gnupg 1.4.3 - en to nb translation catalogue (893 entries)

en: can't gen prime with pbits=%u qbits=%u
nb: kan ikke generere et primtall med pbits=%u qbits=%u

en: can't generate a prime with less than %d bits
nb: kan ikke generere et primtall med mindre enn %d bit

en: no entropy gathering module detected
nb: ingen entropy-innsamlingsmodul ble oppdaget

en: can't lock `%s': %s
nb: kan ikke låse «%s»: %s

en: waiting for lock on `%s'...
nb: venter på låsing av «%s» ...

en: can't open `%s': %s
nb: kan ikke åpne «%s»: %s

en: can't stat `%s': %s
nb: kan ikke stat() «%s»: %s

en: `%s' is not a regular file - ignored
nb: «%s» er ikke en vanlig fil - ignorert

en: note: random_seed file is empty
nb: merk: random_seed-fila er tom

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
nb: ADVARSEL: ugyldig størrelse på random_seed-fila - ikke brukt

en: can't read `%s': %s
nb: kan ikke lese «%s»: %s

en: note: random_seed file not updated
nb: merk: random_seed-fila ble ikke oppdatert

en: can't create `%s': %s
nb: kan ikke opprette «%s»: %s

en: can't write `%s': %s
nb: kan ikke skrive «%s»: %s

en: can't close `%s': %s
nb: kan ikke lukke «%s»: %s

en: WARNING: using insecure random number generator!!
nb: ADVARSEL: bruke usikker tilfeldig-tall-generator!!

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
nb: Denne tilfeldig-tall-generatoren er bare en omvei for å få programmet
    til å kjøre - den er på ingen måte en sterk RNG!
    
    IKKE BRUK NOE DATA GENERERT AV DETTE PROGRAMMET!!

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
nb: Vennligst vent, entropy blir innsamlet.  Gjør noe arbeid dersom det
    hindrer deg fra å kjede deg, fordi arbeidet vil forbedre kvaliteten på
    entropyen.

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
nb: 
    Ikke nok tilfeldige byter tilgjengelig.  Vennligst gjør noe annet
    arbeid for å gi operativsystemet en sjanse til å samle mer entropy!
    (Trenger %d flere byter)

en: failed to store the fingerprint: %s
nb: klarte ikke å lagre fingeravtrykket: %s

en: failed to store the creation date: %s
nb: klarte ikke å lagre opprettelsesdatoen: %s

en: reading public key failed: %s
nb: lesing av offentlig nøkkel mislyktes: %s

en: response does not contain the public key data
nb: respons inneholder ikke data om offentlig nøkkel

en: response does not contain the RSA modulus
nb: respons inneholder ikke RSA-modulus

en: response does not contain the RSA public exponent
nb: respons inneholder ikke den offentlige RSA-eksponenten

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
nb: ||Vennligst tast inn PIN%%0A[signaturer utført: %lu]

en: PIN callback returned error: %s
nb: PIN-callback returnerte en feil: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
nb: PIN for CHV%d er for kort; minum lengde er %d

en: verify CHV%d failed: %s
nb: bekreftelse av CHV%d mislyktes: %s

en: error retrieving CHV status from card
nb: feil ved henting av CHV-status fra kort

en: card is permanently locked!
nb: kort er permanent låst!

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
nb: %d Admin PIN-forsøk før kortet blir låst permanent

en: access to admin commands is not configured
nb: tilgang til admin-kommandoer er ikke konfigurert

en: |AN|New Admin PIN
nb: |AN|Ny Admin PIN

en: |N|New PIN
nb: |N|Ny PIN

en: error getting new PIN: %s
nb: feil ved henting av ny PIN: %s

en: error reading application data
nb: feil ved lesing av applikasjonsdata

en: error reading fingerprint DO
nb: feil ved lesing av fingeravtrykk DO

en: key already exists
nb: nøkkel finnes allerede

en: existing key will be replaced
nb: eksisterende nøkkel vil bli erstattet

en: generating new key
nb: generere en ny nøkkel

en: creation timestamp missing
nb: tidsstempel for opprettelse mangler

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
nb: RSA-modulus mangler eller har ikke en størrelse på %d bits

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
nb: offentlig RSA-eksponent mangler eller er større enn %d bits

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
nb: RSA-primtall %s mangler eller har ikke en størrelse på %d bits

en: failed to store the key: %s
nb: klarte ikke å lagre nøkkelen: %s

en: please wait while key is being generated ...
nb: vennligst vent mens nøkkel blir generert ...

en: generating key failed
nb: nøkkelgenerering mislyktes

en: key generation completed (%d seconds)
nb: nøkkelgenerering fullført (%d sekunder)

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
nb: ugyldig struktur i OpenPGP-kort (DO 0x93)

en: card does not support digest algorithm %s
nb: kortet støtter ikke digestalgoritme %s

en: signatures created so far: %lu
nb: signaturer opprettet så langt: %lu

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
nb: bekrefting av Admin PIN er foreløpig nektet gjennom denne kommandoen

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
nb: kan ikke aksere %s - ugyldig OpenPGP-kort?

en: invalid armor header:
nb: ugyldig armorheader:

en: armor header:
nb: armorheader:

en: invalid clearsig header
nb: ugyldig clearsigheader

en: nested clear text signatures
nb: nøstede klartekstsignaturer

en: unexpected armor:
nb: uforventet armering:

en: invalid dash escaped line:
nb: ugyldig bindestrekbeskyttet linje:

en: invalid radix64 character %02X skipped
nb: hoppet over ugyldig radix64-tegn %02x

en: premature eof (no CRC)
nb: for tidlig eof (ingen CRC)

en: premature eof (in CRC)
nb: for tidlig eof (i CRC)

en: malformed CRC
nb: misdannet CRC

en: CRC error; %06lX - %06lX
nb: CRC-feil; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
nb: for tidlig eof (i trailer)

en: error in trailer line
nb: feil i trailerlinje

en: no valid OpenPGP data found.
nb: ingen gyldig OpenPGP-data funnet.

en: invalid armor: line longer than %d characters
nb: ugyldig armor: linje lengre enn %d tegn

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
nb: quoted printable-tegn i armor - antakelig har en MTA med feil blitt brukt

en: OpenPGP card not available: %s
nb: OpenPGP-kort er ikke tilgjengelig: %s

en: OpenPGP card no. %s detected
nb: OpenPGP-kortnummer %s oppdaget

en: can't do this in batch mode
nb: kan ikke gjøre dette i batchmodus

en: Your selection?
nb: Ditt valg?

en: [not set]
nb: [ikke satt]

en: male
nb: mann

en: female
nb: dame

en: unspecified
nb: uspesifisert

en: not forced
nb: ikke tvunget

en: forced
nb: tvunget

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
nb: Feil: Bare ren ASCII er foreløpig tillatt.

en: Error: The "<" character may not be used.
nb: Feil: Tegnet «<» kan ikke brukes.

en: Error: Double spaces are not allowed.
nb: Feil: Doble mellomrom er ikke tillatt.

en: Cardholder's surname:
nb: Kortholders etternavn:

en: Cardholder's given name:
nb: Kortholders fornavn:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Det kombinerte navnet er for langt (grensa går ved %d tegn).

en: URL to retrieve public key:
nb: URL for å hente offentlig nøkkel:

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
nb: Feil: URL er for lang (grensa går ved %d tegn).

en: error reading `%s': %s
nb: feil ved lesing av «%s»: %s

en: Login data (account name):
nb: Logindata (kontonavn):

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Logindata er for langt (grensa går ved %d tegn).

en: Private DO data:
nb: Privat DO-data:

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
nb: Feil: Privat DO for lang (grensa går ved %d tegn).

en: Language preferences:
nb: Språkpreferanser:

en: Error: invalid length of preference string.
nb: Feil: ugyldig lengde på preferansestrengen.

en: Error: invalid characters in preference string.
nb: Feil: ugyldig tegn i preferansestrengen.

