Gammu 1.38.2 - en to cs translation catalogue (927 entries)

en:    Increase %s
cs:    Zvyšte %s

en:   Deleting %s
cs:   Odstraňuji %s

en:   File filesystem ID
cs:   ID souboru

en:   Only part handled!
cs:   Zpracována jen část!

en:   Problem with adding playlist
cs:   Chyba při přidávání seznamu skladeb

en:   Saving to %s
cs:   Ukládám do %s

en:   entry ID %02X
cs:   ID položky %02X

en:  (%02i:%02i minutes left)
cs:  (%02i:%02i minut zbývá)

en:  (%s in SMIL)
cs:  (%s ve SMIL)

en:  (Call register: date and time)
cs:  (Historie hovorů: čas a datum)

en:  (Call register: with missed calls)
cs:  (Historie hovorů: se zmeškanými hovory)

en:  (Caller group number in pbk entry)
cs:  (Skupina volajících v položce seznamu)

en:  (Caller group: is logo on ?)
cs:  (Skupina: logo zapnuto?)

en:  (Caller group: logo)
cs:  (Skupina: logo)

en:  (Car kit profile)
cs:  (profil do auta)

en:  (Group ID (6230i or later))
cs:  (ID skupiny (6230i a starší))

en:  (Head set profile)
cs:  (profil pro head set)

en:  (Instant Messaging service list ID ?)
cs:  (ID servisního seznamu kecálka)

en:  (Phone number)
cs:  (Telefonní číslo)

en:  (Picture ID assignment)
cs:  (přiřazené ID obrázku)

en:  (Ringtone ID from filesystem/internal)
cs:  (ID vyzvánění buď interní nebo ze souboru)

en:  (Ringtone ID)
cs:  (ID vyzvánění)

en:  (SIP Address (Push to Talk address))
cs:  (SIP addressa (adresa Push to Talk))

en:  (SMS list assignment)
cs:  (Přiřazení SMS seznamu)

en:  (Speed dial on SIM)
cs:  (Rychlá volba na SIM)

en:  (Speed dial)
cs:  (Rychlá volba)

en:  (Text: URL address)
cs:  (Text: URL adresa)

en:  (Text: email address)
cs:  (Text: emailová adresa)

en:  (Text: name (always the only one))
cs:  (Text: jméno (vždy jen jedno))

en:  (Text: note)
cs:  (Text: poznámka)

en:  (Text: postal address)
cs:  (Text: poštovní adresa)

en:  (Text: user ID)
cs:  (Text: ID uživatele)

en:  (Voice tag assignment)
cs:  (Přiřazení hlasového vytáčení)

en:  (active)
cs:  (aktivní)

en:  (conversation list ID)
cs:  (ID seznamu konverzací)

en:  (default name)
cs:  (výchozí jméno)

en:  (presence list ID ?)
cs:  (ID seznamu prezence)

en:  (set for reply)
cs:  (nastaveno pro odpověď)

en:  (startup)
cs:  (úvodní)

en:  created by %s
cs:  vytvořil %s

en:  format, ringtone "%s"
cs:  formát, vyzvánění "%s"

en:  in
cs:  v

en:  in %d. week of
cs:  v %d. týdnu

en:  on each
cs:  každý

en:  on each %d.
cs:  každý %d.

en:  speed dial not assigned
cs:  rychlé vytáčení není přiřazeno

en:  version %s
cs:  verze %s

en: %3d free
cs: %3d volných

en: %3d used
cs: %3d využito

en: %d day | %d days
cs[0]: %d den
cs[1]: %d dny
cs[2]: %d dnů

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d sekunda
cs[1]: %d sekundy
cs[2]: %d sekund

en: %d week | %d weeks
cs[0]: %d týden
cs[1]: %d týdny
cs[2]: %d týdnů

en: %d year | %d years
cs[0]: %d rok
cs[1]: %d roky
cs[2]: %d let

en: %d. day of
cs: %d. den v

en: %d. day of year
cs: %d. den roku

en: %i SMS parts in %i SMS sequences
cs: %i SMS částí v %i SMS sekvencích

en: %i entries empty, %i entries filled
cs: %i záznamů prázdných, %i záznamů obsazených

en: %i entries in backup file
cs: %i záznamů v souboru se zálohou

en: %i entries types
cs: %i typů položek

en: %i locations
cs: %i pozic

en: %i percent
cs: %i procent

en: %i percent done.
cs: %i procent hotovo.

en: %i phone number types
cs: %i typů telefonních čísel

en: %i templates
cs: %i šablon

en: %i unread
cs: %i nepřečteno

en: %i used
cs: %i použito

en: %i. Access point %i
cs: %i. Přístupový bod %i

en: %ld bytes (free %ld bytes, used %ld bytes)
cs: %ld bajtů (volno %ld bajtů, využito %ld bajtů)

en: %lu Bytes in %li seconds, %lu Bytes/sec
cs: %lu bajtů za %li sekund, %lu bajtů za sekundu

en: %s (yes/no) ?
cs: %s (ano/ne) ?

en: (file with ID %i)
cs: (soubor ID %i)

en: (longer)
cs: (delší)

en: , %i parts
cs: , %i částí

en: , ID (16 bit) %i
cs: , ID (16 bitové) %i

en: , ID (8 bit) %i
cs: , ID (8 bitové) %i

en: , Inbox folder
cs: , příchozí zprávy

en: , Outbox folder
cs: , složka s odchozími zprávami

en: , SIM memory
cs: , SIM karta

en: , date separator is %c
cs: , oddělovač data je %c

en: , message reference=%d
cs: , referenční číslo zprávy=%d

en: , part %i of %i
cs: , část %i z %i

en: , phone memory
cs: , paměť telefonu

en: , phone or SIM memory
cs: , paměť telefonu nebo SIM karta

en: , type
cs: , typ

en: , used in card: %li bytes
cs: , využito na kartě: %li bajtů

en: , width %i, height %i
cs: , šířka %i, výška %i

en: -c / --config <filename> ... name of configuration file
cs: -c / --config <soubor> ... jméno konfiguračního souboru

en: -d / --debug <level> ... debug level (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)
cs: -d / --debug <úroveň> ... ladicí úroveň (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)

en: -f / --debug-file <filename> ... file for logging debug messages
cs: -f / --debug-file <soubor> ... soubor pro zapisování ladicích zpráv

en: -s / --section <confign> ... section of config file to use, eg. 42
cs: -s / --section <číslokonf> ... číslo konfigurace, která se má použít, např. 42

en: ....waiting for network answer
cs: ....čekám na odpověď sítě

en: 12 hours
cs: 12 hodin

en: 2 bytes
cs: 2 bajty

en: 24 hours
cs: 24 hodin

en: 4 bytes
cs: 4 bajty

en: 8 bit SMS, cannot be displayed here
cs: 8 bit SMS zde nemůže být zobrazena

en: 8-bit
cs: 8-bitové

en: ALL
cs: VSE

en: Access point
cs: Přístupový bod

en: Action needed
cs: Je vyžadována další akce

en: Add SIM phonebook entries?
cs: Přidat kontakty na SIM kartu?

en: Add notes to phone?
cs: Přidat do telefonu poznámky?

en: Add phone ToDo?
cs: Přidat úkoly?

en: Add phone WAP bookmarks?
cs: Přidat záložky WAP?

en: Add phone calendar notes?
cs: Přidat položky do kalendáře?

en: Add phone phonebook entries?
cs: Přidat položky telefonního seznamu?

