nano-2.8.7-pre1 - en to hr translation catalogue (508 entries)

en: 
     Compiled options:
hr: 
     Ugrađene opcije:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
hr: 
    Međumemorija nije zapisana u %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
hr: 
    Međumemorija nije zapisana: %s

en: 
    Buffer written to %s
hr: 
    Međumemorija je zapisana u %s

en: 
    Press Enter to continue
hr: 
    Nastavite pritiskom na Enter

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
hr: 
    Pritisnite Enter da nastavite pokretati nano.

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
hr:  (C) 2014..%s suradnici koji su doprinijeli programu nano

en:  (to replace)
hr:  (zamijeni)

en:  (to replace) in selection
hr:  (zamijeni) u odabranom tekstu

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/
hr:  e-pošta: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/

en:  GNU nano, version %s
hr:  GNU nano, inačica %s

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
hr:  U modu „Traži u pregledniku datoteka“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en:  [Backup]
hr:  [Sigurnosna kopija]

en:  [Backwards]
hr:  [unatrag]

en:  [Case Sensitive]
hr:  [VELIKA/mala]

en:  [DOS Format]
hr:  [DOS zapis]

en:  [Mac Format]
hr:  [Mac zapis]

en:  [Regexp]
hr:  [reg. izraz]

en: "%.*s%s" not found
hr: „%.*s%s“ nije pronađen

en: "%s" is a device file
hr: „%s“ je uređaj

en: "%s" is a directory
hr: „%s“ je direktorij

en: "%s" is not a normal file
hr: „%s“ nije normalna datoteka

en: "start=" requires a corresponding "end="
hr: „start=“ zahtijeva odgovarajući „end=“

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
hr: %sRiječi: %lu  Redova: %ld  Znakova: %lu

en: (huge)
hr: (golem)

en: (more)
hr: (više)

en: (parent dir)
hr: (viši dir)

en: --fill=<#cols>
hr: --fill=<#stupac>

en: --quotestr=<str>
hr: --quotestr=<znakovi>

en: --syntax=<name>
hr: --syntax=<ime>

en: --tabsize=<#cols>
hr: --tabsize=<#stupac>

en: --wordchars=<str>
hr: --wordchars=<znak>

en: -Q <str>
hr: -Q <znakovi>

en: -T <#cols>
hr: -T <#stupac>

en: -X <str>
hr: -X <znak>

en: -Y <name>
hr: -Y <ime>

en: -r <#cols>
hr: -r <#stupac>

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
hr: Naredba „%s“ zahtijeva prethodnu „syntax“ naredbu

en: A background color cannot be bright
hr: Boja pozadine ne može biti (bright) sjajna

en: A syntax name must be quoted
hr: Ime sintakse mora biti u navodnicima

en: Aa
hr: SsAa

en: All
hr: Sve

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hr: Dva uzastopna pritiska tipke Esc i nakon toga unos troznamenkastoga decimalnog broja od 000 do 255 unijet će znak koji odgovara tom broju (korisno za unos znakova kojih nema na tipkovnici).  Sljedeće operacije sa svojim prečacima (sekvencijama, tipkama) su vam na raspolaganju u glavnom prozoru uređivača.  Alternativne sekvencije su navedene u zagradama:

en: Append
hr: Umetni iza

en: Append Selection to File
hr: Odabrani tekst dodati na dno datoteke

en: Argument '%s' has an unterminated "
hr: Argument „%s“ nije završen s "

en: Argument is not a valid multibyte string
hr: Argument nije ispravan višebajtni string

en: Argument of '%s' lacks closing "
hr: Argument od „%s“ ne završava sa zaključnim navodnikom "

en: At first message
hr: To je prva poruka

en: At last message
hr: To je zadnja poruka

en: Auto indent
hr: Automatsko uvlačenje?

en: Auto save on exit, don't prompt
hr: „IzLaz“ automatski sprema (bez pitanja)

en: Automatically indent new lines
hr: Automatsko uvlačenje novih redaka

en: Back
hr: Natrag

en: Backup File
hr: Sigurnosna datoteka

en: Backup files
hr: Osiguranje, sigurnosne kopije datoteka?

en: Backwards
hr: Unatrag

en: Bad quote string %s: %s
hr: Loš (--quotestr=znakovi) string %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
hr: Loš regularni izraz „%s“: %s

en: Beg of Par
hr: Vrh odlomka

en: Bottom Row
hr: Zadnji red

en: Brought to you by:
hr: Poklon za vas od:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hr: Pomoć za „Direktorij“
    
     Unesite naziv direktorija koji želite pregledati.
    
     Tipku Tab možete (pokušati) iskoristiti za automatsko kompletiranje naziva direktorija ako je kompletiranje tabulatorom omogućeno.
    