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
nb: Kjønn ((M)ale, (F)emale eller mellomrom):

en: Error: invalid response.
nb: Feil: ugyldig respons.

en: CA fingerprint:
nb: CA-fingeravtrykk:

en: Error: invalid formatted fingerprint.
nb: Feil: ugyldig formattert fingeravtrykk.

en: key operation not possible: %s
nb: nøkkeloperasjonen er umulig: %s

en: not an OpenPGP card
nb: ikke et OpenPGP-kort

en: error getting current key info: %s
nb: feil ved henting av nåværende nøkkelinfo: %s

en: Replace existing key? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkkel? (j/N)

en: rounded up to %u bits
nb: rundet opp til %u bits

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
nb: Lage sikkerhetskopi av krypteringsnøkler utenfor kortet? (J/n)

en: Replace existing keys? (y/N)
nb: Erstatte eksisterende nøkler? (j/N)

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
nb: Vær obs på at fabrikkinnstilingene for PIN-kodene er
       PIN = «%s»     Admin PIN = «%s»
    Du bør endre dem med kommandoen --change-pin

en: Please select the type of key to generate:
nb: Vennligst velg hvilken type nøkkel du vil generere:

en:    (1) Signature key
nb:    (1) Signaturnøkkel

en:    (2) Encryption key
nb:    (2) Krypteringsnøkkel

en:    (3) Authentication key
nb:    (3) Autentiseringsnøkkel

en: Invalid selection.
nb: Ugyldig valg.

en: Please select where to store the key:
nb: Vennligst velg hvor nøkkelen skal lagres:

en: unknown key protection algorithm
nb: ukjent nøkkelbeskyttelsesalgoritme

en: secret parts of key are not available
nb: hemmelige deler av nøkkelen er ikke tilgjengelig.

en: secret key already stored on a card
nb: hemmelig nøkkel er allerede lagret på et kort

en: quit this menu
nb: avslutte denne menyen

en: show admin commands
nb: vise admin-kommandoer

en: show this help
nb: vise denne hjelpen

en: list all available data
nb: vis alle tilgjengelige data

en: change card holder's name
nb: endre kortholders navn

en: change URL to retrieve key
nb: endre URL for å hente nøkkel

en: fetch the key specified in the card URL
nb: hente nøkkelen angitt i URL som er lagret i kortet

en: change the login name
nb: endre loginnavnet

en: change the language preferences
nb: endre språkpreferansene

en: change card holder's sex
nb: endre kortholders kjønn

en: change a CA fingerprint
nb: vise et CA-fingeravtrykk

en: toggle the signature force PIN flag
nb: veksle tving-signatur-PIN-flagget

en: generate new keys
nb: generere nye nøkler

en: menu to change or unblock the PIN
nb: meny for å endre eller fjerne blokkering av PIN

en: verify the PIN and list all data
nb: bekrefte PIN og vise alle data

en: Admin-only command
nb: Admin-reservert kommando

en: Admin commands are allowed
nb: Admin-kommandoer er tillatt

en: Admin commands are not allowed
nb: Admin-kommandoer er ikke tillatt

en: Invalid command  (try "help")
nb: Ugyldig kommando  (prøv «help»)

en: Please insert the card and hit return or enter 'c' to cancel:
nb: Vennligst sett inn kortet og trykk på enter eller tast inn «c» for å avbryte:

en: Please remove the current card and insert the one with serial number:
       %.*s
nb: Vennligst fjern det nåværende kortet og sett inn kortet med serienummeret:
       %.*s

en: Hit return when ready or enter 'c' to cancel:
nb: Trykk på enter når du er klar eller tast «c» for å avbryte:

en: Enter New Admin PIN:
nb: Tast inn ny Admin-PIN:

en: Enter New PIN:
nb: Tast inn ny PIN:

en: Enter Admin PIN:
nb: Tast inn Admin-PIN:

en: Enter PIN:
nb: Tast inn PIN:

en: Repeat this PIN:
nb: Gjenta denne PIN:

en: PIN not correctly repeated; try again
nb: PIN ble ikke gjentatt korrekt; prøv igjen

en: can't open `%s'
nb: kan ikke åpne «%s»

en: --output doesn't work for this command
nb: --output virker ikke for denne kommandoen

en: key "%s" not found: %s
nb: nøkkelen «%s» ble ikke funnet: %s

en: error reading keyblock: %s
nb: feil ved lesing av nøkkelblokk: %s

en: (unless you specify the key by fingerprint)
nb: (med mindre du angir nøkkelen ved hjelp av fingeravtrykk)

en: can't do this in batch mode without "--yes"
nb: kan ikke gjøre dette i batchmode uten «--yes»

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
nb: Slette denne nøkkelen fra nøkkelknippet? (j/N)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
nb: Dette er en hemmelig nøkkel! - virkelig slette den? (j/N)

en: deleting keyblock failed: %s
nb: sleting av nøkkelblokk mislyktes: %s

en: ownertrust information cleared
nb: nullstilt informasjon om eiertillit

en: there is a secret key for public key "%s"!
nb: det finnes en hemmelig nøkkel for offentlig nøkkel «%s»!

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
nb: bruk valget «--delete-secret-keys» for å slette den først.

en: error creating passphrase: %s
nb: feil ved opprettelse av passfrase: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
nb: kan ikke bruke en symmetrisk ESK-pakke på grunn av S2K-modusen

en: using cipher %s
nb: bruker cipher %s

en: `%s' already compressed
nb: «%s» er allerede komprimert

en: WARNING: `%s' is an empty file
nb: ADVARSEL: «%s» er en tom fil

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
nb: du kan bare kryptere med RSA-nøkler med lengder på 2048 bits eller mindre i --pgp2-modus

en: reading from `%s'
nb: leser fra «%s»

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
nb: klarte ikke å bruke IDEA-algoritmen for alle nøklene du krypterer til.

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: påtvinging av symmetrisk cipher %s (%d) bryter med mottakerens preferanser

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: tvang av kompresjonsalgoritme %s (%d) bryter med mottakerens preferanser

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
nb: påtvinging av symmetrisk cipher %s (%d) bryter med mottakerens preferanser

en: you may not use %s while in %s mode
nb: du kan ikke bruke %s i %s modus

en: %s/%s encrypted for: "%s"
nb: %s/%s kryptert for: "%s"

en: %s encrypted data
nb: %s krypterte data

en: encrypted with unknown algorithm %d
nb: kryptert med en ukjent algoritme %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
nb: ADVARSEL: meldingen er kryptert med en svak nøkkel for den symmetriske cipher.

en: problem handling encrypted packet
nb: problem ved håndtering av kryptert pakke

en: no remote program execution supported
nb: fjernutføring av programmer er ikke støttet

en: can't create directory `%s': %s
nb: kan ikke opprette katalogen «%s»: %s

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
nb: eksterne programkall er utkoblet på grunn av utrygge rettigheter på konfigurasjonsfila

en: this platform requires temporary files when calling external programs
nb: denne plattformen krever midlertidige filer ved kall på eksterne programmer

en: unable to execute program `%s': %s
nb: kunne ikke utføre program «%s»: %s

en: unable to execute shell `%s': %s
nb: kunne ikke utføre skallet «%s»: %s

en: system error while calling external program: %s
nb: systemfeil under kall på eksternt program: %s

en: unnatural exit of external program
nb: unaturlig avslutning av eksternt program

en: unable to execute external program
nb: klarte ikke å kjøre eksternt program

en: unable to read external program response: %s
nb: klarte ikke å lese reponsen fra eksternt program: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fjerne midlertidig fil (%s) «%s»: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fjerne midlertidig katalog «%s»: %s

en: export signatures that are marked as local-only
nb: eksportere signaturer som er markert som bare-lokale

en: exporting secret keys not allowed
nb: eksportering av hemmelige nøkler er ikke tillatt

en: key %s: not protected - skipped
nb: nøkkel %s: ikke beskyttet - hoppet over

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
nb: nøkkel %s: PGP 2.x-aktig nøkkel - hoppet over

en: key %s: key material on-card - skipped
nb: nøkkel %s: nøkkelmateriell på kort - hoppet over

en: failed to unprotect the subkey: %s
nb: klarte ikke å fjerne beskyttelsen på undernøkkelen: %s

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
nb: ADVARSEL: hemmelig nøkkel %s har ikke en enkel SK-sjekksum

en: WARNING: nothing exported
nb: ADVARSEL: ingenting eksportert

en: @Commands:
nb: @Kommandoer:

en: |[file]|make a signature
nb: |[fil]|lage en signatur

en: |[file]|make a clear text signature
nb: |[fil]|lage en klartekstsignatur

en: make a detached signature
nb: lage en adskilt signatur

en: encrypt data
nb: kryptere data

en: encryption only with symmetric cipher
nb: kryptering med bare symmetrisk cipher

en: decrypt data (default)
nb: dekryptere data (standard)

en: verify a signature
nb: bekrefte en signatur

en: list keys
nb: liste nøkler

en: list keys and signatures
nb: liste nøkler og signaturer

en: list and check key signatures
nb: vise og sjekke nøkkelsignaturer

en: list keys and fingerprints
nb: liste nøkler og fingeravtrykk

en: list secret keys
nb: liste hemmelige nøkler

en: generate a new key pair
nb: generere et nytt nøkkelpar

en: remove keys from the public keyring
nb: fjerne nøkler fra det offentlige nøkkelknippet

en: remove keys from the secret keyring
nb: fjerne nøkler fra det hemmelige nøkkelknippet

en: sign a key
nb: signere en nøkkel

en: sign a key locally
nb: signere en nøkkel lokalt

en: sign or edit a key
nb: signere eller redigere en nøkkel

en: generate a revocation certificate
nb: generere et opphevingssertifikat

en: export keys
nb: eksportere nøkler

en: export keys to a key server
nb: eksportere nøkler til en nøkkelserver

en: import keys from a key server
nb: importere nøkler fra en nøkkelserver

en: search for keys on a key server
nb: søke etter nøkler på en nøkkelserver

en: update all keys from a keyserver
nb: oppdatere alle nøklene fra en nøkkelserver

en: import/merge keys
nb: importere/flette nøkler

en: print the card status
nb: vis kortets status

en: change data on a card
nb: endre data på et kort

en: change a card's PIN
nb: endre PIN på et kort

en: update the trust database
nb: oppdatere tillitsdatabasen

en: |algo [files]|print message digests
nb: |algo [filer]|skrive meldingsdigester

en: @
    Options:
nb: @
    Valg:

en: create ascii armored output
nb: lage ASCII-beskyttet output

en: |NAME|encrypt for NAME
nb: |NAVN|kryptere for NAVN

en: use this user-id to sign or decrypt
nb: bruke denne brukeriden for signering eller dekryptering

en: |N|set compress level N (0 disables)
nb: |N|sette kompresjonsnivå til N (0 slår av kompresjon)

en: use canonical text mode
nb: bruk kanonisk tekstmodus

en: use as output file
nb: bruk som outputfil

en: verbose
nb: fyldig output

en: do not make any changes
nb: ikke gjør noen endringer

en: prompt before overwriting
nb: spør før overskriving

en: use strict OpenPGP behavior
nb: bruk streng OpenPGP-oppførsel

en: generate PGP 2.x compatible messages
nb: generere PGP 2.x-kompatible meldinger

