sed 4.1.4 - en to ro translation catalogue (69 entries)

en: Success
ro: Succes

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulară incorectă

en: Invalid collation character
ro: Colaţiune de caractere incorectă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere incorect

en: Trailing backslash
ro: Backslash în coadă

en: Invalid back reference
ro: Referinţă înapoi incorectă

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conţinut incorect pentru \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârşit de interval incorect

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulară precedentă incorectă

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârşit prematur al expresiei regulare

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulară prea mare

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: No previous regular expression
ro: Nici o expresie regulară anterioară

en: multiple `!'s
ro: `!'-uri multiple

en: unexpected `,'
ro: `,' neaşteptat

en: invalid usage of +N or ~N as first address
ro: Nu se poate folosi +N sau ~N ca prima adresă

en: unmatched `{'
ro: `{' fără pereche

en: unexpected `}'
ro: `}' neaşteptat

en: extra characters after command
ro: extra caractere după comandă

en: expected \ after `a', `c' or `i'
ro: este aşteptat \ după `a', `c' sau `i'

en: `}' doesn't want any addresses
ro: `}' nu vrea nici o adresă

en: : doesn't want any addresses
ro: : nu vrea nici o adresă

en: comments don't accept any addresses
ro: comentariile nu acceptă nici o adresă

en: missing command
ro: comandă absentă

en: command only uses one address
ro: comanda foloseşte numai o adresă

en: unterminated address regex
ro: regex adresă neterminată

en: unterminated `s' command
ro: comandă `s' neterminată

en: unterminated `y' command
ro: comandă `y' neterminată

en: unknown option to `s'
ro: opţiune necunoscută pentru `s'

en: multiple `p' options to `s' command
ro: multiple opţiuni `p' pentru comanda `s'

en: multiple `g' options to `s' command
ro: multiple opţiuni `g' pentru comanda `s'

en: multiple number options to `s' command
ro: număr multiplu de opţiuni pentru comanda `s'

en: number option to `s' command may not be zero
ro: numărul de opţiuni pentru comanda `s' nu poate fi zero

en: strings for `y' command are different lengths
ro: şirurile pentru comanda y au lungimi diferite

en: delimiter character is not a single-byte character
ro: caacterul delimitator nu este un caracter de un octet

en: expected newer version of sed
ro: am aşteptat o versiune mai recentă de sed

en: invalid usage of line address 0
ro: folosire invalidă adresă linie 0

en: unknown command: `%c'
ro: comandă necunoscută: `%c'

en: %s: file %s line %lu: %s
ro: %s: fişierul %s linia %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
ro: %s: -e expresia #%lu, caracterul %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
ro: nu pot găsi eticheta pentru saltul la `%s'

en: %s: can't read %s: %s
ro: %s: nu pot citi %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
ro: nu am putut edita %s: acesta este un terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
ro: nu ap putu edita %s: acesta nu este un fişier normal

en: couldn't open temporary file %s: %s
ro: nu am putut deschide fişierul temporar %s: %s

en: error in subprocess
ro: eroare în subproces

en: option `e' not supported
ro: opţiunea `e' nu e suportată

en: `e' command not supported
ro: comanda `e' nu e suportată

en: no previous regular expression
ro: nici o expresie regulară anterioară

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
ro: referinţă invalidă \%d pentru expresia din dreapta a comenzii `s'

en:   -R, --regexp-perl
                     use Perl 5's regular expressions syntax in the script.
ro:   -R, --regexp-perl
                    foloseşte sintaxa expresiilor regulare din Perl 5 în script.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... {script-dacă-nu-alt-script} [fişier-intrare]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
ro:   -n, --quiet, --silent
                     elimină afişarea automată a spaţiului de pattern

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
ro:   -e script, --expression=script
                     adaugă scriptul la comenzile ce trebuie executate

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
ro:   -f script-file, --file=script-file
                     adaugă conţinutul scriptului-fişier la comenzile ce
                     trebuie executate

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
ro:   -l N, --line-length=N
                     specifică lungimea dorită pentru trecut la linia următoare
                     pentru comanda `l'

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
ro:   --posix
                     deactivează toate extensiile GNU.

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
ro:   -u, --unbuffered
                     încarcă o cantitate minimă de date din fişierele de intrare
                     şi goleşte bufferele mai des

en:       --help     display this help and exit
ro:       --help     afişează aceste mesaje şi termină

en:       --version  output version information and exit
ro:       --version  afişează informaţii despre versiune şi termină

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
ro: 
    Dacă nu este dată nici una din opţiunile -e, --expression, -f, sau --file,
    atunci primul argument non-opţiune este luat ca scriptul sed de interpretat.
    Toate argumentele rămase sunt considerate nume de fişiere de intrare;  dacă
    nu este specificat nici un fişier de intrare, este citită intrarea standard.

en: cannot remove %s: %s
ro: nu pot şterge %s: %s

en: couldn't open file %s: %s
ro: nu am putut deschide fişierul %s: %s

en: read error on %s: %s
ro: eroare citire pentru %s: %s

en: cannot rename %s: %s
ro: nu pot redenumi %s: %s
