coreutils-8.20-pre1 - en to ia translation catalogue (94 entries)

en: invalid argument %s for %s
ia: argumento %s invalide pro %s

en: ambiguous argument %s for %s
ia: argumento %s ambigue pro %s

en: Valid arguments are:
ia: Le argumentos valide es:

en: error closing file
ia: error al clauder le file

en: write error
ia: error de scriptura

en: preserving permissions for %s
ia: preservation del permissiones pro %s

en: Unknown system error
ia: Error del systema incognite

en: regular empty file
ia: file regular vacue

en: regular file
ia: file regular

en: directory
ia: directorio

en: symbolic link
ia: ligamine symbolic

en: message queue
ia: cauda de messages

en: semaphore
ia: semaphoro

en: shared memory object
ia: objecto de memoria condivise

en: typed memory object
ia: objecto de memoria con typo

en: block special file
ia: file special de blocos

en: character special file
ia: file special de characteres

en: weird file
ia: file estranie

en: Address family for hostname not supported
ia: Le familia de adresses pro le nomine de host non es supportate

en: Temporary failure in name resolution
ia: Insuccesso temporanee in le resolution de nomine

en: Bad value for ai_flags
ia: Valor incorrecte pro ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
ia: Insuccesso irrecuperabile in le resolution de nomine

en: ai_family not supported
ia: ai_family non supportate

en: Memory allocation failure
ia: Insuccesso de allocation de momoria

en: No address associated with hostname
ia: Necun adresse associate al nomine de host

en: Name or service not known
ia: Nomine o servicio incognite

en: Servname not supported for ai_socktype
ia: Servname non supportate pro ai_socktype

en: ai_socktype not supported
ia: ai_socktype non supportate

en: System error
ia: Error de systema

en: Argument buffer too small
ia: Le buffer del argumento es troppo parve

en: Processing request in progress
ia: Processamento del requesta in curso

en: Request canceled
ia: Requesta annullate

en: Request not canceled
ia: Requesta non annullate

en: All requests done
ia: Tote le requestas completate

en: Interrupted by a signal
ia: Interrumpite per un signal

en: Parameter string not correctly encoded
ia: Catena de parametros codificate incorrectemente

en: Unknown error
ia: Error incognite

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ia: %s: le option '%s' es ambigue; possibilitates:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ia: %s: le option '--%s' non accepta necun argumento

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ia: %s: le option '%c%s' non accepta necun argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
ia: %s: le option '--%s' require un argumento

en: %s: unrecognized option '--%s'
ia: %s: option non recognoscite '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ia: %s: option non recognoscite '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
ia: %s: option invalide -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ia: %s: le option require un argumento -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ia: %s: le option '-W %s' es ambigue

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ia: %s: le option '-W %s' non accepta necun argumento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ia: %s: le option '-W %s' require un argumento

en: cannot change permissions of %s
ia: impossibile de cambiar le permissiones de %s

en: cannot create directory %s
ia: impossibile de crear le directorio %s

en: memory exhausted
ia: memoria exhauste

en: unable to record current working directory
ia: impossibile de registrar le directorio de travalio actual

en: failed to return to initial working directory
ia: impossibile de revenir al directorio de travalio initial

en: %s: end of file
ia: %s: fin de file

en: Success
ia: Successo

en: No match
ia: Nulle correspondentia

en: Invalid regular expression
ia: Expression regular incorrecte

en: Invalid collation character
ia: Character de collation incorrecte

en: Invalid character class name
ia: Nomine de classe de characteres incorrecte

en: Trailing backslash
ia: Barra oblique inverse final

en: Invalid back reference
ia: Referentia a retro incorrecte

en: Unmatched [ or [^
ia: [ o [^ non accopulate

en: Unmatched ( or \(
ia: ( o \( non accopulate

en: Unmatched \{
ia: \{ non accopulate

en: Invalid content of \{\}
ia: Contento de \{\} incorrecte

en: Invalid range end
ia: Fin de intervallo incorrecte

en: Memory exhausted
ia: Memoria exhaurite

en: Invalid preceding regular expression
ia: Expression regular precedente incorrecte

en: Premature end of regular expression
ia: Fin prematur del expression regular

en: Regular expression too big
ia: Expression regular es troppo grande

en: Unmatched ) or \)
ia: ) o \) non accopulate

en: No previous regular expression
ia: Nulle expression regular previe

en: it is dangerous to operate recursively on %s
ia: il es periculose operar recursivemente sur %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
ia: il es periculose operar recursivemente sur %s (identic a %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
ia: utilisa --no-preserve-root pro inhibir iste mesura de securitate

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
ia: ^[sSyY]

en: setting permissions for %s
ia: initiation de permissiones de %s

en: Hangup
ia: Clausura de terminal

en: Interrupt
ia: Requesta de interrumper

en: Quit
ia: Requesta de quitar

en: Illegal instruction
ia: Instruction malformate

en: Trace/breakpoint trap
ia: Trappa al puncto de traciage o suspension

en: Aborted
ia: Termination anormal

en: Floating point exception
ia: Exception al calculation con virgula flottante

en: Killed
ia: Termination immediate

en: Bus error
ia: Violation de accesso a memoria

en: Segmentation fault
ia: Violation de segmentation

en: Broken pipe
ia: Conducto rupte

en: Alarm clock
ia: Eveliator

en: Terminated
ia: Requesta de termination

en: Urgent I/O condition
ia: Condition de I/O urgente

en: Stopped (signal)
ia: Suspender un processo

en: Stopped
ia: Requesta de suspension

en: Continued
ia: Continuar un processo