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
nb: @
    (Se mansiden for en komplett liste over alle kommandoene og valgene)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
nb: @
    Eksempler:
    
     -se -r Bob [fil]           signere og kryptere for brukeren Bob
     --clearsign [fil]          lage en klartekstsignatur
     --detach-sign [fil]        lage en adskilt signatur
     --list-keys [navn]         vise nøkler
     --fingerprint [navn]       vise fingeravtrykk

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
nb: Vennligst rapporter feil til <gnupg-bugs@gnu.org>.

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
nb: Bruksmåte: gpg [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Sign, check, encrypt or decrypt
    Default operation depends on the input data
nb: Bruksmåte: gpg [valg] [filer]
    signere, sjekke, kryptere eller dekryptere
    standard operasjon avhenger av inputdata

en: 
    Supported algorithms:
nb: 
    Støttede algoritmer:

en: Pubkey:
nb: Offentlig nøkkel:

en: Compression:
nb: Kompresjon:

en: usage: gpg [options]
nb: bruksmåte: gpg [valg]

en: conflicting commands
nb: motstridende kommandoer

en: no = sign found in group definition `%s'
nb: fant ingen «=»-tegn i gruppedefinisjonen «%s»

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap på hjemmekatalogen «%s»

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap på konfigurasjonsfilen «%s»

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
nb: ADVARSEL: utrygge rettigheter på hjemmekatalogen «%s»

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
nb: ADVARSEL: utrygge rettigheter på konfigurasjonsfilen «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap på katalogene på nivåene over hjemmekatalogen «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
nb: ADVARSEL: utrygt eierskap på katalogene på nivåene over konfigurasjonsfilen «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
nb: ADVARSEL: utrygge rettigheter på katalogene på nivåene over hjemmekatalogen «%s»

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
nb: ADVARSEL: utrygge rettigheter på katalogene på nivåene over konfigurasjonsfilen «%s»

en: unknown configuration item `%s'
nb: ukjent konfigurasjonspunkt «%s»

en: show the keyring name in key listings
nb: vise navnet til nøkkelknippene i nøkkellister

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
nb: MERK: den gamle valgfila «%s» ble ignorert

en: NOTE: no default option file `%s'
nb: MERK: ingen standard valgfil «%s»

en: option file `%s': %s
nb: valgfil «%s»: %s

en: reading options from `%s'
nb: leser valg fra «%s»

en: NOTE: %s is not for normal use!
nb: MERK: %s er ikke for vanlig bruk!

en: `%s' is not a valid signature expiration
nb: «%s» er ikke en gyldig signaturutgåelse

en: `%s' is not a valid character set
nb: «%s» er ikke et gyldig tegnsett

en: could not parse keyserver URL
nb: kunne ikke parse nøkkelserverens URL

en: %s:%d: invalid keyserver options
nb: %s:%d: ugyldige valg for nøkkelserver

en: invalid keyserver options
nb: ugyldige valg for nøkkelserver

en: %s:%d: invalid import options
nb: %s:%d: ugyldige importvalg

en: invalid import options
nb: ugyldige importvalg

en: %s:%d: invalid export options
nb: %s:%d: ugyldige eksportvalg

en: invalid export options
nb: ugyldige eksportvalg

en: %s:%d: invalid list options
nb: %s:%d: ugyldige listevalg

en: invalid list options
nb: ugyldige listevalg

en: %s:%d: invalid verify options
nb: %s:%d: ugyldige valg for bekreftelse

en: invalid verify options
nb: ugyldige valg for bekreftelse

en: unable to set exec-path to %s
nb: kunne ikke sette exec-path til %s

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
nb: %s:%d: ugyldig auto-key-locate-liste

en: WARNING: program may create a core file!
nb: ADVARSEL: programmet kan opprette en corefil!

en: WARNING: %s overrides %s
nb: ADVARSEL: %s overstyrere %s

en: %s not allowed with %s!
nb: %s er ikke tillatt sammen med %s!

en: %s makes no sense with %s!
nb: %s er ikke fornuftig med %s!

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
nb: du kan bare lage adskilte eller klare signaturer i --pgp2-modus

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
nb: du kan ikke signere og kryptere samtidig i --pgp2-modus

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
nb: du må bruke filer (og ikke en pipe) når --pgp2 er påslått

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
nb: kryptering en melding i --pgp2-modus krever IDEA-algoritmen

en: selected cipher algorithm is invalid
nb: valgt krypteringsalgoritme er ugyldig

en: selected digest algorithm is invalid
nb: valg digestalgoritme er ugyldig

en: selected compression algorithm is invalid
nb: valgt kompresjonsalgoritme er ugyldig

en: selected certification digest algorithm is invalid
nb: valgt sertifikasjondigestalgoritme er ugyldig

en: completes-needed must be greater than 0
nb: completes-needed må være større enn 0

en: marginals-needed must be greater than 1
nb: marginals-neede må være større enn 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
nb: max-cert-depth må være i intervallet fra 1 til 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
nb: ugyldig default-cert-level; må være 0, 1, 2 eller 3

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
nb: ugyldig min-cert-level; må være 0, 1, 2 eller 3

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
nb: MERK: enkel S2K-modus (0) er sterkt frarådet

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
nb: ugyldig S2K-modus; må være 0, 1 eller 3

en: invalid default preferences
nb: ugyldig standard preferanser

en: invalid personal cipher preferences
nb: ugyldig personlig cipherpreferanser

en: invalid personal digest preferences
nb: ugyldig personlig digestpreferanser

en: invalid personal compress preferences
nb: ugyldig personlig kompresjonspreferanser

en: %s does not yet work with %s
nb: %s virker ikke ennå med %s

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
nb: du kan ikke bruke cipheralgoritmen «%s» i %s-modus

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
nb: du kan ikke bruke digestalgoritmen «%s» i %s-modus

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
nb: du kan ikke bruke kompresjonsalgoritmen «%s» i %s-modus

en: failed to initialize the TrustDB: %s
nb: klarte ikke å initialisere tillitsdatabasen: %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
nb: ADVARSEL: mottakere (-r) angitt uten å bruke offentlig nøkkelkryptering

en: --store [filename]
nb: --store [filnavn]

en: --symmetric [filename]
nb: --symmetric [filnavn]

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
nb: symmetrisk kryptering av «%s» mislyktes: %s

en: --encrypt [filename]
nb: --encrypt [filnavn]

en: --symmetric --encrypt [filename]
nb: --symmetric --encrypt [filnavn]

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
nb: du kan ikke bruke --symmtric --encrypt i %s-modus

en: --sign [filename]
nb: --sign [filnavn]

en: --sign --encrypt [filename]
nb: --sign --encrypt [filnavn]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
nb: --symmetric --sign --encrypt [filnavn]

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
nb: du kan ikke bruke --symmetric --sign --encrypt i %s-modus

en: --sign --symmetric [filename]
nb: --sign --symmetric [filnavn]

en: --clearsign [filename]
nb: --clearsign [filnavn]

en: --decrypt [filename]
nb: --decrypt [filnavn]

en: --sign-key user-id
nb: --sign-key brukerid

en: --lsign-key user-id
nb: --lsign-key brukerid

en: --edit-key user-id [commands]
nb: --edit-key brukerid [kommandoer]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
nb: -k[v][v][v][c] [brukerid] [nøkkelknippe]

en: keyserver send failed: %s
nb: sending til nøkkelserver mislyktes: %s

en: keyserver receive failed: %s
nb: mottak fra nøkkelserver mislyktes: %s

en: key export failed: %s
nb: nøkkeleksport mislyktes: %s

en: keyserver search failed: %s
nb: søk på nøkkelserver mislyktes: %s

en: keyserver refresh failed: %s
nb: refresh på nøkkelserver mislyktes: %s

en: invalid hash algorithm `%s'
nb: ugyldig hashalgoritme «%s»

en: [filename]
nb: [filnavn]

en: Go ahead and type your message ...
nb: Sett i gang og tast inn meldingen din ...

