gammu 1.22.93 - en to fr translation catalogue (923 entries)

en: Where is backup filename and location?
fr: Où se trouve l'emplacement et le nom du fichier de sauvegarde ?

en: Calendar note not found in file
fr: Note de calendrier non trouvé dans le fichier

en: WAP bookmark not found in file
fr: Marque page WAP non trouvé dans le fichier

en: Note not found in file
fr: Note non trouvée dans le fichier

en: Todo note not found in file
fr: Note "à faire" non trouvée dans le fichier

en: Where is backup filename and location and memory type?
fr: Où se trouve le nom du fichier, l'emplacement et le type de mémoire de la sauvegarde ?

en: Phonebook entry not found in file
fr: Entrée du répertoire non trouvée dans le fichier

en: Unknown memory type: "%s"
fr: Type de mémoire inconnu: "%s"

en: Unknown backup format: "%s"
fr: Format de sauvegarde inconnu: "%s"

en: Error while opening file for writing!
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier en écriture !

en: Error while writing file!
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier !

en: Error while closing file!
fr: Erreur lors de la fermeture du fichier !

en: Reading
fr: En lecture

en: Only part of data saved, please increase the limit.
fr: Seulement une partie des données a été sauvegardée, veuillez augmenter la limite.

en: Reading:
fr: En lecture :

en: %i percent
fr: %i pourcent

en: Press Ctrl+C to break...
fr: Presser Ctrl+C pour arrêter...

en: Use Unicode subformat of backup file?
fr: Utiliser le format Unicode pour le fichier de sauvegarde ?

en: Checking phone phonebook
fr: Vérifier l'annuaire du téléphone

en: Backup phone phonebook?
fr: Sauvegarder l'annuaire du téléphone ?

en: Checking SIM phonebook
fr: Vérifie l'annuaire de la carte SIM

en: Backup SIM phonebook?
fr: sauvegarder les contacts SIM ?

en: Checking phone calendar
fr: Vérifie le calendrier du téléphone

en: Backup phone calendar notes?
fr: Sauvegarder les notes du calendrier du téléphone ?

en: Only part of data saved, please increase %s.
fr: Seulement une partie des données sauvegardées, veuillez augmenter %s.

en: Checking phone todos
fr: Vérification des tâches à faire du téléphone

en: Backup phone todos?
fr: Sauvegarder les tâches à faire du téléphone ?

en: Checking phone notes
fr: Vérifie les notes du téléphone

en: Backup phone notes?
fr: Sauvegarder les notes du téléphone ?

en: Checking phone caller logos
fr: Vérifie les logos du téléphone

en: Backup phone caller groups and logos?
fr: Sauvegarder les logos et les groupes d'appels du téléphone ?

en: Checking SIM SMS profiles
fr: Vérifie les profils SMS sur la carte SIM

en: Backup SIM SMS profiles?
fr: Sauvegarde les profils SMS à partir de la carte SIM ?

en: Checking phone startup text
fr: Vérifie le message de bienvenu du téléphone

en: Backup phone startup logo/text?
fr: Sauvegarder le logo/texte de bienvenue du téléphone ?

en: Checking phone operator logo
fr: Vérifie le logo de l'opérateur

en: Backup phone operator logo?
fr: Sauvegarder le logo de l'opérateur du téléphone ?

en: Checking phone WAP bookmarks
fr: Vérifie les favoris WAP du téléphone

en: Backup phone WAP bookmarks?
fr: Sauvegarder les favoris WAP du téléphone ?

en: Checking phone WAP settings
fr: Vérifie la configuration WAP du téléphone

en: Backup phone WAP settings?
fr: Sauvegarder la configuration WAP du téléphone ?

en: Checking phone MMS settings
fr: Vérifie la configuration MMS du téléphone

en: Backup phone MMS settings?
fr: Sauvegarder les paramètres MMS ?

en: Checking phone Chat settings
fr: Vérifie les paramètres du Chat

en: Backup phone Chat settings?
fr: Sauvegarder les paramètres du chat du téléphone ?

en: Checking phone SyncML settings
fr: Vérification des paramètres SyncML

en: Backup phone SyncML settings?
fr: Sauvegarder les paramètres SyncML ?

en: Checking phone user ringtones
fr: Vérification des sonneries

en: Backup phone user ringtones?
fr: Sauvegarder les sonneries de l'utilisateur du téléphone ?

en: Checking phone profiles
fr: Vérification des profils

en: Backup phone profiles?
fr: Sauvegarder les profils du téléphone ?

en: Checking phone FM radio stations
fr: Vérification des stations FM

en: Backup phone FM radio stations?
fr: Sauvegarder les stations radio FM du téléphone ?

en: Checking phone GPRS access points
fr: Vérifications des points d'accès GPRS

en: Backup phone GPRS access points?
fr: Sauvegarder les points d'accès GPRS du téléphone ?

en: Time of backup
fr: Temps de sauvegarde

en: Phone
fr: Téléphone

en: File created by
fr: Fichier crée par

en: Checksum in backup file do not match (original: %s, new: %s). Continue?
fr: La somme de controle du fichier de sauvegarde ne correspond pas (original: %s, nouveau: %s). Continuer ?

en: Please note that restoring data will cause existing data in phone to be deleted.
fr: La restauration de la sauvegarde va supprimer les données présentes sur le téléphone.

en: Use addnew command if you just want to add some entries to your phone.
fr: Utilisez addnew command si vous désirez ajouter de nouvelles entrées dans votre téléphone.

en: Restore phone caller groups and logos?
fr: Restaurer les groupes d'appelant et les logos du téléphone ?

en: Writing:
fr: Ecriture :

en: %i entries in backup file
fr: %i entrées dans le fichier de sauvegarde

en: Restore phone phonebook?
fr: Restaurer les contacts du téléphone ?

en: Probably caller group is missing from your backup, add it and use --restore again.
fr: Probablement que le groupe d'appel ne se trouve pas dans la sauvegarde. Rajoutez le et utilisez à nouveau la commande --restore.

en: Location %d
fr: Emplacement %d

en: Restore SIM phonebook?
fr: Restaurer les contacts SIM ?

en: Do you want to set phone date/time? (NOTE: in some phones it's required to correctly restore calendar notes and other items)
fr: Voulez-vous régler la date et l'heure du téléphone ? (NB : sur certains modèles, cela est nécessaire pour rétablir correctement les entrées du calendrier, ainsi que certaines autres données)

en: Restore phone calendar notes?
fr: Restaurer les notes du calendrier du téléphone ?

en: Restore notes from the past?
fr: Rétablir les événements passés ?

en: Deleting old notes:
fr: Effacement des anciennes notes :

en: Done
fr: effectué

en: Restore phone todo?
fr: Restaurer les tâches à faire du téléphone ?

en: Deleting old todos:
fr: Effacer les anciennes tâches à faire :

en: Restore phone notes?
fr: Restaurer les notes du téléphone ?

en: Restore SIM SMSC profiles?
fr: Restaurer les profils SIM SMSC ?

en: Restore phone startup logo/text?
fr: Restaurer le logo/texte de démarrage du téléphone ?

en: Restore phone operator logo?
fr: Restaurer le logo opérateur du téléphone ?

en: Restore phone WAP bookmarks?
fr: Restaurer les favoris WAP du téléphone ?

en: Deleting old bookmarks:
fr: Effacer les anciens favoris :

en: Restore phone WAP settings?
fr: Restaurer les paramètres WAP du téléphone ?

en: Restore phone MMS settings?
fr: Restaurer les paramètres MMS du téléphone ?

