libgammu 1.22.93 - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: No error.
sv: Inget fel.

en: Error opening device. Unknown, busy or no permissions.
sv: Fel vid öppnade av enhet. Okänd, upptagen eller ingen behörighet.

en: Error opening device, it is locked.
sv: Fel vid öppnade av enheten, den är låst.

en: Error opening device, it doesn't exist.
sv: Fel vid öppnade av enheten, den finns inte.

en: Error opening device, it is already opened by other application.
sv: Fel vid öppnade av enheten, den är redan öppnad av ett annat program.

en: Error opening device, you don't have permissions.
sv: Fel vid öppnade av enheten, du har inte behörighet.

en: Error opening device. No required driver in operating system.
sv: Fel vid öppnade av enheten. Nödvändig drivrutin saknas i operativsystemet.

en: Error opening device. Some hardware not connected/wrongly configured.
sv: Fel vid öppnande av enhet. Viss hårdvara är inte ansluten/felkonfigurerad.

en: Error setting device DTR or RTS.
sv: Fel vid inställning av DTR eller RTS på enheten.

en: Error setting device speed. Maybe speed not supported.
sv: Fel vid inställning av enhetshastighet. Hastighet kanske inte stöds.

en: Error writing to the device.
sv: Fel vid skrivning till enheten.

en: Error during reading from the device.
sv: Fel vid läsning från enheten.

en: Can't set parity on the device.
sv: Kan inte ställa in paritet på enheten.

en: No response in specified timeout. Probably phone not connected.
sv: Inget svar inom angiven tidsgräns. Antagligen är inte telefonen ansluten.

en: Unknown connection type string. Check config file.
sv: Okänd anslutningstypsträng. Kontrollera konfigurationsfilen.

en: Unknown model type string. Check config file.
sv: Okänd modelltypssträng. Kontrollera konfigurationsfilen.

en: Some functions not available for your system (disabled in config or not implemented).
sv: Vissa funktioner är inte tillgängliga för ditt system (inaktiverade i konfigurationen eller inte implementerade).

en: Function not supported by phone.
sv: Funktionen stöds inte av telefonen.

en: Entry is empty.
sv: Posten är tom.

en: Security error. Maybe no PIN?
sv: Säkerhetsfel. Kanske ingen PIN-kod?

en: Invalid location. Maybe too high?
sv: Ogiltig plats. Kanske för hög?

en: Functionality not implemented. You are welcome to help authors with it.
sv: Funktionen är ej implementerad. Du är välkommen att hjälpa upphovsmännen med det.

en: Memory full.
sv: Minnet är fullt.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Can not open specified file.
sv: Kan inte öppna angiven fil.

en: More memory required...
sv: Mer minne behövs...

en: Operation not allowed by phone.
sv: Operationen tillåts inte av telefonen.

en: No SMSC number given. Provide it manually or use the one configured in phone.
sv: Inget SMSC-nummer angivet. Ange det manuellt eller använd det som är konfigurerat i telefonen.

en: You're inside phone menu (maybe editing?). Leave it and try again.
sv: Du är inne i telefonmenyn (kanske redigerar?). Lämna den och prova igen.

en: Phone is not connected.
sv: Telefonen är inte ansluten.

en: Function is currently being implemented. If you want to help, please contact authors.
sv: Funktionen är under utveckling. Kontakta upphovsmännen om du vill hjälpa till.

en: Phone is disabled and connected to charger.
sv: Telefonen är inaktiverad och ansluten till en laddare.

en: File format not supported by Gammu.
sv: Filformatet stöds inte av Gammu.

en: Nobody is perfect, some bug appeared in protocol implementation. Please contact authors.
sv: Ingen är perfekt, ett fel dykte upp i protokollimplementationen. Kontakta upphovsmännen.

en: Transfer was canceled by phone, maybe you pressed cancel on phone.
sv: Överföringen avbröts av telefonen. Du kanske tryckte Avbryt på telefonen.

en: Phone module need to send another answer frame.
sv: Telefonmodulen behöver sända ännu en svarsram.

en: Current connection type doesn't support called function.
sv: Aktuell anslutningstyp saknar stöd för anropad funktion.

