gphoto2-2.3.0 - en to ro translation catalogue (234 entries)

en: Number of files in folder '%s': %i
ro: Numărul de fişiere în director '%s': %i

en: There is %d folder in folder '%s'.
     | There are %d folders in folder '%s'.
ro[0]: Există %d director în directorul '%s'.
ro[1]: Există %d directoare în directorul '%s'.
ro[2]: Există %d de directoare în directorul '%s'.

en: There is no file in folder '%s'.
ro: Nu există nici un fişier în directorul '%s'.

en: There is %d file in folder '%s'.
     | There are %d files in folder '%s'.
ro[0]: Există %d fişier în directorul '%s'.
ro[1]: Există %d fişiere în directorul '%s'.
ro[2]: Există %d de fişiere în directorul '%s'.

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
ro: Informaţii despre fişierul '%s' (directorul '%s'):

en: File:
ro: Fişier:

en:   None available.
ro: Nici unul disponibil.

en:   Mime type:   '%s'
ro:    Tip Mime:   '%s'

en:   Width:       %i pixel(s)
ro:  Lăţime:       %i pixel(i)

en:   Height:      %i pixel(s)
ro: Înălţime:      %i pixel(i)

en:   Downloaded:  %s
ro:    Descărcat:  %s

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en:   Permissions:
ro:    Permisiuni:

en: read/delete
ro: citeşte/şterge

en: read
ro: citeşte

en: delete
ro: şterge

en: none
ro: nimic

en:   Time:        %s
ro:   Timp:        %s

en: Audio data:
ro: Data audio:

en:   Mime type:  '%s'
ro:  Cadru Mime:  '%s'

en:   Downloaded: %s
ro:    Descărcat: %s

en: Could not parse EXIF data.
ro: Nu am putut parsa data EXIF.

en: EXIF tags:
ro: Marcaje EXIF:

en: Tag
ro: Marcaj

en: Value
ro: Valoare

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
ro: Data EXIF conţine un thumbnail (%i octeţi).

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
ro: gphoto2 a fost compilat fără suport pentru EXIF.

en: Number of supported cameras: %i
ro: Numărul aparatelor foto suportate: %i

en: Supported cameras:
ro: Aparate foto suportate:

en: 	"%s" (TESTING)
ro: 	"%s" (ÎN TESTARE)

en: Devices found: %i
ro: Unităţi găsite: %i

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
ro: Cale                                            Descriere
    --------------------------------------------------------------

en: Abilities for camera             : %s
ro: Capabilităţi aparat foto         : %s

en: Serial port support              : %s
ro: Suport pentru portul serial      : %s

en: USB support                      : %s
ro: Suport USB                       : %s

en: Transfer speeds supported        :
ro: Viteze de transport suportate    :

en: Capture choices                  :
ro: Alegeri captură                  :

en:                                  : Image
ro:                                  : Imagine

en:                                  : Preview
ro:                                  : Previzualizare

en:                                  : Capture not supported by the driver
ro:                                  : Captura nu este suportată de driver

en: Configuration support            : %s
ro: Suport configuraţie              : %s

en: Delete selected files on camera  : %s
ro: Şterge fişierele selectate din aparatul foto : %s

en: Delete all files on camera       : %s
ro: Şterge toate fişierele din aparatul foto     : %s

en: File preview (thumbnail) support : %s
ro: Suport previzualizare (thumbnail) fişier     : %s

en: File upload support              : %s
ro: Suport pentru încărcarea fişierelor          : %s

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
ro: Porturile trebuie să arate ceva de genul 'serial:/dev/ttyS0' sau 'usb:', dar lui '%s' îl lipseşte un ':' aşa că vom încerca să ghicim ce aţi intenţionat să scrieţi.

