mutt-1.5.21 - en to it translation catalogue (1015 entries)

en: Username at %s:
it: Nome utente su %s:

en: Password for %s@%s:
it: Password per %s@%s:

en: Exit
it: Esci

en: Del
it: Canc

en: Undel
it: DeCanc

en: Select
it: Seleziona

en: Help
it: Aiuto

en: You have no aliases!
it: Non ci sono alias!

en: Aliases
it: Alias

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
it: Crea l'alias:

en: You already have an alias defined with that name!
it: È già stato definito un alias con questo nome!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
it: Attenzione: il nome di questo alias può non funzionare. Correggerlo?

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
it: Errore: '%s' non è un IDN valido.

en: Personal name:
it: Nome della persona:

en: [%s = %s] Accept?
it: [%s = %s] Confermare?

en: Save to file:
it: Salva nel file:

en: Error reading alias file
it: Errore nella lettura del file degli alias

en: Alias added.
it: Alias aggiunto.

en: Error seeking in alias file
it: Errore nella ricerca nel file degli alias

en: Can't match nametemplate, continue?
it: Il nametemplate non corrisponde, continuare?

en: Mailcap compose entry requires %%s
it: La voce compose di mailcap richiede %%s

en: Error running "%s"!
it: Errore eseguendo "%s"!

en: Failure to open file to parse headers.
it: Errore nell'apertura del file per analizzare gli header.

en: Failure to open file to strip headers.
it: Errore nell'apertura del file per rimuovere gli header.

en: Failure to rename file.
it: Errore nel rinominare il file.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
it: Manca la voce compose di mailcap per %s, creo un file vuoto.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
it: La voce edit di mailcap richiede %%s

en: No mailcap edit entry for %s
it: Manca la voce edit di mailcap per %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
it: Non è stata trovata la voce di mailcap corrispondente.  Visualizzo come testo.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
it: Tipo MIME non definito.  Impossibile visualizzare l'allegato.

en: Cannot create filter
it: Impossibile creare il filtro

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
it: ---Comando: %-20.20s Descrizione: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
it: ---Comando: %-30.30s Allegato: %s

en: ---Attachment: %s: %s
it: ---Allegato: %s: %s

en: ---Attachment: %s
it: ---Allegato: %s

en: Can't create filter
it: Impossibile creare il filtro

en: Write fault!
it: Errore di scrittura!

en: I don't know how to print that!
it: Non so come stamparlo!

en: Chdir
it: CambiaDir

en: Mask
it: Maschera

en: %s is not a directory.
it: %s non è una directory.

en: Mailboxes [%d]
it: Mailbox [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
it: Iscritto [%s], maschera del file: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
it: Directory [%s], Maschera dei file: %s

en: Can't attach a directory!
it: Impossibile allegare una directory!

en: No files match the file mask
it: Non ci sono file corrispondenti alla maschera

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile creare solo mailbox IMAP

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile rinominare solo mailbox IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
it: È possibile cancellare solo mailbox IMAP

en: Cannot delete root folder
it: Impossibile eliminare la cartella radice

en: Really delete mailbox "%s"?
it: Cancellare davvero la mailbox "%s"?

en: Mailbox deleted.
it: Mailbox cancellata.

en: Mailbox not deleted.
it: Mailbox non cancellata.

en: Chdir to:
it: Cambia directory in:

en: Error scanning directory.
it: Errore nella lettura della directory.

en: File Mask:
it: Maschera dei file:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
it: Ordino al contrario per (d)ata, (a)lfabetico, dimensioni(z) o (n)ulla?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
it: Ordino per (d)ata, (a)lfabetico, dimensioni(z) o (n)ulla?

en: New file name:
it: Nuovo nome del file:

en: Can't view a directory
it: Impossibile vedere una directory

en: Error trying to view file
it: C'è stato un errore nella visualizzazione del file

en: New mail in
it: Nuova posta in

en: %s: color not supported by term
it: %s: il colore non è gestito dal terminale

en: %s: no such color
it: %s: colore inesistente

en: %s: no such object
it: %s: oggetto inesistente

en: %s: command valid only for index, body, header objects
it: %s: comando valido solo per gli oggetti index, body, header

en: %s: too few arguments
it: %s: troppo pochi argomenti

en: Missing arguments.
it: Mancano dei parametri.

en: color: too few arguments
it: color: troppo pochi argomenti

en: mono: too few arguments
it: mono: troppo pochi argomenti

en: %s: no such attribute
it: %s: attributo inesistente

en: too few arguments
it: troppo pochi argomenti

en: too many arguments
it: troppi argomenti

en: default colors not supported
it: i colori predefiniti non sono gestiti

en: Verify PGP signature?
it: Verifico la firma PGP?

en: Could not create temporary file!
it: Impossibile creare il file temporaneo!

en: Cannot create display filter
it: Impossibile creare il filtro di visualizzazione

en: Could not copy message
it: Impossibile copiare il messaggio

en: S/MIME signature successfully verified.
it: Firma S/MIME verificata con successo.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
it: Il proprietario del certificato S/MIME non corrisponde al mittente.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
it: Attenzione: una parte di questo messaggio non è stata firmata.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
it: Non è stato possibile verificare la firma S/MIME.

en: PGP signature successfully verified.
it: Firma PGP verificata con successo.

en: PGP signature could NOT be verified.
it: Non è stato possibile verificare la firma PGP.

en: Command:
it: Comando:

en: Warning: message contains no From: header
it: Attenzione: il messaggio non contiene alcun header From:

en: Bounce message to:
it: Rimbalza il messaggio a:

en: Bounce tagged messages to:
it: Rimbalza i messaggi segnati a:

en: Error parsing address!
it: Errore nella lettura dell'indirizzo!

en: Bad IDN: '%s'
it: IDN non valido: '%s'

en: Bounce message to %s
it: Rimbalza il messaggio a %s

en: Bounce messages to %s
it: Rimbalza i messaggi a %s

en: Message not bounced.
it: Messaggio non rimbalzato.

en: Messages not bounced.
it: Messaggi non rimbalzati.

en: Message bounced.
it: Messaggio rimbalzato.

en: Messages bounced.
it: Messaggi rimbalzati.

en: Can't create filter process
it: Impossibile creare il processo filtro

en: Pipe to command:
it: Apri una pipe con il comando:

en: No printing command has been defined.
it: Non è stato definito un comando di stampa.

en: Print message?
it: Stampare il messaggio?

en: Print tagged messages?
it: Stampare i messaggi segnati?

en: Message printed
it: Messaggio stampato

en: Messages printed
it: Messaggi stampati

en: Message could not be printed
it: Impossibile stampare il messaggio

en: Messages could not be printed
it: Impossibile stampare i messaggi

en: Shell command:
it: Comando della shell:

en: Decode-save%s to mailbox
it: Decodifica e salva nella mailbox%s

en: Decode-copy%s to mailbox
it: Decodifica e copia nella mailbox%s

en: Decrypt-save%s to mailbox
it: Decifra e salva nella mailbox%s

en: Decrypt-copy%s to mailbox
it: Decifra e copia nella mailbox%s

en: Save%s to mailbox
it: Salva nella mailbox%s

en: Copy%s to mailbox
it: Copia nella mailbox%s

en:  tagged
it:  i messaggi segnati

en: Copying to %s...
it: Copio in %s...

en: Convert to %s upon sending?
it: Convertire in %s al momento dell'invio?

en: Content-Type changed to %s.
it: Il Content-Type è stato cambiato in %s.

en: Character set changed to %s; %s.
it: Il set di caratteri è stato cambiato in %s; %s.

en: not converting
it: non convertito

en: converting
it: convertito

en: There are no attachments.
it: Non ci sono allegati.