en: the given certification policy URL is invalid
nb: den angitte URLen for sertifikasjonspolicyen er ugyldig

en: the given signature policy URL is invalid
nb: den angitte URLen for signaturpolicy er ugyldig

en: the given preferred keyserver URL is invalid
nb: den angitte URLen for den foretrukkede nøkkelserveren er ugyldig

en: too many entries in pk cache - disabled
nb: for mange innslag i pk-cachen - utkoblet

en: [User ID not found]
nb: [Brukerid ikke funnet]

en: key %s: secret key without public key - skipped
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel uten offentlig nøkkel - hoppet over

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
nb: Ugyldig nøkkel %s gjort gyldig av --allow-non-selfsigned-uid

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
nb: ingen hemmelig undernøkkel for offentlig undernøkkel %s - ignorerer

en: using subkey %s instead of primary key %s
nb: bruker undernøkkel %s i stedet for primærnøkkel %s

en: be somewhat more quiet
nb: være noenlunde stille

en: take the keys from this keyring
nb: hent nøklene fra dette nøkkelknippet

en: make timestamp conflicts only a warning
nb: la konflikter mellom tidsstempler bare være en advarsel

en: |FD|write status info to this FD
nb: |FD|skrive statusinfo til denne FD

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
nb: Bruksmåte: gpgv [valg] [filer] (-h for hjelp)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
nb: Når du signerer en brukerid på en nøkkel, bør du først bekrefte at
    nøkkelen tilhører den personen som er angitt i brukeriden.  Det er
    nyttig for andre å vite hvor nøyaktig du bekreftet dette.
    
    "0" betyr at du forteller hvor nøye du bekreftet nøkkelen.
    
    "1" betyr at du tror at nøkkelen eies av den personen som påstår å eie
        nøkkelen, men du kunne ikke eller bekreftet ikke nøkkelen i det hele
        tatt.  Dette er nyttig for en identitetskontroll hvor du signerer
        nøkkelen til et pseudonym.
    
    "2" betyr at du gjorde en vanlig bekreftelse av nøkkelen.  For eksempel,
        dette kunne bety at du bekreftet nøkkelens fingeravtrykk og sjekket
        brukeriden mot et fotografisk id.
    
    "3" betyr at du gjorde en utfyllende bekreftelse av nøkkelen.  For
        eksempel, dette kunne bety at du og eieren av nøkkelen bekreftet
        personlig nøkkelens fingeravtrykk og at du sjekket ved hjelp av et
        dokument med fotografi som er vanskelig å forfalske at navnet på
        nøkkeleieren stemmer med navnet i brukeriden til nøkkelen og til slutt
        at du bekreftet at epostadressen i nøkkelen tilhører nøkkelens eier.
    
    Vær obs på at eksemplene gitt over for nivåene 2 og 3 *bare* er
    eksempler.  Alt i alt er det opp til deg å bestemme hva «vanlig» og
    «utfyllende» betyr når du signerer andres nøkler.
    
    Svar «0» dersom du ikke vet hva det riktige svaret er.

en: do not update the trustdb after import
nb: ikke oppdatér tillitsdatabasen etter import

en: skipping block of type %d
nb: hopper over blokk av typen %d

en: %lu keys processed so far
nb: %lu nøkler behandlet hittil

en: Total number processed: %lu
nb: Totalt antall behandlet: %lu

en:       skipped new keys: %lu
nb: nye nøkler som ble hoppet over: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
nb:                uten brukerider: %lu

en:               imported: %lu
nb:                      importert: %lu

en:              unchanged: %lu
nb:                        uendret: %lu

en:           new user IDs: %lu
nb:                 nye brukerider: %lu

en:            new subkeys: %lu
nb:                nye undernøkler: %lu

en:         new signatures: %lu
nb:                 nye signaturer: %lu

en:    new key revocations: %lu
nb:          nye nøkkelopphevinger: %lu

en:       secret keys read: %lu
nb:         leste hemmelige nøkler: %lu

en:   secret keys imported: %lu
nb:    importerte hemmelige nøkler: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
nb:   uforandrede hemmelige nøkler: %lu

en:           not imported: %lu
nb:                 ikke importert: %lu

en:     signatures cleaned: %lu
nb:          oppryddete signaturer: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
nb:          oppryddete brukerider: %lu

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
nb:          «%s» preferanse for digestalgoritme %s

en: key %s: no user ID
nb: nøkkel %s: ingen brukerid

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
nb: nøkkel %s: PKS-undernøkkel reparert

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
nb: nøkkel %s: akseptert ikke-selvsignert brukerid «%s»

en: key %s: no valid user IDs
nb: nøkkel %s: ingen gyldig brukerid

en: this may be caused by a missing self-signature
nb: dette kan skyldes en manglende selvsignatur

en: key %s: public key not found: %s
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel ikke funnet: %s

en: key %s: new key - skipped
nb: nøkkel %s: ny nøkkel - hoppet over

en: no writable keyring found: %s
nb: ingen skrivbart nøkkelknippe funnet: %s

en: writing to `%s'
nb: skriver til «%s»

en: error writing keyring `%s': %s
nb: feil ved skriving av nøkkelknippet «%s»: %s

en: key %s: public key "%s" imported
nb: nøkkel %s: offentlig nøkkel «%s» importert

en: key %s: doesn't match our copy
nb: nøkkel %s: stemmer ikke med vår kopi

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: kan ikke finne original nøkkelblokk: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
nb: nøkkel %s: kan ikke lese original nøkkelblokk: %s

en: key %s: "%s" 1 new user ID
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny brukerid

en: key %s: "%s" %d new user IDs
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye brukerider

en: key %s: "%s" 1 new signature
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny signatur

en: key %s: "%s" %d new signatures
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" 1 new subkey
nb: nøkkel %s: «%s» 1 ny undernøkkel

en: key %s: "%s" %d new subkeys
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye undernøkler

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
nb: nøkkel: %s: «%s» %d nye signaturer

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye brukerider

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
nb: nøkkel %s: «%s» %d nye brukerider

en: key %s: "%s" not changed
nb: nøkkel %s: «%s» ikke endret

en: importing secret keys not allowed
nb: import av hemmelig nøkkel er ikke tillatt

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel med ugyldig cipher %d - hoppet over

en: no default secret keyring: %s
nb: ingen standard hemmelig nøkkelknippe: %s

en: key %s: secret key imported
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel importert

en: key %s: already in secret keyring
nb: nøkkel %s: finnes allerede i hemmelig nøkkelknippe

en: key %s: secret key not found: %s
nb: nøkkel %s: hemmelig nøkkel ikke funnet: %s

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
nb: nøkkel %s: ingen offentlig nøkkel - kan ikke anvende opphevingssertifikat

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - avvist

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat importert

en: key %s: no user ID for signature
nb: nøkkel %s: ingen brukerid for signatur

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: ustøttet offentlig nøkkelalgoritme for brukerid «%s»

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
nb: nøkkel %s: ugyldig selvsignatur for brukerid «%s»

en: key %s: unsupported public key algorithm
nb: nøkkel %s: ustøttet offentlig nøkkelalgoritme

en: key %s: no subkey for key binding
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkelbinding

en: key %s: invalid subkey binding
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkelbinding

en: key %s: removed multiple subkey binding
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelbindinger

en: key %s: no subkey for key revocation
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for nøkkeloppheving

en: key %s: invalid subkey revocation
nb: nøkkel %s: ugyldig undernøkkeloppheving

en: key %s: removed multiple subkey revocation
nb: nøkkel %s: fjernet flere undernøkkelopphevinger

en: key %s: skipped user ID "%s"
nb: nøkkel %s: hoppet over brukerid «%s»

en: key %s: skipped subkey
nb: nøkkel %s: hoppet over undernøkkel

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: ikke-eksporterbar signatur (klasse 0x%02X) - hoppet over

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: opphevingssertifikat på feil plass - hoppet over

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
nb: nøkkel %s: ugyldig opphevingssertifikat: %s - hoppet over

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
nb: nøkkel %s: undernøkkelsignatur på feil plass - hoppet over

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
nb: nøkkel %s: uforventet signaturklasse (0x%02X) - hoppet over

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
nb: nøkkel %s: duplikert brukerid oppdaget - flettet sammen

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: henter opphevingsnøkkel %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: opphevingsnøkkel %s ikke tilstede.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
nb: nøkkel %s: «%s» opphevingssertifikat lagt til

en: key %s: direct key signature added
nb: nøkkel %s: direkte nøkkelsignatur lagt til

en: error creating keyring `%s': %s
nb: feil ved opprettelse av nøkkelknippet «%s»: %s

en: keyring `%s' created
nb: nøkkelknippet «%s» ble opprettet

en: keyblock resource `%s': %s
nb: nøkkelblokkressurs «%s»: %s

en: [revocation]
nb: [oppheving]

en: [self-signature]
nb: [selvsignatur]

en: 1 bad signature
nb: 1 ubrukelig signatur

en: %d bad signatures
nb: %d ubrukelige signaturer

en: 1 signature not checked due to a missing key
nb: 1 signatur ble ikke sjekket på grunn av en manglende nøkkel

en: %d signatures not checked due to missing keys
nb: %d signaturer ble ikke sjekket på grunn av manglende nøkler

en: 1 signature not checked due to an error
nb: 1 signatur ble ikke sjekket på grunn av en feil

en: %d signatures not checked due to errors
nb: %d signaturer ble ikke sjekket på grunn av feil

en: 1 user ID without valid self-signature detected
nb: 1 brukerid uten gyldig selvsignatur ble oppdaget

