gst-plugins-good-1.7.2 - en to da translation catalogue (108 entries)

en: Jack server not found
da: Jack-server blev ikke fundet

en: Failed to decode JPEG image
da: Mislykkedes i at afkode JPEG-billede

note: TRANSLATORS: 'song title' by 'artist name'
en: '%s' by '%s'
da: »%s« af »%s«

en: Could not connect to server
da: Kunne ikke forbinde til server

en: No URL set.
da: Ingen adresse angivet.

en: Server does not support seeking.
da: Server understøtter ikke søgning.

en: Could not resolve server name.
da: Kunne ikke slå servernavn op.

en: Could not establish connection to server.
da: Kunne ikke skabe kontakt til serveren.

en: Secure connection setup failed.
da: Opsætning af sikker forbindelse mislykkedes.

en: A network error occurred, or the server closed the connection unexpectedly.
da: Der opstod en netværksfejl, eller serveren lukkede uventet forbindelsen.

en: Server sent bad data.
da: Server sendte ugyldige data.

en: Internal data stream error.
da: Intern datastrømsfejl.

en: No or invalid input audio, AVI stream will be corrupt.
da: Ingen eller defekt inddatalyd, AVI-sekvens vil blive ødelagt.

en: This file contains no playable streams.
da: Denne fil indeholder ingen spilbar strøm.

en: This file is invalid and cannot be played.
da: Denne fil er ufuldstændig og kan ikke afspilles.

en: Cannot play stream because it is encrypted with PlayReady DRM.
da: Kan ikke afspille strøm, da den er krypteret med PlayReady DRM.

en: This file is corrupt and cannot be played.
da: Denne fil er ødelagt og kan ikke afspilles.

en: Invalid atom size.
da: Ugyldig atomstørrelse.

en: This file is incomplete and cannot be played.
da: Denne fil er ufuldstændig og kan ikke afspilles.

en: The video in this file might not play correctly.
da: Videoen i denne fil afspilles måske ikke korrekt.

en: This file contains too many streams. Only playing first %d
da: Denne fil indeholder for mange strømme. Afspil først kun %d

en: Internal data flow error.
da: Intern datastrømsfejl.

en: No supported stream was found. You might need to install a GStreamer RTSP extension plugin for Real media streams.
da: Ingen understøttet strøm blev fundet. Du skal måske installere et udvidelsesmodul for GStreamer RTSP til Real media-strømme.

en: No supported stream was found. You might need to allow more transport protocols or may otherwise be missing the right GStreamer RTSP extension plugin.
da: Ingen understøttet strøm blev fundet. Du mangler måske at tillade yderligere transportprotokoller eller mangler måske det korrekte udvidelsesmodul til GStreamer RTSP.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til afspilning. Enheden anvendes af et andet program.

en: Could not open audio device for playback. You don't have permission to open the device.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til afspilning. Du har ikke rettighed til at åbne enheden.

en: Could not open audio device for playback.
da: Kunne ikke åbne enhed til afspilning.

en: Could not open audio device for playback. This version of the Open Sound System is not supported by this element.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til afspilning. Denne version af Open Sound System er ikke understøttet af dette element.

en: Playback is not supported by this audio device.
da: Afspilning er ikke understøttet af denne lydenhed.

en: Audio playback error.
da: Fejl ved lydafspilning.

en: Recording is not supported by this audio device.
da: Optagelse er ikke understøttet af denne lydenhed.

en: Error recording from audio device.
da: Fejl ved optagelse fra lydenhed.

en: Could not open audio device for recording. You don't have permission to open the device.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til optagelse. Du har ikke rettighed til at åbne enheden.

en: Could not open audio device for recording.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til optagelse.

en: CoreAudio device not found
da: CoreAudio-enhed blev ikke fundet

en: CoreAudio device could not be opened
da: CoreAudio-enhed kunne ikke åbnes

en: Record Source
da: Optagelseskilde

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Line In
da: Linje ind

en: Internal CD
da: Intern cd

en: SPDIF In
da: SPDIF ind

en: AUX 1 In
da: AUX 1 ind

en: AUX 2 In
da: AUX 2 ind

en: Codec Loopback
da: Codec-loopback

en: SunVTS Loopback
da: SunVTS-loopback

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Gain
da: Forhøjelse

en: Built-in Speaker
da: Indbygget højtaler

en: Headphone
da: Hovedtelefon

en: Line Out
da: Linje ud

en: SPDIF Out
da: SPDIF ud

en: AUX 1 Out
da: AUX 1 ud

en: AUX 2 Out
da: AUX 2 ud

en: Error reading %d bytes from device '%s'.
da: Fejl ved læsning af %d byte på enhed »%s«.

en: Failed to enumerate possible video formats device '%s' can work with
da: Kunne ikke nummerere mulig videoformater som enhed »%s« kan fungere med

en: Could not map buffers from device '%s'
da: Kunne ikke afbilde mellemlager fra enhed »%s«

en: The driver of device '%s' does not support the IO method %d
da: Driveren til enhed »%s« understøtter ikke IO-metoden %d

en: The driver of device '%s' does not support any known IO method.
da: Driveren til enhed »%s« understøtter ingen kendt IO-metode.