     U modu „Direktorij“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: Pomoć za „Traži u pregledniku datoteka“
    
     Upišite riječi ili znakove (uzorak) koje želite tražiti, zatim pritisnite Enter.  Pronađe li se uzorak, zaslon će se osvježiti i pokazati prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu će ostati prikazan u uglatim zagradama iza naredbe „Traži“.  Ako pritisnete Enter, a da niste upisali novi uzorak za pretragu, ponoviti će se pretraga s prijašnjim uzorkom.

en: Can now UnJustify!
hr: Od-ravnanje je moguće!

en: Can unindent only by a full tab size
hr: Samo tabulatori pune dužine se mogu izvući (unindent)

en: Can't go outside of %s
hr: Ne može se ići izvan %s

en: Can't move up a directory
hr: Nije moguće ići iznad ovog direktorija

en: Can't read file from outside of %s
hr: Datoteka izvan %s se ne može pročitati

en: Can't write outside of %s
hr: Izvan %s ne može se pisati

en: Cancel
hr: Odustajem

en: Cancel the current function
hr: Odustajete - Prekidate trenutačnu operaciju

en: Cancelled
hr: Otkazano

en: Cannot comment past end of file
hr: Nije moguće komentirati iza kraja datoteke

en: Cannot map name "%s" to a function
hr: „%s“ se ne može pridružiti funkciji

en: Cannot map name "%s" to a menu
hr: „%s“ se ne može pridružiti meniju

en: Cannot open directory: %s
hr: Nije moguće otvoriti direktorij: %s

en: Cannot unset option "%s"
hr: Postavku opcije „%s“ nije moguće promijeniti

en: Case Sens
hr: Slova V/m

en: Close
hr: Zatvori

en: Close buffer without saving it
hr: Zatvara međumemoriju bez spremanja

en: Close the current file buffer / Exit from nano
hr: Zatvara trenutačnu međumemoriju / Izlazi iz nana

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
hr: Boju „%s“ nije poznata.
    Dopuštene boje su „green“ (zelena), „red“ (crvena), „blue“ (plava),
    „white“ (bijela), „yellow“ (žuta), „cyan“ (cijan), „magenta“ (ružičasta)
    i „black“ (crna) s neobveznatim prefiksom „bright“ (sjajna) za boje
    u prednjem planu.

en: Color syntax highlighting
hr: Sintaksa istaknuta bojama?

en: Command "%s" not allowed in included file
hr: Naredba „%s“ nije dopuštena u ‘included’ datoteci

en: Command "%s" not understood
hr: Naredba „%s“ nije shvaćena

en: Command to execute
hr: Naredba za izvršiti

en: Command to execute in new buffer
hr: Naredba koju treba izvršiti u novoj međumemoriji

en: Comment Lines
hr: Komentar redci

en: Comment/uncomment the current line or marked lines
hr: Komentira/ne komentira redak ili označene retke

en: Commenting is not supported for this file type
hr: Ova vrsta datoteke ne podržava komentiranje

en: Complete
hr: Kompletirano

en: Constant cursor position display
hr: Stalni prikaz pozicije kursora?

en: Constantly show cursor position
hr: Pozicija kursora stalno vidljiva

en: Conversion of typed tabs to spaces
hr: Pretvaranje tabulatora u razmake?

en: Convert typed tabs to spaces
hr: Otipkani tabulator zamijeniti razmacima

en: Copy Text
hr: Kopiraj

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
hr: Kopira trenutačni redak i sprema ga u međuspremnik

en: Could not create pipe
hr: Nije moguće napraviti cijev

en: Could not find syntax "%s" to extend
hr: Sintaksa „%s“ (da se proširi) nije pronađena

en: Could not fork
hr: Nije moguće započeti novi proces

en: Could not get size of pipe buffer
hr: Nije doznata veličina međumemorije cijevi

en: Couldn't determine hostname for lock file: %s
hr: Ime računala nije potvrđeno za zaključanu datoteku: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file (getpwuid() failed)
hr: Nemoguće je odrediti svoj ID za zaključanu datoteku (getpwuid() failed)

en: Couldn't reopen stdin from keyboard, sorry
hr: Nemoguće je ponovno otvoriti standardni unos s tipkovnicom

en: Count the number of words, lines, and characters
hr: Izbroji broj riječi, redova i znakova

en: Creating misspelled word list, please wait...
hr: Pravi se popis krivo napisanih riječi, pričekajte...

en: Cur Pos
hr: Pozicija

en: Cut Left
hr: Reži ulijevo

en: Cut Right
hr: Reži udesno

en: Cut Text
hr: Izreži

en: Cut backward from cursor to word start
hr: Izreže unatrag od kursora do početka riječi

en: Cut forward from cursor to next word start
hr: Izreže unaprijed od kursora do početka sljedeće riječi

en: Cut from cursor to end of line
hr: Rezanje od kursora do kraja retka

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hr: Izreže od kursora do dna datoteke

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
hr: Izreže trenutačni redak i spremi ga u međuspremnik

en: Cut to end
hr: Izrezivanje do kraja retka?

en: CutTillEnd
hr: Reži do kraja

en: DOS Format
hr: DOS format

en: Delete the character to the left of the cursor
hr: Briše znak nalijevo od kursora

en: Delete the character under the cursor
hr: Briše znak ispod kursora

en: Detect word boundaries more accurately
hr: Točnije određivanje granica riječi

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I moved
    to the preferred location (%s)
    (see the nano FAQ about this change)
hr: Otkrivena je stara nanova povijesna datoteka (%s)
    Premještena je na željenu lokaciju (%s)
    (vidi nano FAQ za obrazloženje)

en: Detected a legacy nano history file (%s) which I tried to move
    to the preferred location (%s) but encountered an error: %s
hr: Otkrivena je stara nanova povijesna datoteka (%s). Pri pokušaju
    premještaja na željenu lokaciju (%s) došlo je do pogreške: %s

en: Directory '%s' does not exist
hr: Direktorij „%s“ ne postoji

en: Directory '%s' is not writable
hr: Direktorij „%s“ ne dopušta pisati

en: Directory for saving unique backup files
hr: Direktorij dir za unikate osiguranja

en: Discard buffer
hr: Uništi međumemoriju

en: Display the position of the cursor
hr: Trenutačna pozicija kursora

en: Display this help text
hr: Ovaj pomoćni tekst

en: Do not read the file (only write it)
hr: Datoteku ne učitati; samo ju zapisati

en: Do quick statusbar blanking
hr: Promptno brisanje trake „Stanje“

en: Don't add newlines to the ends of files
hr: Novi redak ne pridodati na kraj datoteke