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
it: Firma come:

en: Send
it: Spedisci

en: Abort
it: Abbandona

en: Attach file
it: Allega un file

en: Descrip
it: Descr

en: Not supported
it: Non supportato

en: Sign, Encrypt
it: Firma, Crittografa

en: Encrypt
it: Crittografa

en: Sign
it: Firma

en: None
it: Nessuno

en:  (inline PGP)
it:  (PGP in linea)

en: <default>
it: <predefinito>

en: Encrypt with:
it: Cifra con:

en: %s [#%d] no longer exists!
it: %s [#%d] non esiste più!

en: %s [#%d] modified. Update encoding?
it: %s [#%d] è stato modificato. Aggiornare la codifica?

en: -- Attachments
it: -- Allegati

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
it: Attenzione: '%s' non è un IDN valido.

en: You may not delete the only attachment.
it: Non si può cancellare l'unico allegato.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
it: IDN non valido in "%s": '%s'

en: Attaching selected files...
it: Allego i file selezionati...

en: Unable to attach %s!
it: Impossibile allegare %s!

en: Open mailbox to attach message from
it: Aprire la mailbox da cui allegare il messaggio

en: No messages in that folder.
it: In questo folder non ci sono messaggi.

en: Tag the messages you want to attach!
it: Segnare i messaggi da allegare!

en: Unable to attach!
it: Impossibile allegare!

en: Recoding only affects text attachments.
it: La ricodifica ha effetti solo sugli allegati di testo.

en: The current attachment won't be converted.
it: L'allegato corrente non sarà convertito.

en: The current attachment will be converted.
it: L'allegato corrente sarà convertito.

en: Invalid encoding.
it: Codifica non valida.

en: Save a copy of this message?
it: Salvare una copia di questo messaggio?

en: Rename to:
it: Rinomina in:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
it: Impossibile eseguire lo stat di %s: %s

en: New file:
it: Nuovo file:

en: Content-Type is of the form base/sub
it: Content-Type non è nella forma base/sub

en: Unknown Content-Type %s
it: Content-Type %s sconosciuto

en: Can't create file %s
it: Impossibile creare il file %s

en: What we have here is a failure to make an attachment
it: Quel che abbiamo qui è l'impossibilità di fare un allegato

en: Postpone this message?
it: Rimandare a dopo questo messaggio?

en: Write message to mailbox
it: Salva il messaggio nella mailbox

en: Writing message to %s ...
it: Scrittura del messaggio in %s...

en: Message written.
it: Messaggio scritto.

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
it: S/MIME già selezionato. Annullare & continuare?

en: PGP already selected. Clear & continue ?
it: PGP già selezionato. Annullare & continuare?

en: Unable to lock mailbox!
it: Impossibile bloccare la mailbox!

en: Error. Preserving temporary file: %s
it: Errore. Preservato il file temporaneo: %s

en: error creating gpgme context: %s
it: errore nella creazione del contesto gpgme: %s

en: error enabling CMS protocol: %s
it: errore nell'abilitazione del protocollo CMS: %s

en: Can't create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: error adding recipient `%s': %s
it: errore nell'aggiunta dell'indirizzo `%s': %s

en: secret key `%s' not found: %s
it: chiave segreta `%s' non trovata: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
it: specifica della chiave segreta `%s' ambigua

en: error setting secret key `%s': %s
it: errore nell'impostazione della chiave segreta `%s': %s

en: error setting PKA signature notation: %s
it: errore nell'impostare la notazione della firma PKA: %s

en: error encrypting data: %s
it: errore nella cifratura dei dati: %s

en: error signing data: %s
it: errore nel firmare i dati: %s

en: Warning: One of the keys has been revoked
it: Attenzione: una delle chiavi è stata revocata

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
it: Attenzione: la chiave usata per creare la firma è scaduta il:

en: Warning: At least one certification key has expired
it: Attenzione: almeno una chiave di certificato è scaduta

en: Warning: The signature expired at:
it: Attenzione: la firma è scaduta il:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
it: Impossibile verificare a causa di chiave o certificato mancante

en: The CRL is not available
it: La CRL non è disponibile

en: Available CRL is too old
it: La CRL disponibile è deprecata

en: A system error occurred
it: Si è verificato un errore di sistema

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
it: ATTENZIONE: la voce PKA non corrisponde all'indirizzo del firmatario:

en: PKA verified signer's address is:
it: L'indirizzo del firmatario verificato PKA è:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: Non abbiamo NESSUNA indicazione che la chiave appartenga alla persona citata

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: la chiave NON APPARTIENE alla persona citata

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
it: ATTENZIONE: NON è certo che la chiave appartenga alla persona citata

en: aka:
it: alias:

en: created:
it: creato:

en: Good signature from:
it: Firma valida da:

en: *BAD* signature from:
it: Firma *NON VALIDA* da:

en: Problem signature from:
it: Problema con la firma da:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
it:                scade:

en: [-- Begin signature information --]
it: [-- Inizio dei dati firmati --]

en: Error: verification failed: %s
it: Errore: verifica fallita: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
it: *** Inizio notazione (firma di %s) ***

en: *** End Notation ***
it: *** Fine notazione ***

en: [-- End signature information --]
it: [-- Fine dei dati firmati --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
it: [-- Errore: decifratura fallita: %s --]

en: Error extracting key data!
it: Errore nell'estrazione dei dati della chiave!

en: Error: decryption/verification failed: %s
it: Errore: decifratura/verifica fallita: %s

en: Error: copy data failed
it: Errore: copia dei dati fallita

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
it: [-- INIZIO DEL MESSAGGIO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
it: [-- INIZIO DEL BLOCCO DELLA CHIAVE PUBBLICA --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
it: [-- INIZIO DEL MESSAGGIO FIRMATO CON PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
it: [-- FINE DEL MESSAGGIO PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
it: [-- FINE DEL BLOCCO DELLA CHIAVE PUBBLICA --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
it: [-- FINE DEL MESSAGGIO FIRMATO CON PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
it: [-- Errore: impossibile trovare l'inizio del messaggio di PGP! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
it: [-- Errore: impossibile creare il file temporaneo! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati e cifrati con PGP/MIME  --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono cifrati con PGP/MIME  --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati firmati e cifrati con PGP/MIME  --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati cifrati con PGP/MIME  --]

en: PGP message successfully decrypted.
it: Messaggio PGP decifrato con successo.

en: Could not decrypt PGP message
it: Impossibile decifrare il messaggio PGP

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati con S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono cifrati con S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
it: [-- Fine dei dati firmati com S/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
it: [-- Fine dei dati cifrati con S/MIME --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (codifica sconosciuta)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (codifica non valida)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
it: [Impossibile mostrare questo ID utente (DN non valido)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
it: [Non valido]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
it: cifratura

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
it: firma

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
it: certificazione

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
it: [Revocato]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
it: [Scaduto]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
it: [Disabilitato]

en: Collecting data...
it: Raccolta dei dati...

en: Error finding issuer key: %s
it: Errore nella ricerca dell'emittente della chiave: %s

en: gpgme_new failed: %s
it: gpg_new fallito: %s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
it: gpgme_op_keylist_start fallito: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
it: gpgme_op_keylist_next fallito: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
it: Tutte le chiavi corrispondenti sono scadute/revocate.

en: Exit
it: Esci

en: Select
it: Seleziona

en: Check key
it: Controlla chiave

en: PGP and S/MIME keys matching
it: Chiavi PGP e S/MIME corrispondenti

en: PGP keys matching
it: Chiavi PGP corrispondenti

en: S/MIME keys matching
it: Chiavi S/MIME corrispondenti

en: keys matching
it: Chiavi corrispondenti

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
it: Questa chiave non può essere usata: è scaduta/disabilitata/revocata.

en: ID is expired/disabled/revoked.
it: L'ID è scaduto/disabilitato/revocato.

en: ID has undefined validity.
it: L'ID ha validità indefinita.

en: ID is not valid.
it: L'ID non è valido.

en: ID is only marginally valid.
it: L'ID è solo marginalmente valido.

en: %s Do you really want to use the key?
it: %s Vuoi veramente usare questa chiave?

en: Looking for keys matching "%s"...
it: Ricerca chiavi corrispondenti a "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
it: Uso il keyID "%s" per %s?

en: Enter keyID for %s:
it: Inserisci il keyID per %s:

en: Please enter the key ID:
it: Inserire il key ID:

en: Failed to verify sender
it: Errore nella verifica del mittente

en: Failed to figure out sender
it: Errore nel rilevamento del mittente

en:  (current time: %c)
it:  (orario attuale: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
it: [-- Segue l'output di %s%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
it: Passphrase dimenticata/e.

en: Invoking PGP...
it: Eseguo PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
it: Il messaggio non può essere inviato in linea.  Riutilizzare PGP/MIME?

en: Mail not sent.
it: Il messaggio non è stato inviato.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
it: I messaggi S/MIME senza suggerimenti del contenuto non sono gestiti.

en: Trying to extract PGP keys...
it: Cerco di estrarre le chiavi PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
it: Cerco di estrarre i certificati S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
it: [-- Errore: protocollo multipart/signed %s sconosciuto! --]

en: [-- Error: Inconsistent multipart/signed structure! --]
it: [-- Errore: struttura multipart/signed incoerente! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
it: [-- Attenzione: impossibile verificare firme %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
it: [-- Attenzione: non è stata trovata alcuna firma. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
it: 
    [-- Fine dei dati firmati --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
it: "crypt_use_gpgme" impostato ma non compilato con il supporto a GPGME.

en: Invoking S/MIME...
it: Richiamo S/MIME...

en: yes
it: sì

en: Exit Mutt?
it: Uscire da mutt?