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
ro: Portul pe care l-aţi specificat ('%s') nu poate fi ghichit. Vă rugăm specificaţi unul dintre porturile găsite folosind comanda 'gphoto2 --list-ports' şi asiguraţi-vă că îl specificaţi corect (adică folosind prefixurile 'serial:' sau 'usb:').

en: About the camera driver:
ro: Despre driver-ul pentru aparatul foto:

en: Camera summary:
ro: Rezumat despre aparatul foto:

en: Camera manual:
ro: Manualul aparatului foto:

en: You can only specify speeds for serial ports.
ro: Puteţi specifica viteze numai pentru porturile seriale.

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
ro: Portul OS/2 de Bart van Leeuwen

en: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller and others
    %s
    gphoto2 comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law. You may
    redistribute copies of gphoto2 under the terms of the GNU General Public
    License. For more information about these matters, see the files named COPYING.
    
    This version of gphoto2 is using the following software versions and options:
ro: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller şi alţii
    %s
    gphoto2 vine FĂRĂ GARANŢIE, conform legilor în vigoare.  Puteţi
    redistribui copii de gphoto2 conform termenilor Licenţei Publice Generale
    GNU (GNU General Public License). Pentru informaţii suplimentare despre
    aceste chestiuni consultaţi fişierele numite COPYING.
    
    Această versiune de gphoto2 foloseşte următoarele versiuni software şi opţiuni:

en: Could not set folder.
ro: Nu am putut seta director.

en: Could not get image.
ro: Nu am putut obţine imaginea.

en: Buggy libcanon.so?
ro: libcanon.so cu bug-uri?

en: Could not delete image.
ro: Nu am putut şterge imaginea.

en: Overriding USB vendor/product id 0x%x/0x%x with 0x%x/0x%x
ro: Înlocuiesc ID vendor/produs USB 0x%x/0x%x cu 0x%x/0x%x

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
ro: INCLUDEŢI ÎNTORDEAUNA URMĂTOARELE LINII CÂND TRIMITEŢI MESAJE DE DEPANARE LISTEI DE DISCUŢII:

en: %s has been compiled with the following options:
ro: %s a fost compilat cu următoarele opţiuni:

en: %s not found in configuration tree.
ro: %s nu a fost găsit în arborele de configuraţie.

en: Failed to retrieve value of text widget %s.
ro: Nu am reuşit să extrag valoarea widget-ului text %s.

en: Failed to retrieve values of range widget %s.
ro: Nu am reuşit să extrag valorile widget-ului interval %s.

en: Failed to retrieve values of toggle widget %s.
ro: Nu am reuşit să extrag valorile widget-ului comutator %s.

en: Failed to retrieve values of date/time widget %s.
ro: Nu am reuşit să extrag valorile widget-ului dată/timp %s.

en: Failed to retrieve values of radio widget %s.
ro: Nu am reuşit să extrag valorile widget-ului radio %s.

en: Failed to set the value of text widget %s to %s.
ro: Nu am reuşit să setez valoarea widget-ului %s ca %s.

en: The passed value %s is not a floating point value.
ro: Valoarea pasată %s nu este o valoare în virgulă mobilă.

en: The passed value %f is not within the expected range %f - %f.
ro: Valoarea pasată %f nu este în intervalus aşteptat %f - %f.

en: Failed to set the value of range widget %s to %f.
ro: Nu am reuşit să setez valoarea widget-ului interval %s ca %f.

en: off
ro: închis

en: false
ro: fals

en: on
ro: deschis

en: true
ro: adevărat

en: The passed value %s is not a valid toggle value.
ro: Valoarea pasată %s nu este o valoare comutator validă.

en: Failed to set values %s of toggle widget %s.
ro: Nu am reuşit să setez valorile %s ale widget-ului comutator %s.

en: The passed value %s is neither a valid time nor an integer.
ro: Valoarea pasată %s nu este nici n timp valid nici un întreg.

en: Failed to set new time of date/time widget %s to %s.
ro: Nu am reuşit să setez noul timp pentru widget-ul dată/timp %s ca %s.