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hr: Ne mijenjati datoteke iz DOS/Mac formata

en: Don't hard-wrap long lines
hr: Dugačke redove ne tvrdo prelamati

en: Don't look at nanorc files
hr: Zanemari sve nanorc datoteke

en: Don't show the two help lines
hr: Ispusti prikaz pomoći u zadnja dva retka

en: Edit a replacement
hr: Uredite zamjenu

en: Empty regex string
hr: Regularni izraz je prazan

en: Enable alternate speller
hr: Za provjeru pravopisa rabi prog

en: Enable smart home key
hr: Pametna Home tipka

en: Enable soft line wrapping
hr: Mekano prelamati retke

en: Enable suspension
hr: Omogući obustavu (pauziranje)

en: Enable the use of the mouse
hr: Aktivira upotrebu miša

en: End
hr: Kraj retka

en: End of Par
hr: Dno odlomka

en: Enter line number, column number
hr: Unesite broj retka, broj stupca

en: Error deleting lock file %s: %s
hr: Greška pri brisanju zaključane datoteke %s: %s

en: Error expanding %s: %s
hr: Greška u nazivu %s: %s

en: Error in %s on line %lu:
hr: Greška u %s u retku %lu:

en: Error invoking "%s"
hr: Greška pri pozivu: „%s“

en: Error invoking "sort -f"
hr: Greška pri pozivu „sort -f“

en: Error invoking "spell"
hr: Greška pri pozivu „spell“

en: Error invoking "uniq"
hr: Greška pri pozivu „uniq“

en: Error opening lock file %s: %s
hr: Greška pri otvaranju zaključane datoteke %s: %s

en: Error reading %s: %s
hr: Greška pri čitanju %s: %s

en: Error reading lock file %s: Not enough data read
hr: Greška pri čitanju zaključane datoteke %s: Premalo učitanih podataka

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju %s: %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju %s: %s

en: Error writing backup file %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju sigurnosne datoteke %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju zaključane datoteke %s: %s

en: Error writing temp file: %s
hr: Greška pri zapisivanju privremene datoteke: %s

en: Execute Command
hr: Izvrši naredbu

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode).  If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
hr: Pomoć za „Izvrši naredbu“
    
     Ovdje možete umetnuti ispis naredbe svojeg operativnoga sustava u aktualnu međumemoriju (ili u novu međumemoriju ako je omogućen rad s višestrukim međumemorijama.  Ako trebate novu praznu međumemoriju, onda nemojte unijeti nijednu naredbu.
    
     U modu „Izvrši naredbu“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: Execute external command
hr: Izvrši vanjsku naredbu

en: Exit
hr: Izlaz

en: Exit from nano
hr: Izlaz iz nana

en: Exit from the file browser
hr: Izlazi iz preglednika datoteka

en: Failed to open stdin: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti standardni ulaz, stdin: %s

en: Failed to write backup file; continue saving? (Say N if unsure.)
hr: Nije uspjelo zapisivanje sigurnosne datoteke; nastaviti sa spremanjem? (N ako niste sigurni)

en: Fatal error: no keys mapped for function "%s".  Exiting.
hr: Kobna greška: nijedna tipka nije pridružena funkciji „%s“.  Završeno.

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
hr: Datoteka „%s“ već postoji, da PIŠEM preko nje?

en: File "%s" not found
hr: Datoteka „%s“ nije pronađena

en: File %s is being edited (by %s with %s, PID %s); continue?
hr: %s trenutačno uređuje (%s sa %s, PID %s); nastaviti?

en: File '%s' is unwritable
hr: Datoteku ‘%s’ nije moguće zapisati

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hr: Pomoć za „Preglednik datoteka“
    
     Preglednik datoteka rabi se za vizualno pregledavanje strukture direktorija kako bi se odabrala datoteka za učitavanje ili zapisivanje.  Pritom možete rabiti tipke sa strelicama ili tipke Page Up/Down.  Tipkom S ili Enter možete odabrati datoteku ili otvoriti odabrani direktorij.  Za pregledavanje višeg direktorija, odaberite direktorij s nazivom „..“ (dvije točke) na vrhu liste i pritisnite Enter.
    