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: Press any key to continue...
it: Premere un tasto per continuare...

en:  ('?' for list):
it:  ('?' per la lista):

en: No mailbox is open.
it: Nessuna mailbox aperta.

en: There are no messages.
it: Non ci sono messaggi.

en: Mailbox is read-only.
it: La mailbox è di sola lettura.

en: Function not permitted in attach-message mode.
it: Funzione non permessa nella modalità attach-message.

en: No visible messages.
it: Non ci sono messaggi visibili.

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
it: Impossibile (dis)abilitare la scrittura a una mailbox di sola lettura!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
it: I cambiamenti al folder saranno scritti all'uscita dal folder.

en: Changes to folder will not be written.
it: I cambiamenti al folder non saranno scritti.

en: Quit
it: Esci

en: Save
it: Salva

en: Reply
it: Rispondi

en: Group
it: Gruppo

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
it: La mailbox è stata modificata dall'esterno.  I flag possono essere sbagliati.

en: New mail in this mailbox.
it: C'è nuova posta in questa mailbox.

en: Mailbox was externally modified.
it: La mailbox è stata modificata dall'esterno.

en: No tagged messages.
it: Nessun messaggio segnato.

en: Nothing to do.
it: Niente da fare.

en: Jump to message:
it: Salta al messaggio:

en: Argument must be a message number.
it: L'argomento deve essere il numero di un messaggio.

en: That message is not visible.
it: Questo messaggio non è visibile.

en: Invalid message number.
it: Numero del messaggio non valido.

en: Delete messages matching:
it: Cancella i messaggi corrispondenti a:

en: No limit pattern is in effect.
it: Non è attivo alcun modello limitatore.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
it: Limita: %s

en: Limit to messages matching:
it: Limita ai messaggi corrispondenti a:

en: To view all messages, limit to "all".
it: Per visualizzare tutti i messaggi, limitare ad "all".

en: Quit Mutt?
it: Uscire da Mutt?

en: Tag messages matching:
it: Segna i messaggi corrispondenti a:

en: Undelete messages matching:
it: Ripristina i messaggi corrispondenti a:

en: Untag messages matching:
it: Togli il segno ai messaggi corrispondenti a:

en: Logged out of IMAP servers.
it: Sessione con i server IMAP terminata.

en: Open mailbox in read-only mode
it: Apri la mailbox in sola lettura

en: Open mailbox
it: Apri la mailbox

en: No mailboxes have new mail
it: Nessuna mailbox con nuova posta.

en: %s is not a mailbox.
it: %s non è una mailbox.

en: Exit Mutt without saving?
it: Uscire da Mutt senza salvare?

en: Threading is not enabled.
it: Il threading non è attivo.

en: Thread broken
it: Thread corrotto

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
it: Il thread non può essere corrotto, il messaggio non fa parte di un thread

en: No Message-ID: header available to link thread
it: Nessun header Message-ID: disponibile per collegare il thread

en: First, please tag a message to be linked here
it: Segnare prima il messaggio da collegare qui

en: Threads linked
it: Thread collegati

en: No thread linked
it: Nessun thread collegato

en: You are on the last message.
it: Sei all'ultimo messaggio.

en: No undeleted messages.
it: Nessun messaggio ripristinato.

en: You are on the first message.
it: Sei al primo messaggio.

en: Search wrapped to top.
it: La ricerca è ritornata all'inizio.

en: Search wrapped to bottom.
it: La ricerca è ritornata al fondo.

en: No more threads.
it: Non ci sono altri thread.

en: You are on the first thread.
it: Sei al primo thread.

en: Thread contains unread messages.
it: Il thread contiene messaggi non letti.

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
it: ~q		scrivi il file e abbandona l'editor
    ~r file		leggi un file nell'editor
    ~t utenti	aggiungi utenti al campo To:
    ~u		richiama la linea precedente
    ~v		modifica il messaggio con il $VISUAL editor
    ~w file		scrivi il messaggio nel file
    ~x		abbandona i cambiamenti e lascia l'editor
    ~?		questo messaggio
    ~.		da solo su una linea termina l'input

en: %d: invalid message number.
it: %d: numero del messaggio non valido.

en: (End message with a . on a line by itself)
it: (Termina il messaggio con un . su una linea da solo)

en: No mailbox.
it: Nessuna mailbox.

en: Message contains:
it: Il messaggio contiene:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
it: (continua)

en: missing filename.
it: manca il nome del file.

en: No lines in message.
it: Non ci sono linee nel messaggio.

en: Bad IDN in %s: '%s'
it: IDN non valido in %s: '%s'

en: %s: unknown editor command (~? for help)
it: %s: comando dell'editor sconosciuto (~? per l'aiuto)

en: could not create temporary folder: %s
it: impossibile creare il folder temporaneo: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
it: impossibile scrivere il folder temporaneo: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
it: impossibile troncare il folder temporaneo: %s

en: Message file is empty!
it: Il file del messaggio è vuoto!

en: Message not modified!
it: Messaggio non modificato!

en: Can't open message file: %s
it: Impossibile aprire il file del messaggio: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
it: Impossibile accodare al folder: %s

en: Set flag
it: Imposta il flag

en: Clear flag
it: Cancella il flag

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
it: [-- Errore: impossibile visualizzare ogni parte di multipart/alternative! --]

en: [-- Attachment #%d
it: [-- Allegato #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
it: [-- Tipo: %s/%s, Codifica: %s, Dimensioni: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
it: Uno o più parti di questo messaggio potrebbero non essere mostrate

en: [-- Autoview using %s --]
it: [-- Visualizzato automaticamente con %s --]

en: Invoking autoview command: %s
it: Richiamo il comando di autovisualizzazione: %s

en: [-- Can't run %s. --]
it: [-- Impossibile eseguire %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
it: [-- stderr dell'autoview di %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
it: [-- Errore: message/external-body non ha un parametro access-type --]

en: [-- This %s/%s attachment
it: [-- Questo allegato %s/%s

en: (size %s bytes)
it: (dimensioni %s byte)

en: has been deleted --]
it: è stato cancellato -- ]

en: [-- on %s --]
it: [-- su %s --]

en: [-- name: %s --]
it: [-- nome: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
it: [-- Questo allegato %s/%s non è incluso, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
it: [-- e l'origine esterna indicata è --]
    [-- scaduta. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
it: [-- e il l'access-type %s indicato non è gestito --]

en: Unable to open temporary file!
it: Impossibile aprire il file temporaneo!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
it: Errore: multipart/signed non ha protocollo.

en: [-- This is an attachment
it: [-- Questo è un allegato

en: [-- %s/%s is unsupported
it: [-- %s/%s non è gestito

en: (use '%s' to view this part)
it: (usa '%s' per vederlo)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
it: ('view-attachments' deve essere assegnato a un tasto!)

en: %s: unable to attach file
it: %s: impossibile allegare il file

en: ERROR: please report this bug
it: ERRORE: per favore segnalare questo bug

en: <UNKNOWN>
it: <SCONOSCIUTO>

en: 
    Generic bindings:
it: 
    Assegnazioni generiche:

en: 
    Unbound functions:
it: 
    Funzioni non assegnate:

en: Help for %s
it: Aiuto per %s

en: Bad history file format (line %d)
it: Formato del file della cronologia errato (riga %d)

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
it: unhook: impossibile usare unhook * dentro un hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
it: unhook: tipo di hook sconosciuto: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
it: unhook: impossibile cancellare un %s dentro un %s.

en: No authenticators available
it: Non ci sono autenticatori disponibili.

en: Authenticating (anonymous)...
it: Autenticazione in corso (anonimo)...

en: Anonymous authentication failed.
it: L'autenticazione anonima è fallita.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
it: Autenticazione in corso (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
it: Autenticazione CRAM-MD5 fallita.

en: Authenticating (GSSAPI)...
it: Autenticazione in corso (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
it: Autenticazione GSSAPI fallita.

en: LOGIN disabled on this server.
it: LOGIN non è abilitato su questo server.

en: Logging in...
it: Faccio il login...

en: Login failed.
it: Login fallito.

en: Authenticating (%s)...
it: Autenticazione in corso (%s)...

en: SASL authentication failed.
it: Autenticazione SASL fallita.

en: %s is an invalid IMAP path
it: %s non è un percorso IMAP valido

en: Getting folder list...
it: Scarico la lista dei folder...

en: No such folder
it: Folder inesistente

en: Create mailbox:
it: Crea la mailbox:

en: Mailbox must have a name.
it: La mailbox deve avere un nome.

en: Mailbox created.
it: Mailbox creata.