en: Adding "%s"
cs: Přidávám "%s"

en: Address
cs: Adresa

en: Address type
cs: Typ adresy

en: Age
cs: Věk

en: Alarm
cs: Upozornění

en: Alarm (%i) not set in phone
cs: Budík (%i) není v telefonu nastaven

en: Alarm in location %i:
cs: Budík na pozici %i:

en: Analogue
cs: Analogový

en: Another client replied
cs: Jiný klient již odpověděl

en: Application already exists. Deleting by Gammu.
cs: Aplikace již existuje. Odstraňuji ji.

en: April
cs: Duben

en: Ascending
cs: Sestupné

en: August
cs: Srpen

en: Authentication type
cs: Typ přihlašování

en: Auto
cs: Automaticky

en: Auto deleting disabled
cs: Automatické mazání vypnuto

en: Auto deleting notes after %i day(s)
cs: Automatické mazání poznámek po %i dnech

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic answer
cs: Automatická odpověď

en: Backing up and restoring
cs: Záloha a obnovení

en: Backup SIM SMS profiles?
cs: Zazálohovat SMS profily ze SIM karty?

en: Backup SIM phonebook?
cs: Zazálohovat adresář na SIM kartě?

en: Backup functionality not compiled in!
cs: Podpora pro zálohy nebyla zkompilována!

en: Backup phone Chat settings?
cs: Zálohovat nastavení chatu?

en: Backup phone FM radio stations?
cs: Zazálohovat stanice FM rádia z telefonu?

en: Backup phone GPRS access points?
cs: Zazálohovat přístupové body GPRS z telefonu?

en: Backup phone MMS settings?
cs: Zálohovat nastavení MMS?

en: Backup phone SyncML settings?
cs: Zálohovat nastavení SyncML?

en: Backup phone WAP bookmarks?
cs: Zazálohovat WAP záložky z telefonu?

en: Backup phone WAP settings?
cs: Zálohovat nastavení WAPu?

en: Backup phone calendar notes?
cs: Zálohovat kalendář?

en: Backup phone caller groups and logos?
cs: Zazálohovat skupiny a loga volajících z telefonu?

en: Backup phone notes?
cs: Zazálohovat poznámky z telefonu?

en: Backup phone operator logo?
cs: Zálohovat logo operátora?

en: Backup phone phonebook?
cs: Zálohovat telefonní seznam?

en: Backup phone profiles?
cs: Zazálohovat profily z telefonu?

en: Backup phone startup logo/text?
cs: Zazálohovat uvítací text a logo z telefonu?

en: Backup phone todos?
cs: Zazálohovat úkoly z telefonu?

en: Backup phone user ringtones?
cs: Zazálohovat uživatelská vyzvánění z telefonu?

en: Backup sms from folder "%s"%s?
cs: Zazálohovat složku "%s"%s?

en: Bad day!
cs: Chybný den!

en: Bad month!
cs: Chybný měsíc!

en: Bad option!
cs: Chybná volba!

en: Batch file could not be opened: %s
cs: Soubor s dávkou nemohl být otevřen: %s

en: Batch processed, terminating.
cs: Dávka zpracována, končím.

en: Battery Current Fast:
cs: Nabíjecí proud baterie pro rychlé nabíjení:

en: Battery Current:
cs: Nabíjecí proud baterie:

en: Battery capacity
cs: Kapacita baterie

en: Battery level
cs: Stav baterie

en: Battery size indicator:
cs: Indikátor velikosti baterie:

en: Battery temperature
cs: Teplota baterie

en: Battery temperature:
cs: Teplota baterie:

en: Battery type
cs: Typ baterie

en: Battery voltage
cs: Napětí baterie

en: Battery voltage, divided:
cs: Napětí baterie, rozdělené:

en: Battery voltage, scaled:
cs: Napětí baterie, zvětšené:

en: Bearer
cs: Služba

en: Beep once
cs: Pípnout jednou

en: Birthday (Anniversary)
cs: Narozeniny (výročí)

en: Bit error rate
cs: Bitová četnost chyb

en: Bitmap
cs: Obrázek

en: Bitmap ID
cs: ID bitmapy

en: Bluez probing
cs: prohledávání Bluez

en: Bookmark not found in file
cs: V souboru nebyla nalezena žádná záložka

en: CB message received
cs: Přijata CB zpráva

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Calendar database
cs: Databáze kalendáře

en: Calendar note not found in file
cs: V souboru nebyl nalezen žádný záznam kalendáře

[ctx: Calendar note type]
en: Call
cs: Hovor

en: Calendar notes
cs: Kalendář

en: Call active
cs: Hovor je aktivní

en: Call alert for
cs: Upozornění na hovor pro

en: Call info
cs: Informace o hovoru

en: Call length
cs: Délka hovoru

en: Call type
cs: Typ hovoru

en: Caller group
cs: Skupina

en: Caller group logo
cs: Logo skupiny

en: Caller group number too high, please increase buffer in sources!
cs: Počet skupin volajících je příliš vysoký, prosím zvyště velikost vyrovnávací paměti v kódu!

en: Caller groups
cs: Skupiny

en: Caller logo
cs: Logo skupiny

en: Calls
cs: Hovory

en: Can not open file %s
cs: Nepodařilo se otevřít soubor %s

en: Can't do it with current phone protocol
cs: Operaci nelze provést se současným protokolem

en: Can't open file "%s"
cs: Nepodařilo se otevřít soubor "%s"

en: Categories
cs: Kategorie

en: Category
cs: Kategorie

en: Changed:
cs: Změněno:

en: Channel %i, text "%s"
cs: Kanál %i, text "%s"

en: Charge current
cs: Nabíjecí proud

en: Charge state
cs: Stav nabíjení

en: Charge voltage
cs: Nabíjecí napětí

en: Charger current:
cs: Nabíjecí proud:

en: Charger voltage:
cs: Nabíjecí napětí:

en: Check <https://wammu.eu/gammu/> for updates.
cs: Podívejte se na <https://wammu.eu/gammu/> pro informace o aktuální verzi.

en: Checking %s
cs: Kontroluji %s

en: Checking SIM SMS profiles
cs: Kontroluji SMS profily na SIM kartě

en: Checking SIM phonebook
cs: Kontroluji adresář na SIM kartě

en: Checking phone Chat settings
cs: Kontroluji nastavení chatu v telefonu

en: Checking phone FM radio stations
cs: Kontroluji stanice FM rádia v telefonu

en: Checking phone GPRS access points
cs: Kontroluji přístupové body GPRS v telefonu

en: Checking phone MMS settings
cs: Kontroluji nastavení MMS v telefonu

en: Checking phone SyncML settings
cs: Kontroluji nastavení SyncML v telefonu

en: Checking phone WAP bookmarks
cs: Kontroluji WAP záložky v telefonu

en: Checking phone WAP settings
cs: Kontroluji nastavení WAP v telefonu

en: Checking phone calendar
cs: Kontroluji kaledář v telefonu

en: Checking phone caller logos
cs: Kontroluji loga volajících v telefonu

en: Checking phone notes
cs: Kontroluji poznámky v telefonu

en: Checking phone operator logo
cs: Kontroluji logo operátora v telefonu

en: Checking phone phonebook
cs: Kontroluji telefonní seznam

en: Checking phone profiles
cs: Kontroluji profily v telefonu

en: Checking phone startup text
cs: Kontroluji uvítací text v telefonu

en: Checking phone todos
cs: Kontroluji úkoly v telefonu

en: Checking phone user ringtones
cs: Kontroluji uživatelská vyzvánění v telefonu

en: Checksum in backup file do not match (original: %s, new: %s). Continue?
cs: Kontrolní součet souboru se zálohou neodpovídá (původní: %s, nový: %s). Pokračovat?

