gphoto2 2.5.4 - en to id translation catalogue (315 entries)

en: Number of files in folder '%s': %i
id: Jumlah berkas di folder '%s': %i

en: There is %d folder in folder '%s'.
     | There are %d folders in folder '%s'.
id[0]: Ada %d folder di folder '%s'.

en: There is no file in folder '%s'.
id: Tidak ada berkas di folder '%s'.

en: There is %d file in folder '%s'.
     | There are %d files in folder '%s'.
id[0]: Ada %d berkas di folder '%s'.

en: Information on file '%s' (folder '%s'):
id: Informasi di berkas '%s' (folder '%s'):

en: File:
id: Berkas:

en:   None available.
id:   Tak ada yang tersedia.

en:   Mime type:   '%s'
id:   Tipe mime:   '%s'

en:   Size:        %lu byte(s)
id:   Ukuran:        %lu bita

en:   Width:       %i pixel(s)
id:   Lebar:       %i piksel

en:   Height:      %i pixel(s)
id:   Tinggi:      %i piksel(s)

en:   Downloaded:  %s
id:   Terunduh:  %s

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en:   Permissions:
id:   Hak akses:

en: read/delete
id: baca/hapus

en: read
id: baca

en: delete
id: hapus

en: none
id: tak ada

en:   Time:        %s
id:   Waktu:        %s

en: Thumbnail:
id: Miniatur:

en: Audio data:
id: Data audio:

en:   Mime type:  '%s'
id:   Tipe mime:  '%s'

en:   Size:       %lu byte(s)
id:   Ukuran:       %lu bita

en:   Downloaded: %s
id:   Terunduh: %s

en: Could not parse EXIF data.
id: Tak dapat mengurai data EXIF.

en: EXIF tags:
id: Tag EXIF:

en: Value
id: Nilai

en: EXIF data contains a thumbnail (%i bytes).
id: Data EXIF berisi miniatur (%i bita).

en: gphoto2 has been compiled without EXIF support.
id: gphoto2 telah dikompilasi tanpa sokongan EXIF.

en: Number of supported cameras: %i
id: Jumlah kamera yang disokong: %i

en: Supported cameras:
id: Kamera disokong:

en: 	"%s" (TESTING)
id: 	"%s" (PERCOBAAN)

en: 	"%s" (EXPERIMENTAL)
id: 	"%s" (EKSPERIMENTAL)

en: Devices found: %i
id: Divais ditemukan: %i

en: Path                             Description
    --------------------------------------------------------------
id: Alamat                             Keterangan
    --------------------------------------------------------------

en: Port
id: Pangkalan

en: Abilities for camera             : %s
id: Kemampuan untuk kamera             : %s

en: Serial port support              : %s
id: Sokongan pangkalan serial              : %s

en: USB support                      : %s
id: Sokongan USB                      : %s

en: Transfer speeds supported        :
id: Kecepatan transfer yang disokong        :

en: Capture choices                  :
id: Pilihan tangkap                  :

en:                                  : Image
id:                                  : Gambar

en:                                  : Preview
id:                                  : Pratayang

en:                                  : Capture not supported by the driver
id:                                  : Tangkap tidak disokong oleh penggerak

en: Configuration support            : %s
id: Sokongan konfigurasi            : %s

en: Delete selected files on camera  : %s
id: Hapus berkas terpilih pada kamera  : %s

en: Delete all files on camera       : %s
id: Hapus semua berkas pada kamera       : %s

en: File preview (thumbnail) support : %s
id: Sokongan pratayang (miniatur) berkas : %s

en: File upload support              : %s
id: Sokongan unggah berkas              : %s

en: Ports must look like 'serial:/dev/ttyS0' or 'usb:', but '%s' is missing a colon so I am going to guess what you mean.
id: Pangkalan harus terlihat seperti 'serial:/dev/ttyS0' atau 'usb:', tapi '%s' kekurangan tanda titik dua jadi saya akan menduga apa maksud anda.