en: Rename mailbox %s to:
it: Rinomina la mailbox %s in:

en: Rename failed: %s
it: Impossibile rinominare: %s

en: Mailbox renamed.
it: Mailbox rinominata.

en: Mailbox closed
it: Mailbox chiusa

en: CREATE failed: %s
it: CREATE fallito: %s

en: Closing connection to %s...
it: Chiusura della connessione a %s...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
it: Questo server IMAP è troppo vecchio, mutt non può usarlo.

en: Secure connection with TLS?
it: Vuoi usare TLS per rendere sicura la connessione?

en: Could not negotiate TLS connection
it: Impossibile negoziare la connessione TLS

en: Encrypted connection unavailable
it: Connessione cifrata non disponibile

en: Selecting %s...
it: Seleziono %s...

en: Error opening mailbox
it: Errore durante l'apertura della mailbox

en: Create %s?
it: Creare %s?

en: Expunge failed
it: Expunge fallito

en: Marking %d messages deleted...
it: Segno cancellati %d messaggi...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
it: Salvataggio dei messaggi modificati... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
it: Errore nel salvare le flag. Chiudere comunque?

en: Error saving flags
it: Errore nel salvataggio delle flag

en: Expunging messages from server...
it: Cancellazione dei messaggi dal server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
it: imap_sync_mailbox: EXPUNGE fallito

en: Header search without header name: %s
it: Ricerca header senza nome dell'header: %s

en: Bad mailbox name
it: Nome della mailbox non valido

en: Subscribing to %s...
it: Iscrizione a %s...

en: Unsubscribing from %s...
it: Rimozione della sottoscrizione da %s...

en: Subscribed to %s
it: Iscritto a %s

en: Unsubscribed from %s
it: Sottoscrizione rimossa da %s...

en: Copying %d messages to %s...
it: Copia di %d messaggi in %s...

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
it: Overflow intero -- impossibile allocare memoria.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
it: Impossibile scaricare gli header da questa versione del server IMAP.

en: Could not create temporary file %s
it: Impossibile creare il file temporaneo %s

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
it: Analisi della cache...

en: Fetching message headers...
it: Scaricamento header dei messaggi...

en: Fetching message...
it: Scaricamento messaggio...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
it: L'indice dei messaggi non è corretto; provare a riaprire la mailbox.

en: Uploading message...
it: Invio messaggio...

en: Copying message %d to %s...
it: Copia messaggio %d in %s...

en: Continue?
it: Continuare?

en: Not available in this menu.
it: Non disponibile in questo menù.

en: Bad regexp: %s
it: Espressione regolare errata: %s

en: spam: no matching pattern
it: spam: nessun modello corrispondente

en: nospam: no matching pattern
it: nospam: nessun modello corrispondente

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
it: %sgroup: -rx o -addr mancanti.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
it: %sgroup: attenzione: ID '%s' errato.

en: attachments: no disposition
it: allegati: nessuna disposizione

en: attachments: invalid disposition
it: allegati: disposizione non valida

en: alias: no address
it: alias: nessun indirizzo

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
it: Attenzione: l'IDN '%s' nell'alias '%s' non è valido.

en: invalid header field
it: Campo dell'header non valido

en: %s: unknown sorting method
it: %s: metodo di ordinamento sconosciuto

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
it: mutt_restore_default(%s): errore nella regexp: %s

en: %s is unset
it: %s non è attivo

en: %s: unknown variable
it: %s: variabile sconosciuta

en: prefix is illegal with reset
it: prefix non è consentito con reset

en: value is illegal with reset
it: value non è consentito con reset

en: Usage: set variable=yes|no
it: Uso: set variabile=yes|no

en: %s is set
it: %s è attivo

en: Invalid value for option %s: "%s"
it: Valore per l'opzione %s non valido: "%s"

en: %s: invalid mailbox type
it: %s: tipo di mailbox non valido

en: %s: invalid value (%s)
it: %s: valore non valido (%s)

en: format error
it: errore formato

en: %s: invalid value
it: %s: valore non valido

en: %s: Unknown type.
it: %s: tipo sconosciuto.

en: %s: unknown type
it: %s: tipo sconosciuto

en: Error in %s, line %d: %s
it: Errore in %s, linea %d: %s

en: source: errors in %s
it: source: errori in %s

en: source: error at %s
it: source: errore in %s

en: source: too many arguments
it: source: troppi argomenti

en: %s: unknown command
it: %s: comando sconosciuto

en: Error in command line: %s
it: Errore nella riga di comando: %s

en: unable to determine home directory
it: impossibile determinare la home directory

en: unable to determine username
it: impossibile determinare l'username

en: -group: no group name
it: -group: nessun nome per il gruppo

en: Macro loop detected.
it: Individuato un loop di macro.

en: Key is not bound.
it: Il tasto non è assegnato.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
it: Il tasto non è assegnato.  Premere '%s' per l'aiuto.

en: push: too many arguments
it: push: troppi argomenti

en: %s: no such menu
it: %s: menù inesistente

en: null key sequence
it: sequenza di tasti nulla

en: bind: too many arguments
it: bind: troppi argomenti

en: %s: no such function in map
it: %s: la funzione non è nella mappa

en: macro: empty key sequence
it: macro: sequenza di tasti nulla

en: macro: too many arguments
it: macro: troppi argomenti

en: exec: no arguments
it: exec: non ci sono argomenti

en: %s: no such function
it: %s: la funzione non esiste

en: Enter keys (^G to abort):
it: Inserisci i tasti (^G per annullare):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
it: Car = %s, Ottale = %o, Decimale = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
it: Overflow intero.-- impossibile allocare memoria!

en: Out of memory!
it: Memoria esaurita!

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please visit http://bugs.mutt.org/.
it: Per contattare gli sviluppatori scrivere a <mutt-dev@mutt.org>.
    Per segnalare un bug, visitare http://bugs.mutt.org/.

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
it: opzioni:
      -A <alias>	espande l'alias indicato
      -a <file>[...]  --	allega uno o più file al messaggio
    		la lista di file va terminata con la sequenza "--"
      -b <indir>	indirizzo in blind carbon copy (BCC)
      -c <indir>	indirizzo in carbon copy (CC)
      -D		stampa il valore di tutte le variabile sullo standard output

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
it:   -d <livello>	registra l'output di debug in ~/.muttdebug0

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
it:   -Q <variabile>	interroga una variabile di configurazione
      -R		apre la mailbox in sola lettura
      -s <sogg>	specifica il Subject (deve essere tra apici se ha spazi)
      -v		mostra la versione e le definizioni della compilazione
      -x		simula la modalità invio di mailx
      -y		seleziona una mailbox specificata nella lista `mailboxes'
      -z		esce immediatamente se non ci sono messaggi nella mailbox
      -Z		apre il primo folder con un nuovo messaggio, esce se non ce ne sono
      -h		questo messaggio di aiuto

en: 
    Compile options:
it: 
    Opzioni di compilazione:

en: Error initializing terminal.
it: Errore nell'inizializzazione del terminale.

en: Error: value '%s' is invalid for -d.
it: Errore: il valore '%s' non è valido per -d.

en: Debugging at level %d.
it: Debugging al livello %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
it: DEBUG non è stato definito durante la compilazione.  Ignorato.

en: %s does not exist. Create it?
it: %s non esiste. Crearlo?

en: Can't create %s: %s.
it: Impossibile creare %s: %s.

en: Failed to parse mailto: link
it: Impossibile analizzare il collegamento mailto:

en: No recipients specified.
it: Nessun destinatario specificato.

en: %s: unable to attach file.
it: %s: impossibile allegare il file.

en: No mailbox with new mail.
it: Nessuna mailbox con nuova posta.

en: No incoming mailboxes defined.
it: Non è stata definita una mailbox di ingresso.

en: Mailbox is empty.
it: La mailbox è vuota.

en: Reading %s...
it: Lettura di %s...

en: Mailbox is corrupt!
it: La mailbox è rovinata!

en: Couldn't lock %s
it: Impossibile fare il lock di %s

en: Can't write message
it: Impossibile scrivere il messaggio

en: Mailbox was corrupted!
it: La mailbox è stata rovinata!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
it: Errore fatale!  Impossibile riaprire la mailbox!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
it: sync: mbox modified, but no modified messages! (segnala questo bug)

en: Writing %s...
it: Scrittura di %s...

en: Committing changes...
it: Applico i cambiamenti...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
it: Scrittura fallita!  Salvo la mailbox parziale in %s

en: Could not reopen mailbox!
it: Impossibile riaprire la mailbox!

en: Reopening mailbox...
it: Riapro la mailbox...

en: Jump to:
it: Salta a:

en: Invalid index number.
it: Numero dell'indice non valido.

en: No entries.
it: Nessuna voce.