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
nb: %d brukerider uten gyldige selvsignaturer ble oppdaget

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
nb: Vennligst bestem hvor mye du tiltror denne brukeren korrekt å bekrefte
    andre brukeres nøkler (ved å se på pass, sjekke fingeravtrykk fra
    forskjellige kilder, osv.)

en:   %d = I trust marginally
nb:   %d = Jeg stoler marginalt

en:   %d = I trust fully
nb:   %d = Jeg stoler fullt

en: User ID "%s" is revoked.
nb: Brukerid «%s» er opphevet.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
nb: Er du fortsatt sikker på at du vil signerere den? (j/N)

en:   Unable to sign.
nb:   Kunne ikke signere.

en: User ID "%s" is expired.
nb: Brukerid «%s» er utgått.

en: User ID "%s" is not self-signed.
nb: Brukeriden «%s» er ikke selvsignert.

en: User ID "%s" is signable.
nb: Brukeriden «%s» er signerbar.

en: Sign it? (y/N)
nb: Signere den? (j/N)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
nb: Selvsignaturen på «%s»
    er en PGP 2.x-aktig signatur.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en OpenPGP-selvsignatur? (j/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
nb: Din nåværende signatur på «%s»
    er utgått.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
nb: Vil du utstede en ny signatur for å erstatte den som er utgått? (j/N)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
nb: Din nåværede signatur på «%s»
    er en lokal signatur.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
nb: Vil du forfremme den til en fullt eksporterbar signatur? (j/N)

en: "%s" was already locally signed by key %s
nb: «%s» var allerede lokalt signert av nøkkelen %s

en: "%s" was already signed by key %s
nb: «%s» var allerede signert av nøkkelen %s

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
nb: Vil du likevel signere den igjen? (j/N)

en: Nothing to sign with key %s
nb: Ingenting å signere med nøkkelen %s

en: This key has expired!
nb: Denne nøkkelen er utgått!

en: This key is due to expire on %s.
nb: Denne nøkkelen utgår den %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
nb: Vil du at signaturen skal utgå på samme tidspunkt? (J/n)

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
nb: Du kan ikke lage en OpenPGP-signatur på en PGP-2.x-nøkkel i --pgp2-modus.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
nb: Dette ville gjøre nøkkelen ubrukelig i PGP 2.x.

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
nb: Hvor nøyaktig har du bekreftet at nøkkelen du skal signere faktisk
    tilhører den overnevnte personen?  Tast inn «0» dersom du ikke vet
    svaret.

en:    (0) I will not answer.%s
nb:    (0) Jeg vil ikke svare.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
nb:    (1) Jeg har ikke sjekket i det hele tatt.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
nb:    (2) Jeg har gjort en vanlig sjekk.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
nb:    (3) Jeg har sjekket veldig nøye.%s

en: Your selection? (enter `?' for more information):
nb: Ditt valg? (angi «?» for mer informasjon):

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
nb: Er du virkelig sikker på at du vil signerere denne nøkkelen med din
    nøkkel «%s» (%s)

en: This will be a self-signature.
nb: Dette vil være en selvsignatur.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
nb: ADVARSEL: signaturen vil ikke bli markert som ikke-eksporterbar.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
nb: ADVARSEL: signaturen vil ikke bli markert som ikke-opphevbar.

en: The signature will be marked as non-exportable.
nb: Signaturen vil bli markert som ikke-eksporterbar.

en: The signature will be marked as non-revocable.
nb: Signaturen vil bli markert som ikke-opphevbar.

en: I have not checked this key at all.
nb: Jeg har ikke sjekket denne nøkkelen i det hele tatt.

en: I have checked this key casually.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen på vanlig måte.

en: I have checked this key very carefully.
nb: Jeg har sjekket denne nøkkelen veldig nøye.

en: Really sign? (y/N)
nb: Virkelig signere? (j/N)

en: signing failed: %s
nb: signering mislyktes: %s

en: This key is not protected.
nb: Denne nøkkelen er ikke beskyttet.

en: Secret parts of primary key are not available.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er ikke tilgjengelig.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
nb: Hemmelige deler av primærnøkkelen er lagret på kort.

en: Key is protected.
nb: Nøkkelen er beskyttet.

en: Can't edit this key: %s
nb: Kan ikke redigere denne nøkkelen: %s

en: Enter the new passphrase for this secret key.
nb: Tast inn den nye passfrasen for denne hemmelige nøkklen.

en: passphrase not correctly repeated; try again
nb: passfrasen ble ikke gjentatt korrekt; prøv igjen

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
nb: Du ønsker ikke en passfrase - dette er sannsynligvis en *dum* idé!

en: Do you really want to do this? (y/N)
nb: Vil du virkelig gjøre dette? (j/N)

en: moving a key signature to the correct place
nb: flytter en nøkkelsignatur til den rette plassen

en: save and quit
nb: lagre og avslutte

en: show key fingerprint
nb: vise nøkkelens fingeravtrykk

en: list key and user IDs
nb: liste nøkler og brukerider

en: select user ID N
nb: velger brukerid N

en: select subkey N
nb: velger brukerid N

en: check signatures
nb: sjekke signaturer

en: sign selected user IDs locally
nb: signerere utvalgte brukerider lokalt

en: sign selected user IDs with a trust signature
nb: signere utvalgte brukerider med en tillitssignatur

en: add a user ID
nb: legge til en brukerid

en: add a photo ID
nb: legge til en fotoid

en: delete selected user IDs
nb: slette utvalgte brukerider

en: add a subkey
nb: legge til en undernøkkel

en: delete selected subkeys
nb: slette utvalgte undernøkler

en: add a revocation key
nb: legge til en opphevingsnøkkel

en: delete signatures from the selected user IDs
nb: slette signaturene fra de utvalgte brukeridene

en: flag the selected user ID as primary
nb: markere den valgte brukeriden som den primære

en: toggle between the secret and public key listings
nb: veksle mellom hemmelig og offentlig nøkkellisting

en: list preferences (expert)
nb: liste preferanser (ekspert)

en: list preferences (verbose)
nb: liste preferanser (fyldig)

en: set preference list for the selected user IDs
nb: sette preferanseliste for de valgte brukeridene

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
nb: sette URL for foretrukket nøkkelserver for de valgte brukeridene

en: set a notation for the selected user IDs
nb: sette en notasjon for de valgte brukeridene

en: change the passphrase
nb: endre passfrasen

en: change the ownertrust
nb: endre eiertilliten

en: revoke signatures on the selected user IDs
nb: oppheve signaturene på de valgte brukeridene

en: revoke selected user IDs
nb: oppheve utvalgte brukerider

en: revoke key or selected subkeys
nb: oppheve nøkkel eller utvalgte undernøkler

en: enable key
nb: innkoble en nøkkel

en: disable key
nb: utkoble en nøkkel

en: show selected photo IDs
nb: vise utvalgte fotoider

en: error reading secret keyblock "%s": %s
nb: feil ved lesing av hemmelig nøkkelblokk «%s»: %s

en: Secret key is available.
nb: Hemmelig nøkkel er tilgjengelig

en: Need the secret key to do this.
nb: Trenger den hemmelige nøkkelen for å gjøre dette.

en: Please use the command "toggle" first.
nb: Vennligst bruk kommandoen «toggle» først.

en: Key is revoked.
nb: Nøkkelen er opphevet.

en: Really sign all user IDs? (y/N)
nb: Virkelig signerere alle brukerider? (j/N)

en: Hint: Select the user IDs to sign
nb: Tips: Velg brukeriden som skal signeres

en: Unknown signature type `%s'
nb: Ukjent signaturtype «%s»

en: This command is not allowed while in %s mode.
nb: Denne kommandoen er ikke tillatt i %s-modus.

en: You must select at least one user ID.
nb: Du må velge minst en brukerid.

en: You can't delete the last user ID!
nb: Du kan ikke slette den siste brukeriden!