en: Delete all phone user ringtones?
fr: Supprimer du téléphone toutes les sonneries ajoutées par l'utilisateur  ?

en: Deleting
fr: Suppression en cours

en: Restore user ringtones?
fr: Restaurer les sonneries ajoutées par l'utilisateur ?

en: Restore phone profiles?
fr: Rétablir les profils de téléphone ?

en: Restore phone FM radio stations?
fr: Restaurer les stations radio FM ?

en: Deleting old FM stations:
fr: Suppression des anciennes stations radio :

en: Restore phone GPRS Points?
fr: rétablir les Points GPRS du téléphone ?

en: Unknown memory type ("%s")
fr: Type de mémoire inconnu ("%s")

en: Unknown parameter ("%s")
fr: Paramètre inconnu ("%s")

en: Memory has only %i free locations.Exiting
fr: La mémoire a seulement %i places de libre.Sortie

en: Add phone phonebook entries?
fr: Ajouter des entrées d'annuaire téléphonique ?

en: Add SIM phonebook entries?
fr: Ajouter des entrées d'annuaire SIM ?

en: Add phone calendar notes?
fr: Ajouter des notes de calendrier de téléphone ?

en: Add phone ToDo?
fr: Ajouter une tâche au téléphone ?

en: Add notes to phone?
fr: Ajouter des notes au téléphone ?

en: Add phone WAP bookmarks?
fr: Ajouter les signets WAP de téléphone ?

en: Delete each sms after backup?
fr: Supprimer chaque sms après la sauvegarde ?

en: Backup sms from folder "%s"%s?
fr: Sauvegarde sms à partir du dossier "%s"%s ?

en:    Increase %s
fr:    Augmenter %s

en: Deleting:
fr: Suppression :

en: Restore message?
fr: Rétablir message ?

en: Do you want to restore binary SMS?
fr: Voulez-vous restaurer les SMS binaires ?

en: Restore %03i sms to folder "%s"%s?
fr: Dois-je rétablir %03i sms dans le dossier "%s"%s ?

en: saving %i SMS
fr: sauvegarde de %i SMS

en: Note type
fr: Type de note

en: Reminder (Date)
fr: Rappel (Date)

[ctx: Calendar note type]
en: Call
fr: Appel

en: Meeting
fr: Réunion

en: Birthday (Anniversary)
fr: Date de naissance (anniversaire)

en: Memo (Miscellaneous)
fr: Mémo (divers)

en: Travel
fr: Voyage

en: Vacation
fr: Vacances

en: Alarm
fr: Alarme

en: Shopping
fr: Achats

en: Daily alarm
fr: Alarme quotidienne

en: Training/Athletism
fr: Entrainement/athlétisme

en: Training/Ball Games
fr: Entrainement/Jeux de balle

en: Training/Cycling
fr: Entrainement/vélo

en: Training/Budo
fr: Entrainement/Budo

en: Training/Dance
fr: Entrainement/Danse

en: Training/Extreme Sports
fr: Entrainement/Sports extrèmes

en: Training/Football
fr: Entrainement/Football

en: Training/Golf
fr: Entrainement/Golf

en: Training/Gym
fr: Entrainement/Gymnastique

en: Training/Horse Races
fr: Entrainement/Courses de Chevaux

en: Training/Hockey
fr: Entrainement/Hockey

en: Training/Races
fr: Entrainement/Courses

en: Training/Rugby
fr: Entrainement/Rugby

en: Training/Sailing
fr: Entrainement/Navigation à Voile

en: Training/Street Games
fr: Entrainement/Jeux de rue

en: Training/Swimming
fr: Entrainement/Natation

en: Training/Tennis
fr: Entrainement/Tennis

en: Training/Travels
fr: Entrainement/oyages

en: Training/Winter Games
fr: Entrainement/Jeux d'hiver

en: unknown type!
fr: type inconnu !

en: Start
fr: Début

en: Stop
fr: Arrêt

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Tone alarm
fr: Sonnerie

en: forever on each %i. day of %s
fr: perpetuellement chaque %i. jour de %s

en: Silent alarm
fr: Alarme silencieuse

en: Text
fr: Texte

en: Location
fr: Emplacement

en: Private
fr: Privé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Contact ID
fr: ID de contact

en: Repeating
fr: Récurrent

en: for %d time  | for %d times
fr[0]: pour %d fois
fr[1]: pour %d fois

en: forever
fr: Perpétuellement

en: till %s
fr: jusqu'au %s

en: since %s
fr: depuis %s

en: since %s till %s
fr: depuis %s jusqu'à %s

en:  on each
fr:  chaque

en:  on each %d.
fr:  pour chaque %d.

en:  in %d. week of
fr:  dans %d. semaine de

en:  in
fr:  dans

en: each month
fr: chaque mois

en: %d. day of
fr: %d. jour de

en: %d. day of year
fr: %d jour de l'année

en: day
fr: jour

en: Age
fr: Âge

en: Date and time not set in phone
fr: Date et heure pas encore défini dans le téléphone

en: Phone time is %s
fr: Le temps du téléphone est %s

en: Time format is
fr: Format d'heure est

note: l10n: AM/PM time
en: 12 hours
fr: 12 heures

note: l10n: 24 hours time
en: 24 hours
fr: 24 heures

en: Date format is
fr: Format de date est

en: DD MM YYYY
fr: JJ MM AAAA

en: MM DD YYYY
fr: JJ MM AAAA

en: YYYY MM DD
fr: AAAA MM JJ

en: DD MMM YY
fr: JJ MMM AA

en: MM DD YY
fr: JJ MM AA

en: DD MM YY
fr: JJ MM AA

en: YY MM DD
fr: AA MM JJ

en: OFF
fr: arrêt

en: , date separator is %c
fr: , séparateur de date est %c

en: Setting time in phone to the same time as is set in computer.
fr: Synchronisation de l'heure de téléphone à celle de l'ordinateur.

en: Updating specified parts of date and time in phone.
fr: Mise à jour des parties indiquée de la date et de l'heure dans le téléphone.

en: Alarm (%i) not set in phone
fr: Alarme (%i) ne pas définie dans le téléphone

en: Alarm in location %i:
fr: Alarme à l'emplacement %i:

en: Every day
fr: Chaque jour

en: Time: %02d:%02d
fr: Heure: %02d:%02d

en: Auto deleting disabled
fr: Suppression automatique désactivé

en: Auto deleting notes after %i day(s)
fr: Suppression automatique des notes après %i jour(s)

en: Week starts on %s
fr: La semaine commence le %s

en: Entry was empty
fr: L'ntrée était vide

en: Entry was deleted
fr: L'entrée a été supprimée

en: Priority
fr: Priorité

en: Invalid
fr: Invalide

en: Low
fr: bas

en: Medium
fr: Moyen

en: High
fr: Haut

en: None
fr: Aucun

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Due time
fr: Heure d'échéance

en: Start time
fr: Heure de début

en: Completed time
fr: Temps accomplis

en: Completed
fr: Accompli

en: Category
fr: Catégorie

en: Contact
fr: contact

en: Search text too long, truncating to %d chars!
fr: Texte recherché trop long, tronquage à %d caractères !

en: Waiting for Security Code.
fr: En attente du code de sécurité.

en: Waiting for PIN.
fr: En attente du PIN.

en: Waiting for PIN2.
fr: En attente du PIN2.

en: Waiting for PUK.
fr: En attente de PUK.

en: Waiting for PUK2.
fr: En attente de PUK2.

en: Waiting for phone code.
fr: En attente du code du téléphone.

en: Waiting for network code.
fr: En attente du code réseau.

en: Nothing to enter.
fr: Rien à faire entrer.

en: Unknown security status.
fr: Statut inconnu de la sécurité.