     U modu „Preglednik datoteka“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: File Name to Append to
hr: Ime datoteke kojoj se tekst dodaje na dno

en: File Name to Prepend to
hr: Ime datoteke kojoj se tekst umeće na vrh

en: File Name to Write
hr: Naziv datoteke za spremanje

en: File exists -- cannot overwrite
hr: Datoteka postoji -- nije moguće pisati preko nje

en: File on disk has changed
hr: Datoteka na disku se promijenila

en: File to insert [from %s]
hr: Datoteka za umetnuti [iz %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
hr: U novu međumemoriju umetnuti datoteku [iz %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
hr: Nakon što ste ju otvorili, datoteka se promijenila. Ipak ju spremiti?

en: File:
hr: Datoteka:

en: Finished
hr: Završeno

en: Finished checking spelling
hr: Provjera pravopisa je završena

en: Finished formatting
hr: Formatiranje teksta je završeno

en: First File
hr: Prva datoteka

en: First Line
hr: Na vrh

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hr: Ukloni Backspace/Delete konfuziju

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hr: Ukloni problem numeričke tipkovnice

en: For ncurses:
hr: Za ncurses:

en: Forward
hr: Naprijed

en: FullJstify
hr: SveRavnaj

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hr: Funkcija „%s“ ne postoji u meniju „%s“

en: Further warnings were suppressed
hr: Preostala upozorenja su prigušena

en: Get Help
hr: Pomoć

en: Go To Dir
hr: Direktorij

en: Go To Directory
hr: Otvori direktorij

en: Go To Line
hr: U redak

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hr: Pomoć za „U redak“
    
     Upišite broj retka u koji želite otići te pritisnite Enter.  Ako je broj redaka u tekstu manji od tog broja, otići ćete u zadnji redak teksta (dno teksta).
    
     U modu „U redak“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: Go To Text
hr: K tekstu

en: Go back one character
hr: Unatrag za jedan znak

en: Go back one word
hr: Unatrag za jednu riječ

en: Go forward one character
hr: Unaprijed za jedan znak

en: Go forward one word
hr: Unaprijed za jednu riječ

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hr: Kursor tik izvan dna odlomka; zatim na dno sljedećeg

en: Go one screenful down
hr: Zaslon (Page Down) dolje

en: Go one screenful up
hr: Zaslon (Page Up) gore

en: Go to beginning of current line
hr: Na početak trenutačnog retka

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hr: Kursor na vrh odlomka; zatim na vrh prethodnog

en: Go to directory
hr: Otvara direktorij

en: Go to end of current line
hr: Na kraj trenutačnog retka

en: Go to file browser
hr: Otvara preglednik datoteka

en: Go to first row in this column
hr: Kursor u prvi red ovog stupca

en: Go to last row in this column
hr: Kursor u zadnji red ovog stupca

en: Go to lefthand column
hr: Kursor ulijevo

en: Go to line and column number
hr: Kursor u zadani redak i stupac

en: Go to next block of text
hr: Na sljedeći blok teksta

en: Go to next line
hr: Sljedeći redak

en: Go to next linter msg
hr: Sljedeća poruka linter-a

en: Go to previous block of text
hr: Na prethodni blok teksta

en: Go to previous line
hr: Prethodni redak

en: Go to previous linter msg
hr: Prethodna poruka linter-a

en: Go to righthand column
hr: Kursor udesno

en: Go to the first file in the list
hr: Prva datoteka na popisu

en: Go to the first line of the file
hr: Na vrh, u prvi redak datoteke

en: Go to the last file in the list
hr: Zadnja datoteka na popisu

en: Go to the last line of the file
hr: Na dno, u zadnji redak datoteke

en: Go to the matching bracket
hr: Kursor na odgovarajuću zagradu (njezin par)

en: Go to the next file in the list
hr: Sljedeća datoteka na popisu

en: Go to the previous file in the list
hr: Prethodna datoteka na popisu

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hr: Nijedan obradivi redak nije dobiven od naredbe: %s

en: Hard wrapping of overlong lines
hr: Tvrdo prelamanje predugih redova?

en: Help is not available
hr: Pomoć nije dostupna

en: Help mode
hr: Pomoć u posljednja dva retka prozora?

en: Home
hr: Početak retka

en: I can't find my home directory!  Wah!
hr: Svoj vlastiti direktorij nije moguće pronaći!  Uh!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hr: Po potrebi, pokrenite nano s opcijom -I da uredite svoje nanorc postavke.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hr: Ako ste odabrali tekst s oznakom i nakon toga započnete pretragu za zamjenu, samo će nalazi uzorka u odabranom tekstu biti zamijenjeni.
    
     U modu „Traži/Zamijeni“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hr: Ako vam treba nova, prazna međumemorija, pritisnite samo Enter i ne upisujte naziv nijedne postojeće ili nepostojeće datoteke.
    
     U modu „Umetni datoteku“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: In Selection:
hr: U odabranom tekstu:

en: Indent Text
hr: Uvuci tekst

en: Indent the current line
hr: Uvuče trenutačni redak

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hr: Pomoć za „Učitaj / Umetni datoteku“
    
     Unesite naziv datoteke koju treba umetnuti u aktualnu međumemoriju na trenutačnoj poziciji kursora.
    