en: City
cs: Město

en: Class
cs: Třída

en: Coding
cs: Kódování

en: Commands can be specified with or without leading --.
cs: Příkazy mohou být zadány s i bez úvodního --.

en: Company
cs: Firma

en: Compiled in features:
cs: Zakompilované vlastnosti:

en: Completed
cs: Hotovo

en: Completed time
cs: Čas dokončení

en: Concatenated (linked) message
cs: Dlouhá (spojená) zpráva

en: Configuration could not be parsed!
cs: Nastavení nemohlo být zpracováno!

en: Configuration file generated by gammu-detect.
cs: Konfigurační soubor vygenerovaný nástrojem gammu-detect.

en: Congestion
cs: Zahlcení

en: Connection "%s" on device "%s"
cs: Připojení "%s" na zařízení "%s"

en: Connection rejected by SME
cs: SME odmítlo připojení

en: Connection security
cs: Zabezpečení připojení

en: Connection set name
cs: Jméno spojení

en: Connection type
cs: Typ připojení

en: Contact
cs: Kontakt

en: Contact ID
cs: ID kontaktu

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Continuous
cs: Trvalé

en: Copyright (C) 2003 - 2017 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
cs: Copyright (C) 2003 - 2017 Michal Čihař <michal@cihar.com> a další autoři.

en: Copyright (C) 2010 - 2017 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
cs: Copyright (C) 2010 - 2017 Michal Čihař <michal@cihar.com> a další autoři.

en: Corrupted message, skipping
cs: Poškozená zpráva, přeskakuji

en: Country
cs: Země

en: Currently shown on the display
cs: Zobrazeno na displeji

en: Custom text 1
cs: Osobní info 1

en: Custom text 2
cs: Osobní info 2

en: Custom text 3
cs: Osobní info 3

en: Custom text 4
cs: Osobní info 4

en: DD MM YY
cs: DD MM RR

en: DD MM YYYY
cs: DD MM RRRR

en: DD MMM YY
cs: DD MMM RR

en: Daily alarm
cs: Denní budík

en: Data PDU
cs: PDU dat

en: Data call
cs: Datový hovor

en: Data call speed
cs: Rychlost datového volání

en: Data call type
cs: Typ datového hovoru

en: Date
cs: Datum

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Date and time not set in phone
cs: Čas není v telefonu nastaven

en: Date format is
cs: Formát data je

en: Date, time and alarms
cs: Čas, datum a budíky

en: Dealer note text is "%s"
cs: Text poznámky distributora je "%s"

en: December
cs: Prosinec

en: Declared JAR file size is different than real. Fixed by Gammu.
cs: Udaná velikost JAR souboru je chybná. Opraveno.

en: Default GSM alphabet (compression)
cs: Výchozí abeceda GSM (s kompresí)

en: Default GSM alphabet (no compression)
cs: Výchozí abeceda GSM (bez komprese)

en: Default number
cs: Výchozí číslo

en: Delete SIM phonebook?
cs: Vymazat telefonní seznam na SIM kartě?

en: Delete all phone FM radio stations?
cs: Vymazat FM stanice?

en: Delete all phone user ringtones?
cs: Odstranit všechna uživatelská vyzvánění?

en: Delete dialled calls?
cs: Vymazat odchozí hovory?

en: Delete each sms after backup?
cs: Odstranit každou zprávu po zazálohování?

en: Delete missed calls?
cs: Vymazat zmeškané hovory?

en: Delete phone WAP bookmarks?
cs: Vymazat WAP záložky?

en: Delete phone calendar notes?
cs: Vymazat kalendář?

en: Delete phone notes?
cs: Odstranit poznámky?

en: Delete phone phonebook?
cs: Vymazat telefonní seznam?

en: Delete phone todos?
cs: Odstranit úkoly?

en: Delete received calls?
cs: Vymazat přijaté hovory?

en: Deleting
cs: Mažu

en: Deleting SMS from "%s" folder:
cs: Odstraňuji SMS ze složky "%s":

en: Deleting old FM stations:
cs: Ostraňuji staré FM stanice:

en: Deleting old bookmarks:
cs: Odstraňuji staré záložky:

en: Deleting old notes:
cs: Ostraňuji staré poznámky:

en: Deleting old todos:
cs: Ostraňuji staré úkoly:

en: Deleting:
cs: Odstraňuji:

en: Delivery report
cs: Doručenka

en: Delivery status
cs: Stav doručení

en: Description
cs: Popis

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Device
cs: Zařízení

en: Device File:
cs: Jméno zařízení:

en: Dial-up number
cs: Číslo pro vytáčení

en: Disables email indicator
cs: Vypne indikaci emailu

en: Disables fax indicator
cs: Vypne indikaci faxu

en: Disables scanning of Windows serial ports.
cs: Vypne prohledávání sériových portů na Windows.

en: Disables scanning of udev.
cs: Vypne prohledávání udevu.

en: Disables scanning using Bluez.
cs: Vypne prohledávání bluetooth pomocí Bluez.

en: Disables voice indicator
cs: Vypne indikaci hlasové schránky

en: Displaying not supported
cs: Zobrazení není podporováno

en: Divert type
cs: Typ přesměrování

en: Do you want to play it?
cs: Opravtu chcete přehrát?

en: Do you want to restore binary SMS?
cs: Chcete obnovit binární SMS?

en: Do you want to save this MMS file?
cs: Chcete uložit tento MMS soubor?

en: Do you want to save this attachment?
cs: Chcete uložit tuto přílohu?

en: Do you want to set phone date/time? (NOTE: in some phones it's required to correctly restore calendar notes and other items)
cs: Chcete nastavit čas a datum v telefonu? (U některých telefonů je to nutné pro obnovení poznámek v kalendáři a dalších záznamů.)

en: Done
cs: Hotovo

en: Driver:
cs: Ovladač:

en: Due time
cs: Poslední termín

en: Dumps decoding
cs: Dekódování výpisů

en: EMS animation ID
cs: ID EMS animace

en: EMS sound ID
cs: ID EMS zvuku

en: ERROR: unknown memory type ("%s")
cs: CHYBA: neznámý typ paměti ("%s")

en: Email address 2
cs: Email 2

en: Empty
cs: Prázdné

en: Enables email indicator
cs: Zapne indikaci emailu

en: Enables fax indicator
cs: Vypne indikaci faxu

en: Enables voice indicator
cs: Zapne indikaci hlasové schránky

en: Enabling info about USSD
cs: Povoluji informace o USSD

en: Enabling info about calls
cs: Povoluji informace o příchozích hovorech

en: Enabling info about incoming CB
cs: Povoluji informace o příchozích CB

en: Enabling info about incoming SMS
cs: Povoluji informace o příchozích SMS

en: Enter %s code:
cs: Zadejte %s kód:

en: Enter new PIN code:
cs: Zadejte nový PIN kód:

en: Enter the message text and press %s:
cs: Zadejte zprávu a stiskněte %s:

en: Entering monitor mode...
cs: Začínám monitorovací režim...

en: Entry is empty
cs: Záznam je prázdný

en: Entry was deleted
cs: Záznam byl vymazán

en: Entry was empty
cs: Záznam byl prázdný

en: Error
cs: Chyba

en: Error creating thread
cs: Chyba vytváření vlákna

en: Error in SME
cs: Chyba na straně SME

en: Error reading batch! Terminating.
cs: Chyba při načítání dávky! Končím.

en: Error while closing file!
cs: Chyba při zavírání souboru!

en: Error while opening file for writing!
cs: Chyba při otevírání souboru pro zápis!