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Bad month!
fr: Mauvais mois !

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Bad day!
fr: Mauvaise journée !

en: Security status
fr: État de la sécurité

en: More parameters required!
fr: Plus de paramètres sont requis !

en: Please enumerate locations from 1
fr: Veuillez énumérer les endroits de 1

en: Swapping start and end location
fr: Permutation de la position de début et de fin

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: yes
fr: Oui

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: no
fr: non

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ALL
fr: Tous

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ONLY
fr: SEULEMENT

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: NONE
fr: AUCUN

en: YES (always)
fr: Oui (toujours)

en: NO (always)
fr: NON (toujours)

en: Can't do it with current phone protocol
fr: Ne peux pas le faire avec le protocole de téléphone actuel

en: %s (yes/no) ?
fr: %s (oui/non)?

en: Setting done
fr: Réglage fait

en: Sorry, but configuration matrix for this model has not yet been added. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information how to report it.
fr: Désolé, la matrice de configuration pour ce modèle n'a pas encore été ajoutée. Voir <https://wammu.eu/support/bugs/> pour toute information.

en: Passed
fr: Passé

en: Fail
fr: Échec

en: Not executed
fr: Pas exécuté

en: No signal
fr: Aucun signal

en: Timeout
fr: Délai expiré

en: Unknown (%x)
fr: (%x) Inconnu

en:  (startup)
fr:  (démarrage)

en: Press any key to continue...
fr: Appuyez sur une touche pour continuer...

en: Security code set to "12345"
fr: Code de sécurité mis à "12345"

en: Unknown reason. Can't reset your security code
fr: Raison inconnue. Impossible de réinitialiser votre code de sécurité

en: Trying %i
fr: Essaie %i

en: Security code is %s
fr: Code de sécurité est %s

en: device address %02x%02x%02x%02x%02x%02x
fr: addresse du dispositif %02x%02x%02x%02x%02x%02x

en: Old simlock
fr: simlock ancien

en: Simlock data
fr: données de  Simlock

en: What lights should I enable ("%s") ?
fr: Quelles lumières dois-je activer ("%s") ?

en: What should I do ("%s") ?
fr: Que dois -je faire ("%s") ?

note: l10n: Raw data for A/D convertor
en: raw result %10i
fr: résultat brut %10i

note: l10n: Processed data for A/D convertor
en: unit result %10i
fr: résultat unité %10i

en: Battery voltage, divided:
fr: Tension de la batterie, divisée :

en: Battery voltage, scaled:
fr: Tension de la batterie, mise à l'échelle :

en: Charger voltage:
fr: Tension du chargeur :

en: Charger current:
fr: Courant du chargeur :

en: Battery size indicator:
fr: Indicateur de taille de batterie :

en: Battery temperature:
fr: Température de la batterie :

en: Headset interconnection:
fr: Casque d'interconnexion :

en: Hook interconnection:
fr: Crochet de connexion :

en: Light sensor:
fr: Capteur de lumière :

en: Power amplifier temperature:
fr: Température de l'amplificateur de puissance :

en: VCXO temperature:
fr: Température du VCXO :

en: Resistive keyboard 1/headint2:
fr: Clavier résistif 1 / headint2 :

en: Resistive keyboard 1/auxdet:
fr: Clavier résistif 1/auxdet :

en: Initial battery voltage:
fr: Tension initiale de la batterie :

en: Battery Current:
fr: Courant de la batterie :

en: Battery Current Fast:
fr: Courant rapide batterie :

en: Phone seems not to support radio
fr: Il semble que le téléphone n'a pas la radio

en: Please connect headset. Required as antenna
fr: Veuillez connecter le kit oreillette. Requis comme antenne

en: %i entries types
fr: %i types d'entrées

en:   entry ID %02X
fr:   entrée ID %02X

en:  (Speed dial on SIM)
fr:  (Numérotation abrégée sur la carte SIM)

en:  (Text: name (always the only one))
fr:  (Texte: nom (toujours le seul))

en:  (Text: email address)
fr:  (Texte : adresse de courriel)

en:  (Text: postal address)
fr:  (Texte : adresse postale)

en:  (Text: note)
fr:  (Texte : note)

en:  (Phone number)
fr:  (Numéro de téléphone)

en:  (Ringtone ID)
fr:  (ID de sonnerie)

en:  (Call register: date and time)
fr:  (Registre d'Appels: date et heure)

en:  (Call register: with missed calls)
fr:  (Registre d'appels: avec appels manqués)

en:  (Speed dial)
fr:  (Numérotation abrégée)

en:  (Caller group: logo)
fr:  (Groupe d'appelant : logo)

en:  (Caller group: is logo on ?)
fr:  (groupe d'appel : logo activé ?)

en:  (Caller group number in pbk entry)
fr:  (nombre de groupes d'appelant dans l'entrée pbk)

en:  (Text: URL address)
fr:  (Texte : adresse URL)

en:  (SMS list assignment)
fr:  (Affectation de liste SMS)

en:  (Voice tag assignment)
fr:  (Affectation de balise de voix)

en:  (Picture ID assignment)
fr:  (affection d'ID d'image)

en:  (Ringtone ID from filesystem/internal)
fr:  (ID de sonnerie depuis le système de fichier/interne)

en:  (Text: user ID)
fr:  (Texte : ID de l'utilisateur)

en:  (conversation list ID)
fr:  (ID de liste de conversation)

en:  (Instant Messaging service list ID ?)
fr:  (ID de liste de service de messagerie instantanée ?)

en:  (presence list ID ?)
fr:  (ID de liste de présence ?)

en:  (SIP Address (Push to Talk address))
fr:  (Adresse SIP (numérotation rapide))

en:  (Group ID (6230i or later))
fr:  (ID de groupe (6230i ou plus récent))

en: string
fr: chaîne

en: byte
fr: octet

en: 2 bytes
fr: 2 octets

en: 4 bytes
fr: 4 octets

en: %i phone number types
fr: %i types de numéros de téléphone

en: Home number
fr: Numéro domicile

en: Mobile number
fr: Numéro mobile

en: Fax number
fr: Numéro fax

en: Office number
fr: Numéro bureau

en: Standard number
fr: Numéro standard

en: Unknown number
fr: Numéro inconnu

en: ERROR: unknown memory type ("%s")
fr: ERREUR : type de mémoire inconnu ("%s")

en: Show debugging output for detecting devices.
fr: Afficher les informations de débogage pour la détection d'appareils.

en: Show version information and compiled in features.
fr: Afficher la version et les caractéristiques au compilement.

en: Disables scanning of udev.
fr: Désactive la surveillance de udev.

en: Disables scanning using Bluez.
fr: Désactive la surveillance par Bluez.

en: Disables scanning of Windows serial ports.
fr: Désactive le balayage des ports série Windows.

en: Gammu-detect version %s
fr: Version detectée par Gammu %s

en: Compiled in features:
fr: Fonctionnalités incluses :

en: udev probing
fr: test udev

en: Bluez probing
fr: test Bluez

en: Windows serial port probing
fr: Interrogation du port série Windows

en: Copyright (C) 2010 - 2017 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
fr: Tous Droits reservés (C) 2010 - 2017 à Michal Cihar <michal@cihar.com> et d'autres auteurs.

en: License GPLv2: GNU GPL version 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.
fr: Licence GPLv2: GNU GPL version 2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.txt>.