     Ako ste sastavili (eng. compiled) nano s podrškom za višestruke međumemorije i omogućili višestruke međumemorije s opcijom -F ili --multibuffer, ili ju aktivirali s Meta-F, ili u nanorc, datoteka će biti umetnuta u zasebnu međumemoriju (rabite Meta-< ili Meta-> za prebacivanje između međumemorija).

en: Insert a newline at the cursor position
hr: Novi redak na poziciji kursora

en: Insert a tab at the cursor position
hr: Tab(ulator) na poziciji kursora

en: Insert another file into the current one
hr: Umeće jednu drugu datoteku u trenutačnu datoteku

en: Insert the next keystroke verbatim
hr: Doslovni unos sljedeće sekvencije znakova

en: Internal error: can't match line %ld.  Please save your work.
hr: Interna greška: redak %ld nije nađen.  Spremite vaš rad.

en: Internal error: cannot set up redo.  Please save your work.
hr: Interna greška: „ponovi“ se ne može omogućiti.  Spremite vaš rad.

en: Internal error: line is missing.  Please save your work.
hr: Interna greška: nema retka.  Spremite vaš rad.

en: Internal error: unknown type.  Please save your work.
hr: Interna greška: nepoznate vrste.  Spremite vaš rad.

en: Invalid backup directory
hr: Neispravan direktorij za osiguranje

en: Invalid line or column number
hr: Broj retka ili stupca je neispravan

en: Invalid operating directory
hr: Neispravan radni direktorij

en: Invoke formatter, if available
hr: Pozivanje formatter-a (alat) ako je dostupan

en: Invoke the linter, if available
hr: Pozivanje linter-a (alat) ako je dostupan

en: Invoke the spell checker, if available
hr: Provjera pravopisa (ako je dostupna)

en: Invoking formatter, please wait
hr: Pozivanje formatter-a, počekajte

en: Invoking linter, please wait
hr: Pozivanje linter-a, počekajte

en: Invoking spell checker, please wait
hr: Pozivanje provjere pravopisa, počekajte

en: Justify
hr: Poravnaj

en: Justify the current paragraph
hr: Poravna trenutačni odlomak

en: Justify the entire file
hr: Poravna cjelokupnu datoteku

en: Key invalid in non-multibuffer mode
hr: Neispravna tipka u modu bez višestrukih međumemorija

en: Key is invalid in view mode
hr: Tipka ne važi u modu „Čitanje“

en: Key name %s is invalid
hr: Ime tipke %s je neispravno

en: Key name is too short
hr: Ime tipke je prekratko

en: Key name must begin with "^", "M", or "F"
hr: Ime tipke (prečaca) mora započeti s „^“, „M“, ili „F“

en: Last File
hr: Zadnja datoteka

en: Last Line
hr: Na dno

en: Left Column
hr: Lijevi stupac

en: Line numbering
hr: Numeracija redaka?

en: Log & read location of cursor position
hr: Vodi dnevnik pozicija kursora

en: Log & read search/replace string history
hr: Vodi dnevnik pretraga/zamjena teksta

en: Mac Format
hr: Mac format

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hr: Nano: Opća pomoć
    
     Nano je zamišljen tako da imitira funkcionalnost i lakoću upotrebe uređivača teksta UW Pico.  Ima četiri glavne sekcije.  Traka na vrhu pokazuje inačicu programa, naziv i stanje datoteke koja se trenutačno uređuje.  Ispod toga je glavni prozor u kojem je prikazan tekst te datoteke.  U trećem retku iznad dna je traka „Stanje“ (statusna traka) u kojoj vam nano javlja važne poruke.

en: Mark Set
hr: Oznaka je stavljena

en: Mark Text
hr: Označi tekst

en: Mark Unset
hr: Oznaka je uklonjena

en: Mark text starting from the cursor position
hr: Označuje tekst počevši od kursora

en: Missing argument after '%s'
hr: Nedostaje argument iza „%s“

en: Missing color name
hr: Nedostaje ime boje

en: Missing key name
hr: Nedostaje ime tipke

en: Missing option
hr: Nedostaje opcija

en: Missing regex string after '%s' command
hr: Nedostaje regularni izraz iza naredbe „%s“

en: Missing syntax name
hr: Nedostaje ime sintakse

en: Modified
hr: Izmijenjeno

en: Mouse support
hr: Podrška za miša?

en: Must specify a function to bind the key to
hr: Morate navesti funkciju koja se veže na tipku

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hr: Morate navesti meni (ili „all“) u kojem je tipka/prečac vezana/razvezana

en: New Buffer
hr: Nova međumemorija

en: New File
hr: Nova datoteka

en: Next
hr: Sljedeći

en: Next Block
hr: Blok →

en: Next File
hr: Datoteka →

en: Next Line
hr: Redak ↓

en: Next Lint Msg
hr: Linter poruka ↓

en: Next Page
hr: Zaslon ↓

en: Next Word
hr: Riječ →

en: Next word...
hr: Sljedeća riječ...

en: NextHstory
hr: Kasnije

en: Nn
hr: NnNn

en: No
hr: Ne

en: No Replace
hr: Ne zamijeni

en: No conversion from DOS/Mac format
hr: Ne pretvarati DOS/Mac format?

en: No current search pattern
hr: Nema uzorka za pretragu

en: No file name
hr: Nema naziva datoteke

en: No further matches
hr: Nema više podudarnosti

en: No linter defined for this type of file!
hr: Za ovu vrstu datoteke linter nije definiran!

en: No matches
hr: Nema podudarnosti

en: No matching bracket
hr: Zagrada nema odgovarajućeg para

en: No more errors in unopened files, cancelling
hr: Nema više grešaka u ne-otvorenim datotekama, prekidam

en: No more open file buffers
hr: Nema više otvorenih međumemorija

en: Non-blank characters required
hr: Bjelina (kao znak) nije dopuštena

en: Not a bracket
hr: To nije zagrada

en: Nothing in undo buffer!
hr: Nema ništa za poništiti!

en: Nothing to re-do!
hr: Nema ništa za ponoviti!