en: Error while saving to file %s!
cs: Chyba při ukládání do souboru %s!

en: Error while writing file!
cs: Chyba při zápisu do souboru!

en: Every day
cs: Každý den

en: Executing batch "%s" - command %i: %s
cs: Spouštím dávku "%s" - příkaz %i: %s

en: FM radio
cs: FM rádio

en: Fail
cs: Selhalo

en: Failed to allocate memory, aborting!
cs: Nepodařilo se naalokovat paměť, končím!

en: Failed to read [gammu%d] section from configuration file (gammurc)!
cs: Nepodařilo se načíst [gammu%d] z konfiguračního souboru (gammurc)!

en: Favorite messaging number
cs: Oblíbené číslo pro zprávy

en: Fax call
cs: Faxový hovor

en: Fax number
cs: Faxové číslo

en: February
cs: Únor

en: File "%s"
cs: Soubor "%s"

en: File checksum calculated by phone doesn't match with value calculated by Gammu. File is damaged or there is a error in Gammu.
cs: Kontrolní součet souboru zpočítaný Gammu neodpovídá hodnotě z telefonu. Buď je soubor poškozený, nebo jste právě nalezli chybu v Gammu.

en: File created by
cs: Soubor vytvořen

en: File;
cs: Soubor;

en: Filesystem
cs: Soubory

en: First name
cs: Křestní jméno

en: Folder
cs: Složka

en: Folder %s
cs: Složka %s

en: Folder not found. Probably function not supported!
cs: Složna nebyla nalezena. Pravděpodobně tatko funkce není podporována!

en: For more details, call help on specific topic (gammu --help topic). Topics are:
cs: Více informací naleznete v jednotlivých tématech (gammu --help téma). Témata jsou:

en: Formal name
cs: Formální jméno

en: Format
cs: Formát

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Friday
cs: Pátek

en: Functions that don't fit elsewhere
cs: Fuknce, které se nevešly jinam

en: Gammu commands, topic: %s
cs: Příkazy Gammu, téma: %s

en: Gammu information
cs: Informace o Gammu

en: Gammu-detect version %s
cs: Gammu-detect verze %s

en: General number
cs: Obecné číslo

en: Getting "%s"
cs: Stahuji "%s"

en: Group name
cs: Jméno skupiny

en: Headset interconnection:
cs: Připojení headsetu:

en: High
cs: Vysoká

en: Home address
cs: Domácí adresa

en: Home email
cs: Domácí email

en: Home fax number
cs: Faxové číslo domů

en: Home mobile number
cs: Číslo na mobil domů

en: Home number
cs: Číslo domů

en: Home website
cs: Domácí webové stránky

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Hook interconnection:
cs: Připojení zavěšení:

en: ID of new file is "%s"
cs: ID vytvořeného souboru je "%s"

en: ID of new folder is "%s"
cs: ID vytvořené složky je "%s"

en: IP address
cs: IP adresa

en: If you want break, press Ctrl+C...
cs: Pro přerušení stiskněte Ctrl+C...

en: Inbox folder
cs: příchozí zprávy

en: Incoming call alert
cs: Upozornění na příchozí hovor

en: Incompatible destination
cs: Nekompatibilní destinace

en: Information
cs: Informace

en: Initial battery voltage:
cs: Původní napětí baterie:

en: Invalid
cs: Chybná

en: Invalid SMSC location: %s
cs: Chyné umístění SMSC: %s

en: Invalid security code type
cs: Chybný typ bezpečnostního kódu

en: Is a folder. Please give only file names.
cs: Je složka. Zadejte prosím jméno souboru.

en: It can be RTTL ringtone only used with this option
cs: Jen vyzvánění typu RTTL může být použito s tímto příkazem

en: January
cs: Leden

en: Job title
cs: Funkce

en: July
cs: Červenec

en: June
cs: Červen

en: Keypad locked
cs: Klávesnice je zamčena

en: Keypad tones
cs: Zvuky klávesnice

en: Last modified
cs: Poslední změna

en: Last name
cs: Příjmení

en: Last parameter wasn't text
cs: Poslední parametr nebyl text

en: Leaving monitor mode...
cs: Ukončuji monitorovací režim...

en: Level 1
cs: Úroveň 1

en: Level 2
cs: Úroveň 2

en: Level 3
cs: Úroveň 3

en: Level 4
cs: Úroveň 4

en: Level 5
cs: Úroveň 5

en: License GPLv2: GNU GPL version 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.
cs: Licence GPLv2: GNU GPL verze 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.

en: Light sensor:
cs: Světelný senzor:

en: Lights
cs: Světla

en: Location
cs: Umístění

en: Location %d
cs: Pozice %d

en: Location %i
cs: Pozice %i

en: Location %i, folder "%s"
cs: Umístění %i, složka "%s"

en: Login type
cs: Typ přihlášení

en: Logo and pictures
cs: Loga a obrázky

en: Low
cs: Nízká

en: MM DD YY
cs: MM DD RR

en: MM DD YYYY
cs: MM DD RRRR

en: MMS and MMS settings
cs: MMS a jejich nastavení

en: MMS indicator
cs: Indikátor MMS

en: MMS settings not found in file
cs: V souboru nebylo nalezena žádné nastavení pro MMS

en: Manual
cs: Manuálně

en: Manufactured
cs: Vyrobeno

en: Manufacturer
cs: Výrobce

en: March
cs: Březen

en: Maximal location for caller logo can be 5
cs: Nejvyšší umístění loga volajícího je 5

en: Maximum time
cs: Maximální čas

en: May
cs: Květen

en: Medium
cs: Střední

en: Meeting
cs: Schůzka

en: Memo (Miscellaneous)
cs: Poznámka (různé)

en: Memory %s, Location %i
cs: Paměť %s, pozice %i

en: Memory (phonebooks and calls)
cs: Paměť (kontakty a hovory)

en: Memory has only %i free locations.Exiting
cs: Paměť má jen %i volných pozic. Končím

en: Message alert tone
cs: Zvuk upozornění na zprávu

en: Message alert tone ID
cs: ID tónu oznámení zprávy

en: Message number
cs: Číslo zprávy

en: Message size
cs: Velikost zprávy

en: Message type
cs: Typ zprávy

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Mobile number
cs: Číslo na mobil

en: Monday
cs: Pondělí

en: More parameters required (function requires %d to %d)
cs: Příliš málo parametrů (funkce požaduje %d až %d)

en: More parameters required (function requires %d)
cs: Příliš málo parametrů (funkce požaduje %d)

en: More parameters required!
cs: Je potřeba více parametrů!

en: NO (always)
cs: NE (vždy)

en: NONE
cs: NIC

en: Name
cs: Jméno

en: Name in phone
cs: Název v telefonu

en: Name prefix
cs: Přezdívka

en: Name suffix
cs: Dodatek

en: Name:
cs: Jméno:

en: Network
cs: Síť

en: Network level
cs: Úroveň sítě

en: Network state
cs: Stav sítě

en: Networks for %s:
cs: Sítě pro %s:

en: Nick name
cs: Přezdívka

en: No
cs: Ne

en: No JAR URL info in JAD file!
cs: V JAD souboru chybí URL pro JAR!

en: No JAR size info in JAD file. Added by Gammu.
cs: V JAD souboru chybí velikost JAD souboru. Přidávám chybějící informace.

en: No PIN code entered!
cs: Nebyl zadán žádný PIN kód!

en: No action needed
cs: Žádná akce není potřeba

en: No chars read, assuming it is okay!
cs: Nebyly načteny žádné znaky, předpokládám, že to je v pořádku!

en: No configuration file found!
cs: Nebyl nalezen konfigurační soubor!