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
fr: Ceci est un logiciel libre ; vous être libre de le modifier et de le redistribuer.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Aucune garantie n'est fournie, dans la mesure de ce que la loi autorise.

en: Check <https://wammu.eu/gammu/> for updates.
fr: Recherchez des mises à jour sur <https://wammu.eu/gammu/> .

en: Configuration file generated by gammu-detect.
fr: Fichier de configuration généré par gammu-detect.

en: Please check The Gammu Manual for more information.
fr: Merci de consulter le manuel de Gammu pour plus d'informations.

en: option parsing failed: %s
fr: échec de l'analyse des options : %s

en: Name:
fr: Nom :

en: Type:
fr: Type :

en: Subsystem:
fr: Sous-système :

en: Number:
fr: Numéro :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Driver:
fr: Pilote logiciel :

en: Sequential Number:
fr: Numéro séquentiel :

en: Device File:
fr: Fichier de périphérique :

en: Properties:
fr: Propriétés :

en: Phone on serial port %s
fr: Téléphone sur le port série %s

en: Phone on USB serial port %s %s
fr: Téléphone sur le port USB série %s%s

en: Phone memory
fr: Mémoire du téléphone

en: %ld bytes (free %ld bytes, used %ld bytes)
fr: %l octets (%l octets libres, %l octets utilisés)

en: Usage details
fr: Détails d'utilisation

en: images: %ld, sounds: %ld, themes: %ld
fr: images : %ld, sons : %ld, thèmes : %ld

note: l10n: One char to indicate hidden file
en: H
fr: C

en: Part of folder
fr: Partie d'un dossier

en: Folder
fr: Dossier

en: File;
fr: Fichier ;

en: Used in phone: %li bytes
fr: Utilisé par appareil : %li octets

en: , used in card: %li bytes
fr: , utilisé sur la carte : %li octets

en: Unknown attribute (%s)
fr: Attribut inconnu (%s)

en: Part of folder only
fr: Partie d'un dossier uniquement

en: Getting "%s"
fr: Récupère "%s"

en: Is a folder. Please give only file names.
fr: C'est un dossier. Veuillez indiquer seulement des noms de fichier.

en:  (%02i:%02i minutes left)
fr:  (%02i:%02i minutes restantes)

en: File checksum calculated by phone doesn't match with value calculated by Gammu. File is damaged or there is a error in Gammu.
fr: Le Checksum du fichier calculé par le téléphone ne correspond pas à la valeur calculée par Gammu. Le fichier est endommagé ou il y a une erreur dans Gammu.

en: %i percent done.
fr: %i pourcent effectué.

en: %lu Bytes in %li seconds, %lu Bytes/sec
fr: %lu Octets en %li secondes, %lu Octets/sec

en:   Saving to %s
fr:   Sauvegardé dans %s

en: Parameter "%s" unknown
fr: Paramètre "%s" inconnu

en: What file type ("%s") ?
fr: Quel type de fichier ("%s")?

en: Parameter missing!
fr: Paramètre manquant !

en: ID of new file is "%s"
fr: L'identifiant (ID) du nouveau fichier est "%s"

en: ID of new folder is "%s"
fr: L'identifiant (ID) du nouveau dossier est "%s"

en: Networks for %s:
fr: Réseaux pour %s :

en: Unknown country name: %s.
fr: Nom de pays inconnu: %s.

en: Network
fr: Réseau

en: Name
fr: Nom

en: [Gammu version %s]
fr: [Version de Gammu %s]

en: Protocols
fr: Protocoles

en: Phones
fr: Protocoles

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: There is newer stable Gammu version available! (%s instead of %s)
fr: Il existe une nouvelle version stable de Gammu ! (%s au lieu de %s)

en: There is newer testing Gammu version available! (%s instead of %s)
fr: Il une nouvelle version de test est disponible ! (%s au lieu de %s)

en: Copyright (C) 2003 - 2017 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
fr: Copyright (C) 2003-2017 Michal Cihar < michal@cihar.com > et autres auteurs.

en: standard input
fr: Entrée standard

en: Batch file could not be opened: %s
fr: le fichier de script n'a pu être ouvert: %s

en: Error reading batch! Terminating.
fr: Erreur de lecture du script ! Finalisation.

en: Batch processed, terminating.
fr: L'exécution du script est en cours de finalisation

en: Executing batch "%s" - command %i: %s
fr: Exécution bath "%s" - commande %i: %s↵

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd-inject instead of gammu sendsmsdsms!
fr: Le tâche SMS est maintenant un service à part, veuillez utiliser gammu-smsd-inject à la place de gammu sendsmsdsms!

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd instead of gammu smsd!
fr: Le tâche SMS est maintenant un service à part, veuillez utiliser gammu-smsd à la place de gammu smsd !

en: Calls
fr: Appels

en: SMS and EMS
fr: SMS et MMS

en: Memory (phonebooks and calls)
fr: Mémoire (appels et carnets d'adresses)

en: Filesystem
fr: Système de fichier

en: Logo and pictures
fr: Logo et images

en: Ringtones
fr: Sonneries

en: Calendar notes
fr: Note de Calendrier

en: To do lists
fr: Listes de tâches

en: Date, time and alarms
fr: Date, heure et alarmes

en: Categories
fr: Catégories

en: Backing up and restoring
fr: Sauvegarder et restaurer

en: Nokia specific
fr: Spécifique à Nokia

en: Siemens specific
fr: Spécifique à Siemens

en: WAP settings and bookmarks
fr: Réglages WAP et signets

en: MMS and MMS settings
fr: Paramètres SMS et MMS

en: Phone tests
fr: Tests Télephone

en: FM radio
fr: Radio FM

en: Phone information
fr: Information sur le téléphone

en: Phone settings
fr: Réglages du téléphone

en: Dumps decoding
fr: Décodage des dumps

en: Functions that don't fit elsewhere
fr: Autres fonctions

en: Gammu information
fr: Informations Gammu

en: Usage: gammu [parameters] <command> [options]
fr: Utilisation: gammu [parametre] <commande> [options]

en: Parameters before command configure gammu behaviour:
fr: Les paramètres avant la commande modifient le comportement de gammu :

en: -c / --config <filename> ... name of configuration file
fr: -c / --config <nom_fichier> ... nom du fichier de configuration

en: -s / --section <confign> ... section of config file to use, eg. 42
fr: -s / --section <confign> ... partie du fichier de configuration a utiliser, ex. 42

en: -d / --debug <level> ... debug level (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)
fr: -d / --debug <niveau> ... niveau de débogage (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)

en: -f / --debug-file <filename> ... file for logging debug messages
fr: -f / --debug-file <filename> ... fichier pour charger les messages déboge

en: Commands can be specified with or without leading --.
fr: Les commandes peuvent être spécifiées avec ou sans "--".

en: For more details, call help on specific topic (gammu --help topic). Topics are:
fr: Pour plus d'information, demander de l'aide sur les sujets spécifique (gammu --help sujet). Sujets sont :

en: Unknown help topic specified!
fr: Rubrique d'aide spécifiée inconnue !

en: Gammu commands, topic: %s
fr: Commandes Gammu, sujet: %s↵
    ↵

en: More parameters required (function requires %d)
fr: Plus de paramètre requis (fonctionnalité requis %d 1)

en: More parameters required (function requires %d to %d)
fr: Plus de paramètre requis (fonction requis %d 1 a %d 2)

en: Parameters help
fr: paramètres d'aide

en: Too many parameters (function accepts %d)
fr: Trop de paramètre (fonction accepté %d 1)

en: Too many parameters (function accepts %d to %d)
fr: trop de paramètre (fonction accepté %d 1 à %d 2 )

en: Bad option!
fr: Mauvaise option !

