atftp 0.7-9 - en to sv translation catalogue (26 entries)

note: Type: boolean Description
en: Should the server be started by inetd?
sv: Ska servern startas via inetd?

note: Type: boolean Description
en: atftpd can be started by the inetd superserver or as a daemon and handle incoming connections by itself. The latter is only recommend for very high usage server.
sv: atftpd kan startas av inetd superserver eller som en daemon och hantera inkommande anslutningar på egen hand. Den senare rekommenderas för de system som kräver hög prestanda.

note: Type: string Description
en: Server timeout:
sv: Tid till avslut:

note: Type: string Description
en: How many seconds the main thread waits before exiting.
sv: Hur många sekunder huvudtråden väntar innan den avslutas.

note: Type: string Description
en: Retry timeout:
sv: Tid mellan försök:

note: Type: string Description
en: How many seconds to wait for a reply before retransmitting a packet.
sv: Hur många sekunder vi väntar på ett svar innan vi skickar paketet igen.

note: Type: string Description
en: Maximum number of threads:
sv: Maximalt antal trådar:

note: Type: string Description
en: Maximum number of concurrent threads that can be running.
sv: Maximalt antal trådar som kan köras parallellt.

note: Type: select Description
en: Verbosity level:
sv: Förklaringsnivå:

note: Type: select Description
en: Level of logging. 7 logs everything including debug logs. 1 will log only the system critical logs. 5 (LOG_NOTICE) is the default value.
sv: Hur informativ loggarna är. 7 loggar allt. 1 loggar bara systemkritiska meddelanden. 5 (LOG_NOTICE) är standardvärdet.

note: Type: boolean Description
en: Enable 'timeout' support?
sv: Aktivera 'timeout' stöd?

note: Type: boolean Description
en: Enable 'tsize' support?
sv: Aktivera 'tsize' stöd?

note: Type: boolean Description
en: Enable 'block size' support?
sv: Aktivera 'block size' stöd?

note: Type: boolean Description
en: Enable multicast support?
sv: Aktivera multicast stöd?

note: Type: string Description
en: TTL for multicast packets:
sv: TTL för multicast-paket

note: Type: string Description
en: Port to listen for tftp request:
sv: Port för att lyssna på tftp anslutningar:

note: Type: string Description
en: Port range for multicast file transfer:
sv: Portrymd för multicast-överföringar:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available port in a given set. For example, "2000-2003, 3000" allow atftpd to use port 2000 to 2003 and 3000.
sv: Multicast-överföring kommer att använda de tillgängliga portar som angivets. Till exempel, "2000-2003, 3000" kommer atftpd att använda portarna 2000 till 2003 och 3000.

note: Type: string Description
en: Address range for multicast transfer:
sv: Adressrymd för multicast-överföring:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available addresses from a given set of addresses. Syntax is "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."
sv: Multicast-överföring kommer att använda adresser ur adressrymden som specificeras enligt följande, "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."

note: Type: boolean Description
en: Log to file instead of syslog?
sv: Logga till fil istället för syslog?

note: Type: boolean Description
en: If your server does intensive tftp file serving, it is a good idea to  accept here. That will avoid cluttering your syslog with tftpd logs.
sv: Om din server utför många tftpöverföringar rekomenderas att du väljer detta alternativ för att undvika att fylla syslog med tftpd-information.

note: Type: string Description
en: Log file:
sv: Loggfil:

note: Type: string Description
en: A file where atftpd will write its logs. This file will be made writable for the user 'nobody' and group 'nogroup'.
sv: Filen som atftpd skriver sin logg till. Filen kommer att vara skribar av användaren 'nobody' och gruppen 'nogroup'.

note: Type: string Description
en: Base directory:
sv: Hemkatalog:

note: Type: string Description
en: The directory tree from where atftpd can serve files. That directory must be world readable.
sv: Katalogträdet med filer som atftpd erbjuder. Katalogen måste vara läsbar av alla.