en: No configuration read, using builtin defaults!
cs: Nebylo načteno žádné nastavení, používám výchozí hodnoty!

en: No internetworking available
cs: Není dostupné připojení k síti

en: No name info in JAD file!
cs: V JAD souboru chybí jméno!

en: No network code
cs: Žádný kód sítě

en: No operator logo in phone
cs: V telefonu není žádné logo operátora

en: No response from SME
cs: Žádná odpověď od SME

en: No signal
cs: Žádný signál

en: No vendor info in JAD file!
cs: V JAD souboru chybí jméno poskytovatele!

en: Nokia GSM operator logo
cs: Logo operátora Nokia

en: Nokia WAP bookmark
cs: Nokia WAP záložka

en: Nokia WAP bookmark or WAP/MMS settings
cs: Nokia WAP záložka nebo nastavení WAP/MMS

en: Nokia binary
cs: Nokia binární

en: Nokia calendar note
cs: Kalendář Nokia

en: Nokia caller logo
cs: Logo skupiny Nokia

en: Nokia operator logo
cs: Logo operátora Nokia

en: Nokia phonebook entry
cs: Kontakt Nokia

en: Nokia profile
cs: Profil Nokia

en: Nokia ringtone
cs: Vyzvánění Nokia

en: Nokia specific
cs: Specifické pro Nokii

en: None
cs: Žádná

en: Normal
cs: Normální

en: Not enough parameters!
cs: Příliš málo parametrů!

en: Not executed
cs: Nespuštěno

en: Not obtainable
cs: Nelze získat

en: Not supported
cs: Nepodporovaný

en: Note not found in file
cs: V souboru nebyla nalezena žádná poznámka

en: Note type
cs: Typ poznámky

en: Notes
cs: Poznámky

en: Nothing to enter.
cs: Není co zadat.

en: November
cs: Listopad

en: Number
cs: Číslo

en: Number of bits
cs: Počet bitů

en: Number of messages
cs: Počet zpráv

en: Number out of range: %s
cs: Číslo je mimo povolený rozsah: %s

en: Number:
cs: Číslo:

en: OFF
cs: VYPNUTO

en: ONLY
cs: JEDNO

en: October
cs: Říjen

en: Off
cs: Vypnuto

en: Office number
cs: Číslo do kanceláře

en: Ohms
cs: Ohmů

en: Old simlock
cs: Starý simlock

en: On
cs: Zapnuto

en: Only part of data saved, please increase %s.
cs: Byla uložena jen část dat, prosím zvětšete %s.

en: Only part of data saved, please increase the limit.
cs: Byla uložena jen část dat, prosím zvyšte limit.

en: Operator logo
cs: Logo operátora

en: Operator logo for %s network
cs: Logo operátora pro síť %s

en: Original IMEI
cs: Původní IMEI

en: Other number
cs: Další číslo

en: Packet network
cs: Paketová síť

en: Packet network state
cs: Stav paketové sítě

en: Pager number
cs: Číslo na pager

en: Parameter "%s" unknown
cs: Parametr "%s" není známý

en: Parameter is not a number: %s
cs: Parametr není číslo: %s

en: Parameter missing!
cs: Chybí parametr!

en: Parameters before command configure gammu behaviour:
cs: Parametry před příkazem upravují chování gammu:

en: Parameters help
cs: Nápověda pro parametry

en: Part of folder
cs: Část složky

en: Part of folder only
cs: Jen část složky

en: Passed
cs: Prošlo

en: Password
cs: Heslo

en: Path:
cs: Cesta:

en: Permanent error,
cs: Trvalá chyba,

en: Personal
cs: Osobní

en: Phone
cs: Telefon

en: Phone SMS status
cs: Stav SMS v telefonu

en: Phone current
cs: Proud do telefonu

en: Phone information
cs: Informace o telefonu

en: Phone memory
cs: Paměť telefonu

en: Phone on USB serial port %s %s
cs: Telefon na USB sériovém portu %s %s

en: Phone on serial port %s
cs: Telefon na sériovém portu %s

en: Phone seems not to support radio
cs: Telefon pravděpodobně nepodporuje rádio

en: Phone settings
cs: Nastavení telefonu

en: Phone temperature
cs: Teplota telefonu

en: Phone tests
cs: Testy telefonu

en: Phone time is %s
cs: Čas v telefonu je %s

en: Phonebook database
cs: Databáze kontaktů

en: Phonebook entry not found in file
cs: V souboru nebyl nalezen žádný kontakt

en: Phones
cs: Telefony

en: Photo
cs: Fotka

en: Picture
cs: Obrázek

en: Picture ID
cs: ID obrázku

en: Picture name
cs: Jméno obrázku

en: Please check The Gammu Manual for more information.
cs: Více informací naleznete v Manuálu Gammu.

en: Please connect headset. Required as antenna
cs: Prosím připojte headset. Je vyžadován jako anténa

en: Please enumerate locations from 1
cs: Prosím číslujte pozice od 1

en: Please find received files in Inbox and install them.
cs: Prosím spusťte její instalaci, naleznete ji v přijatých zprávách.

en: Please note that restoring data will cause existing data in phone to be deleted.
cs: Prosím uvědomte si, že během obnovování budou z telefonu odstraněna stávající data.

en: Power amplifier temperature:
cs: Teplota zesilovače:

en: Press Ctrl+C to break...
cs: Stiskněte Ctrl+C pro přerušení...

en: Press any key to continue...
cs: Stiskněte libobolnou klávesu pro pokračování...

en: Priority
cs: Priorita

en: Private
cs: Soukromý

en: Probably caller group is missing from your backup, add it and use --restore again.
cs: Pravděpodobně vám v záloze chybí skupina volajících, přidejte ji a použite znovu --restore.

en: Problem with deleting playlist
cs: Chyba při mazání seznamu skladeb

en: Product code
cs: Kód produktu

en: Profile
cs: Profil

en: Properties:
cs: Vlastnosti:

en: Protocols
cs: Protokoly

en: Push to talk ID
cs: ID pro Push to talk

en: Quality of service not available
cs: Kvalita služby není dostupná

en: Query:
cs: Dotaz:

en: Read
cs: Přečtená

en: Read only
cs: Pouze pro čtení

en: Reading
cs: Načítám

en: Reading:
cs: Načítám:

en: Recipient
cs: Příjemce

en: Reference number
cs: Referenční číslo

en: Reminder (Date)
cs: Připomínka (datum)

en: Remote number | Remote numbers
cs[0]: Vzdálené číslo
cs[1]: Vzdálená čísla
cs[2]: Vzdálená čísla

en: Remote procedure error
cs: Chyba při volání vzdálené procedury

en: Repeating
cs: Opakování

en: Reserved/Specific to SC: %x
cs: Rezervováno/Závislé na SC: %x

en: Resistive keyboard 1/auxdet:
cs: Odporová klávesnice 1/auxdet:

en: Resistive keyboard 1/headint2:
cs: Odporová klávesnice 1/headint2:

en: Response:
cs: Odpověď:

en: Restore %03i sms to folder "%s"%s?
cs: Obnovit %03i sms do složky "%s"%s?

en: Restore SIM SMSC profiles?
cs: Obnovit SMS profily na SIM kartě?

en: Restore SIM phonebook?
cs: Obnovit kontakty na SIM kartu?

en: Restore message?
cs: Obnovit zprávu?

en: Restore notes from the past?
cs: Obnovit události v minulosti?

en: Restore phone FM radio stations?
cs: Obnovit FM stanice?

en: Restore phone GPRS Points?
cs: Obnovit přístupové body GPRS?