en: Configuration could not be parsed!
fr: La configuration n'a pas pu être analysée !

en: No configuration file found!
fr: Aucun fichier de configuration trouvé !

en: Failed to allocate memory, aborting!
fr: Impossible d'allouer de la mémoire, abandon! ↵

en: Too few parameters!
fr: Trop peu de paramètres !

en: Failed to read [gammu%d] section from configuration file (gammurc)!
fr: Impossible de lire la section [gammu%d] depuis le fichier de configuration (gammurc)!↵

en: No configuration read, using builtin defaults!
fr: Pas de lecture de configuration, utilisation des défauts innés !

en: Version of installed libGammu.so (%s) is different to version of Gammu (%s)
fr: La version libGammu.so (%s) installé est différente de la version Gammu (%s) ↵

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 4.06
fr: Vous avez des noms vides en entrée. Mettre à jour le firmware du téléphone vers une version 4.06 ou plus

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 6.00
fr: Vous avez des entrées null. Mettre à jour le firmware du télephone vers une version supérieur à 6.00

en: Memory %s, Location %i
fr: Mémoire %s 1, Position %i 2

en: Entry is empty
fr: Entrée est null

en: %i entries empty, %i entries filled
fr: %i 1 entrées vide, %i 2 entrée remplie

en: SMS message received
fr: Message SMS reçu

en: We already have one pending, ignoring this one!
fr: Nous avons déjà une instance ouverte, ignoré celui-ci !

en: Location %i
fr: Localisation %i 1

en: Empty
fr: Vide

en: CB message received
fr: Message DC reçu

en: Channel %i, text "%s"
fr: Chaine %i 1, texte"%s 2"

en: USSD received
fr: USSD reçu

en: Status
fr: État

en: No action needed
fr: Aucune action requise

en: Action needed
fr: Action requise

en: Terminated
fr: Terminé

en: Another client replied
fr: Un autre client a répondu

en: Not supported
fr: Non supporté

en: Service reply
fr: Réponse du service

en: Invalid SMSC location: %s
fr: mauvaise localisation SMSC : %s 1

en: Number
fr: Numéro

en: Default number
fr: valeur par défaut

en: Email
fr: E-mail

en: Validity
fr: Validité

en: Maximum time
fr: Temps maximum

en: Corrupted message, skipping
fr: Message corrompu, instable

en: %i SMS parts in %i SMS sequences
fr: %i 1 partie de SMS %i 2 suite SMS

en: SMS counter overflow
fr: Compteur SMS saturé

en: , SIM memory
fr: , Mémoire SIM

en: , phone memory
fr: , mémoire du téléphone

en: , phone or SIM memory
fr: , téléphone ou Mémoire SIM

en: , Inbox folder
fr: , Boite de réception

en: , Outbox folder
fr: , Boite d'envois

en: error %i
fr: erreur %i

en: , message reference=%d
fr: , message de référence=%d 1

en: Message number
fr: Numéro du message

en: Number of messages
fr: Nombre de messages

en: If you want break, press Ctrl+C...
fr: Si vous désirez interrompre, appuyez sur Ctrl + C...

en: Saving SMS %i/%i
fr: Sauvegarde des SMS %i/%i↵

en: Saved in folder number %d "%s", location %i
fr: Sauvegardé dans le répertoire numéro %d "%s", emplacement %i

en: SIM
fr: carte SIM

en: phone
fr: téléphone

en: Sending sms from folder "%s", location %i
fr: Envoie SMS du répertoire "%s", emplacement %i↵

en: ....waiting for network answer
fr: .... Attente d'une réponse réseau

en: Sending SMS %i/%i
fr: Envois du SMS %i 1 / %i 2

en: Something went wrong, unknown message operation!
fr: Erreur, opération de messagerie inconnu !

en: Too high folder number (max. %i)
fr: numéro de dossier trop élevé ( max. %i 1)

en: Deleting SMS from "%s" folder:
fr: Suppression SMS de "%s 1" dossier :

en: Network state
fr: État réseau

en: home network
fr: réseau domestique

en: roaming network
fr: itinérance réseau

en: requesting network
fr: recherche reseau

en: not logged into network
fr: non connecter au réseau

en: registration to network denied
fr: refus d’authentification réseau

en: unknown
fr: inconnu

en: Name in phone
fr: Nom du téléphone

en: Packet network state
fr: etat du réseau par paquets

en: Packet network
fr: réseau par paquets

en: attached
fr: attaché

en: detached
fr: détaché

en: Battery level
fr: niveau batterie

en: Battery capacity
fr: Capacité batterie

en: %i mAh
fr: %i 1 mAh

en: Battery temperature
fr: Température batterie

note: l10n: This means degrees Celsius
en: %i C
fr: %i °C

en: Phone temperature
fr: température téléphone

en: Battery voltage
fr: Voltage Batterie

en: %i mV
fr: %i 1 mV

en: Charge voltage
fr: voltage de charge

en: Charge current
fr: chargement en cours

en: %i mA
fr: %i 1 mA

en: Phone current
fr: Téléphone présent

en: Charge state
fr: Etat de charge

en: powered from battery
fr: alimenté par batterie

en: battery connected, but not powered from battery
fr: Batterie connecté, mais non alimenté par batterie

en: battery connected and is being charged
fr: batterie connecté et en recharge

en: battery connected and is fully charged
fr: batterie connecté et pleinement rechargé

en: battery not connected
fr: batterie déconnecté

en: detected power failure
fr: détection erreur alimentation

en: Battery type
fr: type de batterie

en: Device
fr: Périphérique

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Model
fr: Modèle

en: Hardware
fr: Matériel

en: Original IMEI
fr: IMEI original

en: Manufactured
fr: Fabriqué

en: Product code
fr: Code produit

en: Call info
fr: Appel info

en: incoming call from "%s"
fr: appel entrant du "%s"

en: outgoing call to "%s"
fr: appel sortant vers "%s"

en: call started
fr: appel commencé

en: end of call (unknown side)
fr: fin de l'appel (côté inconnu)

en: call end from our side
fr: fin d'appel de notre côté

en: call end from remote side (code %i)
fr: fin d'appel du côté distant (code %i)

en: call established. Waiting for answer
fr: appel établi. En attente de réponse

en: call held
fr: appel en suspend

en: call resumed
fr: appel repris

en: call switched
fr: appel commuté

en: %3d used
fr: %3d utilisé

en: %3d free
fr: %3d libre

en: Entering monitor mode...
fr: Passage en mode monitor...

en: Enabling info about incoming SMS
fr: Activation infos SMS entrant

en: Enabling info about incoming CB
fr: Activation d’info sur CB entrant

en: Enabling info about calls
fr: Activation infos appels

en: Enabling info about USSD
fr: Activation infos USSD

en: Todos
fr: Tâches à faire

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Signal strength
fr: Puissance du signal

en: Network level
fr: Niveau du réseau

en: Bit error rate
fr: Taux d'erreur

en: SIM SMS status
fr: SIM SMS statut

en: %i used
fr: %i utilisé

en: %i unread
fr: %i non lu

en: %i locations
fr: %i emplacements

en: Phone SMS status
fr: État SMS du téléphone

en: %i templates
fr: %i modèles

en: Leaving monitor mode...
fr: Quitter le mode moniteur...

en: Smart Messaging
fr: Smart Messagerie

en: Nokia binary
fr: Binaire Nokia

en:  format, ringtone "%s"
fr:  format, sonnerie "%s"

en: What type of reset do you want ("%s") ?
fr: Quel type de réinitialisation voulez-vous ("%s") ?

en: Address
fr: Adresse

en: %i. Access point %i
fr: %i. Point d'accès %i

en:  (active)
fr:  (actif)

en: Maximal location for caller logo can be 5
fr: Location maximale pour le logo de l’appelant peut être 5

en: What type of logo do you want to get ("%s") ?
fr: Quel type de logo voulez vous obtenir (« %s ») ?