en: Choice %s not found within list of choices.
ro: Alegerea %s nu a fost găsită în lista de opţiuni.

en: The %s widget is not configurable.
ro: Widget-ul %s nu este configurabil.

en: Failed to set new configuration value %s for configuration entry %s.
ro: Nu am reuşit să setez noua valoare de configurare %s pentru întrarea %s.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
ro: Număr fişiere incorect. Aţi specificat %i, dar există numai %i fişiere în '%s' sau subdirectoarele sale. Vă rugăm obţineţi un număr de fişiere valid folosind comanda ls.

en: There are no files in folder '%s'.
ro: Nu există nici un fişier în directorul '%s'.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
ro: Număr fişiere incorect. Aţi specificat %i, dar există numai un fişier în '%s'.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'. Please obtain a valid file number from a file listing first.
ro: Număr fişiere incorect. Aţi specificat %i, dar există numai %i fişiere în '%s'. Vă rugăm obţineţi un număr de fişiere valid folosind comanda ls.

en: *** Error ***
ro: *** Eroare ***

en: Press any key to continue.
ro: Apăsaţi orice tastă pentru a continua.

en: Not enough memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: Operation cancelled
ro: Operaţiune anulată

en: </B/24>Continue
ro: </B/24>Continuă

en: </B16>Cancel
ro: </B16>Renunţă

en: <C></5>Error
ro: <C></5>Eroare

en: Could not set configuration:
ro: Nu am putut seta configuraţia:

en: Exit
ro: Ieşire

en: Back
ro: Înapoi

en: Time:
ro: Timp:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Zero padding numbers in file names is only possible with %%n.
ro: Adăugare de zerouri în numele fişierelor este posibil numai cu %%n.

en: You cannot use %%n zero padding without a precision value!
ro: Nu puteţi folosi %%n caractere zero adăugate fără o valoare de precizie!

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
ro: Numele de fişier dat de aparatul foto (%s') nu conţine un sufix!

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
ro: Format invalid '%s' (eroare la poziţia %i).

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
ro: Fişierul %s există. Suprascrie? [d|n]

en: Specify new filename? [y|n]
ro: Specifică un nou nume de fişier? [y|n]

en: Enter new filename:
ro: Introduceţi un nou nume de fişier:

en: Saving file as %s
ro: Salvez fişierul ca %s

en: New file is in location %s%s%s on the camera
ro: Noul fişier este în locaţia %s%s%s în aparatul foto

en: Deleting file %s%s%s on the camera
ro: Şterg fişier %s%s%s din aparatul foto

en: Time-lapse mode enabled (interval: %ds).
ro: Modul cu întârziere-timp activat (interval: %ds).

en: Capturing frame #%d...
ro: Capturez cadrul #%d...

en: Capturing frame #%d/%d...
ro: Capturez cadrul #%d/%d...

en: Capture failed (auto-focus problem?)...
ro: Captura a eşuat (problemă cu auto-focus?)...

en: Could not capture.
ro: Nu am putut captura.

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: 
    Aborting...
ro: 
    Renunţ...

en: Aborted.
ro: Am renunţat.

en: 
    Cancelling...
ro: 
    Renunţ...

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
ro: Folosiţi următoarea sintaxă a:b=c:d pentru a trata orice dispozitiv USB detectat ca a:b ca c:c in schimb. a b c d trebuie să fie numere hexazecimale începând cu '0x'.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
ro: gphoto2 a fost compilat fără suport pentru CDK.

en: Operation cancelled.
ro: Operaţiune anulată.