en: Restore phone MMS settings?
cs: Obnovit nastavení MMS?

en: Restore phone WAP bookmarks?
cs: Obnovit WAP záložky?

en: Restore phone WAP settings?
cs: Obnovit nastavení WAPu?

en: Restore phone calendar notes?
cs: Obnovit kalendář?

en: Restore phone caller groups and logos?
cs: Obnovit skupiny a loga volajících?

en: Restore phone notes?
cs: Obnovit poznámky?

en: Restore phone operator logo?
cs: Obnovit logo operátora?

en: Restore phone phonebook?
cs: Obnovit telefonní seznam?

en: Restore phone profiles?
cs: Obnovit profily telefonu?

en: Restore phone startup logo/text?
cs: Obnovit úvodní logo/text?

en: Restore phone todo?
cs: Obnovit úkoly?

en: Restore user ringtones?
cs: Obnovit uživatelská vyzvánění?

en: Ring once
cs: Zvonit jednou

en: Ringing
cs: Vyzvánění

en: Ringtone
cs: Vyzvánění

en: Ringtone "%s"
cs: Vyzvánění "%s"

en: Ringtone "%s" (tempo = %i Beats Per Minute)
cs: Vyzvánění "%s" (tempo = %i Beats Per Minute)

en: Ringtone ID
cs: ID vyzvánění

en: Ringtone too long. %i percent part cut
cs: Vyzvánění je příliš dlouhé. Zkráceno o %i procent

en: Ringtone volume
cs: Hlasitost vyzvánění

en: Ringtones
cs: Zvonění

en: SIM SMS status
cs: Stav SMS na SIM

en: SIM memory
cs: SIM karta

en: SM Deleted by SC Administration
cs: SM vymazána správci SC

en: SM Validity Period Expired
cs: Vypršela doba platnosti SM

en: SM deleted by originating SME
cs: SM vymazána odesílajícím SME

en: SM does not exist
cs: SM neexistuje

en: SM forwarded by the SC to the SME but the SC is unable to confirm delivery
cs: SM předána SC k SME, ale SC není schopné potvrdit doručení

en: SM received by the SME
cs: SM byla přijata SME

en: SM replaced by the SC
cs: SM nahrazena SC

en: SME busy
cs: SME je zaneprázděno

en: SMS and EMS
cs: SMS a EMS

en: SMS counter overflow
cs: Přetekl čítač SMS

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd instead of gammu smsd!
cs: SMS démon je teď samostaný program, prosím použijte gammu-smsd místo gammu smsd!

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd-inject instead of gammu sendsmsdsms!
cs: SMS démon je teď samostaný program, prosím použijte gammu-smsd-inject místo gammu sendsmsdsms!

en: SMS memory full
cs: Paměť pro SMS je plná

en: SMS message
cs: SMS zpráva

en: SMS message received
cs: Přijata SMS zpráva

en: SMS replacing ID
cs: SMS nahrazuje ID

en: SMS status report
cs: Informace o stavu SMS

en: SMSC number
cs: Středisko zpráv

en: SMSC response
cs: Odpověď SMSC

en: Saturday
cs: Sobota

en: Saved
cs: Uložena

en: Saved in folder number %d "%s", location %i
cs: Uloženo ve složce číslo %d "%s", pozice %i

en: Saved to file %s
cs: Uloženo do souboru %s

en: Saving SMS %i/%i
cs: Ukládám SMS %i/%i

en: Screen saver
cs: Spořič obrazovky

en: Screen saver number
cs: Číslo spořiče obrazovky

en: Screen saver timeout
cs: Doba aktivace spořiče

en: Search text too long, truncating to %d chars!
cs: Text pro vyhledávání je příliš dlouhý, zkracuji na %d znaků!

en: Searching for phone folder:
cs: Hledám složku v telefonu:

en: Second name
cs: Střední jméno

en: Second proxy
cs: Druhá proxy

en: Secure
cs: Zabezpečené

en: Security code is %s
cs: Bezpečnostní kód je %s

en: Security code set to "12345"
cs: Bezpečnostní kód nastaven na "12345"

en: Security status
cs: Stav bezpečnosti

en: Sender
cs: Odesílatel

en: Sending SMS %i/%i
cs: Odesílám SMS %i/%i

en: Sending sms from folder "%s", location %i
cs: Odesílám zprávu ze složky "%s", pozice %i

en: Sent
cs: Odeslaná

en: September
cs: Září

en: Sequential Number:
cs: Sekvenční číslo:

en: Server number
cs: Číslo serveru

en: Service code
cs: Servisní kód

en: Service number
cs: Servisní středisko

en: Service rejected
cs: Služba odmítnuta

en: Service reply
cs: Servisní odpověď

en: Set %i
cs: Nastavení %i

en: Setting done
cs: Nastavení provedeno

en: Setting time in phone to the same time as is set in computer.
cs: Nastavuji čas v telefonu podle času v počítači.

en: Shopping
cs: Nakupování

en: Show debugging output for detecting devices.
cs: Zobrazí ladicí výstup při detekci zařízení.

en: Show version information and compiled in features.
cs: Zobrazí informace o verzi a zakompilovaných funkcích.

en: Siemens OTA file
cs: Siemens OTA soubor

en: Siemens file
cs: Siemens soubor

en: Siemens specific
cs: Specifické pro Siemens

en: Signal strength
cs: Síla signálu

en: Silent alarm
cs: Tiché upozornění

en: Simlock data
cs: Data simlocku

en: Smart Messaging
cs: Chytré zprávy

en: Some MMS file features unknown for Gammu decoder
cs: Některé vlastnosti MMS souboru nejsou podporovány dekodérem Gammu

en: Some details were ignored (unknown or not implemented in decoding functions)
cs: Některé podrobnosti byly ignorovány (není podporováno jejich dekódování)

en: Something went wrong, unknown message operation!
cs: Něco se stalo špatně, chybná operace se zprávou!

en: Sorry, but configuration matrix for this model has not yet been added. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information how to report it.
cs: Omlouváme se, ale informace o tomto telefonu ještě nebyly přidány. Podívejte se na stránku <https://cs.wammu.eu/support/bugs/> pro informace, jak tuto chybu nahlásit.

en: Sorry. For now there is only support for GPRS or DATA bearers end
cs: Omlouváme se, ale podporovány jsou pouze GPRS a DATA přenosy

en: Sorry. No GPRS bearer found in MMS settings
cs: Omlouváme se, ale nebyl nalezen žádný GPRS přenos v nastaveních MMS

en: Special
cs: Speciální

en: Standard
cs: Standardní

en: Standard number
cs: Standardní číslo

en: Start
cs: Začátek

en: Start time
cs: Začátek

en: Startup logo
cs: Úvodní logo

en: State
cs: Stát

en: Station name
cs: Název stanice

en: Status
cs: Stav

en: Stop
cs: Konec

en: Street address
cs: Adresa

en: Subject
cs: Předmět

en: Subsystem:
cs: Subsystém:

en: Sunday
cs: Neděle

en: Swapping start and end location
cs: Prohazuji začátek a konec

en: Sync. calendar
cs: Synchronizace kalendáře

en: Sync. phonebook
cs: Synchronizace kontaktů

en: Temporary
cs: Dočasné

en: Temporary error,
cs: Dočasná chyba,

en: Terminated
cs: Ukončeno

en: Text too long, truncating to %d chars!
cs: Text je příliš dlouhý, zkracuji na %d znaků!

en: The application has been successfully sent to the phone.
cs: Aplikace byla úspěšně odeslána do telefonu.