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: default
fr: par défaut

en: Ringtone
fr: Sonnerie

en: (file with ID %i)
fr: (fichier avec ID %i)

en: enabled
fr: activé

en: disabled
fr: désactivé

en: No operator logo in phone
fr: Pas de logo de l'opérateur dans le téléphone

en: Sender
fr: Expediteur

en: Welcome note text is "%s"
fr: Le texte de la note de bienvenue est « %s »

en: Dealer note text is "%s"
fr: Le texte de la note du marchand est « %s »

en: What type of logo do you want to set ("%s") ?
fr: Quel type de logo vous voulez définir (« %s ») ?

en: Unknown parameter ("%s")
fr: Paramètre inconnu (%s)

en: Delete phone phonebook?
fr: Supprimer le répertoire de téléphone ?

en: Delete SIM phonebook?
fr: Effacer répertoire SIM ?

en: Delete missed calls?
fr: Effacer appels manqués ?

en: Delete dialled calls?
fr: Supprimer les appels composés ?

en: Delete received calls?
fr: Supprimer les appels reçus ?

en: Delete phone calendar notes?
fr: Supprimer les notes de calendrier du téléphone ?

en: Delete phone todos?
fr: Supprimer les tâches du téléphone ?

en: Delete phone notes?
fr: Supprimer les notes du téléphone ?

en: Delete phone WAP bookmarks?
fr: Supprimer les favoris WAP du téléphone ?

en: Delete all phone FM radio stations?
fr: Supprimer toutes les stations de radio FM du téléphone ?

en: Connection type
fr: Type de connexion

en: Continuous
fr: Continu

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Connection security
fr: Sécurité de connexion

en: On
fr: Allumer

en: Off
fr: Éteindre

en: address "%s", port %i
fr: adresse "%s", port %i

en: Second proxy
fr: Proxy secondaire

en: Bearer
fr: Titulaire

en: Server number
fr: Numéro de serveur

en: Service number
fr: Numéro de service

en: Data (CSD)
fr: Données (CSD)

en: Dial-up number
fr: Numéro à composer

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Login type
fr: Type de connexion

en: Manual
fr: Manuel

en: Automatic
fr: Automatique

en: Authentication type
fr: Type d’authentification

en: Secure
fr: Sûr

en: Data call type
fr: Type d’appel données

en: ISDN
fr: RNIS

en: Analogue
fr: Analogique

en: Data call speed
fr: Vitesse d’appel données

en: Auto
fr: Automatique

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Service code
fr: Code de service

en: Address type
fr: Type d'adresse

en: Access point
fr: Point d'accès

en: Set %i
fr: Définir %i

en: User
fr: Utilisateur

en: Phonebook database
fr: Base de données du répertoire téléphonique

en: Calendar database
fr: Base de données du calendrier

en: Server
fr: Serveur

en: Sync. phonebook
fr: Synchronisation du répertoire du téléphone

en: Sync. calendar
fr: Synchronisation du calendrier

en: Connection set name
fr: Nom du jeu de connexions

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: active
fr: actif

en: Read only
fr: Lecture seule

en: Startup logo
fr: Logo du démarrage

en: Operator logo
fr: Logo de l'opérateur

en: Picture
fr: Photo

en: Caller group logo
fr: Logo du groupe appelant

en: , width %i, height %i
fr: , largeur %i, hauteur %i

en: What format of output file logo ("%s") ?
fr: Quel format du fichier de logo sortant ("%s") ?

en: What format of output ringtone file ("%s") ?
fr: Quel est le format du fichier de sonnerie sortante (« %s ») ?

en: What type of power do you want ("%s") ?
fr: Quel type de puissance voulez-vous ("%s")?

en: Unknown key/function name: "%c"
fr: Nom de la clé/fonction inconnu : "%c"

en: What type of categories do you want to get ("%s") ?
fr: Quel type de catégories voulez vous obtenir ("%s") ?

en: What type of category do you want to add ("%s") ?
fr: Quel type de catégorie vous voulez ajouter ("%s") ?

en: Text too long, truncating to %d chars!
fr: Texte trop long, tronquer à %d caractères !

en: Invalid security code type
fr: Type de code de sécurité invalide

en: Enter %s code:
fr: Entrez le code de %s :

en: No PIN code entered!
fr: Aucun code PIN saisi !

en: Enter new PIN code:
fr: Saisir nouveau code PIN:

en:  (default name)
fr:  (Nom par défaut)

en:  (Head set profile)
fr:  (Profil des écouteurs)

en:  (Car kit profile)
fr:  (Profil du kit voiture)

en: Ringtone ID
fr: Sonnerie ID

en: Message alert tone ID
fr: ID tonalité d’alerte de message

en: Call alert for
fr: Alerte d'appel pour

en: Screen saver number
fr: Numéro d'écran de veille

en: Incoming call alert
fr: Alerte d'appel entrant

en: Ringtone volume
fr: Volume de la sonnerie

en: Vibrating alert
fr: Alerte vibrante

en: Message alert tone
fr: Tonalité d’alerte message

en: Keypad tones
fr: Bips touches

en: Warning (games) tones
fr: Tonalités d’avertissement (jeux)

en: Screen saver
fr: Économiseur d’écran

en: Screen saver timeout
fr: Délai d'attente de l'écran de veille

en: Automatic answer
fr: Réponse automatique

en: Lights
fr: Lumières

en: Level 1
fr: Niveau 1

en: Level 2
fr: Niveau 2

en: Level 3
fr: Niveau 3

en: Level 4
fr: Niveau 4

en: Level 5
fr: Niveau 5

en: Ringing
fr: Sonnerie

en: Beep once
fr: Bip une fois

en: Ring once
fr: Sonne une fois

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Caller groups
fr: Groupes d'appel

en: Special
fr: Spécial

en: Personal
fr: Personnel

en: Vibrate first
fr: Vibrer en premier

en:  speed dial not assigned
fr:  vitesse de composition non assignée

en: What type of reset phone settings ("%s") ?
fr: Quel type de paramètres de réinitialisation téléphone ("%s") ?

en: Currently shown on the display
fr: Actuellement affiché sur l'écran

en: Call active
fr: Appel actif

en: Unread SMS
fr: SMS non lus

en: Voice call
fr: Appel vocal

en: Fax call
fr: Appel de télécopie

en: Data call
fr: Appel données

en: Keypad locked
fr: Clavier verrouillé

en: SMS memory full
fr: Mémoire SMS pleine

en: Station name
fr: Nom de la station

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Unknown divert action ("%s")
fr: Action de renvoi inconnu ("%s")

en: Unknown divert type ("%s")
fr: Type de renvoi inconnu ("%s")

en: Unknown call type ("%s")
fr: Type d’appel inconnu ("%s")

en: Query:
fr: Requête :

en: Changed:
fr: Modifié :

en: Divert type
fr: Type de renvoi

en: when busy
fr: si occupé

en: when not answered
fr: si pas de réponse

en: when phone off or no coverage
fr: si téléphone éteint ou hors couverture

en: all types of diverts
fr: tous les types de renvois

en: unknown %i
fr: inconnu %i

en: Call type
fr: Type d'appel

en: voice
fr: voix

en: fax
fr: télécopie

en: data
fr: données

en: data & fax & voice
fr: données & télécopie & voix

en: Response:
fr: Réponse :

en: The application has been successfully sent to the phone.
fr: L'application a été envoyée avec succès au téléphone.

