (%s)

en: can't open shared library `%s' for reading (%s)
ja: 共有ライブラリ `%s' を読み込み用に開けません (%s)

en: reason unknown
ja: 原因不明

en: already included source file `%s'
ja: ソースファイル `%s' は既に読み込まれています

en: already loaded shared library `%s'
ja: 共有ライブラリ `%s' は既に読み込まれています

en: @include is a gawk extension
ja: @include は gawk 拡張です

en: empty filename after @include
ja: @include の後に空のファイル名があります

en: @load is a gawk extension
ja: @load は gawk 拡張です

en: empty filename after @load
ja: @load の後に空のファイル名があります

en: empty program text on command line
ja: コマンド行のプログラム表記が空です

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
ja: ソースファイル `%s' を読み込めません (%s)

en: source file `%s' is empty
ja: ソースファイル `%s' は空です

en: source file does not end in newline
ja: ソースファイルが改行で終っていません

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ja: 終端されていない正規表現がファイル最後の `\' で終っています。

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ja: %s: %d: tawk の正規表現修飾子 `/.../%c' は gawk で使用できません

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ja: tawk の正規表現修飾子 `/.../%c' は gawk で使用できません

en: unterminated regexp
ja: 正規表現が終端されていません

en: unterminated regexp at end of file
ja: ファイルの中で正規表現が終端されていません

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ja: `\ #...' 形式の行継続は移植性がありません

en: backslash not last character on line
ja: バックスラッシュが行最後の文字になっていません。

en: POSIX does not allow operator `**='
ja: POSIX では演算子 `**=' は許可されていません

en: old awk does not support operator `**='
ja: 古い awk は演算子 `**=' をサポートしません

en: POSIX does not allow operator `**'
ja: POSIX では演算子 `**' は許可されていません

en: old awk does not support operator `**'
ja: 古い awk は演算子 `**' をサポートしません

en: operator `^=' is not supported in old awk
ja: 古い awk は演算子 `^=' をサポートしません

en: operator `^' is not supported in old awk
ja: 古い awk は演算子 `^' をサポートしません

en: unterminated string
ja: 文字列が終端されていません

en: invalid char '%c' in expression
ja: 式内に無効な文字 '%c' があります

en: `%s' is a gawk extension
ja: `%s' は gawk 拡張です

en: POSIX does not allow `%s'
ja: POSIX では `%s' は許可されていません

en: `%s' is not supported in old awk
ja: 古い awk は `%s' をサポートしません

en: `goto' considered harmful!
ja: `goto' は有害だと見なされています!

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ja: %d は %s 用の引数の数としては無効です

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
ja: %s: 文字列リテラルを置き換え最後の引数に使用すると効果がありません

en: %s third parameter is not a changeable object
ja: %s 第三仮引数は可変オブジェクトではありません

en: match: third argument is a gawk extension
ja: match: 第三引数は gawk 拡張です

en: close: second argument is a gawk extension
ja: close: 第二引数は gawk 拡張です

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ja: dcgettext(_"...")の使用法が間違っています: 先頭のアンダースコア(_)を削除してください

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ja: dcngettext(_"...")の使用法が間違っています: 先頭のアンダースコア(_)を削除してください

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ja: 関数 `%s': 仮引数 `%s' が大域変数を覆い隠しています

en: could not open `%s' for writing (%s)
ja: `%s' を書込み用に開けませんでした (%s)

en: sending variable list to standard error
ja: 変数リストを標準エラーに送っています

en: %s: close failed (%s)
ja: %s: 閉じるのに失敗しました (%s)

en: shadow_funcs() called twice!
ja: shadow_funcs() を二回呼び出しています!

en: there were shadowed variables.
ja: 覆い隠された変数がありました

en: function name `%s' previously defined
ja: 関数名 `%s' は前に定義されています

en: function `%s': can't use function name as parameter name
ja: 関数 `%s': 関数名を仮引数名として使用出来ません

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
ja: 関数 `%s': 特別な変数 `%s' は関数の仮引数として使用出来ません

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ja: 関数 `%s': 仮引数 #%d, `%s' が仮引数 #%d と重複しています

en: function `%s' called but never defined
ja: 未定義の関数 `%s' を呼び出しました

en: function `%s' defined but never called directly
ja: 関数 `%s' は定義されていますが、一度も直接呼び出されていません