en: Option		GNU long option		Meaning
hr: Opcija		GNU duga opcija		Značenje

en: Option "%s" requires an argument
hr: Opcija „%s“ zahtijeva argument

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hr: Putanja %s nije direktorij, a trebao bi biti.
    Nano neće ni čitati ni čuvati povijest pretraga ili poziciju kursora.

en: Path '%s' is not a directory
hr: Putanja „%s“ nije direktorij

en: Path '%s' is not accessible
hr: Putanja „%s“ nije dostupna

en: Path '%s': %s
hr: Putanja „%s“: %s

en: Prepend
hr: Umetni ispred

en: Prepend Selection to File
hr: Odabrani tekst umetnuti na vrh datoteke

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hr: Čuva sekvencije XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Prev Block
hr: Blok ←

en: Prev File
hr: Datoteka ←

en: Prev Line
hr: Redak ↑

en: Prev Lint Msg
hr: Linter poruka ↑

en: Prev Page
hr: Zaslon ↑

en: Prev Word
hr: Riječ ←

en: PrevHstory
hr: Ranije

en: Previous
hr: Prethodni

en: Print version information and exit
hr: Ispiše informaciju o inačici pa iziđe

en: Quoting string
hr: Znakovi koje nano rabi za poravnavanje

en: Read %lu line | Read %lu lines
hr[0]: Učitano: %lu redak
hr[1]: Učitano: %lu retka
hr[2]: Učitano: %lu redaka

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (Konvertirani iz DOS i Mac formata)
hr[1]: Učitano: %lu retka (Konvertirani iz DOS i Mac formata)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (Konvertirani iz DOS i Mac formata)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (Konvertirani iz DOS formata)
hr[1]: Učitano: %lu retka (Konvertirani iz DOS formata)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (Konvertirani iz DOS formata)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
hr[0]: Učitano: %lu redak (Konvertirani iz Mac formata)
hr[1]: Učitano: %lu retka (Konvertirani iz Mac formata)
hr[2]: Učitano: %lu redaka (Konvertirani iz Mac formata)

en: Read File
hr: Učitaj

en: Read a file into a new buffer by default
hr: Datoteku učitati u novu međumemoriju

en: Reading File
hr: Učitavanje datoteke

en: Reading file into separate buffer
hr: Učitavanje datoteke u zasebnu međumemoriju?

en: Reading from stdin, ^C to abort
hr: Čitanje iz standardnog ulaza, ^C prekida

en: Recall the next search/replace string
hr: Sljedeći string za pretragu/zamjenu

en: Recall the previous search/replace string
hr: Prethodni string za pretragu/zamjenu

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hr: Primljen SIGHUP ili SIGTERM

en: Redid action (%s)
hr: Ponovljena operacija (%s)

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the last undone operation
hr: Ponovi zadnju poništenu operaciju

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Refresh (redraw) the current screen
hr: Osvježi zaslon

en: Refresh the file list
hr: Osvježi popis datoteka

en: Regex strings must begin and end with a " character
hr: Regularni izraz mora početi i završiti sa znakom "

en: Regexp
hr: Reg. izraz

en: Repeat the last search
hr: Ponavlja prethodnu pretragu

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Replace a string or a regular expression
hr: Zamijeni string ili regularni izraz

en: Replace this instance?
hr: Nalaz uzorka zamijeniti?

en: Replace with
hr: Zamijeniti s(a)

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
hr[0]: Zamijenjen %lu nalaz
hr[1]: Zamijenjeno %lu nalaza
hr[2]: Zamijenjeno %lu nalaza

en: Requested fill size "%s" is invalid
hr: Zatražena veličina ispune „%s“ je neispravna

en: Requested tab size "%s" is invalid
hr: Zatražena širina tabulatora „%s“ je neispravna

en: Restricted mode
hr: Rad u restriktivnom modu

en: Reverse the direction of the search
hr: Obrne smjer traženja

en: Right Column
hr: Desni stupac

en: Save
hr: Spremi

en: Save a file by default in Unix format
hr: Spremanje datoteke je u Unix formatu

en: Save backups of existing files
hr: Osigura sve postojeće datoteke

en: Save file under DIFFERENT NAME?
hr: Spremiti datoteku pod DRUGIM NAZIVOM?

en: Save file without prompting
hr: Sprema datoteku bez pitanja

en: Save modified buffer before linting?
hr: Izmijenjenu međumemoriju spremiti bez lintanja?

en: Save modified buffer?  (Answering "No" will DISCARD changes.)
hr: Spremiti izmijenjenu međumemoriju?  (Odgovor „Ne“ će UNIŠTITI izmijene)

en: Scroll Down
hr: Klizni dolje

en: Scroll Up
hr: Klizni gore

en: Scroll by line instead of half-screen
hr: Klizanje po redak a ne po pola zaslona

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
hr: Klizne nadolje za jedan redak bez pomaka kursora

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
hr: Klizne nagore za jedan redak bez pomaka kursora

en: Search
hr: Traži

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: Pomoć za „Traži/Zamijeni“
    
     Upišite riječ/riječi ili znak/znakove, tj. uzorak koji želite naći, zatim pritisnite Enter.  Ako se uzorak pronađe, zaslon će se osvježiti da pokaže prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu ostati će prikazan u uglatim zagradama iza naredbe „Traži“.  Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak za pretragu, ponovit će se pretraga s prethodnim uzorkom.