en: CRC error.
sv: CRC-fel.

en: Invalid date or time specified.
sv: Ogiltigt datum eller tid angivet.

en: Phone memory error, maybe it is read only.
sv: Fel i telefonminne, det är kanske skrivskyddat.

en: Invalid data given to phone.
sv: Ogiltigt data gavs till telefon.

en: File with specified name already exists.
sv: Det finns redan en fil med angivet namn.

en: File with specified name doesn't exist.
sv: Fil med angivet namn finns inte.

en: You have to give folder name and not file name.
sv: Du måste ange mappnamn och inte filnamn.

en: You have to give file name and not folder name.
sv: Du måste ange filnamn och inte mappnamn.

en: Can not access SIM card.
sv: Kan inte komma åt SIM-kortet.

en: Wrong GNAPPLET version in phone. Use version from currently used Gammu.
sv: Fel GNAPPLET-version i telefonen. Använd versionen från aktuell version av Gammu.

en: Only part of folder has been listed.
sv: Endast en del av mappen har listats.

en: Folder must be empty.
sv: Mappen måste vara tom.

en: Data were converted.
sv: Data konverterades.

en: Gammu is not configured.
sv: Gammu är inte konfigurerad.

en: Wrong folder used.
sv: Fel mapp användes.

en: Internal phone error.
sv: Internt fel i telefonen.

en: Error writing file to disk.
sv: Fel vid skrivning till disk.

en: No such section exists.
sv: Ingen sådan sektion finns.

en: Using default values.
sv: Använder standardvärden.

en: Corrupted data returned by phone.
sv: Skadat data returnerades av telefonen.

en: Bad feature string in configuration.
sv: Felaktig funktionssträng i konfigurationen.

en: Desired functionality has been disabled on compile time.
sv: Önskad funktionalitet har inaktiverats vid kompileringen.

en: Bluetooth configuration requires channel option.
sv: Konfiguration av Bluetooth kräver channel-flaggan.

en: Service is not running.
sv: Tjänsten är inte igång.

en: Service configuration is missing.
sv: Tjänstekonfigurationen saknas.

en: Command rejected because device was busy. Wait and restart.
sv: Kommando avslaget eftersom enheten var upptagen. Vänta och starta om.

en: Could not connect to the server.
sv: Kunde inte ansluta till servern.

en: Could not resolve the host name.
sv: Kunde inte slå upp värdnamnet.

en: Failed to get SMSC number from phone.
sv: Kunde inte erhålla SMSC-nummer från telefonen.

en: Operation aborted.
sv: Operation avbruten.

en: Installation data not found, please consult debug log and/or documentation for more details.
sv: Installationsdata ej funnet, konsultera felsökningsloggen och/eller dokumentationen för mer detaljer.

en: Entry is read only.
sv: Posten är skrivskyddad.

en: Network error.
sv: Nätverksfel.

en: Invalid database version.
sv: Ogiltig databasversion.

en: Failed to initialize DB driver.
sv: Misslyckades med att initiera DB-drivrutin.

en: Failed to configure DB driver.
sv: Det gick inte att konfigurera DB-drivrutinen.

en: Failed to connect to database.
sv: Misslyckades med att ansluta till databas.

en: Database connection timeout.
sv: Tidsgräns för databasanslutning överskreds.

en: Error in executing SQL query.
sv: Fel i exekvering av SQL-fråga.

en: Unknown error description.
sv: Okänd felbeskrivning.

en: Templates
sv: Mallar

en: Personal
sv: Personligt

en: Car
sv: Bil

en: General
sv: Allmän

en: Silent
sv: Tyst

en: Discreet
sv: Diskret

en: Loud
sv: Hög

en: My style
sv: Min stil

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Sent items
sv: Skickade objekt

en: Saved items
sv: Sparade objekt

en: Family
sv: Familj

en: Friends
sv: Vänner

en: Colleagues
sv: Kollegor

en: Other
sv: Annan

en: Meeting
sv: Möte

en: Outdoor
sv: Utomhus

en: Pager
sv: Personsökare

en: Outbox
sv: Utkorg