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ja: 仮引数 #%d 用の正規表現定数は真偽値を出力します

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ja: 関数名と `(' の間にスペースを入れて関数 `%s' を呼び出しています。
    または、変数か配列として使われています。

en: division by zero attempted
ja: ゼロによる除算が試みられました

en: division by zero attempted in `%%'
ja: `%%' 内でゼロによる除算が試みられました

en: %s to "%s" failed (%s)
ja: %s から "%s" へ出力できません (%s)。

en: standard output
ja: 標準出力

en: exp: received non-numeric argument
ja: exp: 引数が数値ではありません

en: exp: argument %g is out of range
ja: exp: 引数 %g が範囲外です

en: index: received non-string first argument
ja: index: 文字列では無い第一引数を受け取りました

en: index: received non-string second argument
ja: index: 文字列では無い第二引数を受け取りました

en: int: received non-numeric argument
ja: int: 数値では無い引数を受け取りました

en: length: received array argument
ja: length: 配列引数を受け取りました

en: `length(array)' is a gawk extension
ja: `length(array)' は gawk 拡張です

en: length: received non-string argument
ja: length: 文字列では無い引数を受け取りました

en: log: received non-numeric argument
ja: log: 数値では無い引数を受け取りました

en: log: received negative argument %g
ja: log: 負の引数 %g を受け取りました

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
ja: 致命的: `count$’ は全ての書式使用する、または全てに使用しないのいずれかでなければいけません

en: field width is ignored for `%%' specifier
ja: `%%' 指定用のフィールド幅は無視されます

en: precision is ignored for `%%' specifier
ja: `%%' 指定用のフィールド幅は無視されます

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
ja: `%%' 指定用のフィールド幅および精度は無視されます

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
ja: 致命的: `$' は awk 形式内では許可されていません

en: fatal: arg count with `$' must be > 0
ja: 致命的: `$' で指定する引数の番号は正でなければいけません

en: fatal: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
ja: 致命的: 引数の番号 %ld は引数として与えられた数より大きいです

en: fatal: `$' not permitted after period in format
ja: 致命的: `$' は書式指定内のピリオド `.' の後に使用できません

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
ja: 致命的: フィールド幅、または精度の指定子に `$' が与えられていません

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `l' は無意味です。無視します

en: fatal: `l' is not permitted in POSIX awk formats
ja: 致命的: POSIX awk 書式内では `l' は許可されていません

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `L' は無意味です。無視します。

en: fatal: `L' is not permitted in POSIX awk formats
ja: 致命的: POSIX awk 書式内では `L' は許可されていません

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
ja: awk の書式指定では `h' は無意味です。無視します。

en: fatal: `h' is not permitted in POSIX awk formats
ja: 致命的: POSIX awk 書式内では `h' は許可されていません

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
ja: [s]printf: 値 %g は書式 `%%%c' の範囲外です

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
ja: 不明な書式指定文字 `%c' を無視しています: 変換される引数はありません

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
ja: 致命的: 書式文字列を満たす十分な数の引数がありません

en: ^ ran out for this one
ja: ^ ここから足りません

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ja: [s]printf: 書式指定子に制御文字がありません

en: too many arguments supplied for format string
ja: 書式文字列に与えられている引数が多すぎます

en: sprintf: no arguments
ja: sprintf: 引数がありません

en: printf: no arguments
ja: printf: 引数がありません

en: sqrt: received non-numeric argument
ja: sqrt: 数値では無い引数を受け取りました

en: sqrt: called with negative argument %g
ja: sqrt: 負の値 %g を引数に使用して呼び出されました

en: substr: length %g is not >= 1
ja: substr: 長さ %g が 1 以上ではありません

en: substr: length %g is not >= 0
ja: substr: 長さ %g が 0 以上ではありません

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ja: substr: 文字数 %g の小数点以下は切り捨てます。

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ja: substr: 文字数 %g は最大値を超えています。%g を使います。

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ja: substr: 開始インデックス %g が無効です。1を使用します