en: Search Wrapped
hr: Pretraga ide uokrug

en: Search for a string
hr: Traži string

en: Search for a string or a regular expression
hr: Traži string ili regularni izraz

en: Search next occurrence backward
hr: Traži unatrag sljedeći nalaz uzorka

en: Search next occurrence forward
hr: Traži unaprijed sljedeći nalaz uzorka

en: Searching...
hr: Traži se...

en: Set hard-wrapping point at column #cols
hr: Tvrdo prelamanje na stupcu #stupac

en: Set operating directory
hr: Zadavanje radnog direktorija dir

en: Set width of a tab to #cols columns
hr: Širina tabulatora je #stupac

en: Show cursor in file browser
hr: Kursor vidljiv u pregledniku datoteka

en: Show line numbers in front of the text
hr: Broj retka ispred teksta

en: Show this help text and exit
hr: Pokaže ovu pomoć pa iziđe

en: Silently ignore startup issues like rc file errors
hr: Tiho zanemari greške pri pokretanju

en: Smart home key
hr: Pametna Home tipka?

en: Smooth scrolling
hr: Glatko klizanje?

en: Soft wrapping of overlong lines
hr: Meko prelamanje predugih redova?

en: Sorry, keystroke "%s" may not be rebound
hr: Sekvencija „%s“ ne smije se iznova redefinirati

en: Special thanks to:
hr: Posebna zahvala:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hr: Pomoć za „Provjera pravopisa“
    
     Provjera pravopisa provjerava sav tekst u aktualnoj datoteci.  Kad provjera naiđe na nepoznatu riječ, ta riječ se istakne i može se zamijeniti, odnosno urediti.  Provjera će nakon toga predložiti da zamijeni tu krivo napisanu riječ svaki put kad se ona pojavi u aktualnoj datoteci.  Ali ako ste odabrali dio datoteke, onda će provjera djelovati samo u odabranom tekstu.
    
     U modu „Provjera pravopisa“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: Spell checking failed: %s
hr: Neuspješna provjera pravopisa: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
hr: Neuspješna provjera pravopisa: %s: %s

en: Suspend
hr: Obustavi

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
hr: Obustavi uređivanje teksta (ako je obustava omogućena)

en: Suspension
hr: Privremena obustava?

en: Suspension is not enabled
hr: Obustava nije omogućena

en: Switch to the next file buffer
hr: Sljedeća međumemorija

en: Switch to the previous file buffer
hr: Prethodna međumemorija

en: Switched to %s
hr: Prebacivanje na: %s

en: Syntax "%s" has no color commands
hr: Sintaksa „%s“ nema „color“ naredbu

en: Syntax definition to use for coloring
hr: Ime sintakse za isticanje bojama

en: Thank you for using nano!
hr: Hvala vam što koristite nano!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
hr: Sintaksa „default“ ne prihvaća „%s“ regularne izraze

en: The "default" syntax does not accept extensions
hr: Sintaksa „default“ ne prihvaća proširivanje

en: The "none" syntax is reserved
hr: Sintaksa „none“ je rezervirana

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
hr: U posljednjim dvama redcima prikazane su najčešće upotrebljavane sekvencije tipaka (prečaci) uređivača.  Termini prečac, sekvencija ili tipka su zamjenjivi i koriste se ovisno o kontekstu.
    
     Notacija sekvencija tipaka (prečaca) jest: Prečaci s tipkom Control (Ctrl) započinju sa simbolom „caret“ (^) koji se unosi upotrebom tipke Ctrl ili dvama uzastopnim pritiscima tipke Esc.  Prečaci s tipkom Meta započinju s (M-) simbolom koji se unosi upotrebom tipke Alt, ili tipke Cmd, ili tipke Esc ovisno o vašoj tipkovnici.

en: The nano text editor
hr: Uređivač teksta nano

en: The working directory has disappeared
hr: Radni direktorij je nestao

en: This function is disabled in restricted mode
hr: Ova funkcija je onemogućena u restriktivnom modu

en: This is the only occurrence
hr: To je jedini nalaz uzorka

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hr: Ova poruka je za ne-otvorenu datoteku %s; učitati ju u novu međumemoriju?

en: To Bracket
hr: Ka zagradi

en: To Files
hr: Popis datoteka

en: To Linter
hr: Linter

en: To Spell
hr: Pravopis

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
hr: Datoteku možete otvoriti s kursorom u specifičnom retku, tako da navedete broj
    retka s ‘+’ ispred naziva datoteke.  Broj stupca možete navesti nakon zareza.
    npr., nano +39,10 foo.txt otvara foo.txt s kursorom u retku 39, stupcu 10.

en: Toggle appending
hr: Pridodati (tekst) na dno?  Da/Ne

en: Toggle backing up of the original file
hr: Osigurati originalne datoteke?  Da/Ne

en: Toggle prepending
hr: Umetnuti (tekst) na vrh?  Da/Ne

en: Toggle the case sensitivity of the search
hr: Razlikovati VELIKA od malih slova u pretraživanju?  Da/Ne

en: Toggle the use of DOS format
hr: DOS zapis?  Da/Ne

en: Toggle the use of Mac format
hr: Mac zapis?  Da/Ne

en: Toggle the use of a new buffer
hr: Rabiti novu međumemoriju?  Da/Ne

en: Toggle the use of regular expressions
hr: Rabiti regularni izraz u pretrazi?  Da/Ne

en: Too many backup files?
hr: Ima li previše sigurnosnih datoteka?