en: You cannot scroll down farther.
it: Non puoi spostarti più in basso.

en: You cannot scroll up farther.
it: Non puoi spostarti più in alto.

en: You are on the first page.
it: Sei alla prima pagina.

en: You are on the last page.
it: Sei all'ultima pagina.

en: You are on the last entry.
it: Sei all'ultima voce.

en: You are on the first entry.
it: Sei alla prima voce.

en: Search for:
it: Cerca:

en: Reverse search for:
it: Cerca all'indietro:

en: Not found.
it: Non trovato.

en: No tagged entries.
it: Nessuna voce segnata.

en: Search is not implemented for this menu.
it: In questo menù la ricerca non è stata implementata.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
it: I salti non sono implementati per i dialog.

en: Tagging is not supported.
it: Non è possibile segnare un messaggio.

en: Scanning %s...
it: Scansione di %s...

en: Could not flush message to disk
it: Impossibile salvare il messaggio su disco

en: Unknown SASL profile
it: Profilo SASL sconosciuto

en: Error allocating SASL connection
it: Errore nell'allocare la connessione SASL

en: Error setting SASL security properties
it: Errore nell'impostare le proprietà di sicurezza SASL

en: Error setting SASL external user name
it: Errore nell'impostare il nome utente SASL esterno

en: Connection to %s closed
it: Connessione a %s chiusa.

en: SSL is unavailable.
it: SSL non è disponibile.

en: Preconnect command failed.
it: Comando di preconnessione fallito.

en: Error talking to %s (%s)
it: Errore di comunicazione con %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
it: IDN "%s" non valido.

en: Looking up %s...
it: Ricerca di %s...

en: Could not find the host "%s"
it: Impossibile trovare l'host "%s".

en: Connecting to %s...
it: Connessione a %s...

en: Could not connect to %s (%s).
it: Impossibile connettersi a %s (%s).

en: Failed to find enough entropy on your system
it: Impossibile trovare abbastanza entropia nel sistema

en: Filling entropy pool: %s...
it: Riempimento del pool di entropia: %s...

en: %s has insecure permissions!
it: %s ha permessi insicuri!

en: I/O error
it: errore di I/O

en: SSL failed: %s
it: SSL fallito: %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: [unable to calculate]
it: [impossibile da calcolare]

en: [invalid date]
it: [data non valida]

en: Server certificate is not yet valid
it: Il certificato del server non è ancora valido

en: Server certificate has expired
it: Il certificato del server è scaduto

en: cannot get certificate subject
it: impossibile ottenere il soggetto del certificato

en: cannot get certificate common name
it: Impossibile ottenere il nome comune del certificato

en: certificate owner does not match hostname %s
it: il proprietario del certificato non corrisponde al nome host %s

en: Certificate host check failed: %s
it: Verifica nome host del certificato fallita: %s

en: This certificate belongs to:
it: Questo certificato appartiene a:

en: This certificate was issued by:
it: Questo certificato è stato emesso da:

en: This certificate is valid
it: Questo certificato è valido

en:    from %s
it:    da %s

en:      to %s
it:      a %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
it: Fingerprint SHA1: %s

en: MD5 Fingerprint: %s
it: Fingerprint MD5: %s

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
it: Verifica del certificato SSL (certificato %d di %d nella catena)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
it: (r)ifiuta, accetta questa v(o)lta, (a)ccetta sempre

en: (r)eject, accept (o)nce
it: (r)ifiuta, accetta questa v(o)lta

en: Warning: Couldn't save certificate
it: Attenzione: impossibile salvare il certificato

en: Certificate saved
it: Certificato salvato

en: Error: no TLS socket open
it: Errore: nessun socket TLS aperto

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
it: Disabilitati tutti i protocolli di connessione disponibili per TLS/SSL

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
it: Connessione SSL/TLS con %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
it: Errore nell'inizializzazione dei dati del certificato gnutls

en: Error processing certificate data
it: Errore nell'analisi dei dati del certificato

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
it: Attenzione: il certificato del server è stato firmato con un algoritmo non sicuro

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
it: ATTENZIONE: il certificato del server non è ancora valido

en: WARNING: Server certificate has expired
it: ATTENZIONE: il certificato del server è scaduto

en: WARNING: Server certificate has been revoked
it: ATTENZIONE: il certificato del server è stato revocato

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
it: ATTENZIONE: il nome host del server non corrisponde al certificato

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
it: ATTENZIONE: il firmatario del certificato del server non è una CA valida

en: Unable to get certificate from peer
it: Impossibile ottenere il certificato dal peer

en: Certificate verification error (%s)
it: Errore nella verifica del certificato (%s)

en: Certificate is not X.509
it: Il certificato non è X.509

en: Connecting with "%s"...
it: Connessione a "%s"...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
it: Il tunnel verso %s ha restituito l'errore %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
it: Errore del tunnel nella comunicazione con %s: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
it: Il file è una directory, salvare all'interno? [(s)ì, (n)o, (t)utti]

en: yna
it: snt

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
it: Il file è una directory, salvare all'interno?

en: File under directory:
it: File nella directory:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
it: Il file esiste, s(o)vrascrivere, (a)ccodare, o (c)ancellare l'operazione?

en: Can't save message to POP mailbox.
it: Impossibile salvare il messaggio nella mailbox POP.

en: Append messages to %s?
it: Accodo i messaggi a %s?

en: %s is not a mailbox!
it: %s non è una mailbox!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
it: Tentati troppi lock, rimuovere il lock di %s?

en: Can't dotlock %s.
it: Impossibile fare un dotlock su %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
it: Timeout scaduto durante il tentativo di lock fcntl!

en: Waiting for fcntl lock... %d
it: In attesa del lock fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
it: Timeout scaduto durante il tentativo di lock flock!

en: Waiting for flock attempt... %d
it: In attesa del lock flock... %d

en: Move read messages to %s?
it: Spostare i messaggi letti in %s?

en: Purge %d deleted message?
it: Eliminare %d messaggio cancellato?

en: Purge %d deleted messages?
it: Eliminare %d messaggi cancellati?

en: Moving read messages to %s...
it: Spostamento dei messaggi letti in %s...

en: Mailbox is unchanged.
it: La mailbox non è stata modificata.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
it: %d tenuti, %d spostati, %d cancellati.

en: %d kept, %d deleted.
it: %d tenuti, %d cancellati.

en:  Press '%s' to toggle write
it:  Premere '%s' per (dis)abilitare la scrittura

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
it: Usare 'toggle-write' per riabilitare la scrittura!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
it: La mailbox è indicata non scrivibile. %s

en: Mailbox checkpointed.
it: Effettuato il checkpoint della mailbox.

en: PrevPg
it: PgPrec

en: NextPg
it: PgSucc

en: View Attachm.
it: Vedi Allegato

en: Next
it: Succ

en: Bottom of message is shown.
it: Il messaggio finisce qui.

en: Top of message is shown.
it: L'inizio del messaggio è questo.

en: Help is currently being shown.
it: L'help è questo.

en: No more quoted text.
it: Non c'è altro testo citato.

en: No more unquoted text after quoted text.
it: Non c'è altro testo non citato dopo quello citato.

en: multipart message has no boundary parameter!
it: il messaggio multipart non ha il parametro boundary!

en: Error in expression: %s
it: Errore nell'espressione: %s

en: Empty expression
it: Espressione vuota

en: Invalid day of month: %s
it: Giorno del mese non valido: %s

en: Invalid month: %s
it: Mese non valido: %s

en: Invalid relative date: %s
it: Data relativa non valida: %s

en: error in pattern at: %s
it: errore nel modello in: %s

en: missing pattern: %s
it: modello mancante: %s

en: mismatched brackets: %s
it: parentesi fuori posto: %s

en: %c: invalid pattern modifier
it: %c: modello per il modificatore non valido

en: %c: not supported in this mode
it: %c: non gestito in questa modalità

en: missing parameter
it: parametro mancante

en: mismatched parenthesis: %s
it: parentesi fuori posto: %s

en: empty pattern
it: modello vuoto

en: error: unknown op %d (report this error).
it: errore: unknown op %d (segnala questo errore).

en: Compiling search pattern...
it: Compilo il modello da cercare...

en: Executing command on matching messages...
it: Eseguo il comando sui messaggi corrispondenti...

en: No messages matched criteria.
it: Nessun messaggio corrisponde al criterio.

en: Searching...
it: Ricerca...

en: Search hit bottom without finding match
it: La ricerca è arrivata in fondo senza trovare una corrispondenza

en: Search hit top without finding match
it: La ricerca è arrivata all'inizio senza trovare una corrispondenza

en: Search interrupted.
it: Ricerca interrotta.