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ja: substr: 開始インデックス %g が非整数のため、値は切り捨てられます

en: substr: source string is zero length
ja: substr: 文字列の長さがゼロです。

en: substr: start index %g is past end of string
ja: substr: 開始インデックス %g が文字列終端の後にあります

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ja: substr: 開始インデックス %2$g からの長さ %1$g は第一引数の長さを超えています (%3$lu)

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
ja: strftime: PROCINFO["strftime"] の書式の値は数値型です

en: strftime: received non-numeric second argument
ja: strftime: 非数値の第二引数を受け取りました

en: strftime: received non-string first argument
ja: strftime: 非文字列の第一引数を受け取りました

en: strftime: received empty format string
ja: strftime: 空の書式文字列を受け取りました

en: mktime: received non-string argument
ja: mktime: 非文字列引数を受け取りました

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
ja: mktime: 一つ以上の値がデフォルトの範囲を超えています

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
ja: サンドボックスモードでは 'system' 関数は許可されていません

en: system: received non-string argument
ja: system: 文字列では無い引数を受け取りました

en: reference to uninitialized field `$%d'
ja: 初期化されていないフィールド `$%d' への参照です

en: tolower: received non-string argument
ja: tolower: 非文字列引数を受け取りました

en: toupper: received non-string argument
ja: toupper: 非文字列引数を受け取りました

en: atan2: received non-numeric first argument
ja: atan2: 非数値の第一引数を受け取りました

en: atan2: received non-numeric second argument
ja: atan2: 非数値の第二引数を受け取りました

en: sin: received non-numeric argument
ja: sin: 非数値の引数を受け取りました

en: cos: received non-numeric argument
ja: cos: 非数値の引数を受け取りました

en: srand: received non-numeric argument
ja: srand: 非数値の引数を受け取りました

en: match: third argument is not an array
ja: match: 第三引数が配列ではありません

en: lshift: received non-numeric first argument
ja: lshift: 非数値の第一引数を受け取りました

en: lshift: received non-numeric second argument
ja: lshift: 非数値の第二引数を受け取りました

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ja: lshift(%f, %f): 小数点以下は切り捨てられます

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ja: lshift(%f, %f): シフト値が大き過ぎると異常な結果になります

en: rshift: received non-numeric first argument
ja: rshift: 非数値の第一引数を受け取りました

en: rshift: received non-numeric second argument
ja: rshift: 非数値の第二引数を受け取りました

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ja: rshift(%f, %f): 小数点以下は切り捨てられます

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ja: rshift(%f, %f): シフト値が大き過ぎると異常な結果になります

en: and: called with less than two arguments
ja: and: 2個未満の引数で呼び出されました

en: and: argument %d is non-numeric
ja: and: 引数 %d が非数値です

en: or: called with less than two arguments
ja: or: 2個未満の引数で呼び出されました

en: or: argument %d is non-numeric
ja: or: 引数 %d が非数値です

en: xor: argument %d is non-numeric
ja: xor: 引数 %d が非数値です

en: compl: received non-numeric argument
ja: compl: 非数値の引数を受け取りました

en: compl(%f): fractional value will be truncated
ja: compl(%f): 小数点以下は切り捨てられます

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ja: dcgettext: `%s' は無効なロケール区分です

en: invalid frame number: %d
ja: 無効なフレーム番号です: %d

en: source "%s": already sourced.
ja: source "%s": 既に読み込まれて(source)います。

en: save "%s": command not permitted.
ja: save "%s": コマンドは許可されていません。

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
ja: まだ一つもブレークポイント/ウオッチポイントは設定されていません

en: invalid breakpoint/watchpoint number
ja: 無効なブレークポイント/ウオッチポイント番号です

en: trace: invalid option - "%s"
ja: trace: 無効なオプション - "%s"

en: argument not a string
ja: 引数が文字列ではありません

en: option: invalid parameter - "%s"
ja: option: 無効なパラメーター - "%s"

en: no such function - "%s"
ja: そのような関数はありません - "%s"

en: enable: invalid option - "%s"
ja: enable: 無効なオプション - "%s"

en: invalid range specification: %d - %d
ja: 無効な範囲指定: %d - %d

en: non-numeric value for field number
ja: フィールド番号に対して非数値が指定されています

en: non-numeric value found, numeric expected
ja: 非数値が見つかりました。数値が予期されます。

en: non-zero integer value
ja: 非ゼロ整数

en: error:
ja: エラー:

en: invalid character
ja: 無効な文字です

en: unknown nodetype %d
ja: 不明なノード型 %d です

en: unknown opcode %d
ja: 不明なオペコード %d です

en: opcode %s not an operator or keyword
ja: オペコード %s は演算子または予約語ではありません

en: buffer overflow in genflags2str
ja: genflags2str 内でバッファオーバーフローが発生しました

en: 
    	# Function Call Stack:
ja: 
    	# 呼出関数スタック:

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ja: `IGNORECASE' は gawk 拡張です

en: `BINMODE' is a gawk extension
ja: `BINMODE' は gawk 拡張です

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
ja: BINMODE 値 `%s' は無効です。代わりに 3 を使用します

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ja: 誤った `%sFMT' 指定 `%s' です

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ja: `LINT' への代入に従い `--lint' を無効にします

en: reference to uninitialized argument `%s'
ja: 初期化されていない引数 `%s' への参照です

en: reference to uninitialized variable `%s'
ja: 初期化されていない変数 `%s' への参照です

en: attempt to field reference from non-numeric value
ja: 非数値を使用したフイールド参照の試みです

en: attempt to field reference from null string
ja: NULL 文字列を使用してフィールドの参照を試みています

en: attempt to access field %ld
ja: フィールド %ld へのアクセスの試みです

en: reference to uninitialized field `$%ld'
ja: 初期化されていないフィールド `$%ld' への参照です

en: function `%s' called with more arguments than declared
ja: 宣言されている数より多い引数を使って関数 `%s' を呼び出しました

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
ja: unwind_stack: 予期しない型 `%s' です

en: division by zero attempted in `/='
ja: `/=' 内でゼロによる除算が行われました

en: division by zero attempted in `%%='
ja: `%%=' 内でゼロによる除算が行われました

en: extensions are not allowed in sandbox mode
ja: サンドボックスモード内では拡張は許可されていません

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
ja: make_builtin: 関数 `%s' の引数の数が負です

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ja: 関数 `%s': 引数 #%d: スカラーを配列として使用する試みです

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ja: 関数 `%s': 引数 #%d: 配列をスカラーとして使用する試みです

en: NF set to negative value
ja: NF が負の値に設定されています

en: split: fourth argument is a gawk extension
ja: split: 第四引数は gawk 拡張です

en: split: fourth argument is not an array
ja: split: 第四引数が配列ではありません

en: split: second argument is not an array
ja: split: 第二引数が配列ではありません

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
ja: split: 第二引数と第四引数に同じ配列を使用することは出来ません

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ja: split: 第四引数に第二引数の部分配列を使用することは出来ません

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ja: split: 第二引数に第四引数の部分配列を使用することは出来ません

en: split: null string for third arg is a gawk extension
ja: split: 第三引数に NULL 文字列を使用することは gawk 拡張です

en: patsplit: fourth argument is not an array
ja: patsplit: 第四引数が配列ではありません

en: patsplit: second argument is not an array
ja: patsplit: 第二引数が配列ではありません

en: patsplit: third argument must be non-null
ja: patsplit: 第三引数は非 NULL でなければいけません

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
ja: patsplit: 第二引数と第四引数に同じ配列を使用することは出来ません

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ja: patsplit: 第四引数に第二引数の部分配列を使用することは出来ません

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ja: patsplit: 第二引数に第四引数の部分配列を使用することは出来ません

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ja: `FIELDWIDTHS' は gawk 拡張です

en: null string for `FS' is a gawk extension
ja: `FS' に NULL 文字列を使用するのは gawk 拡張です

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
ja: 古い awk は `FS' の値として正規表現をサポートしません

en: `FPAT' is a gawk extension
ja: `FPAT' は gawk 拡張です

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
ja: コマンドライン引数 `%s' はディレクトリです: スキップされました

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
ja: ファイル `%s' を読み込み用に開けません (%s)

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
ja: fd %d (`%s') を閉じることができません (%s)

en: redirection not allowed in sandbox mode
ja: サンドボックスモード内ではリダイレクトは許可されていません

en: expression for `%s' redirection has null string value
ja: `%s' リダイレクトの命令式が空列です。