en: Please find received files in Inbox and install them.
fr: Veuillez trouver les fichiers reçus dans la boîte de réception et les installer.

en: Do you want to save this MMS file?
fr: Voulez-vous enregistrer ce fichier MMS ?

en: Error while saving to file %s!
fr: Erreur lors de l'enregistrement dans le fichier %s!

en: Saved to file %s
fr: Enregistré dans le fichier %s

en: Some MMS file features unknown for Gammu decoder
fr: Certaines fonctionnalités de fichiers MMS inconnues pour le décodeur Gammu

en: phone
fr: téléphone

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Message type
fr: Type de message

en: Subject
fr: Objet

en: Delivery report
fr: Compte rendu de livraison

en: Content type
fr: Type de contenu

en:  (%s in SMIL)
fr:  (%s dans SMIL)

en: Do you want to save this attachment?
fr: Vous voulez enregistrer cette pièce jointe ?

en: Folder %s
fr: Dossier %s

en:   File filesystem ID
fr:   ID du système de fichiers du fichier

en: It can be RTTL ringtone only used with this option
fr: Il ne peut être utilisé seulement qu'une sonnerie RTTL avec cette option

en: Ringtone "%s" (tempo = %i Beats Per Minute)
fr: Sonnerie "%s" (tempo = %i Battement Par Minute)

en: length=%i notes, but you will enter only first 50 tones.
fr: longueur=%i notes, mais vous entrerez seulement les 50 premières tonalités.

en: This ringtone in Nokia Composer in phone should look:
fr: Cette sonnerie dans Nokia Composer devrait ressembler  dans le téléphone à :

en: To enter it please press:
fr: Pour entrer veuillez appuyez sur :

en: (longer)
fr: (plus long)

en: Checking %s
fr: Vérification de %s

en:   Only part handled!
fr:   Seule partie traitée !

en:   Problem with adding playlist
fr:   Problème avec l’ajout de la playliste

en: Writing file %s:
fr: Écriture du fichier %s :

en: Your phone model is not supported. Please report it to authors (see <https://wammu.eu/support/bugs/>). Thank you.
fr: Le modèle de votre téléphone n’est pas pris en charge. Veuillez le signaler aux auteurs (voir <https://wammu.eu/support/bugs/>). Merci.

en: Problem with deleting playlist
fr: Problème avec la suppression de la playliste

en: What folder type ("%s") ?
fr: Quel type de dossier ("%s") ?

en: Can not open file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Folder not found. Probably function not supported!
fr: Dossier non trouvé. Probablement fonction non prise en charge !

en: Searching for phone folder:
fr: Recherche du dossier de téléphone :

en: No vendor info in JAD file!
fr: Pas d'information du constructeur dans le fichier JAD !

en: No name info in JAD file!
fr: Pas d'infos de nom dans le fichier JAD !

en: No JAR URL info in JAD file!
fr: Aucune info JAR URL dans le fichier JAD !

en: Declared JAR file size is different than real. Fixed by Gammu.
fr: Taille de fichier JAR déclarée différente de la réelle. Corrigé par Gammu.

en: No JAR size info in JAD file. Added by Gammu.
fr: Aucune info de taille de fichier JAR. Ajouté par Gammu.

en: Adding "%s"
fr: Ajout de "%s"

en:  created by %s
fr:  créé par %s

en: Application already exists. Deleting by Gammu.
fr: Application déjà existe. Suppression par Gammu.

en:   Deleting %s
fr:   Suppression de %s

en: Writing JAD file:
fr: Écriture du fichier JAD :

en: Writing JAR file:
fr: Écriture du fichier JAR :

en: Writing file:
fr: Écriture du fichier :

en: Connection "%s" on device "%s"
fr: Connexion "%s" sur le périphérique "%s"

en: Error creating thread
fr: Erreur de création du fil

en: Number out of range: %s
fr: Nombre en dehors de la plage: %s

en: Parameter is not a number: %s
fr: Paramètre n’est pas un nombre : %s

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d week | %d weeks
fr[0]: %d semaine
fr[1]: %d semaines

en: %d year | %d years
fr[0]: %d année
fr[1]: %d années

en: Call length
fr: Durée de l'appel

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Caller group
fr: Groupe d’appel

en: Caller group number too high, please increase buffer in sources!
fr: Groupe d'appel, nombre trop élevé, veuillez augmenter le tampon dans les sources !

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: Picture name
fr: Nom de l’image

en: Picture ID
fr: ID photo

en: Displaying not supported
fr: Affichage non pris en charge

en: Favorite messaging number
fr: Numéro de messagerie préféré

en: Work number
fr: Numéro professionnel

en: General number
fr: Numéro général

en: Video number
fr: Numéro de la vidéo

en: Home mobile number
fr: Numéro de téléphone portable

en: Work mobile number
fr: Numéro de téléphone du portable au travail

en: Home fax number
fr: Numéro de fax domicile

en: Work fax number
fr: Numéro de fax professionnel

en: Pager number
fr: Numéro de pager

en: Other number
fr: Autre numéro

en: Home address
fr: Adresse domicile

en: Work address
fr: Adresse travail

en: Home email
fr: Courriel au domicile

en: Work email
fr: Courriel au travail

en: Email address 2
fr: Adresse email 2

en: Home website
fr: Site Internet du domicile

en: Work website
fr: Site internet du travail

en: Website
fr: Site Internet

en: Last name
fr: Nom de famille

en: First name
fr: Prénom

en: Second name
fr: Deuxième nom

en: Formal name
fr: Nom officiel

en: Name prefix
fr: Préfixe de nom

en: Name suffix
fr: Suffixe de nom

en: Nick name
fr: Pseudo

en: Company
fr: Société

en: Job title
fr: Intitulé de poste

en: Street address
fr: Nom de rue

en: City
fr: Ville

en: State
fr: État

en: Zip code
fr: Code postal

en: Country
fr: Pays

en: Custom text 1
fr: Texte personnalisé 1

en: Custom text 2
fr: Texte personnalisé 2

en: Custom text 3
fr: Texte personnalisé 3

en: Custom text 4
fr: Texte personnalisé 4

en: Push to talk ID
fr: ID Push to Talk

en: unknown field type
fr: Type de champ inconnu

en: home
fr: domicile

en: work
fr: travail

en: Not enough parameters!
fr: Pas assez de paramètres !

en: What format of sms ("%s") ?
fr: Quel format de sms ("%s") ?

en: Where are parameters?
fr: Où sont les paramètres ?

en: Where is ringtone filename?
fr: Où est le nom de fichier de la sonnerie ?

en: Where is logo filename?
fr: Où est le nom de fichier du logo ?

en: Where is number of frames?
fr: Où est le nombre de trames ?

en: Too many animation frames!
fr: Trop de trames d’animation !