en: Device '%s' is busy
da: Enheden »%s« er optaget

en: Device '%s' cannot capture at %dx%d
da: Enheden »%s« kan ikke optage med %dx%d

en: Device '%s' cannot capture in the specified format
da: Enheden »%s« kan ikke optage i det angivne format

en: Device '%s' does support non-contiguous planes
da: Enheden »%s« understøtter ikke planer, der ikke hænger sammen

en: Could not get parameters on device '%s'
da: Kunne ikke hente parametre fra enhed »%s«

en: Video device did not accept new frame rate setting.
da: Videoenheden accepterede ikke ny indstilling for billedrate.

en: Video device did not provide output format.
da: Videoenheden angav ikke uddataformat.

en: Video device returned invalid dimensions.
da: Videoenhed returnerede ugyldige dimensioner.

en: Video devices uses an unsupported interlacing method.
da: Videoenheder bruger en interlace-metode, der ikke er understøttet.

en: Video devices uses an unsupported pixel format.
da: Videoenheder bruger et billedpunktsformat, der ikke er understøttet.

en: Failed to configure internal buffer pool.
da: Kunne ikke konfigurere intern mellemlagerkø.

en: Video device did not suggest any buffer size.
da: Videoenhed foreslog ikke en mellemlagerstørrelse.

en: No downstream pool to import from.
da: Ingen nedstrømskø at importere fra.

en: Failed to get settings of tuner %d on device '%s'.
da: Hentning af indstillinger for tuner %d på enhed »%s« fejlede.

en: Error getting capabilities for device '%s'.
da: Fejl under hentning af kapaciteter for enhed »%s«.

en: Device '%s' is not a tuner.
da: Enhed »%s« er ikke en tuner.

en: Failed to get radio input on device '%s'.
da: Kunne ikke hente radioinddata for enhed »%s«.

en: Failed to set input %d on device %s.
da: Kunne ikke sætte inddata %d for enhed %s.

en: Failed to change mute state for device '%s'.
da: Kunne ikke ændre tilstand for tænk/slut for enhed »%s«.

en: Failed to allocated required memory.
da: Kunne ikke allokere den krævede hukommelse.

en: Failed to allocate required memory.
da: Kunne ikke allokere den krævede hukommelse.

en: Converter on device %s has no supported input format
da: Konverteringsprogram på enhed %s har ikke et understøttet inddataformat

en: Converter on device %s has no supported output format
da: Konverteringsprogram på enhed %s har ikke et understøttet uddataformat

en: Encoder on device %s has no supported input format
da: Koder på enhed %s har ikke et understøttet inddataformat

en: Encoder on device %s has no supported output format
da: Koder på enhed %s har ikke et understøttet uddataformat

en: Failed to start decoding thread.
da: Kunne ikke starte afkodning af tråd.

en: Failed to process frame.
da: Kunne ikke behandle billed.

en: Error getting capabilities for device '%s': It isn't a v4l2 driver. Check if it is a v4l1 driver.
da: Fejl ved hentning af egenskaber for enhed »%s«: Det er ikke en v412 driver. Kontroller om det er en v411 driver.

en: Failed to query attributes of input %d in device %s
da: Listning af inddata-attributter for %d i enhed %s fejlede

en: Failed to get setting of tuner %d on device '%s'.
da: Hentning af indstillinger for tuner %d på enhed »%s« fejlede.

en: Failed to query norm on device '%s'.
da: Listning af standard på enhed »%s« fejlede.

en: Failed getting controls attributes on device '%s'.
da: Hentning af kontrolattributter for enhed »%s« fejlede.

en: Cannot identify device '%s'.
da: Kan ikke identificere enhed »%s«.

en: This isn't a device '%s'.
da: Dette er ikke en enheds »%s«.

en: Could not open device '%s' for reading and writing.
da: Kunne ikke tilgå enhed »%s«.

en: Device '%s' is not a capture device.
da: Enhed »%s« er ikke en optageenhed.

en: Device '%s' is not a output device.
da: Enhed »%s« er ikke en uddataenhed.

en: Device '%s' is not a M2M device.
da: Enhed »%s« er ikke en M2M-enhed.

en: Could not dup device '%s' for reading and writing.
da: Kunne ikke dup enhed »%s« for læsning og skrivning.

en: Failed to set norm for device '%s'.
da: Indstilling af standard for enhed »%s« fejlede.

en: Failed to get current tuner frequency for device '%s'.
da: Kunne ikke hente nuværende tuner-frekvens for enhed »%s«.

en: Failed to set current tuner frequency for device '%s' to %lu Hz.
da: Kunne ikke sætte nuværende tuner-frekvens for enhed »%s« til %lu Hz.

en: Failed to get signal strength for device '%s'.
da: Kunne ikke hente signalstyrke for enhed »%s«.

en: Failed to get value for control %d on device '%s'.
da: Kunne ikke hente værdi af kontrol %d for enhed »%s«.

en: Failed to set value %d for control %d on device '%s'.
da: Kunne ikke sætte værdi %d på kontrol %d for enhed »%s«.

en: Failed to get current input on device '%s'. May be it is a radio device
da: Kunne ikke hente nuværende inddata for enhed »%s«. Måske er det en radioenhed

en: Failed to get current output on device '%s'. May be it is a radio device
da: Kunne ikke hente nuværende uddata for enhed »%s«. Måske er det en radioenhed

en: Failed to set output %d on device %s.
da: Kunne ikke sætte uddata %d for enhed %s.

en: Changing resolution at runtime is not yet supported.
da: Ændring af opløsning under kørsel er endnu ikke understøttet.

en: Cannot operate without a clock
da: Kan ikke fungere uden et ur