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
nb: Virkelig fjerne alle valgte brukerider? (j/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
nb: Virkelig fjerne denne brukeriden? (j/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
nb: Virkelig flytte primærnøkkelen? (j/N)

en: You must select exactly one key.
nb: Du må velge minst en nøkkel.

en: Can't open `%s': %s
nb: Kan ikke åpne «%s»: %s

en: Error reading backup key from `%s': %s
nb: Feil ved lesing av sikkerhetskopiert nøkkel «%s»: %s

en: You must select at least one key.
nb: Du må velge minst en nøkkel.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
nb: Vil du virkelig slette den valgte nøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
nb: Vil du virkelig slette denne nøkkelen? (j/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
nb: Virkelig oppheve alle de valgte brukeridene? (j/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
nb: Virkelig oppheve denne brukeriden? (j/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
nb: Vil du virkelig oppheve hele nøkkelen? (j/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
nb: Vil du virkelig oppheve de valgte undernøklene? (j/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
nb: Vil du virkelig oppheve denne undernøkkelen? (j/N)

en: Set preference list to:
nb: sette preferanseliste til:

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
nb: Virkelig oppdatere preferansene for de valgte brukeridene? (j/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
nb: Virkelig oppdatere preferansene? (j/N)

en: Save changes? (y/N)
nb: Lagre endringene? (j/N)

en: Quit without saving? (y/N)
nb: Avslutte uten å lagre? (j/N)

en: update failed: %s
nb: oppdatering mislyktes: %s

en: update secret failed: %s
nb: oppdatering av hemmelig mislyktes: %s

en: Key not changed so no update needed.
nb: Nøkkelen ble ikke endret, så ingen oppdatering er nødvendig.

en: Features:
nb: Særtrekk:

en: Notations:
nb: Notasjoner:

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
nb: Det er ingen preferanser for en PGP 2.x-aktig brukerid.

en: This key was revoked on %s by %s key %s
nb: Denne nøkkelen ble opphevet den %s av %s med nøkkelen %s

en: This key may be revoked by %s key %s
nb: Denne nøkkelen kan bli opphevet av %s med nøkkelen %s

en: (sensitive)
nb: (sensitiv)

en: created: %s
nb: opprettet: %s

en: revoked: %s
nb: opphevet: %s

en: expired: %s
nb: utgikk: %s

en: expires: %s
nb: utgår: %s

en: usage: %s
nb: bruksmåte: %s

en: trust: %s
nb: tillit: %s

en: validity: %s
nb: gyldighet: %s

en: This key has been disabled
nb: Denne nøkkelen har blitt utkoblet

en: revoked
nb: opphevet

en: expired
nb: utgått

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil legge den til? (j/N)

en: Delete this good signature? (y/N/q)
nb: Slette denne gode signaturen? (j/N/a)

en: Deleted %d signature.
nb: Slettet %d signatur.

en: Deleted %d signatures.
nb: Slettet %d signaturer.

en: Nothing deleted.
nb: Ingen ble slettet.

en: invalid
nb: ugyldig

en: User ID "%s": already clean
nb: brukerid «%s»: allerede renset

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
nb: Er du fortsatt sikker på at du vil gjøre denne nøkkelen til en opphever? (j/N)

en: Please select at most one subkey.
nb: Vennligst velg minst en undernøkkel.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
nb: hopper over v3 selvsignatur for brukerid «%s»

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil erstatte den? (j/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil slette den? (j/N)

en:  (non-exportable)
nb:  (ikke-eksporterbar)

en: This signature expired on %s.
nb: Denne signaturen utgikk den %s.

en:  (non-revocable)
nb:  (ikke-opphevbar)

en: no secret key
nb: ingen hemmelig nøkkel

en: user ID "%s" is already revoked
nb: brukerid «%s» er allerede opphevet

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
nb: ADVARSEL: en brukeridsignatur er datert %d sekunder i fremtiden

en: Key %s is already revoked.
nb: Nøkkelen %s er allerede opphevet.

en: Subkey %s is already revoked.
nb: Undernøkkel %s er allerede opphevet.

en: preference `%s' duplicated
nb: preferansen %s er duplisert

en: too many cipher preferences
nb: for mange cipher-preferanser

en: too many digest preferences
nb: for mange digest-preferanser

en: too many compression preferences
nb: for mange kompresjons-preferanser

en: invalid item `%s' in preference string
nb: ugyldig oppføring «%s» i preferansestreng

en: writing direct signature
nb: skriver direkte signatur

en: writing self signature
nb: skriver selvsignatur

en: writing key binding signature
nb: skriver nøkkelbindende signatur

en: keysize invalid; using %u bits
nb: nøkkelstørrelsen er ugyldig; bruker %u bits

en: keysize rounded up to %u bits
nb: nøkkelstørrelsen ble rundet opp til %u bits

en: Sign
nb: Signere

en: Certify
nb: Bekrefte

en: Encrypt
nb: Kryptere data

en: Authenticate
nb: Autentisere

note: TRANSLATORS: Please use only plain ASCII characters for the translation.  If this is not possible use single digits.  Here is a description of the fucntions: s = Toggle signing capability e = Toggle encryption capability a = Toggle authentication capability q = Finish
en: SsEeAaQq
nb: SsKkAaQq

en: Please select what kind of key you want:
nb: Vennligst velg hvilken type nøkkel du vil ha:

en:    (%d) DSA (sign only)
nb:    (%d) DSA (bare signering)

en:    (%d) RSA (sign only)
nb:    (%d) RSA (bare signering)

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
nb:    (%d) ElGamal (bare kryptering)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
nb:    (%d) RSA (bare kryptering)

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) DSA (sette dine egne muligheter)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
nb:    (%d) RSA (sette dine egne muligheter)

en: What keysize do you want? (%u)
nb: Hvilken nøkkelstørrelse vil du ha? (%u)

en: Requested keysize is %u bits
nb: Ønsket nøkkelstørrelse er %u bits

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
nb: Vennligst angi hvor lenge nøkkelen skal være gyldig.
             0 = nøkkelen utgår ikke
          <n>  = nøkkelen utgår om n days
          <n>w = nøkkelen utgår om n weeks
          <n>m = nøkkelen utgår om n months
          <n>y = nøkkelen utgår om n years

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
nb: Vennligst angi hvor lenge signaturen skal være gyldig.
             0 = signaturen utgår ikke
          <n>  = signaturen utgår om n days
          <n>w = signaturen utgår om n weeks
          <n>m = signaturen utgår om n months
          <n>y = signaturen utgår om n years

en: Key is valid for? (0)
nb: Nøkkelen er gyldig for? (0)

en: Signature is valid for? (%s)
nb: Signaturen er gyldig for? (%s)

en: invalid value
nb: ugyldig verdi

en: Key does not expire at all
nb: Nøkkel utgår ikke i det hele tatt

en: Signature does not expire at all
nb: Signaturen utgår ikke i det hele tatt

en: Key expires at %s
nb: Nøkkel utgår den %s

en: Signature expires at %s
nb: Signaturen utgår den %s

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
nb: Systemet ditt kan ikke vise datoer etter 2038.
    Likevel vil det bli håndtert korrekt opp til 2106.

en: Is this correct? (y/N)
nb: Er dette korrekt (j/N)?

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
nb: 
    Du trenger en brukerid for å identifisere nøkkelen din;
    programvaren konstruerer brukeriden ut fra fullt navn, kommentar og
    epostadresse til denne formen:
        «Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>»

en: Real name:
nb: Fullt navn:

en: Invalid character in name
nb: Ugyldig tegn i navn

en: Name may not start with a digit
nb: Navnet kan ikke starte med et siffer

en: Name must be at least 5 characters long
nb: Navnet må være minst 5 tegn langt

en: Email address:
nb: Epostadresse:

en: Not a valid email address
nb: Ikke en gyldig epostadresse

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Invalid character in comment
nb: Ugyldig tegn i kommentar

en: You are using the `%s' character set.
nb: Du bruker tegnsettet «%s».

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
nb: Du valgte denne brukeriden:
        «%s»

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
nb: Vennligst ikke putt epostadressen inn i fullt navn eller i kommentaren

note: TRANSLATORS: These are the allowed answers in lower and uppercase.  Below you will find the matching string which should be translated accordingly and the letter changed to match the one in the answer string. n = Change name c = Change comment e = Change email o = Okay (ready, continue) q = Quit
en: NnCcEeOoQq
nb: NnKeEeRrAa

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (A)vslutt?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
nb: Endre (N)avn, (K)ommentar, (E)postadresse eller (R)iktig/(A)vslutt?

en: Please correct the error first
nb: Vennligst korriger feilen først

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
nb: Du trenger en passfrase for å beskytte din hemmelige nøkkel.

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
nb: Du vil ikke ha en passfrase - dette er sannsynligvis en *dum* idé!
    Jeg fortsetter likevel. Du kan endre passfrasen din når som helst ved
    hjelp av dette programmet og valget «--edit-key».