en: Enter PGP passphrase:
it: Inserisci la passphrase di PGP:

en: PGP passphrase forgotten.
it: Passphrase di PGP dimenticata.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
it: [-- Errore: impossibile creare il sottoprocesso PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
it: [-- Fine dell'output di PGP --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
it: [-- Errore: non è stato possibile creare un sottoprocesso PGP! --]

en: Decryption failed
it: Decifratura fallita

en: Can't open PGP subprocess!
it: Impossibile aprire il sottoprocesso PGP!

en: Can't invoke PGP
it: Impossibile eseguire PGP

en: (i)nline
it: (i)n linea

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
it: PGP: cifra(e), firma(s), firma (c)ome, entram(b)i, formato %s, (a)nnullare?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
it: PGP: cifra(e), firma(s), firma (c)ome, entram(b)i, (a)nnullare?

en: Fetching PGP key...
it: Prendo la chiave PGP...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
it: Tutte le chiavi corrispondenti sono scadute, revocate o disattivate.

en: PGP keys matching <%s>.
it: Chiavi PGP corrispondenti a <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
it: Chiavi PGP corrispondenti a "%s".

en: Can't open /dev/null
it: Impossibile aprire /dev/null

en: PGP Key %s.
it: Chiave PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
it: Il comando TOP non è gestito dal server.

en: Can't write header to temporary file!
it: Impossibile scrivere l'header nel file temporaneo!

en: Command UIDL is not supported by server.
it: Il comando UIDL non è gestito dal server.

en: %d messages have been lost. Try reopening the mailbox.
it: %d messaggi sono andati persi. Tentativo di riaprire la mailbox.

en: %s is an invalid POP path
it: %s non è un percorso POP valido

en: Fetching list of messages...
it: Prendo la lista dei messaggi...

en: Can't write message to temporary file!
it: Impossibile scrivere il messaggio nel file temporaneo!

en: Marking messages deleted...
it: Segno i messaggi come cancellati...

en: Checking for new messages...
it: Verifica nuovi messaggi...

en: POP host is not defined.
it: L'host POP non è stato definito.

en: No new mail in POP mailbox.
it: Non c'è nuova posta nella mailbox POP.

en: Delete messages from server?
it: Cancellare i messaggi dal server?

en: Reading new messages (%d bytes)...
it: Lettura dei nuovi messaggi (%d byte)...

en: Error while writing mailbox!
it: Errore durante la scrittura della mailbox!

en: %s [%d of %d messages read]
it: %s [%d messaggi letti su %d]

en: Server closed connection!
it: Il server ha chiuso la connessione!

en: Authenticating (SASL)...
it: Autenticazione in corso (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
it: Marca temporale POP non valida!

en: Authenticating (APOP)...
it: Autenticazione in corso (APOP)...

en: APOP authentication failed.
it: Autenticazione APOP fallita.

en: Command USER is not supported by server.
it: Il comando USER non è gestito dal server.

en: Invalid POP URL: %s
it: URL del server POP non valido: %s

en: Unable to leave messages on server.
it: Impossibile lasciare i messaggi sul server.

en: Error connecting to server: %s
it: Errore nella connessione al server: %s

en: Closing connection to POP server...
it: Chiusura della connessione al server POP...

en: Verifying message indexes...
it: Verifica degli indici dei messaggi...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
it: Connessione persa. Riconnettersi al server POP?

en: Postponed Messages
it: Messaggi rimandati

en: No postponed messages.
it: Non ci sono messaggi rimandati.

en: Illegal crypto header
it: Header crittografico non consentito

en: Illegal S/MIME header
it: Header S/MIME non consentito

en: Decrypting message...
it: Decifratura messaggio...

en: Decryption failed.
it: Decifratura fallita.

en: New Query
it: Nuova ricerca

en: Make Alias
it: Crea un alias

en: Search
it: Cerca

en: Waiting for response...
it: In attesa di risposta...

en: Query command not defined.
it: Il comando della ricerca non è definito.

en: Query:
it: Cerca:

en: Query '%s'
it: Ricerca '%s'

en: Print
it: Stampa

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Attachment saved.
it: Allegato salvato.

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
it: ATTENZIONE!  %s sta per essere sovrascritto, continuare?

en: Attachment filtered.
it: Allegato filtrato.

en: Filter through:
it: Filtra attraverso:

en: Pipe to:
it: Manda con una pipe a:

en: Print tagged attachment(s)?
it: Stampare gli allegati segnati?

en: Print attachment?
it: Stampare l'allegato?

en: Can't decrypt encrypted message!
it: Impossibile decifrare il messaggio cifrato!

en: Attachments
it: Allegati

en: There are no subparts to show!
it: Non ci sono sottoparti da visualizzare!

en: Can't delete attachment from POP server.
it: Impossibile cancellare l'allegato dal server POP

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
it: La cancellazione di allegati da messaggi cifrati non è gestita.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
it: È gestita solo la cancellazione degli allegati multiparte.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
it: Puoi rimbalzare solo parti message/rfc822.

en: Error bouncing message!
it: Errore durante l'invio del messaggio!

en: Error bouncing messages!
it: Errore durante l'invio del messaggio!

en: Can't open temporary file %s.
it: Impossibile aprire il file temporaneo %s.

en: Forward as attachments?
it: Inoltro come allegati?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
it: Impossibile decodificare tutti gli allegati segnati. Uso MIME per gli altri?

en: Forward MIME encapsulated?
it: Inoltro incapsulato in MIME?

en: Can't create %s.
it: Impossibile creare %s.

en: Can't find any tagged messages.
it: Non ci sono messaggi segnati.

en: No mailing lists found!
it: Non è stata trovata alcuna mailing list!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
it: Impossibile decodificare tutti gli allegati segnati. Uso MIME per gli altri?

en: Append
it: Accoda

en: Insert
it: Inserisce

en: Delete
it: Cancella

en: Can't get mixmaster's type2.list!
it: Non trovo type2.list di mixmaster!

en: Select a remailer chain.
it: Seleziona una catena di remailer.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
it: Errore: %s non può essere usato come remailer finale di una catena.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
it: Le catene mixmaster sono limitate a %d elementi.

en: The remailer chain is already empty.
it: La catena di remailer è già vuota.

en: You already have the first chain element selected.
it: Hai già selezionato il primo elemento della catena.

en: You already have the last chain element selected.
it: Hai già selezionato l'ultimo elemento della catena.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
it: Mixmaster non accetta header Cc o Bcc.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
it: Impostare la variabile hostname ad un valore corretto quando si usa mixmaster!

en: Error sending message, child exited %d.
it: Errore nell'invio del messaggio, il figlio è uscito con %d.

en: Error sending message.
it: Errore durante l'invio del messaggio.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
it: Voce impropriamente formattata per il tipo %s in "%s", linea %d

en: No mailcap path specified
it: Il percorso di mailcap non è stato specificato

en: mailcap entry for type %s not found
it: La voce di mailcap per il tipo %s non è stata trovata

en: score: too few arguments
it: score: troppo pochi argomenti

en: score: too many arguments
it: score: troppi argomenti

en: Error: score: invalid number
it: Errore: score: numero non valido

en: No subject, abort?
it: Nessun oggetto, abbandonare?

en: No subject, aborting.
it: Nessun oggetto, abbandonato.

note: L10N: Asks whether the user respects the reply-to header. If she says no, mutt will reply to the from header's address instead.
en: Reply to %s%s?
it: Rispondere a %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
it: Inviare un Follow-up a %s%s?

en: No tagged messages are visible!
it: Non è visibile alcun messaggio segnato!

en: Include message in reply?
it: Includo il messaggio nella risposta?

en: Including quoted message...
it: Includo il messaggio citato...

en: Could not include all requested messages!
it: Non ho potuto includere tutti i messaggi richiesti!

en: Forward as attachment?
it: Inoltro come allegato?

en: Preparing forwarded message...
it: Preparo il messaggio inoltrato...

en: Recall postponed message?
it: Richiamare il messaggio rimandato?

en: Edit forwarded message?
it: Modificare il messaggio da inoltrare?

en: Abort unmodified message?
it: Abbandonare il messaggio non modificato?

en: Aborted unmodified message.
it: Ho abbandonato il messaggio non modificato.

en: Message postponed.
it: Il messaggio è stato rimandato.

en: No recipients are specified!
it: Non sono stati specificati destinatari!

en: No recipients were specified.
it: Non sono stati specificati destinatari.

en: No subject, abort sending?
it: Nessun oggetto, abbandonare l'invio?

en: No subject specified.
it: Non è stato specificato un oggetto.

en: Sending message...
it: Invio il messaggio...

en: Save attachments in Fcc?
it: Salvare l'allegato in Fcc?