en: File "%s"
fr: Le fichier "%s"

en: Bookmark not found in file
fr: Favoris non trouvés dans le fichier

en: WAP settings not found in file
fr: Paramètres WAP introuvables dans le fichier

en: Sorry. For now there is only support for GPRS or DATA bearers end
fr: Désolé. Pour l’instant, seul les porteuses de fin GPRS et données sont prises en charges

en: MMS settings not found in file
fr: Paramètres MMS non trouvés dans le fichier

en: Sorry. No GPRS bearer found in MMS settings
fr: Désolé. Aucune porteuse GPRS trouvée dans les  paramètres MMS

en: ToDo note not found in file
fr: ToDo note non trouvée dans le fichier

en: Backup functionality not compiled in!
fr: Fonctionnalités de sauvegarde non compilées !

en: Wrong message length ("%s")
fr: Longueur du message erronée ("%s")

en: Unknown GSM network code ("%s")
fr: Code de réseau GSM inconnu ("%s")

en: You have to give number between 1 and 7 ("%s")
fr: Vous devez donner un nombre entre 1 et 7 ("%s")

en: Unknown validity string ("%s")
fr: Chaîne de validité inconnue ("%s")

en: You have to give number of EMS frames between 1 and 4 ("%s")
fr: Vous devez donner un nombre de trames EMS entre 1 et 4 ("%s")

en: Can't open file "%s"
fr: Impossible d’ouvrir le fichier "%s"

en: Unknown parameter ("%c")
fr: Paramètre inconnu ("%c")

en: Last parameter wasn't text
fr: Le dernier paramètre n'était pas du texte

en: Too long SMS name ("%s"), ignored
fr: Nom SMS trop long ("%s"), ignoré

en: Enter the message text and press %s:
fr: Saisissez le texte du message et appuyez sur %s :

en: No chars read, assuming it is okay!
fr: Pas de caractères lus, en supposant que cela est correct !

en: No network code
fr: Pas de code réseau

en: You have to set network code!
fr: Vous devez définir le code de réseau !

en: Ringtone too long. %i percent part cut
fr: Sonnerie trop longue. %i pourcents  coupé

en: There are %i SMS messages packed and the limit is %i. Exiting
fr: Il y a %i  messages SMS conditionnés et la limite est de  %i. Sortie

en: Use -smscnumber option to give SMSC number
fr: Utilisez l'option -smscnumber pour définir le numéro SMSC

en: Location %i, folder "%s"
fr: Emplacement %i, dossier "%s"

en: SIM memory
fr: Mémoire SIM

en: phone memory
fr: mémoire téléphone

en: phone or SIM memory
fr: mémoire téléphone ou SIM

en: Inbox folder
fr: Dossier boîte de réception

en: general
fr: Généralités

en: 8 bit SMS, cannot be displayed here
fr: SMS 8 bit, impossible d’afficher ici

en: SMS status report
fr: Rapport d'état SMS

en: Sent
fr: Envoyé

en: Read
fr: Lu

en: UnRead
fr: Non lu

en: UnSent
fr: Non envoyé

en: Remote number | Remote numbers
fr[0]: Numéro distant
fr[1]: Numéros distants

en: Reference number
fr: Numéro de référence

en: SMSC number
fr: Numéro SMSC

en: SMSC response
fr: réponse SMSC

en: Delivery status
fr: État de délivrance

en: Details
fr: Détails

en: Temporary error,
fr: Erreur temporaire,

en: Permanent error,
fr: Erreur permanente,

en: SM received by the SME
fr: SM reçu par le SME

en: SM forwarded by the SC to the SME but the SC is unable to confirm delivery
fr: SM transféré par le SC au SME, mais le SC est pas en mesure de confirmer la délivrance

en: SM replaced by the SC
fr: SM remplacé par la SC

en: SME busy
fr: SME occupé

en: No response from SME
fr: Pas de réponse du SME

en: Service rejected
fr: Service rejeté

en: Quality of service not available
fr: Qualité du service non disponible

en: Error in SME
fr: Erreur dans le SME

en: Remote procedure error
fr: Erreur de procédure distante

en: Incompatible destination
fr: Destination incompatible

en: Connection rejected by SME
fr: Connexion rejetée par le SME

en: Not obtainable
fr: Non disponible

en: No internetworking available
fr: Aucune interconnexion disponible

en: SM Validity Period Expired
fr: Période de validité SM expirée

en: SM deleted by originating SME
fr: SM supprimé par SME originaire

en: SM Deleted by SC Administration
fr: SM supprimé par l'administration SC

en: SM does not exist
fr: SM n'existe pas

en: Reserved/Specific to SC: %x
fr: Réservés/spécifique à SC : %x

en: SMS message
fr: Message SMS

en: Saved
fr: Enregistré

en:  (set for reply)
fr:  (défini pour répondre)

en: SMS replacing ID
fr: ID de remplacement SMS

en: Class
fr: Classe

en: Coding
fr: Codage

en: Unicode (no compression)
fr: Unicode (sans compression)

en: Default GSM alphabet (no compression)
fr: Alphabet GSM par défaut (sans compression)

en: Default GSM alphabet (compression)
fr: Alphabet GSM par défaut (compression)

en: User Data Header
fr: En-tête des données utilisateur

en: Concatenated (linked) message
fr: Message concaténé (lié)

en: Disables voice indicator
fr: Désactive l'indicateur vocal

en: Enables voice indicator
fr: Permet l'indicateur vocal

en: Disables fax indicator
fr: Désactive l'indicateur de télécopie

en: Enables fax indicator
fr: Active l'indicateur de télécopie

en: Disables email indicator
fr: Désactive l'indicateur d'email

en: Enables email indicator
fr: Active l'indicateur d'email

en: Void SMS
fr: SMS vide

en: Nokia WAP bookmark
fr: favoris WAp Nokia

en: Nokia operator logo
fr: Logo opérateur Nokia

en: Nokia WAP bookmark or WAP/MMS settings
fr: favoris WAp Nokia ou paramètres WAP/MMS

en: Nokia ringtone
fr: Sonnerie Nokia

en: Nokia GSM operator logo
fr: Logo opérateur Nokia GSM

en: Nokia caller logo
fr: Logo de l'appelant Nokia

en: Nokia profile
fr: Profil Nokia

en: Nokia calendar note
fr: Note du calendrier Nokia

en: Nokia phonebook entry
fr: Entrée du répertoire Nokia

en: User UDH
fr: Utilisateur UDH

en: MMS indicator
fr: Indicateur MMS

en: , part %i of %i
fr: , partie %i de %i

en: , %i parts
fr: , %i parties

en: Siemens file
fr: Fichier Siemens

en: Unknown PDU type: 0x%x
fr: Type PDU inconnu : 0x%x

en: Some details were ignored (unknown or not implemented in decoding functions)
fr: Certains détails ont été ignorés (inconnu ou non implémenté dans les fonctions de décodage)

en: Siemens OTA file
fr: Fichier Siemens OTA

en: Ringtone "%s"
fr: Sonnerie "%s"

en: Do you want to play it?
fr: Désirez vous le jouer ?

en: Caller logo
fr: Logo de l'appelant

en: Operator logo for %s network
fr: Logo de l'opérateur pour le réseau %s

en: Profile
fr: Profil

en: EMS sound ID
fr: EMS son ID

en: EMS animation ID
fr: ID d’animation EMS

en: Message size
fr: Taille de message

note: l10n: Generic prefix for error messages
en: Error
fr: Erreur

en: Data PDU
fr: Données PDU

en: Number of bits
fr: Nombre de bit

en: Whole PDU
fr: Tout le PDU

note: l10n: Generic prefix for warning messages
en: Warning
fr: Avertissement

note: l10n: Generic prefix for informational messages
en: Information
fr: Informations