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
nb: Vi trenger å generere ganske mange tilfeldige byter. Det er en god idé
    å utføre andre oppgaver (skrive på tastaturet, flytte på musa, la
    diskene jobbe) under primtallgenereringen; dette gir
    tilfeldig-tall-generatoren en bedre sjanse til å samle nok entropy.

en: Key generation canceled.
nb: Nøkkelgenereringen ble avbrutt.

en: writing public key to `%s'
nb: skriver offentlig nøkkel til «%s»

en: writing secret key stub to `%s'
nb: skriver foreløpig hemmelig nøkkel til «%s»

en: writing secret key to `%s'
nb: skriver hemmelig nøkkel til «%s»

en: no writable public keyring found: %s
nb: ingen skrivbart offentlig nøkkelknippe ble funnet: %s

en: no writable secret keyring found: %s
nb: ingen skrivbart hemmelig nøkkelknippe ble funnet: %s

en: error writing public keyring `%s': %s
nb: feil ved skriving av offentlig nøkkelknippe «%s»: %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
nb: feil ved skriving av hemmelig nøkkelknippe «%s»: %s

en: public and secret key created and signed.
nb: offentlig og hemmelig nøkkel opprettet og signert.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
nb: Merk at denne nøkkelen ikke kan brukes for kryptering.  Du ønsker
    kanskje å bruke kommandoen «--edit-key» for å generere en
    sekundærnøkkel for dette formålet.

en: Key generation failed: %s
nb: Nøkkelgenerering mislyktes: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekund i fremtiden (time warp eller klokkeproblem)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel har blitt opprettet %lu sekunder i fremtiden (time warp eller klokkeproblem)

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
nb: MERK: opprettelse av undernøkler for v3-nøkler er ikke i samsvar med OpenPGP

en: Really create? (y/N)
nb: Virkelig opprette? (j/N)

en: storing key onto card failed: %s
nb: lagring av nøkkel på kort mislyktes: %s

en: can't create backup file `%s': %s
nb: kan ikke opprette sikkerhetskopifil «%s»: %s

en: Keyring
nb: Nøkkelknippe

en: Primary key fingerprint:
nb: Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en:      Subkey fingerprint:
nb:      Fingeravtrykk for undernøkkel:

note: TRANSLATORS: this should fit into 24 bytes to that the * fingerprint data is properly aligned with the user ID
en:  Primary key fingerprint:
nb:  Fingeravtrykk for primærnøkkel:

en:       Subkey fingerprint:
nb:       Fingeravstrykk for undernøkkel:

en:       Key fingerprint =
nb:  Nøkkelfingeravtrykk =

en:       Card serial no. =
nb:       Serienummer for kort =

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
nb: omdøping fra «%s» til «%s» mislyktes: %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
nb: ADVARSEL: 2 filer med konfidensiell informasjon finnes.

en: caching keyring `%s'
nb: cacher nøkkelknippet «%s»

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
nb: %lu nøkler cachet så langt (%lu signaturer)

en: %lu keys cached (%lu signatures)
nb: %lu nøkler cachet (%lu signaturer)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
nb: ADVARSEL: nøkkelserver-valget «%s» er ikke i bruk på denne plattformen

en: disabled
nb: utkoblet

en: key "%s" not found on keyserver
nb: nøkkelen «%s» ble ikke funnet på nøkkelserveren

en: key not found on keyserver
nb: nøkkelen ble ikke funnet på nøkkelserver

en: requesting key %s from %s server %s
nb: ber om nøkkelen %s fra %s server %s

en: requesting key %s from %s
nb: ber om nøkkel %s fra %s

en: searching for names from %s server %s
nb: søke etter navn fra %s server %s

en: searching for names from %s
nb: søker etter navn fra %s

en: searching for "%s" from %s server %s
nb: søke etter «%s» fra %s server %s

en: searching for "%s" from %s
nb: søker etter «%s» fra %s

en: no keyserver action!
nb: ingen handling for nøkkelserver!

en: keyserver did not send VERSION
nb: nøkkelserver sendte ikke VERSION

en: keyserver communications error: %s
nb: kommunikasjonsfeil med nøkkelserver: %s

en: keyserver timed out
nb: nøkkelserver svarte ikke tidsnok

en: keyserver internal error
nb: intern feil ved nøkkelserver

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å oppfriske nøkkel %s via %s: %s

en: refreshing 1 key from %s
nb: oppfrisker 1 nøkkel fra %s

en: refreshing %d keys from %s
nb: oppfrisker %d nøkler fra %s

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å fange URI %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
nb: ADVARSEL: klarte ikke å parse URI %s

en: weird size for an encrypted session key (%d)
nb: merkelig størrelse for en kryptert sesjonsnøkkel (%d)

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
nb: passfrase er generert med en ukjent digest-algoritme %d

en: public key is %s
nb: offentlig nøkkel er %s

en: public key encrypted data: good DEK
nb: offentlig nøkkel-kryptert data: god DEK

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
nb: kryptert med %u-bit %s-nøkkel, ID %s, opprettet %s

en:       "%s"
nb:       «%s»

en: encrypted with %s key, ID %s
nb: kryptert med %s-nøkkel, ID %s

en: public key decryption failed: %s
nb: offentlig nøkkel-dekryptering mislyktes: %s

en: decryption failed: %s
nb: dekryptering mislyktes: %s

en: original file name='%.*s'
nb: opprinnelig filnavn=«%.*s»

en: no signature found
nb: ingen signatur ble funnet

en: Signature made %s
nb: Signatur opprettet %s

en:                using %s key %s
nb:                bruker %s nøkkel %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
nb: Signatur laget %s ved hjelp av %s-nøkkel ID %s

en: Key available at:
nb: Nøkkel tilgjengelig ved:

en: BAD signature from "%s"
nb: DÅRLIG signatur fra «%s»

en: Expired signature from "%s"
nb: Utgått signatur fra «%s»

en: Good signature from "%s"
nb: God signatur fra «%s»

en: [uncertain]
nb: [usikker]

en:                 aka "%s"
nb:                 aka «%s»

en: Signature expired %s
nb: Signatur utgått %s

en: Signature expires %s
nb: Signatur utgår %s

en: %s signature, digest algorithm %s
nb: %s signatur, digestalgoritme %s

en: binary
nb: binær

en: textmode
nb: tekstmodus

en: unknown
nb: ukjent

en: fstat(%d) failed in %s: %s
nb: fstat(%d) mislyktes in %s: %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell offentlig nøkkel-algoritme %s

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell cipheralgoritme %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
nb: ADVARSEL: bruker eksperimentell digest-algoritme %s

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
nb: ADVARSEL: digestalgoritmen «%s» er avlegs

en: please see %s for more information
nb: vennligst se %s for mer informasjon

en: ambiguous option `%s'
nb: flertydig valg «%s»

en: unknown option `%s'
nb: ukjent valg «%s»

en: File `%s' exists.
nb: Fila «%s» finnes.

en: Overwrite? (y/N)
nb: Overskrive (j/N)

en: Enter new filename
nb: Tast inn nytt filnavn

en: writing to stdout
nb: skriver til stdout

en: assuming signed data in `%s'
nb: antar at signert data er i «%s»

en: new configuration file `%s' created
nb: ny konfigurasjonsfil «%s» ble opprettet

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
nb: ADVARSEL: valgene i «%s» er ikke aktive under denne kjøringen

en: directory `%s' created
nb: katalogen «%s» ble opprettet

en:  (main key ID %s)
nb:  (hovednøkkelid %s)

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s, created %s%s
nb: Du trenger en passfrase for å låse opp den hemmelige nøkkelen for brukeren:
    «%.*s»
    %u-bit %s nøkkel, ID %s, opprettet %s%s

en: Repeat passphrase
nb: Gjenta passfrase

en: Enter passphrase
nb: Tast inn passfrase

en: can't query passphrase in batch mode
nb: kan ikke spørre om passfrase i batchmodus

en: Enter passphrase:
nb: Tast inn passfrase:

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
nb: Du trenger en passfrase for å låse opp den hemmelige nøkkelen for
    brukeren: «%s»

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
nb: %u-bit %s-nøkkel, ID %s, opprettet %s

en: Repeat passphrase:
nb: Gjenta passfrase:

en: unable to open JPEG file `%s': %s
nb: kan ikke åpne JPEG-fil «%s»: %s

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
nb: Er du sikker på at du vil bruke den? (j/N)

en: `%s' is not a JPEG file
nb: «%s» er ikke et JPEG-fil

en: No reason specified
nb: Ingen grunn er angitt

en: Key is superseded
nb: Nøkkelen er overgått

en: Key has been compromised
nb: Nøkkelen har blitt kompromittert

en: Key is no longer used
nb: Nøkkelen er ikke lengre i bruk

en: User ID is no longer valid
nb: Brukerid er ikke lengre gyldig

en: reason for revocation:
nb: grunnen for opphevelse:

en: revocation comment:
nb: kommentar til opphevelse:

en: No trust value assigned to:
nb: Ingen tillitsverdi tilordnet til:

en:   aka "%s"
nb:   aka «%s»

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
nb: Hvor mye stoler du på at denne nøkkelen faktisk tilhører den angitte brukeren?

en:   %d = I don't know or won't say
nb:   %d = Jeg vet ikke eller vil ikke uttale meg

en:   %d = I do NOT trust
nb:   %d = Jeg stoler IKKE på den

en:   %d = I trust ultimately
nb:   %d = Jeg stoler fullstendig på den

en:   m = back to the main menu
nb:   m = tilbake til hovedmenyen

en:   s = skip this key
nb:   s = hopp over denne nøkkelen

en:   q = quit
nb:   q = avslutt

en: Your decision?
nb: Valget ditt?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
nb: Vil du virkelig sette denne nøkkelen til fullstendig tillit? (j/N)

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
nb: Sertifikater som fører til en fullstendig betrodd nøkkel:

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det finnes ingen indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører den angitte eieren

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
nb: %s: Det er begrenset indikasjon på at denne nøkkelen faktisk tilhører den angitte eieren

en: This key probably belongs to the named user
nb: Denne nøkkelen tilhører sannsynligvis den angitte eieren

en: This key belongs to us
nb: denne nøkkelen tilhører oss

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
nb: Det er IKKE sikkert at nøkkelen tilhører personen som er angitt i
    brukeriden.  Dersom du *virkelig* vet hva du gjør, kan du besvare det
    neste spørsmålet med ja.

en: Use this key anyway? (y/N)
nb: Bruke denne nøkkelen likevel? (j/N)

en: WARNING: Using untrusted key!
nb: ADVARSEL: Bruker ubetrodd nøkkel!