en: The port you specified ('%s') can not be found. Please specify one of the ports found by 'gphoto2 --list-ports' and make sure the spelling is correct (i.e. with prefix 'serial:' or 'usb:').
id: Pangkalan yang anda tentukan ('%s') tak dapat ditemukan. Silakan tentukan satu dari pangkalan yang ditemukan oleh 'gphoto2 --list-ports' dan pastikan ejaannya benar (misalnya dengan awalan 'serial:' atau 'usb:').

en: About the camera driver:
id: Tentang penggerak kamera:

en: Camera summary:
id: Ringkasan kamera:

en: Camera manual:
id: Manual kamera:

en: You can only specify speeds for serial ports.
id: Anda hanya dapat menentukan kecepatan untuk pangkalan serial.

en: OS/2 port by Bart van Leeuwen
id: Pangkalan OS/2 oleh Bart van Leeuwen

en: gphoto2 %s
    
    Copyright (c) 2000-%d Lutz Mueller and others
    %s
    gphoto2 comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law. You may
    redistribute copies of gphoto2 under the terms of the GNU General Public
    License. For more information about these matters, see the files named COPYING.
    
    This version of gphoto2 is using the following software versions and options:
id: gphoto2 %s
    
    Hak cipta (c) 2000-%d Lutz Mueller dan lainnya
    %s
    gphoto2 hadir TANPA GARANSI, sampai batas yang diizinkan oleh hukum. Anda dapat
    mendistribusikan ulang salinan gphoto2 di bawah perjanjian Lisensi Publik Umum
    GNU. Untuk informasi lebih lanjut tentang masalah ini, lihat berkas yang bernama COPYING.
    
    Versi gphoto2 ini menggunakan versi perangkat lunak dan opsi berikut:

en: Could not open 'movie.mjpg'.
id: Tak dapat membuka 'movie.mjpg'.

en: Capturing preview frames as movie to '%s'. Press Ctrl-C to abort.
id: Menangkap bingkai pratilik ketika film ke '%s'. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Capturing preview frames as movie to '%s' for %d seconds.
id: Menangkap bingkai pratilik ketika film ke '%s' selama %d detik.

en: Capturing %d preview frames as movie to '%s'.
id: Menangkap bingkai pratilik %d ketika film k '%s'.

en: Movie capture error... Exiting.
id: Galat menangkap film... Keluar.

en: Movie capture error... Unhandled MIME type '%s'.
id: Galat menangkap film... Tipe MIME tak dapat ditangani '%s'.

en: Ctrl-C pressed ... Exiting.
id: Ctrl-C ditekan ... Keluar.

en: Movie capture finished (%d frames)
id: Menangkap film selesai (%d bingkai)

en: Waiting for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
id: Menunggu peristiwa dari kamera. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Waiting for %d frames from the camera. Press Ctrl-C to abort.
id: Menunggu %d bingkai dari kamera. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Waiting for %d milliseconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
id: Menunggu %d milidetik untuk peristiwa dari kamera. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Waiting for %d seconds for events from camera. Press Ctrl-C to abort.
id: Menunggu %d detik untuk peristiwa dari kamera. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Waiting for %d events from camera. Press Ctrl-C to abort.
id: Menunggu %d peristiwa dari kamera. Tekan Ctrl-C untuk membatalkan.

en: Could not set folder.
id: Tak dapat mengatur folder.

en: Could not get image.
id: Tak dapat mengambil gambar.

en: Buggy libcanon.so?
id: libcanon.so bermasalah?

en: Could not delete image.
id: Tak dapat menghapus gambar.

en: Getting storage information not supported for this camera.
id: Mendapatkan informasi penyimpanan tak disokong untuk kamera ini.