en: Could not send the message.
it: Impossibile spedire il messaggio.

en: Mail sent.
it: Messaggio spedito.

en: Sending in background.
it: Invio in background.

en: No boundary parameter found! [report this error]
it: Nessun parametro limite trovato! [segnalare questo errore]

en: %s no longer exists!
it: %s non esiste più!

en: %s isn't a regular file.
it: %s non è un file regolare.

en: Could not open %s
it: Impossibile aprire %s

en: Error sending message, child exited %d (%s).
it: Errore nell'invio del messaggio, il figlio è uscito con %d (%s).

en: Output of the delivery process
it: Output del processo di consegna

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
it: Trovato l'IDN %s non valido preparando l'header resent-from

en: %s...  Exiting.
it: %s...  in uscita.

en: Caught %s...  Exiting.
it: Catturato %s...  in uscita.

en: Caught signal %d...  Exiting.
it: Catturato il segnale %d...  in uscita.

en: Enter S/MIME passphrase:
it: Inserisci la passphrase per S/MIME:

en: Trusted
it: Fidato

en: Verified
it: Verificato

en: Unverified
it: Non verificato

en: Expired
it: Scaduto

en: Revoked
it: Revocato

en: Invalid
it: Non valido

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: S/MIME certificates matching "%s".
it: Certificati S/MIME corrispondenti a "%s".

en: Enter keyID:
it: Inserire il keyID:

en: No (valid) certificate found for %s.
it: Non è stato trovato un certificato (valido) per %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
it: Errore: impossibile creare il sottoprocesso di OpenSSL!

en: no certfile
it: manca il file del certificato

en: no mbox
it: manca la mailbox

en: No output from OpenSSL...
it: Nessun output da OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
it: Impossibile firmare: nessuna chiave specificata. Usare Firma come.

en: Can't open OpenSSL subprocess!
it: Impossibile aprire il sottoprocesso di OpenSSL!

en: [-- End of OpenSSL output --]
it: [-- Fine dell'output di OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
it: [-- Errore: impossibile creare il sottoprocesso di OpenSSL! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
it: [-- I seguenti dati sono cifrati con S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
it: [-- I seguenti dati sono firmati con S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
it: 
    [-- Fine dei dati cifrati con S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
it: 
    [-- Fine dei dati firmati com S/MIME. --]

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
it: S/MIME cifra(e), firma(s), cifra come(w), firma (c)ome, entram(b)i, (a)nnullare?

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
it: Scegliere la famiglia dell'algoritmo: 1: DES, 2: RC2, 3: AES o annullare(c)?

en: SMTP session failed: %s
it: Sessione SMTP fallita: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
it: Sessione SMTP fallita: impossibile aprire %s

en: No from address given
it: Nessun indirizzo "from" fornito

en: SMTP session failed: read error
it: Sessione SMTP fallita: errore di lettura

en: SMTP session failed: write error
it: Sessione SMTP fallita: errore di scrittura

en: Invalid server response
it: Risposta del server non valida

en: Invalid SMTP URL: %s
it: URL del server SMTP non valido: %s

en: SMTP server does not support authentication
it: Il server SMTP non supporta l'autenticazione

en: SMTP authentication requires SASL
it: L'autenticazione SMTP richiede SASL

en: %s authentication failed, trying next method
it: autenticazione %s fallita, tentativo col metodo successivo

en: SASL authentication failed
it: Autenticazione SASL fallita

en: Sorting mailbox...
it: Ordinamento della mailbox...

en: Could not find sorting function! [report this bug]
it: Impossibile trovare la funzione di ordinamento! [segnala questo bug]

en: (no mailbox)
it: (nessuna mailbox)

en: Parent message is not available.
it: Il messaggio padre non è disponibile.

en: Parent message is not visible in this limited view.
it: Il messaggio padre non è visibil in questa visualizzazione limitata.

en: null operation
it: operazione nulla

en: end of conditional execution (noop)
it: fine dell'esecuzione condizionata (noop)

en: force viewing of attachment using mailcap
it: forza la visualizzazione dell'allegato usando mailcap

en: view attachment as text
it: visualizza l'allegato come se fosse testo

en: Toggle display of subparts
it: (dis)attiva la visualizzazione delle sottoparti

en: move to the bottom of the page
it: spostati in fondo alla pagina

en: remail a message to another user
it: rispedisci un messaggio a un altro utente

en: select a new file in this directory
it: seleziona un nuovo file in questa directory

en: view file
it: guarda il file

en: display the currently selected file's name
it: mostra il nome del file attualmente selezionato

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
it: iscrizione alla mailbox corrente (solo IMAP)

en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
it: rimuove sottoscrizione dalla mailbox corrente (solo IMAP)

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
it: mostra tutte le mailbox/solo sottoscritte (solo IMAP)

en: list mailboxes with new mail
it: elenca le mailbox con nuova posta

en: change directories
it: cambia directory

en: check mailboxes for new mail
it: controlla se c'è nuova posta nella mailbox

en: attach file(s) to this message
it: allega uno o più file a questo messaggio

en: attach message(s) to this message
it: allega uno o più messaggi a questo messaggio

en: edit the BCC list
it: modifica la lista dei BCC

en: edit the CC list
it: modifica la lista dei CC

en: edit attachment description
it: modifica la descrizione dell'allegato

en: edit attachment transfer-encoding
it: modifica il transfer-encoding dell'allegato

en: enter a file to save a copy of this message in
it: inserisci un file in cui salvare una coppia di questo messagio

en: edit the file to be attached
it: modifica il file da allegare

en: edit the from field
it: modifica il campo from

en: edit the message with headers
it: modifica il messaggio insieme agli header

en: edit the message
it: modifica il messaggio

en: edit attachment using mailcap entry
it: modifica l'allegato usando la voce di mailcap

en: edit the Reply-To field
it: modifica il campo Reply-To

en: edit the subject of this message
it: modifica il Subject di questo messaggio

en: edit the TO list
it: modifica la lista dei TO

en: create a new mailbox (IMAP only)
it: crea una nuova mailbox (solo IMAP)

en: edit attachment content type
it: modifica il tipo di allegato

en: get a temporary copy of an attachment
it: prendi una copia temporanea di un allegato

en: run ispell on the message
it: esegui ispell sul messaggio

en: compose new attachment using mailcap entry
it: componi un nuovo allegato usando la voce di mailcap

en: toggle recoding of this attachment
it: (dis)abilita la ricodifica di questo allegato

en: save this message to send later
it: salva questo messaggio per inviarlo in seguito

en: rename/move an attached file
it: rinomina/sposta un file allegato

en: send the message
it: spedisce il messaggio

en: toggle disposition between inline/attachment
it: cambia la disposizione tra inline e attachment

en: toggle whether to delete file after sending it
it: (dis)attiva se cancellare il file dopo averlo spedito

en: update an attachment's encoding info
it: aggiorna le informazioni sulla codifica di un allegato

en: write the message to a folder
it: scrivi il messaggio in un folder

en: copy a message to a file/mailbox
it: copia un messaggio in un file/mailbox

en: create an alias from a message sender
it: crea un alias dal mittente del messaggio

en: move entry to bottom of screen
it: muovi la voce in fondo allo schermo

en: move entry to middle of screen
it: muovi al voce in mezzo allo schermo

en: move entry to top of screen
it: muovi la voce all'inizio dello schermo

en: make decoded (text/plain) copy
it: fai una copia decodificata (text/plain)

en: make decoded copy (text/plain) and delete
it: fai una copia decodificata (text/plain) e cancellalo

en: delete the current entry
it: cancella la voce corrente

en: delete the current mailbox (IMAP only)
it: cancella la mailbox corrente (solo IMAP)

en: delete all messages in subthread
it: cancella tutti i messaggi nel subthread

en: delete all messages in thread
it: cancella tutti i messaggi nel thread

en: display full address of sender
it: visualizza l'indirizzo completo del mittente

en: display message and toggle header weeding
it: visualizza il messaggio e (dis)attiva la rimozione degli header

en: display a message
it: visualizza un messaggio

en: edit the raw message
it: modifica il messaggio grezzo

en: delete the char in front of the cursor
it: cancella il carattere davanti al cursore

en: move the cursor one character to the left
it: sposta il cursore di un carattere a sinistra

en: move the cursor to the beginning of the word
it: sposta il cursore all'inizio della parola

en: jump to the beginning of the line
it: salta all'inizio della riga

en: cycle among incoming mailboxes
it: passa alla mailbox di ingresso successiva

en: complete filename or alias
it: completa il nome del file o l'alias

en: complete address with query
it: completa l'indirizzo con una ricerca

en: delete the char under the cursor
it: cancella il carattere sotto il cursore

en: jump to the end of the line
it: salta alla fine della riga

en: move the cursor one character to the right
it: sposta il cursore di un carattere a destra