en: *** Error (%i: '%s') ***
ro: *** Eroare (%i: '%s') ***

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
ro: Pentru mesaje de depanare, vă rugăm folosiţi opţiunea --debug.
    Mesajele de depanare v-ar putea ajuta să găsiţi o soluţie problemei dvs.
    Dacă intenţionaţi să trimiteţi orice mesaje de eroare sau depanare listei
    de discuţii a dezvoltatorilor gphoto <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>,
    vă rugăm rulaţi gphoto2 astfel:

en: Print complete help message on program usage
ro: Afişează mesajul complet de ajutor depre cum se foloseşte programul

en: Print short message on program usage
ro: Afişează un scurt mesaj despre cum se foloseşte programul

en: Turn on debugging
ro: Porniţi depanarea

en: Name of file to write debug info to
ro: Numele fişierului în care să fie scrisă informaţiile de depanare

en: FILENAME
ro: NUMEFIŞIER

en: Quiet output (default=verbose)
ro: Ieşire sumară (implicit=amanunţită)

en: Specify serial transfer speed
ro: Specifică viteza de transfer pe serial

en: SPEED
ro: VITEZĂ

en: Specify camera model
ro: Specifică modelul aparatului foto

en: (expert only) Override USB IDs
ro: (numai experţi) Înlocuieşte ID-urile USB

en: USBIDs
ro: ID-uri USB

en: Display version and exit
ro: Afişază versiunea şi termină

en: List supported camera models
ro: Enumeră modelele de aparate suportate

en: List supported port devices
ro: Enumeră porturi de unităţi suportate

en: Configure
ro: Configurează

en: List configuration tree
ro: Listează arborele de configuraţie

en: Get configuration value
ro: Obţine valoare configuraţie

en: Set configuration value
ro: Setează valoare configuraţie

en: Capture a quick preview
ro: Capturează o previzualizare rapidă

en: SECONDS
ro: SECUNDE

en: Set number of frames to capture (default=infinite)
ro: Setează numărul de cadre de capturat (implicit=infinit)

en: COUNT
ro: NUMĂR

en: Set capture interval in seconds
ro: Setează intervalul de captură în secunde

en: Capture an image
ro: Capturează o imagine

en: Capture a movie
ro: Capturează un film

en: Capture an audio clip
ro: Capturează un clip audio

en: List folders in folder
ro: Enumeră directoare în director

en: List files in folder
ro: Enumeră fişierele în director

en: Create a directory
ro: Crează un director

en: DIRNAME
ro: NUMEDIRECTOR

en: Remove a directory
ro: Şterge un director

en: Display number of files
ro: Afişează numărul de fişiere

en: Get files given in range
ro: Ia fişierele date în interval

en: RANGE
ro: INTERVAL

en: Get all files from folder
ro: Ia toate fişierele din director

en: Get thumbnails given in range
ro: Ia thumbnail-urile date în interval

en: Get all thumbnails from folder
ro: Ia toate thumbnail-urile din director

en: Get metadata given in range
ro: Ia metadatele date în interval

en: Get all metadata from folder
ro: Ia toate metadatele din director

en: Upload metadata for file
ro: Încarcă metadatele pentru fişier

en: Get raw data given in range
ro: Ia datele 'raw' date în interval

en: Get all raw data from folder
ro: Ia toată datele 'raw' din director

en: Get audio data given in range
ro: Ia datele audio date în interval

en: Get all audio data from folder
ro: Ia toate datele audio din director

en: Delete files given in range
ro: Şterge toate fişierele date în interval

en: Upload a file to camera
ro: Încarvă un fişier în aparatul foto

en: Specify a filename or filename pattern
ro: Specifică un nume sau pattern de fişier

en: Specify camera folder (default="/")
ro: Specifică directorul aparatului foto (implicit="/")

en: FOLDER
ro: DIRECTOR

en: Recursion (default for download)
ro: Recursiv (implicit pentru descărcare)

en: No recursion (default for deletion)
ro: Ne-recursiv (implicit pentru ştergere)

en: Process new files only
ro: Procesează numai noile fişiere

en: Overwrite files without asking
ro: Suprascrie fişiere fără a întreba.

en: Send file to stdout
ro: Trimite fişierul la ieşirea standard

en: Print filesize before data
ro: Afişează dimensiune fişier înainte de date

en: List auto-detected cameras
ro: Enumeră aparatele foto auto-detectate

en: Show camera driver manual
ro: Afişează manualul driverului aparatului foto

en: About the camera driver manual
ro: Despre manualul driverului aparatului foto

en: gPhoto shell
ro: shell gPhoto

en: Common options
ro: Opţiuni comune

en: Miscellaneous options (unsorted)
ro: Diferite opţiuni (nesortate)

en: Get information on software and host system (not from the camera)
ro: Ia informaţii despre software şi sistemul gazdă (nu de pe aparatul foto)

en: Specify the camera to use
ro: Specifică aparatului foto de folosit

en: Camera and software configuration
ro: Configurarea aparatului foto şi software-ului

en: Capture an image from or on the camera
ro: Capturează o imagine de pe sau pe aparatul foto

en: Downloading, uploading and manipulating files
ro: Descarc, încarc sau manipulez fişiere

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
ro: %s
    ID-urile imaginilor trebuie să fie numere mai mari decât zero.

en: %s
    Image ID %i too high.
ro: %s
    ID-ul imaginii %i prea mare.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
ro: %s
    Intervalele trebuie separate de ','.

en: %s
    Ranges need to start with a number.
ro: %s
    Intervalele trebuie să înceapă cu un număr.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
ro: %s
    Caracter neaşteptat '%c'.

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
ro: %s
    Intervalele descrescătoare nu sunt permise. Aţi specificat un interval de la %i la %i.

en: *** Error (%i: '%s') ***
ro: *** Eroare (%i: '%s') ***

en: Change to a directory on the camera
ro: Schimbă într-un director pe aparatul foto

en: directory
ro: director

en: Change to a directory on the local drive
ro: Schimbă într-un director pe discul local

en: Exit the gPhoto shell
ro: Ieşi shell-ul gPhoto

en: Download a file
ro: Descarcă un fişier

en: [directory/]filename
ro: [director/]fişier

en: Upload a file
ro: Încarcă un fişier

en: Download a thumbnail
ro: Descarcă un thumbnail

en: Download raw data
ro: Descarcă date 'raw'

en: Delete
ro: Şterge

en: Create Directory
ro: Crează director

en: Remove Directory
ro: Şterge director

en: Displays command usage
ro: Afişează comenzi de folosire

en: [command]
ro: [comandă]

en: List the contents of the current directory
ro: Afişează conţinutul directorului curent

en: [directory/]
ro: [director/]

en: List configuration variables
ro: Listează variabilele de configurare

en: Get configuration variable
ro: Obţine variabilele de configurare

en: name
ro: nume

en: Set configuration variable
ro: Setează variabilele de configurare

en: name=value
ro: nume=valoare

en: Capture a single image
ro: Capturează o singură imagine

en: Invalid command.
ro: Comandă invalidă.

en: The command '%s' requires an argument.
ro: Opţiunea `%s' necesită un argument.

en: Invalid path.
ro: Cale invalidă.

en: Could not find home directory.
ro: Nu am putut găsi directorul acasă.

en: Could not change to local directory '%s'.
ro: Nu am putut schimba în directorul local '%s'.

en: Local directory now '%s'.
ro: Directorul local este acum '%s'.

en: Remote directory now '%s'.
ro: Directorul remote este acum '%s'.

en: set-config needs a second argument.
ro: set-config are nevoie de un al doilea argument.

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
ro: Comanda '%s' nu a fost găsită. Folosiţi 'help' pentru a vedea lista comenzilor disponibile.

en: Help on "%s":
ro: Ajutor despre "%s":

en: Usage:
ro: Folosire:

en: Description:
ro: Descriere:

en: * Arguments in brackets [] are optional
ro: * Argumente între parantezele [] sunt opţionale

en: Available commands:
ro: Comenzi disponibile:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
ro: Pentru a obţine ajutor pentru o anumită comandă, tastaţi 'help nume-comandă'.