en: Read-Write
id: Baca-Tulis

en: Read-Only
id: Hanya-Baca

en: Read-only with delete
id: Hanya-baca dengan hapus

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Fixed ROM
id: ROM Tetap

en: Removable ROM
id: ROM Dapat Dilepas

en: Fixed RAM
id: RAM Tetap

en: Removable RAM
id: RAM Dapat Dilepas

en: Undefined
id: Tak Didefinisikan

en: Generic Flat
id: Rata Generik

en: Generic Hierarchical
id: Hirarki Generik

en: Camera layout (DCIM)
id: Tata letak kamera (DCIM)

en: Overriding USB vendor/product id 0x%x/0x%x with 0x%x/0x%x
id: Menimpa id vendor/produk USB 0x%x/0x%x dengan 0x%x/0x%x

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
id: SELALU SERTAKAN BARIS BERIKUT KETIKA MENGIRIM PESAN AWAKUTU KE MILIS:

en: %s has been compiled with the following options:
id: %s telah dikompilasi dengan opsi berikut:

en: %s not found in configuration tree.
id: %s tak ditemukan di pohon konfigurasi.

en: Failed to retrieve value of text widget %s.
id: Gagal menerima nilai widget teks %s.

en: Failed to retrieve values of range widget %s.
id: Gagal menerima nilai widget rentang %s.

en: Failed to retrieve values of toggle widget %s.
id: Gagal menerima nilai widget ubah %s.

en: Failed to retrieve values of date/time widget %s.
id: Gagal menerima nilai widget tanggal/waktu %s.

en: Failed to retrieve values of radio widget %s.
id: Gagal menerima nilai dari widget radio %s.

en: Property %s is read only.
id: Properti %s hanya baca.

en: Failed to set the value of text widget %s to %s.
id: Gagal mengatur nilai widget teks %s ke %s.

en: The passed value %s is not a floating point value.
id: Nilai %s yang dilewatkan bukan nilai titik mengambang.

en: The passed value %f is not within the expected range %f - %f.
id: Nilai %f yang dilewatkan tidak dalam rentang %f - %f yang diharapkan.

en: Failed to set the value of range widget %s to %f.
id: Gagal mengatur nilai rentang widget %s ke %f.

en: off
id: mati

en: false
id: salah

en: on
id: hidup

en: true
id: benar

en: The passed value %s is not a valid toggle value.
id: Nilai %s yang dilewatkan bukan nilai ubah yang sah.

en: Failed to set values %s of toggle widget %s.
id: Gagal mengatur nilai %s dari widget ubah %s.

en: now
id: sekarang

en: The passed value %s is neither a valid time nor an integer.
id: Nilai %s yang dilewatkan bukan waktu atau integer yang sah.

en: Failed to set new time of date/time widget %s to %s.
id: Gagal mengatur waktu baru dari widget tanggal/waktu %s ke %s.

en: Choice %s not found within list of choices.
id: Pilihan %s tak ditemukan di dalam senarai pilihan.

en: The %s widget is not configurable.
id: Widget %s tak dapat dikonfigurasi.

en: Failed to set new configuration value %s for configuration entry %s.
id: Gagal mengatur nilai konfigurasi baru %s untuk entri konfigurasi %s.

en: The %s widget has no indexed list of choices. Use --set-config-value instead.
id: Widget %s tidak memiliki senarai pilihan yang terindeks. Menggunakan --set-config-value.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s' or its subfolders. Please obtain a valid file number from a file listing first.
id: Jumlah berkas salah. Anda menentukan %i, tapi hanya ada %i berkas yang tersedia di '%s' atau subfoldernya. Silakan ambil jumlah berkas yang sah dari pengurutan berkas terlebih dahulu.

en: There are no files in folder '%s'.
id: Tidak ada berkas di folder '%s'.

en: Bad file number. You specified %i, but there is only 1 file available in '%s'.
id: Jumlah berkas salah. Anda menentukan %i, tapi hanya ada 1 berkas yang tersedia di '%s'.

en: Bad file number. You specified %i, but there are only %i files available in '%s'. Please obtain a valid file number from a file listing first.
id: Jumlah berkas salah. Anda menentukan %i, tapi hanya ada %i berkas yang tersedia di '%s'. Silakan ambil jumlah berkas yang sah dari pengurutan berkas terlebih dahulu.

en: *** Error ***
id: *** Galat ***

en: Press any key to continue.
id: Silakan tekan tombol apapun untuk melanjutkan.