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
nb: ADVARSEL: nøkkel %s kan være opphevet: opphevingsnøkkel %s ikke tilstede.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
nb: ADVARSEL: Denne nøkkelen har blitt opphevet av den utpekte oppheveren!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: Denne nøkkelen har blitt opphevet av dens eier!

en:          This could mean that the signature is forged.
nb:          Dette kan bety at signaturen er falsk.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
nb: ADVARSEL: Denne undernøkkelen har blitt opphevet av eieren!

en: Note: This key has been disabled.
nb: Merk: Denne nøkkelen har blitt utkoblet.

en: Note: This key has expired!
nb: Merk: Denne nøkkelen er utgått!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
nb: ADVARSEL: Denne nøkkelen er ikke sertifisert med en betrodd signatur!

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ingen indikasjon på at signaturen tilhører eieren.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
nb: ADVARSEL: Vi stoler IKKE på denne nøkkelen!

en:          The signature is probably a FORGERY.
nb:          Signaturen er sannsynligvis et FALSKNERI.

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
nb: ADVARSEL: Denne nøkkelen er ikke sertifisert med tilstrekkelige betrodde signaturer!

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
nb:          Det er ikke sikkert at signaturen tilhører brukeren.

en: %s: skipped: %s
nb: %s: hoppet over: %s

en: %s: skipped: public key already present
nb: %s: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede tilstede

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
nb: Du oppga ikke en brukerid. (Du kan bruke «-r»)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
nb: 
    Tast inn brukeriden.  Avslutt med en blank linje:

en: No such user ID.
nb: Det finnes ingen slik brukerid.

en: skipped: public key already set as default recipient
nb: hoppet over: offentlig nøkkel allerede satt som standard mottaker

en: Public key is disabled.
nb: Offentlig nøkkel er utkoblet.

en: skipped: public key already set
nb: hoppet over: offentlig nøkkel er allerede satt

en: unknown default recipient "%s"
nb: ukjent standardmottaker «%s»

en: %s: skipped: public key is disabled
nb: %s: hoppet over: offentlig nøkkel er utkoblet

en: no valid addressees
nb: ingen gyldige adressater

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
nb: påtvinging av kompresjonsalgoritme %s bryter med mottakerens preferanser

en: NOTE: secret key %s expired at %s
nb: NOTIS: hemmelig nøkkel %s utgikk den %s

en: key %s has no user IDs
nb: nøkkel %s: ingen brukerid

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Lage et utpekt opphevingssertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: secret key "%s" not found: %s
nb: hemmelig nøkkel «%s» ble ikke funnet: %s

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
nb: Lage et opphevingssertifikat for denne nøkkelen? (j/N)

en: Is this okay? (y/N)
nb: Er dette i orden? (j/N)

en: Invalid passphrase; please try again
nb: Ugyldig passfrase; vennligst prøv igjen

en: weak key created - retrying
nb: svak nøkkel ble opprettet - prøver på nytt

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
nb: kan ikke unngå svak nøkkel for symmetrisk krypteringsalgorime; prøvde %d ganger!

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel %s ble opprettet %lu sekund i fremtiden (time warp eller klokkeproblem)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
nb: nøkkel %s ble opprettet %lu sekunder i fremtiden (time warp eller klokkeproblem)

en: NOTE: signature key %s expired %s
nb: NOTIS: signaturnøkkelen %s utgikk %s

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelopphevingssignatur

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
nb: nøkkel %s: ingen undernøkkel for undernøkkelbindingssignatur

en: %s/%s signature from: "%s"
nb: %s/%s-signatur fra: «%s»

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
nb: ADVARSEL: påtvinging av kompresjonsalgoritme %s (%d) bryter med mottakerens preferanser

en: skipped "%s": duplicated
nb: hoppet over «%s»: er duplikat

en: skipped "%s": %s
nb: hoppet over «%s»: %s

en: error in `%s': %s
nb: feil med «%s»: %s

en: line too long
nb: for lang linje

en: invalid fingerprint
nb: ugyldig fingeravtrykk

en: ownertrust value missing
nb: verdi for eiertillit mangler

en: error finding trust record in `%s': %s
nb: feil ved søking etter tillitspost i «%s»: %s

en: read error in `%s': %s
nb: lesefeil ved «%s»: %s

en: can't create lock for `%s'
nb: kan ikke opprette lås for «%s»

en: can't lock `%s'
nb: kan ikke låse «%s»

en: can't access `%s': %s
nb: kan ikke aksere «%s»: %s

en: key %s: accepted as trusted key
nb: nøkkel %s: godtatt som betrodd nøkkel

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
nb: nøkkel %s: ingen offentlig nøkkel for betrodd nøkkel - hoppet over

en: key %s marked as ultimately trusted
nb: nøkkel %s markert som endelig betrodd.

en: [ revoked]
nb: [ opphevet]

en: [ expired]
nb: [ utgått]

en: [ unknown]
nb: [ ukjent]

en: [  undef ]
nb: [ udef ]

en: public key %s not found: %s
nb: fant ikke offentlig nøkkel %s: %s

en: general error
nb: generell feil

en: unknown packet type
nb: ukjent pakketype

en: unknown version
nb: ukjent versjon

en: unknown pubkey algorithm
nb: ukjent pubkey-algoritme

en: unknown digest algorithm
nb: ukjent digest-algoritme

en: bad public key
nb: ugyldig offentlig nøkkel

en: bad secret key
nb: ugyldig hemmelig nøkkel

en: bad signature
nb: ugyldig signatur

en: checksum error
nb: sjekksumfeil

en: bad passphrase
nb: ugyldig passfrase

en: public key not found
nb: fant ikke offentlig nøkkel

en: unknown cipher algorithm
nb: ukjent kryptoalgoritme

en: can't open the keyring
nb: kan ikke åpne nøkkelknippet

en: invalid packet
nb: ugyldig pakke

en: invalid armor
nb: ugyldig beskyttelse

en: no such user id
nb: det finnes ingen slik brukerid

en: secret key not available
nb: hemmelig nøkkel er ikke tilgjengelig

en: wrong secret key used
nb: feil hemmelig nøkkel ble brukt

en: not supported
nb: ikke støttet

en: bad key
nb: ugyldig nøkkel

en: file read error
nb: feil ved lesing av fil

en: file write error
nb: feil ved skriving av fil

en: unknown compress algorithm
nb: ukjent kompresjonsalgoritme

en: file open error
nb: feil ved åpning av fil

en: file create error
nb: feil ved opprettelse av fil

en: invalid passphrase
nb: ugyldig passfrase

en: unimplemented pubkey algorithm
nb: uimplementert pubkey-algoritme

en: unimplemented cipher algorithm
nb: uimplementert kryptoalgoritme

en: unknown signature class
nb: ukjent signaturklasse

en: trust database error
nb: feil med tillitsdatabasen

en: bad MPI
nb: ugyldig MPI

en: resource limit
nb: ressursgrense

en: invalid keyring
nb: ugyldig nøkkelknippe

en: bad certificate
nb: ugyldig sertifikat

en: malformed user id
nb: vansired brukerid

en: file close error
nb: feil ved lukking av fil

en: file rename error
nb: feil ved omdøping av fil

en: file delete error
nb: feil ved sletting av fil

en: unexpected data
nb: uforventet data

en: timestamp conflict
nb: konflikt mellom tidsstempler

en: unusable pubkey algorithm
nb: ubrukelig pubkey algoritme

en: file exists
nb: fila finnes fra før av

en: weak key
nb: svak nøkkel

en: invalid argument
nb: ugydig argument

en: bad URI
nb: ugyldig URI

en: unsupported URI
nb: ustøttet URI

en: network error
nb: nettverksfeil

en: not encrypted
nb: ikke kryptert

en: not processed
nb: ikke behandlet

en: unusable public key
nb: ubrukelig offentlig nøkkel

en: unusable secret key
nb: ubrukelig hemmelig nøkkel

en: keyserver error
nb: feil med nøkkelserver

en: no data
nb: ingen data

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
nb: ... dette er en feil (%s:%d:%s)

en: you found a bug ... (%s:%d)
nb: du fant en feil ... (%s:%d)

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
nb: ja

en: yY
nb: jJ

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
nb: nei

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
nb: avslutt

en: qQ
nb: aA

en: WARNING: using insecure memory!
nb: ADVARSEL: bruker usikkert minne!

en: please see http://www.gnupg.org/documentation/faqs.html for more information
nb: vennligst se http://www.gnupg.org/documentation/faq.html for mere informasjon

en: operation is not possible without initialized secure memory
nb: operasjonen er ikke mulig uten initialisert sikkert minne

en: (you may have used the wrong program for this task)
nb: (du kan ha brukt feil program for denne oppgaven)