en: There are %i SMS messages packed and the limit is %i. Exiting
cs: Bylo vytvořeno %i SMS zpráv a limit je %i. Končím

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
cs: Není poskytována ŽÁDNÁ ZÁRUKA, a to v míře povolené platným zákonem.

en: There is newer stable Gammu version available! (%s instead of %s)
cs: Nová stabilní verze Gammu je dostupná! (%s místo %s)

en: There is newer testing Gammu version available! (%s instead of %s)
cs: Nová testovací verze Gammu je dostupná! (%s místo %s)

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
cs: Tento program je svobodný software: můžete jej volně šířit a modifikovat.

en: This ringtone in Nokia Composer in phone should look:
cs: Toto vyzvánení by v Nokia Composeru v telefonu mělo vypadat:

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Time format is
cs: Formát času je

en: Time of backup
cs: Čas zálohy

en: Time: %02d:%02d
cs: Čas: %02d:%02d

en: Timeout
cs: Vypršel čas

en: To do lists
cs: Úkoly

en: To enter it please press:
cs: Pro zadání prosím stiskněte:

en: ToDo note not found in file
cs: V souboru nebyl nalezen žádný úkol

en: Todo note not found in file
cs: V souboru nebyl nalezen žádný úkol

en: Todos
cs: Úkoly

en: Tone alarm
cs: Zvukové upozornění

en: Too few parameters!
cs: Příliš málo parametrů!

en: Too high folder number (max. %i)
cs: Příliš vysoké číslo složky (maximálně. %i)

en: Too long SMS name ("%s"), ignored
cs: Příliš dlouhé jméno SMS zprávy ("%s"), ignoruji

en: Too many animation frames!
cs: Přiliš mnoho obrázků v animaci!

en: Too many parameters (function accepts %d to %d)
cs: Příliš mnoho parametrů (funkce akceptuje %d až %d)

en: Too many parameters (function accepts %d)
cs: Příliš mnoho parametrů (funkce akceptuje %d)

en: Training/Athletism
cs: Tréning/Atletika

en: Training/Ball Games
cs: Tréning/Míčové hry

en: Training/Budo
cs: Tréning/Budo

en: Training/Cycling
cs: Tréning/Cyklistika

en: Training/Dance
cs: Tréning/Tanec

en: Training/Extreme Sports
cs: Tréning/Extrémní sporty

en: Training/Football
cs: Tréning/Fotbal

en: Training/Golf
cs: Tréning/Golf

en: Training/Gym
cs: Tréning/Tělocvična

en: Training/Hockey
cs: Tréning/Hokey

en: Training/Horse Races
cs: Tréning/Dostihy

en: Training/Races
cs: Tréning/Závody

en: Training/Rugby
cs: Tréning/Ragby

en: Training/Sailing
cs: Tréning/Plavba

en: Training/Street Games
cs: Tréning/Pouliční hry

en: Training/Swimming
cs: Tréning/Plavání

en: Training/Tennis
cs: Tréning/Tenis

en: Training/Travels
cs: Tréning/Cestování

en: Training/Winter Games
cs: Tréning/Zimní hry

en: Travel
cs: Cesta

en: Trying %i
cs: Zkouším %i

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Type:
cs: Typ:

en: USSD received
cs: Přijato USSD

en: UnRead
cs: Nepřečtená

en: UnSent
cs: Neodeslaná

en: Unicode (compression)
cs: Unicode (s kompresí)

en: Unicode (no compression)
cs: Unicode (bez komprese)

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown (%x)
cs: Neznámý (%x)

en: Unknown GSM network code ("%s")
cs: Neznámý kód GSM sítě ("%s")

en: Unknown PDU type: 0x%x
cs: Neznámý typ PDU: 0x%x

en: Unknown attribute (%s)
cs: Neznámý atribut (%s)

en: Unknown backup format: "%s"
cs: Neznámý formát zálohy: "%s"

en: Unknown call type ("%s")
cs: Neznámý typ hovoru ("%s")

en: Unknown country name: %s.
cs: Neznámé jméno země: %s.

en: Unknown divert action ("%s")
cs: Neznámá akce přesměrování ("%s")

en: Unknown divert type ("%s")
cs: Neznámý typ přesměrování ("%s")

en: Unknown help topic specified!
cs: Zadáno neznámé téma nápovědy!

en: Unknown key/function name: "%c"
cs: Chybné jméno klávesy nebo funkce: "%c"

en: Unknown memory type ("%s")
cs: Neznámý typ paměti ("%s")

en: Unknown memory type: "%s"
cs: Neznámý typ paměti: "%s"

en: Unknown number
cs: Neznámé číslo

en: Unknown parameter ("%c")
cs: Neznámý parametr ("%c")

en: Unknown parameter ("%s")
cs: Neznámý parametr ("%s")

en: Unknown parameter ("%s")
cs: Neznámý parametr ("%s")

en: Unknown reason. Can't reset your security code
cs: Neznámá příčina. Nepodařilo se obnovit váš bezpečnostní kód

en: Unknown security status.
cs: Neznámý stav bezpečnosti.

en: Unknown validity string ("%s")
cs: Neznámý text platnosti ("%s")

en: Unread SMS
cs: Nepřečtená SMS

en: Updating specified parts of date and time in phone.
cs: Aktualizuji zadané části data a času v telefonu.

en: Usage details
cs: Podrobnosti o použití

en: Usage: gammu [parameters] <command> [options]
cs: Použití: gammu [parametry] <příkaz> [volby]

en: Use -smscnumber option to give SMSC number
cs: Pro zadání čísla SMSC použijte parametr -smscnumber

en: Use Unicode subformat of backup file?
cs: Použít unicode pro soubor se zálohami?

en: Use addnew command if you just want to add some entries to your phone.
cs: Pro přidání nových položek do telefonu použijte příkaz addnew.

en: Used in phone: %li bytes
cs: Využito v telefonu: %li bajtů

en: User
cs: Uživatel

en: User Data Header
cs: Uživatelská hlavička dat

en: User ID
cs: ID uživatele

en: User UDH
cs: Uživatelské UDH

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: VCXO temperature:
cs: Teplota VCXO:

en: Vacation
cs: Dovolená

en: Validity
cs: Platnost

en: Version of installed libGammu.so (%s) is different to version of Gammu (%s)
cs: Verze instalované libGammu.so (%s) se liší od verze Gammu (%s)

en: Vibrate first
cs: Nejdříve vibrovat

en: Vibrating alert
cs: Vibrační upozornění

en: Video number
cs: Číslo na videohovor

en: Voice call
cs: Hlasový hovor

en: Void SMS
cs: Prázdná SMS

en: WAP bookmark not found in file
cs: V souboru nebyla nalezena žádná záložka pro WAP

en: WAP settings and bookmarks
cs: Nastavení WAPu a záložky

en: WAP settings not found in file
cs: V souboru nebylo nalezena žádné nastavení pro WAP

en: Waiting for PIN.
cs: Čeká na PIN.

en: Waiting for PIN2.
cs: Čeká na PIN2.

en: Waiting for PUK.
cs: Čeká na PUK.

en: Waiting for PUK2.
cs: Čeká na PUK2.

en: Waiting for Security Code.
cs: Čeká na bezpečnostní kód.

en: Waiting for network code.
cs: Čeká na kód sítě.

en: Waiting for phone code.
cs: Čeká na kód telefonu.

en: Warning
cs: Varování

en: Warning (games) tones
cs: Varovací tón (např. pro hry)

en: We already have one pending, ignoring this one!
cs: Již jedna čeká na zpracování, nově příchozí ignorujeme!