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ja: ファイル `%.*s' で必要以上に `>' と `>>' を組合せています。

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
ja: 出力用にパイプ `%s' を開けません (%s)

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
ja: 入力用にパイプ `%s' を開けません (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
ja: 入出力用の双方向パイプ `%s' が開けません (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
ja: `%s' からリダイレクトできません (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
ja: `%s' にリダイレクトできません (%s)

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ja: 開いているファイルの数がシステム制限に達しました。ファイル記述子を多重化します。

en: close of `%s' failed (%s).
ja: `%s' を閉じるのに失敗しました (%s)

en: too many pipes or input files open
ja: 開いているパイプまたは入力ファイルの数が多過ぎます。

en: close: second argument must be `to' or `from'
ja: close: 第二引数は `to' または `from' でなければいけません

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ja: close: `%.*s' は開いているファイル、パイプ、プロセス共有ではありません

en: close of redirection that was never opened
ja: 開いてないリダイレクトを閉じようとしています

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ja: close: リダイレクト `%s' は `|&' を使用して開かれていません。第二引数は無視されました

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
ja: パイプ `%2$s' を閉じたときの状態コードが失敗 (%1$d) でした (%3$s)。

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
ja: ファイル `%2$s' を閉じたときの状態コードが失敗 (%1$d) でした (%3$s)。

en: no explicit close of socket `%s' provided
ja: ソケット `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ja: 並行プロセス `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ja: パイプ `%s' を明示して閉じていません。

en: no explicit close of file `%s' provided
ja: ファイル `%s' を明示して閉じていません。

en: error writing standard output (%s)
ja: 標準出力への書込みエラー (%s)

en: error writing standard error (%s)
ja: 標準エラーへの書込みエラー (%s)

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
ja: パイプ `%s' をフラッシュできません (%s)。

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
ja: `%s' へ接続するパイプを並行プロセスからフラッシュできません (%s)。

en: file flush of `%s' failed (%s).
ja: ファイル `%s' をフラッシュできません (%s)。

en: local port %s invalid in `/inet'
ja: `/inet' 内のローカルポート %s が無効です

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
ja: リモートのホストおよびポート情報 (%s, %s) が無効です

en: TCP/IP communications are not supported
ja: TCP/IP 通信はサポートされていません

en: could not open `%s', mode `%s'
ja: `%s' をモード `%s' で開けません

en: close of master pty failed (%s)
ja: マスター pty を閉じるのに失敗しました (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
ja: 子プロセスが標準出力を閉じるのに失敗しました (%s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがスレーブ pty を標準出力に移動できません (dup: %s)。

en: close of stdin in child failed (%s)
ja: 子プロセスが標準入力を閉じられません (%s)。

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがスレーブ pty を標準入力に移動できません (dup: %s)。

en: close of slave pty failed (%s)
ja: スレーブ pty を閉じるのに失敗しました (%s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがパイプを標準出力に移動できません (dup: %s)。

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ja: 子プロセスがパイプを標準入力に移動できません (dup: %s)。

en: restoring stdout in parent process failed
ja: 親プロセスが標準出力を復旧できません。

en: restoring stdin in parent process failed
ja: 親プロセスが標準入力を復旧できません。

en: close of pipe failed (%s)
ja: パイプを閉じられません (%s)。

en: `|&' not supported
ja: `|&' は使用できません。

en: cannot open pipe `%s' (%s)
ja: パイプ `%s' が開けません (%s)。

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ja: `%s' 用の子プロセスを実行できません (fork: %s)。

en: data file `%s' is empty
ja: データファイル `%s' は空です。

en: could not allocate more input memory
ja: 入力用メモリーをこれ以上確保できません。

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ja: 複数の文字を `RS' に使用するのは gawk 特有の拡張です。

en: IPv6 communication is not supported
ja: IPv6 通信はサポートされていません

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ja: 環境変数 `POSIXLY_CORRECT' が指定されています。オプション `--posix' を有効にします

en: `--posix' overrides `--traditional'
ja: オプション `--posix' は `--traditional' を無効にします。

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ja: オプション `--posix'/`--traditional' は `--non-decimal-data' を無効にします。

en: running %s setuid root may be a security problem
ja: setuid root で %s を実行すると、セキュリティ上の問題が発生する場合があります。

en: can't set binary mode on stdin (%s)
ja: 標準入力をバイナリモードに設定できません (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
ja: 標準出力をバイナリモードに設定できません (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
ja: 標準エラーをバイナリモードに設定できません (%s)

en: no program text at all!
ja: プログラム文が全くありません!