en: Not enough memory.
id: Tak cukup memori.

en: Operation cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: </B/24>Continue
id: </B/24>Lanjutkan

en: </B16>Cancel
id: </B16>Batal

en: <C></5>Error
id: <C></5>Galat

en: Could not set configuration:
id: Tak dapat mengatur konfigurasi:

en: Exit
id: Keluar

en: Back
id: Mundur

en: Time:
id: Waktu:

en: Value:
id: Nilai:

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Zero padding numbers in file names is only possible with %%n.
id: Jumlah pengisian nol di nama berkas hanya dimungkinkan dengan %%n.

en: You cannot use %%n zero padding without a precision value!
id: Anda tak dapat menggunakan %%n pengisian nol tanpa nilai yang presisi!

en: The filename provided by the camera ('%s') does not contain a suffix!
id: Nama berkas yang disediakan oleh kamera ('%s') tidak berisi awalan!

en: Invalid format '%s' (error at position %i).
id: Format '%s' tidak sah (galat pada posisi %i).

en: Skip existing file %s
id: Lewati berkas yang ada %s

en: File %s exists. Overwrite? [y|n]
id: Berkas %s ada. Timpa? [y|t]

en: Specify new filename? [y|n]
id: Tentukan nama berkas baru? [y|t]

en: Enter new filename:
id: Masukkan nama berkas baru:

en: Saving file as %s
id: Menyimpan berkas sebagai %s

en: Permission denied
id: Hak akses ditolak

en: Could not trigger capture.
id: Tak dapat memicu perekaman.

en: New file is in location %s%s%s on the camera
id: Berkas baru berada di lokasi %s%s%s di dalam kamera

en: Keeping file %s%s%s on the camera
id: Menyimpan berkas %s%s%s di camera

en: Deleting file %s%s%s on the camera
id: Menghapus berkas %s%s%s di camera

en: Event FOLDER_ADDED %s/%s during wait, ignoring.
id: Peristiwa FOLDER_DITAMBAHKAN %s/%s ketika menunggu, abaikan.

en: Event UNKNOWN %s during wait, ignoring.
id: Peristiwa TAK DIKETAHUI %s ketika menunggu, abaikan.

en: Unknown event type %d during bulb wait, ignoring.
id: Tipe peristiwa tak diketahui %d ketika menunggu pijar, abaikan.

en: Could not get capabilities?
id: Tak dapat mendapatkan kapabilitas?

en: Time-lapse mode enabled (interval: %ds).
id: Mode jeda waktu diaktifkan (interval: %ds).

en: Standing by waiting for SIGUSR1 to capture.
id: Berdiri sambil menunggu SIGUSR1 untuk menangkap.

en: Bulb mode enabled (exposure time: %ds).
id: Mode pijar diaktifkan (waktu pajanan: %dd).

en: Capturing frame #%d...
id: Menangkap bingkai #%d...

en: Capturing frame #%d/%d...
id: Menangkap bingkai #%d/%d...

en: Could not set bulb capture, result %d.
id: Tak dapat mengatur penangkapan pijar, menghasilkan %d.

en: Could not end capture (bulb mode).
id: Tak dapat mengakhiri penangkapan (mode pijar).

en: Could not trigger image capture.
id: Tak dapat memicu penangkapan gambar.

en: Could not capture image.
id: Tak dapat menangkap gambar.

en: Capture failed (auto-focus problem?)...
id: Gagal menangkap (masalah fokus otomatis?)...

en: Could not capture.
id: Tak dapat menangkap.

en: Waiting for next capture slot %ld seconds...
id: Menunggu slot penangkapan berikutnya %ld detik...

en: Awakened by SIGUSR1...
id: Dibangunkan oleh SIGUSR1...

en: not sleeping (%ld seconds behind schedule)
id: tak tidur (%ld detik dibelakang jadwal)

en: ERROR:
id: GALAT:

en: 
    Aborting...
id: 
    Membatalkan...

en: Aborted.
id: Dibatalkan.

en: 
    Cancelling...
id: 
    Membatalkan...

en: Use the following syntax a:b=c:d to treat any USB device detected as a:b as c:d instead. a b c d should be hexadecimal numbers beginning with '0x'.
id: Gunakan sintaksis berikut a:b=c:d untuk memperlakukan divais USB apapun yang terdeteksi sebagai a:b sebagai c:d. a b c d harus merupakan nomor heksadesimal yang dimulai dengan '0x'.

en: gphoto2 has been compiled without support for CDK.
id: gphoto2 telah dikompilasi tanpa sokongan CDK.

en: Operation cancelled.
id: Operasi dibatalkan.

en: *** Error: No camera found. ***
id: *** Galat: Tak ada kamera yang ditemukan. ***

en: *** Error (%i: '%s') ***
id: *** Galat (%i: '%s') ***

en: For debugging messages, please use the --debug option.
    Debugging messages may help finding a solution to your problem.
    If you intend to send any error or debug messages to the gphoto
    developer mailing list <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, please run
    gphoto2 as follows:
id: Untuk pesan awakutu, silakan pakai opsi --debug.
    Pesan awakutu dapat membantu anda mencari solusi untuk masalah anda.
    Jika anda ingin mengirim pesan awakutu atau galat apapun ke milis
    pengembang gphoto <gphoto-devel@lists.sourceforge.net>, silakan jalankan
    gphoto2 sebagai berikut:

en: Please make sure there is sufficient quoting around the arguments.
id: Tolong pastikan telah cukup ada kutipan di sekitar argumen.

en: Print complete help message on program usage
id: Cetak pesan bantuan lengkap tentang penggunaan program

en: Print short message on program usage
id: Cetak pesan pendek tentang penggunaan program

en: Turn on debugging
id: Aktifkan awakutu

en: Name of file to write debug info to
id: Nama berkas untuk penulisan info awakutu

en: FILENAME
id: NAMABERKAS

en: Quiet output (default=verbose)
id: Keluaran senyap (standar=verbose)

en: Hook script to call after downloads, captures, etc.
id: Skrip kait untuk dipanggil setelah unduh, tangkap, dll.

en: Specify device port
id: Tentukan pangkalan divais

en: Specify serial transfer speed
id: Tentukan kecepatan transfer serial

en: SPEED
id: KECEPATAN

en: Specify camera model
id: Tentukan model kamera

en: (expert only) Override USB IDs
id: (hanya ahli) Timpa ID USB

en: USBIDs
id: IDUSB

en: Display version and exit
id: Tampilkan versi lalu keluar

en: List supported camera models
id: Tampilkan model kamera yang didukung

en: List supported port devices
id: Tampilkan divais pangkalan yang didukung

en: Configure
id: Konfigurasi

en: List configuration tree
id: Tampilkan pohon konfigurasi

en: Dump full configuration tree
id: Buang seluruh pohon konfigurasi

en: Get configuration value
id: Ambil nilai konfigurasi

en: Set configuration value or index in choices
id: Atur nilai konfigurasi atau indeks di pilihan

en: Set configuration value index in choices
id: Atur indeks nilai konfigurasi di pilihan

en: Set configuration value
id: Atur nilai konfigurasi

en: Reset device port
id: Atur ulang pangkalan divais

en: Keep images on camera after capturing
id: Simpan gambar di kamera setelah merekam

en: Remove images from camera after capturing
id: Hapus gambar dari kamera setelah merekam

en: Wait for event(s) from camera
id: Tunggu peristiwa dari kamera

en: Wait for event(s) from the camera and download new images
id: Tunggu peristiwa dari kamera dan unduh gambar baru

en: Capture a quick preview
id: Tangkap pratayang cepat

en: Set bulb exposure time in seconds
id: Atur waktu pajanan pijar dalam detik

en: SECONDS
id: DETIK

en: Set number of frames to capture (default=infinite)
id: Atur jumlah bingkai yang ingin ditangkap (standar=tak terbatas)

en: COUNT
id: HITUNG

en: Set capture interval in seconds
id: Atur interval tangkap dalam detik

en: Reset capture interval on signal (default=no)
id: Atur ulang interval tangkap pada sinyal (standar=tidak)

en: Capture an image
id: Tangkap gambar

en: Trigger capture of an image
id: Picu rekam sebuah gambar

en: Capture an image and download it
id: Tangkap gambar lalu unduh gambar tersebut

en: Capture a movie
id: Tangkap film

en: COUNT or SECONDS
id: HITUNGAN atau DETIK

en: Capture an audio clip
id: Tangkap klip audio

en: Wait for shutter release on the camera and download
id: Tunggu sampai shutter kamera dilepas lalu unduh

en: List folders in folder
id: Tampilkan folder di folder

en: List files in folder
id: Tampilkan berkas di folder

en: Create a directory
id: Buat direktori

en: DIRNAME
id: NAMADIREKTORI

en: Remove a directory
id: Hapus direktori

en: Display number of files
id: Tampilkan jumlah berkas

en: Get files given in range
id: Ambil berkas yang diberikan dalam jangkauan

en: RANGE
id: RENTANG

en: Get all files from folder
id: Ambil semua berkas dari folder

en: Get thumbnails given in range
id: Ambil miniatur yang diberikan dalam jangkauan

en: Get all thumbnails from folder
id: Ambil semua miniatur dari folder

en: Get metadata given in range
id: Ambil miniatur yang diberikan dalam jangkauan

en: Get all metadata from folder
id: Ambil semua metadata dari folder

en: Upload metadata for file
id: Unggah metadata untuk berkas

en: Get raw data given in range
id: Ambil data mentah yang diberikan dalam jangkauan

en: Get all raw data from folder
id: Ambil semua data mentah dari folder

en: Get audio data given in range
id: Ambil data audio yang diberikan dalam jangkauan

en: Get all audio data from folder
id: Ambil semua data audio dari folder

en: Delete files given in range
id: Hapus berkas yang diberikan dalam jangkauan

en: Delete all files in folder (--no-recurse by default)
id: Hapus semua berkas dalam folder (standarnya --no-recurse)

en: Upload a file to camera
id: Unggah berkas ke kamera

en: Specify a filename or filename pattern
id: Tentukan nama berkas atau pola nama berkas

en: FILENAME_PATTERN
id: POLA_NAMA_BERKAS

en: Specify camera folder (default="/")
id: Tentukan folder kamera (standar="/")

en: Recursion (default for download)
id: Rekursi (standar untuk unduh)

en: No recursion (default for deletion)
id: Tanpa rekursi (standar untuk penghapusan)

en: Process new files only
id: Proses hanya berkas baru

en: Overwrite files without asking
id: Timpa berkas tanpa bertanya

en: Skip existing files
id: Lewati berkas yang ada

en: Send file to stdout
id: Kirik berkas ke stdout

en: Print filesize before data
id: Cetak ukuran berkas sebelum data

en: List auto-detected cameras
id: Tampilkan kamera otomatis terdeteksi

en: Show camera driver manual
id: Tampilkan manual penggerak kamera

en: About the camera driver manual
id: Tentang manual penggerak kamera

en: Show storage information
id: Tampilkan informasi penyimpanan

en: gPhoto shell
id: cangkang gPhoto

en: Common options
id: Opsi umum

en: Miscellaneous options (unsorted)
id: Opsi lainnya (tak diurutkan)

en: Get information on software and host system (not from the camera)
id: Ambil informasi tentang perangkat lunak dan sistem host (bukan dari kamera)

en: Specify the camera to use
id: Tentukan kamera yang digunakan

en: Camera and software configuration
id: Konfigurasi kamera dan perangkat lunak

en: Capture an image from or on the camera
id: Tangkap gambar dari atau di kamera

en: Downloading, uploading and manipulating files
id: Mengunduh, mengunggah dan memanipulasi berkas

en: %s
    Image IDs must be a number greater than zero.
id: %s
    ID gambar harus nomor yang lebih besar dari nol.

en: %s
    Image ID %i too high.
id: %s
    ID gambar %i terlalu tinggi.

en: %s
    Ranges must be separated by ','.
id: %s
    Rentang harus dipisahkan oleh ','.

en: %s
    Ranges need to start with a number.
id: %s
    Rentang perlu dijalankan dengan nomor.

en: %s
    Unexpected character '%c'.
id: %s
    Karakter tak diharapkan '%c'.

en: %s
    Decreasing ranges are not allowed. You specified a range from %i to %i.
id: %s
    Menurunkan jangkauan tidak diizinkan. Anda perlu menentukan jangkauan dari %i ke %i.

en: *** Error (%i: '%s') ***
id: *** Galat (%i: '%s') ***

en: Change to a directory on the camera
id: Ubah ke direktori di kamera

en: directory
id: direktori

en: Change to a directory on the local drive
id: Ubah ke direktori di penggerak lokal

en: Exit the gPhoto shell
id: Keluar cangkang gPhoto

en: Download a file
id: Unduh berkas

en: [directory/]filename
id: [direktori/]nama berkas

en: Upload a file
id: Unggah berkas

en: Download a thumbnail
id: Unduh miniatur

en: Download raw data
id: Unduh data mentah

en: Delete
id: Hapus

en: Create Directory
id: Buat Direktori

en: Remove Directory
id: Hapus Direktori

en: Displays command usage
id: Tampilkan perintah pengunaan

en: [command]
id: [perintah]

en: List the contents of the current directory
id: Tampilkan isi direktori saat ini

en: [directory/]
id: [direktori/]

en: List configuration variables
id: Senarai variabel konfigurasi

en: Get configuration variable
id: Ambil variabel konfigurasi

en: name
id: nama

en: Set configuration variable
id: Atur variabel konfigurasi

en: name=value
id: nama=nilai

en: Set configuration variable index
id: Atur indeks variabel konfigurasi

en: name=valueindex
id: nama=indeksnilai

en: Capture a single image
id: Tangkap sebuah gambar

en: Capture a single image and download it
id: Tangkap sebuah gambar lalu unduh gambar tersebut

en: Capture a preview image
id: Tangkap sebuah gambar pratilik

en: Wait for an event
id: Tunggu peristiwa

en: count or seconds
id: hitungan atau detik

en: Wait for images to be captured and download it
id: Tunggu sampai gambar ditangkap lalu unduh gambar tersebut

en: Wait for events and images to be captured and download it
id: Tangkap sampai peristiwa dan gambar ditangkap lalu unduh gambar tersebut

en: Invalid command.
id: Perintah tidak sah.

en: The command '%s' requires an argument.
id: Perintah '%s' memerlukan argumen.

en: Invalid path.
id: Alamat tidak sah.

en: Could not find home directory.
id: Tak dapat menemukan direktori rumah.

en: Could not change to local directory '%s'.
id: Tak dapat mengubah ke direktori lokal '%s'.

en: Local directory now '%s'.
id: Direktori lokal sekarang '%s'.

en: Remote directory now '%s'.
id: Direktori jarak jauh sekarang '%s'.

en: set-config needs a second argument.
id: set-config memerlukan argumen kedua.

en: set-config-value needs a second argument.
id: set-config-value memerlukan argumen kedua.

en: set-config-index needs a second argument.
id: set-config-index memerlukan argumen kedua.

en: Command '%s' not found. Use 'help' to get a list of available commands.
id: Perintah '%s' tak ditemukan. Gunakan 'help' untuk mendapatkan senarai perintah yang tersedia.

en: Help on "%s":
id: Bantuan di "%s":

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: Description:
id: Keterangan

en: * Arguments in brackets [] are optional
id: * Argumen di kurawal [] adalah opsional

en: Available commands:
id: Perintah yang tersedia:

en: To get help on a particular command, type in 'help command-name'.
id: Untuk mendapatkan bantuan untuk perintah tertentu, ketik 'help nama-perintah'.