en: move the cursor to the end of the word
it: sposta il cursore alla fine della parola

en: scroll down through the history list
it: spostati in basso attraverso l'history

en: scroll up through the history list
it: spostati in alto attraverso l'history

en: delete chars from cursor to end of line
it: cancella i caratteri dal cursore alla fine della riga

en: delete chars from the cursor to the end of the word
it: cancella i caratteri dal cursore alla fine della parola

en: delete all chars on the line
it: cancella tutti i caratteri sulla riga

en: delete the word in front of the cursor
it: cancella la parola davanti al cursore

en: quote the next typed key
it: proteggi il successivo tasto digitato

en: transpose character under cursor with previous
it: scambia il carattere sotto il cursore con il precedente

en: capitalize the word
it: rendi maiuscola la prima lettera

en: convert the word to lower case
it: rendi minuscola la parola

en: convert the word to upper case
it: rendi maiuscola la parola

en: enter a muttrc command
it: inserisci un comando di muttrc

en: enter a file mask
it: inserisci la maschera dei file

en: exit this menu
it: esci da questo menù

en: filter attachment through a shell command
it: filtra l'allegato attraverso un comando della shell

en: move to the first entry
it: spostati alla prima voce

en: toggle a message's 'important' flag
it: (dis)attiva il flag 'importante' del messaggio

en: forward a message with comments
it: inoltra un messaggio con i commenti

en: select the current entry
it: seleziona la voce corrente

en: reply to all recipients
it: rispondi a tutti i destinatari

en: scroll down 1/2 page
it: sposta verso il basso di 1/2 pagina

en: scroll up 1/2 page
it: sposta verso l'alto di 1/2 pagina

en: this screen
it: questo schermo

en: jump to an index number
it: salta a un numero dell'indice

en: move to the last entry
it: spostati all'ultima voce

en: reply to specified mailing list
it: rispondi alla mailing list indicata

en: execute a macro
it: esegui una macro

en: compose a new mail message
it: componi un nuovo messaggio

en: break the thread in two
it: dividi il thread in due parti

en: open a different folder
it: apri un altro folder

en: open a different folder in read only mode
it: apri un altro folder in sola lettura

en: clear a status flag from a message
it: cancella il flag di stato da un messaggio

en: delete messages matching a pattern
it: cancella i messaggi corrispondenti al modello

en: force retrieval of mail from IMAP server
it: recupera la posta dal server IMAP

en: logout from all IMAP servers
it: termina la sessione con tutti i server IMAP

en: retrieve mail from POP server
it: recupera la posta dal server POP

en: show only messages matching a pattern
it: mostra solo i messaggi corrispondenti al modello

en: link tagged message to the current one
it: collega il messaggio segnato con quello attuale

en: open next mailbox with new mail
it: apri la mailbox successiva con nuova posta

en: jump to the next new message
it: salta al successivo nuovo messaggio

en: jump to the next new or unread message
it: salta al successivo messaggio nuovo o non letto

en: jump to the next subthread
it: salta al subthread successivo

en: jump to the next thread
it: salta al thread successivo

en: move to the next undeleted message
it: salta al messaggio de-cancellato successivo

en: jump to the next unread message
it: salta al successivo messaggio non letto

en: jump to parent message in thread
it: salta al messaggio padre nel thread

en: jump to previous thread
it: salta al thread precedente

en: jump to previous subthread
it: salta al thread seguente

en: move to the previous undeleted message
it: salta al precedente messaggio de-cancellato

en: jump to the previous new message
it: salta al precedente messaggio nuovo

en: jump to the previous new or unread message
it: salta al precedente messaggio nuovo o non letto

en: jump to the previous unread message
it: salta al precedente messaggio non letto

en: mark the current thread as read
it: segna il thread corrente come già letto

en: mark the current subthread as read
it: segna il subthread corrente come già letto

en: set a status flag on a message
it: imposta un flag di stato su un messaggio

en: save changes to mailbox
it: salva i cambiamenti nella mailbox

en: tag messages matching a pattern
it: segna i messaggi corrispondenti al modello

en: undelete messages matching a pattern
it: de-cancella i messaggi corrispondenti al modello

en: untag messages matching a pattern
it: togli il segno ai messaggi corrispondenti al modello

en: move to the middle of the page
it: spostati in mezzo alla pagina

en: move to the next entry
it: spostati alla voce successiva

en: scroll down one line
it: spostati una riga in basso

en: move to the next page
it: spostati alla pagina successiva

en: jump to the bottom of the message
it: salta in fondo al messaggio

en: toggle display of quoted text
it: (dis)attiva la visualizzazione del testo citato

en: skip beyond quoted text
it: salta oltre il testo citato

en: jump to the top of the message
it: salta all'inizio del messaggio

en: pipe message/attachment to a shell command
it: manda un messaggio/allegato a un comando della shell con una pipe

en: move to the previous entry
it: spostati alla voce precedente

en: scroll up one line
it: spostati in alto di una riga

en: move to the previous page
it: spostati alla pagina precedente

en: print the current entry
it: stampa la voce corrente

en: query external program for addresses
it: chiedi gli indirizzi a un programma esterno

en: append new query results to current results
it: aggiungi i risultati della nuova ricerca ai risultati attuali

en: save changes to mailbox and quit
it: salva i cambiamenti alla mailbox ed esci

en: recall a postponed message
it: richiama un messaggio rimandato

en: clear and redraw the screen
it: cancella e ridisegna lo schermo

en: rename the current mailbox (IMAP only)
it: rinomina la mailbox corrente (solo IMAP)

en: reply to a message
it: rispondi a un messaggio

en: use the current message as a template for a new one
it: usa il messaggio corrente come modello per uno nuovo

en: save message/attachment to a mailbox/file
it: salva messaggio/allegato in una mailbox/file

en: search for a regular expression
it: cerca una espressione regolare

en: search backwards for a regular expression
it: cerca all'indietro una espressione regolare

en: search for next match
it: cerca la successiva corrispondenza

en: search for next match in opposite direction
it: cerca la successiva corrispondenza nella direzione opposta

en: toggle search pattern coloring
it: (dis)attiva la colorazione del modello cercato

en: invoke a command in a subshell
it: esegui un comando in una subshell

en: sort messages
it: ordina i messaggi

en: sort messages in reverse order
it: ordina i messaggi in ordine inverso

en: tag the current entry
it: segna la voce corrente

en: apply next function to tagged messages
it: applica la funzione successiva ai messaggi segnati

en: apply next function ONLY to tagged messages
it: applica la successiva funzione SOLO ai messaggi segnati

en: tag the current subthread
it: segna il subthread corrente

en: tag the current thread
it: segna il thread corrente

en: toggle a message's 'new' flag
it: (dis)attiva il flag 'nuovo' di un messaggio

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
it: (dis)attiva se la mailbox sarà riscritta

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
it: (dis)attiva se visualizzare le mailbox o tutti i file

en: move to the top of the page
it: spostati all'inizio della pagina

en: undelete the current entry
it: de-cancella la voce corrente

en: undelete all messages in thread
it: de-cancella tutti i messaggi nel thread

en: undelete all messages in subthread
it: de-cancella tutti i messaggi nel subthread

en: show the Mutt version number and date
it: mostra il numero di versione e la data di Mutt

en: view attachment using mailcap entry if necessary
it: visualizza l'allegato usando se necessario la voce di mailcap

en: show MIME attachments
it: mostra gli allegati MIME

en: display the keycode for a key press
it: mostra il keycode per un tasto premuto

en: show currently active limit pattern
it: mostra il modello limitatore attivo

en: collapse/uncollapse current thread
it: (de)comprimi il thread corrente

en: collapse/uncollapse all threads
it: (de)comprimi tutti i thread

en: attach a PGP public key
it: allega una chiave pubblica PGP

en: show PGP options
it: mostra le opzioni PGP

en: mail a PGP public key
it: spedisci una chiave pubblica PGP

en: verify a PGP public key
it: verifica una chiave pubblica PGP

en: view the key's user id
it: visualizza la chiave dell'user id

en: check for classic PGP
it: controlla firma PGP tradizionale

en: send the message through a mixmaster remailer chain
it: invia il messaggio attraverso una catena di remailer mixmaster

en: make decrypted copy and delete
it: fai una copia decodificata e cancellalo

en: make decrypted copy
it: fai una copia decodificata

en: wipe passphrase(s) from memory
it: cancella la/le passphrase dalla memoria

en: extract supported public keys
it: estra le chiavi pubbliche PGP

en: show S/MIME options
it: mostra le opzioni S/MIME