en: Too many errors from stdin
hr: Previše grešaka na standardnom ulazu, stdin

en: Top Row
hr: Prvi red

en: Try and complete the current word
hr: Pokušava dopuniti trenutačnu riječ

en: Two single-column characters required
hr: Zahtijevaju se dva jednostupčana znaka

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hr: Utipkajte „%s -h“ za popis svih dostupnih opcija.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hr: Nije moguće napraviti direktorij %s: %s
    Nužan je za čuvanje/čitanje povijesti pretraga ili pozicije kursora.

en: Unbindable key: M-[
hr: Nije moguće definirati prečac: M-[

en: Unbound key
hr: U ovom kontekstu nije definiran prečac

en: Unbound key: %c
hr: U ovom kontekstu nije definiran prečac: %c

en: Unbound key: M-%c
hr: U ovom kontekstu nije definiran prečac: M-%c

en: Unbound key: ^%c
hr: U ovom kontekstu nije definiran prečac: ^%c

en: Uncut Text
hr: Zalijepi

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
hr: Zalijepi sadržaj međuspremnika u trenutačni redak

en: Undid action (%s)
hr: Poništena operacija (%s)

en: Undo
hr: Poništi

en: Undo the last operation
hr: Poništi zadnju operaciju (vrati na prethodno stanje)

en: Unfindable word: %s
hr: Ovu riječ nije moguće naći: %s

en: Unicode Input: %s
hr: Unos unikodnog (6 heksadecimalnih brojeva) znaka: %s

en: Unindent Text
hr: Izvuci tekst

en: Unindent the current line
hr: Izvuče trenutačni redak

en: Unjustify
hr: OdRavnaj

en: Unknown option "%s"
hr: Nepoznata opcija „%s“

en: Unknown sequence
hr: Nepoznata sekvencija

en: Unknown syntax name: %s
hr: Nepoznata sintaksa (ime): %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
hr: Uporaba: nano [OPCIJE] [[+REDAK[,STUPAC]] DATOTEKA]...

en: Use "fg" to return to nano.
hr: Rabite „fg“ za povratak u nano.

en: Use (vim-style) lock files
hr: Zaključane datoteke su u vim-stilu

en: Use bold instead of reverse video text
hr: Deblja slova umjesto inverzije teksta

en: Use of one more line for editing
hr: Uporaba dodatnog retka za uređivanje?

en: Use one more line for editing
hr: Rabi dodatno prvi redak za uređivanje

en: Verbatim
hr: Doslovno

en: Verbatim Input
hr: Doslovni unos

en: View
hr: Čitanje

en: View mode (read-only)
hr: Čitanje (moguće je samo čitati/tražiti)

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
hr: Ako je ime datoteke ‘-’, nano će čitati podatke iz standardnog ulaza.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
hr: Ako je prelamanje meko, redci se lome na bjelini

en: Where Is
hr: Traži

en: WhereIs Next
hr: Traži dalje

en: Which other characters are word parts
hr: Ostali mogući znak(ovi) kao dio riječi

en: Whitespace display
hr: Bjelina stalno vidljiva?

en: Word Count
hr: Broj riječi

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hr: Pomoć za „Spremi“
    
     Utipkajte naziv pod kojim želite spremiti aktualnu datoteku te pritisnite Enter da je spremite.
    
     Ako ste odabrali tekst s oznakom, nano će vam predložiti da spremite odabrani tekst kao zasebnu datoteku.  Da se smanji opasnost od slučajnog prepisivanja preko aktualne datoteke, a tek s nekim njezinim djelom (tekstom koji ste odabrali), naziv aktualne datoteke neće biti predložen.
    
     U modu „Spremi“ na raspolaganju su vam ove operacije sa svojim prečacima i tipkama:

en: Write Out
hr: Spremi

en: Write Selection to File
hr: Odabrani tekst zapisati u datoteku

en: Write the current file to disk
hr: Sprema trenutačnu datoteku na disk

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
hr[0]: Zapisano: %lu redak
hr[1]: Zapisano: %lu retka
hr[2]: Zapisano: %lu redaka

en: XOFF ignored, mumble mumble
hr: XOFF je ignoriran, hmm, hmm

en: XON ignored, mumble mumble
hr: XON je ignoriran, hmm, hmm

en: Yes
hr: Da

en: Yy
hr: DdYy

en: and anyone else we forgot...
hr: i svima ostalima koje smo zaboravili...

en: comment
hr: komentirati

en: disabled
hr: → » Ne «

en: enable/disable
hr: Da/Ne

en: enabled
hr: → » Da «

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
hr: redak %ld/%ld (%d%%), stupac %lu/%lu (%d%%), znakova %lu/%lu (%d%%)

en: line break
hr: prijelom retka

en: line join
hr: spajanje retka

en: magic_file(%s) failed: %s
hr: magic_file(%s) neuspješan: %s

en: magic_load() failed: %s
hr: magic_load() neuspješan: %s

en: nano is out of memory!
hr: nano nema dovoljno memorije!

en: text add
hr: dodavanje teksta

en: text cut
hr: izrezivanje teksta

en: text delete
hr: brisanje teksta

en: text insert
hr: umetanje teksta

en: text replace
hr: zamjena teksta

en: text uncut
hr: umetanje teksta

en: the many translators and the TP
hr: mnogim prevoditeljima i TP-u

en: uncomment
hr: ukloniti komentar

en: version
hr: inačica
