sed 4.2.1 - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: preserving permissions for %s
ja: %s のパーミッションを保存しています

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: %s: option '%s' is ambiguous
ja: %s: オプション '%s' は曖昧です

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%c%s' は引数を取ることができません

en: %s: unrecognized option '--%s'
ja: %s: オプション '--%s' を認識できません

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ja: %s: オプション '%c%s' を認識できません

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション '-W %s' は曖昧です

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数を取ることができません

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Success
ja: 成功です

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名です

en: Trailing backslash
ja: 終端のバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 無効な前方参照です

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が不一致です

en: Unmatched \{
ja: \{ が不一致です

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲終了です

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前方正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終了しました

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が不一致です

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません

en: setting permissions for %s
ja: %s のパーミッションを設定します

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ作成者: %s (%s)

en: Packaged by %s
ja: パッケージ作成者: %s

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: 
    ライセンス GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: 作者 %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 および他の方々。

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
ja: 
    バグを発見したら <%s> に報告して下さい。
    翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグは <%s> に報告してください。

en: %s home page: <%s>
ja: %s のホームページ: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
ja: %s のホームページ: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ja: GNU ソフトウェアを使用する際の一般的なヘルプ: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: multiple `!'s
ja: 複数の `!' があります

en: unexpected `,'
ja: 予期しない `,' です

en: invalid usage of +N or ~N as first address
ja: 最初のアドレスへの +N または ~N の指定は無効です

en: unmatched `{'
ja: `{' が不一致です

en: unexpected `}'
ja: 予期しない `}' です

en: extra characters after command
ja: コマンドの後ろに余計な文字があります

en: expected \ after `a', `c' or `i'
ja: \ が `a'、`c'、`i' の後に予期されます

en: `}' doesn't want any addresses
ja: `}' にアドレスは不要です

en: : doesn't want any addresses
ja: : にアドレスは不要です

en: comments don't accept any addresses
ja: コメントはアドレスを受け付けません

en: missing command
ja: コマンドが足りません

en: command only uses one address
ja: コマンドはアドレスを1つだけ使います

en: unterminated address regex
ja: アドレスregexが終了していません

en: unterminated `s' command
ja: `s' コマンドが終了していません

en: unterminated `y' command
ja: `y' コマンドが終了していません

en: unknown option to `s'
ja: `s' に対するオプションが不明です

en: multiple `p' options to `s' command
ja: `s' コマンドに対して複数の `p' オプションがあります

en: multiple `g' options to `s' command
ja: `s' コマンドに対して複数の `g' オプションがあります

en: multiple number options to `s' command
ja: `s' コマンドに対して複数の数値オプションがあります

en: number option to `s' command may not be zero
ja: `s' コマンドに対する数値オプションは 0 (ゼロ) ではいけません

en: strings for `y' command are different lengths
ja: `y' コマンドに対する文字列の長さが異なります

en: delimiter character is not a single-byte character
ja: 区切り文字が単一バイト文字でありません

en: expected newer version of sed
ja: sed の新版が前提です

en: invalid usage of line address 0
ja: 無効な行アドレス 0 の使用方法です

en: unknown command: `%c'
ja: 不明なコマンド: `%c'

en: %s: file %s line %lu: %s
ja: %s: ファイル %s 行 %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
ja: `%s' へジャンプするためのラベルが見つかりません

en: %s: can't read %s: %s
ja: %s: %s を読み込めません: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
ja: %s を編集できませんでした: 端末です

en: couldn't edit %s: not a regular file
ja: %s を編集できませんでした: 通常ファイルでありません

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
ja: %s: 警告: %s にデフォルトのファイル作成コンテキストを設定できませんでした: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
ja: %s: 警告: %s のセキュリティコンテキストの取得に失敗しました: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
ja: 一時ファイル %s を開くことができませんでした: %s

en: error in subprocess
ja: 子プロセスのエラーです

en: option `e' not supported
ja: オプション `e' はサポートされていません

en: `e' command not supported
ja: `e' コマンドはサポートされていません

en: no input files
ja: 入力ファイルがありません

en: no previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
ja: `s' コマンドの右側に無効な参照 \%d があります

en: GNU sed home page: <http://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>.
ja: GNU sed ホームページ: <http://www.gnu.org/software/sed/>.
    GNU ソフトウェアを使用する際の一般的なヘルプ: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en:   -R, --regexp-perl
                     use Perl 5's regular expressions syntax in the script.
ja:   -R, --regexp-perl
                     スクリプトで Perl 5 の正規表現構文を使用する

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
ja: 使用法: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
ja: -n, --quiet, --silent
                     パターン空間の自動出力を抑制する

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
ja:   -e script, --expression=script
                     実行するコマンドとして script を追加する

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
ja:   -f script-file, --file=script-file
                     実行するコマンドとして script-file の中身を追加する

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
ja:   --follow-symlinks
                     処理の際にその場でシンボリックリンクを辿る

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
ja:   -b, --binary
                     ファイルをバイナリモードで開く (CR+LFs を特別に処理しない)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
ja:   -l N, --line-length=N
                     `l' コマンドの行折り返しの長さを指定する

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
ja:   --posix
                     全ての GNU 拡張を無効にする

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
ja:   -u, --unbuffered
                     入力ファイルからデータをごく少量ずつ取り込み、頻繁に出力
                     バッファに出力 (flush) する

en:       --help     display this help and exit
ja:       --help     このヘルプを表示して終了する

en:       --version  output version information and exit
ja:       --version  バージョン情報を表示して終了する

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
ja: 
    -e、--expression、-f または --file オプションのいずれも与えられない場合、
    最初のオプションでない引数が解釈する sed スクリプトとして扱われます。
    全ての残りの引数は入力ファイル名として扱われます。入力ファイルが指定さ
    れていない場合は、標準入力から読み込みます。

en: cannot remove %s: %s
ja: %s を削除できません: %s

en: couldn't open file %s: %s
ja: ファイル %s を開けませんでした: %s

en: couldn't attach to %s: %s
ja: %s に接続 (attach) できませんでした: %s

en: read error on %s: %s
ja: %s の読み込みエラーです: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
ja: シンボリックリンク %s を辿れませんでした: %s

en: cannot stat %s: %s
ja: %s の状態取得 (stat) ができません: %s

en: cannot rename %s: %s
ja: %s の名前を変更できません: %s