en: Website
cs: Webové stránky

en: Wednesday
cs: Středa

en: Week starts on %s
cs: Týden začíná v %s

en: Welcome note text is "%s"
cs: Uvítací zpráva je "%s"

en: What file type ("%s") ?
cs: Jaký typ souboru ("%s") ?

en: What folder type ("%s") ?
cs: Jaký typ složky ("%s")?

en: What format of output file logo ("%s") ?
cs: V jakém formátu se má logo uložit ("%s") ?

en: What format of output ringtone file ("%s") ?
cs: V jakém formátu se má vyzvánění uložit ("%s") ?

en: What format of sms ("%s") ?
cs: Jaký je formát sms ("%s") ?

en: What lights should I enable ("%s") ?
cs: Které světlo mám zapnouts ("%s") ?

en: What should I do ("%s") ?
cs: Co mám dělat ("%s") ?

en: What type of categories do you want to get ("%s") ?
cs: Jaký typ kategorií chcete načíst ("%s") ?

en: What type of category do you want to add ("%s") ?
cs: Jaký typ kategorie chcete přidat ("%s") ?

en: What type of logo do you want to get ("%s") ?
cs: Jaký typ loga chcete načíst ("%s") ?

en: What type of logo do you want to set ("%s") ?
cs: Jaký typ loga chcete nastavit ("%s") ?

en: What type of power do you want ("%s") ?
cs: Který typ napájení chcete provést ("%s") ?

en: What type of reset do you want ("%s") ?
cs: Který typ resetu chcete provést ("%s") ?

en: What type of reset phone settings ("%s") ?
cs: Jaký typ resetu chcete provést ("%s") ?

en: Where are parameters?
cs: Kde jsou parametry?

en: Where is backup filename and location and memory type?
cs: Kde je jméno souboru zálohy, umístění a typ paměti?

en: Where is backup filename and location?
cs: Kde je jméno souboru zálohy a umístění?

en: Where is logo filename?
cs: Kde je jméno souboru loga?

en: Where is number of frames?
cs: Kde je počet rámců?

en: Where is ringtone filename?
cs: Kde je jméno souboru vyzvánění?

en: Whole PDU
cs: Celé PDU

en: Windows serial port probing
cs: Prohledávání sériových portů na Windows

en: Work address
cs: Pracovní adresa

en: Work email
cs: Pracovní email

en: Work fax number
cs: Faxové číslo do práce

en: Work mobile number
cs: Číslo na mobil do práce

en: Work number
cs: Číslo do práce

en: Work website
cs: Pracovní webové stránky

en: Writing JAD file:
cs: Zapisuji JAD soubor:

en: Writing JAR file:
cs: Zapisuji JAR soubor:

en: Writing file %s:
cs: Zapisuji souboru %s:

en: Writing file:
cs: Zapisuji soubor:

en: Writing:
cs: Zapisuji:

en: Wrong message length ("%s")
cs: Chybná délka zprávy ("%s")

en: YES (always)
cs: ANO (vždy)

en: YY MM DD
cs: RR MM DD

en: YYYY MM DD
cs: RRRR MM DD

en: Yes
cs: Ano

en: You have to give number between 1 and 7 ("%s")
cs: Musíte zadat číslo mezi 1 a 7 ("%s")

en: You have to give number of EMS frames between 1 and 4 ("%s")
cs: Musíte zadat počet EMS snímků mezi 1 a 4 ("%s")

en: You have to set network code!
cs: Musíte nastavit kód sítě!

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 4.06
cs: Budete mít prázná jména v položkách. Aktualizujte si firmware na vyšší než 4.06

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 6.00
cs: Budete mít prázná jména v položkách. Aktualizujte si firmware na vyšší než 6.00

en: Your phone model is not supported. Please report it to authors (see <https://wammu.eu/support/bugs/>). Thank you.
cs: Váš telefon není podporovaný. Prosíme nahlaste tuto chybu vývojářům (více informací naleznete na stránce <https://cs.wammu.eu/support/bugs/>). Dějukeme vám.

en: Zip code
cs: Směrovací číslo

en: [Gammu version %s]
cs: [Gammu verze %s]

en: active
cs: aktivní

en: address "%s", port %i
cs: adresa "%s", port %i

en: all types of diverts
cs: všechna přesměrování

en: attached
cs: připojeno

en: battery connected and is being charged
cs: baterie připojena a je nabíjena

en: battery connected and is fully charged
cs: baterie připojena a je plně nabita

en: battery connected, but not powered from battery
cs: baterie připojena, ale telefon ji nepoužívá

en: battery not connected
cs: baterie není připojena

en: byte
cs: bajt

en: call end from our side
cs: hovor ukončen z naší strany

en: call end from remote side (code %i)
cs: hovor ukončen z druhé strany (kód %i)

en: call established. Waiting for answer
cs: hovor spojen. Čekám na odpověď

en: call held
cs: hovor je pozdržen

en: call resumed
cs: hovor je obnoven

en: call started
cs: hovor probíhá

en: call switched
cs: hovor byl přepojen

en: data & fax & voice
cs: data & fax & hlas

en: day
cs: den

en: default
cs: výchozí

en: detached
cs: odpojeno

en: detected power failure
cs: zjištěna chyba napájení

en: device address %02x%02x%02x%02x%02x%02x
cs: adresa zařízení je %02x%02x%02x%02x%02x%02x

en: disabled
cs: vypnuté

en: each month
cs: každém měsíci

en: enabled
cs: povoleno

en: end of call (unknown side)
cs: konec hovoru (neznámá příčina)

en: error %i
cs: chyba %i

en: for %d time  | for %d times
cs[0]: %d-krát
cs[1]: %d-krát
cs[2]: %d-krát

en: forever
cs: navždy

en: forever on each %i. day of %s
cs: navždy každý %i. den v %s

en: general
cs: obecné

en: home
cs: domů

en: home network
cs: domácí síť

en: images: %ld, sounds: %ld, themes: %ld
cs: obrázky: %ld, zvuky: %ld, témata: %ld

en: incoming call from "%s"
cs: Příchozí hovor od "%s"

en: length=%i notes, but you will enter only first 50 tones.
cs: délka=%i not, ale vy zadáte jen prvnách 50 tónů.

en: mobile
cs: mobil

en: no
cs: ne

en: not logged into network
cs: není přihlášen do sítě

en: option parsing failed: %s
cs: selhalo zpracování parametrů: %s

en: outgoing call to "%s"
cs: odchozí hovor pro "%s"

en: phone
cs: telefon

en: phone
cs: telefon

en: phone memory
cs: paměť telefonu

en: phone or SIM memory
cs: paměť telefonu nebo SIM karta

en: powered from battery
cs: napájeno z baterie

en: raw result %10i
cs: nezpracovaný výsledek %10i

en: registration to network denied
cs: registrace do sítě odmítnuta

en: requesting network
cs: požaduje síť

en: roaming network
cs: roamingová síť

en: saving %i SMS
cs: ukládám zprávu %i

en: since %s
cs: od %s

en: since %s till %s
cs: od %s do %s

en: standard input
cs: standardní vstup

en: string
cs: text

en: till %s
cs: do %s

en: udev probing
cs: prohledávání udevu

en: unit result %10i
cs: zpracovaný výsledek %10i

en: unknown
cs: neznámý

en: unknown %i
cs: neznámý %i

en: unknown field type
cs: neznámý typ položky

en: unknown type!
cs: neznámý typ!

en: voice
cs: hlas

en: when busy
cs: je-li obsazeno

en: when not answered
cs: nedopovídá-li

en: when phone off or no coverage
cs: je-li nedostupný

en: work
cs: práce

en: yes
cs: ano