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ja: 使用法: %s [POSIX または GNU 形式のオプション] -f progfile [--] file ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ja: 使用法: %s [POSIX または GNU 形式のオプション] [--] %cprogram%c file ...

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
ja: POSIX オプション:		GNU 長い形式のオプション: (標準)

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
ja: 短いオプション:		GNU 長い形式のオプション: (拡張)

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ja: gawk は、パターンを検索をして、それを処理する言語です。
    デフォルト設定では、標準入力を読み込み、標準出力に書き出します。

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ja: 使用例:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ja: POSIX awk では -Ft は FS をタブに設定しません

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ja: %s: オプション `-v' の引数 `%s' が `変数=代入値' の形式になっていません。

en: `%s' is not a legal variable name
ja: `%s' は不正な変数名です

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ja: `%s' は変数名ではありません。`%s=%s' のファイルを探します。

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
ja: gawk に組み込みの `%s' は変数名として使用出来ません

en: cannot use function `%s' as variable name
ja: 関数 `%s' は変数名として使用出来ません

en: floating point exception
ja: 浮動小数点例外

en: fatal error: internal error
ja: 致命的エラー: 内部エラー

en: fatal error: internal error: segfault
ja: 致命的エラー: 内部エラー: セグメンテーション違反

en: fatal error: internal error: stack overflow
ja: 致命的エラー: 内部エラー: スタックオーバーフロー

en: no pre-opened fd %d
ja: fd %d が事前に開いていません。

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ja: 事前に fd %d 用に /dev/null を開けません。

en: empty argument to `-e/--source' ignored
ja: `-e/--source' への空の引数は無視されました

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ja: %s: オプション `-W %s' は認識できません。無視されました

en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: 引数が必要なオプション -- %c

en: cmd. line:
ja: コマンドライン:

en: backslash at end of string
ja: 文字列の終りにバックスラッシュが使われています。

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
ja: 古い awk は `\%c' エスケープシーケンスをサポートしません

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ja: POSIX では `\x' エスケープは許可されていません

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ja: `\x' エスケープシーケンスに十六進数がありません

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
ja: 十六進エスケープ \x%.*s (%d 文字) はおそらく予期したようには解釈されないでしょう

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ja: エスケープシーケンス `\%c' は `%c' と同等に扱われます

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale.
ja: 無効なマルチバイトデータが検出されました。データとロケールが一致していないようです。

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
ja: %s %s `%s': fd フラグを取得できません: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
ja: %s %s `%s': close-on-exec を設定できません: (fcntl F_SETFD: %s)

en: could not open `%s' for writing: %s
ja: `%s' を書込み用に開けませんでした: %s

en: sending profile to standard error
ja: プロファイルを標準エラーに送っています

en: 	# Rule(s)
ja: 	# ルール

en: internal error: %s with null vname
ja: 内部エラー: %s の vname が無効です。

en: 	# gawk profile, created %s
ja: 	# gawk プロファイル、作成日時 %s

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ja: 
    	# 関数一覧（アルファベット順）

en: redir2str: unknown redirection type %d
ja: redir2str: 不明なリダイレクト型 %d です

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
ja: 正規表現の要素 `%.*s' はおそらく `[%.*s]' であるべきです

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%c%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '--%s' requires an argument
ja: %s: オプション '--%s' には引数が必要です

en: %s: unrecognized option '--%s'
ja: %s: オプション '--%s' を認識できません

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ja: %s: オプション '%c%s' を認識できません

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション '-W %s' は曖昧です

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数を取ることができません

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ja: %s: オプション '-W %s' には引数が必要です

en: Success
ja: 成功です

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名です

en: Trailing backslash
ja: 終端のバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 無効な前方参照です

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が不一致です

en: Unmatched \{
ja: \{ が不一致です

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲終了です

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前方正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終了しました

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が不一致です

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません
