gammu 1.22.93 - en to sv translation catalogue (327 entries)

en:   Deleting %s
sv:   Tar bort %s

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d week | %d weeks
sv[0]: %d vecka
sv[1]: %d veckor

en: %d year | %d years
sv[0]: %d år
sv[1]: %d år

en: %i locations
sv: %i platser

en: %i percent
sv: %i procent

en: %i percent done.
sv: %i procent klar.

en: %i templates
sv: %i mallar

en: %i unread
sv: %i olästa

en: %i used
sv: %i använda

en: %s (yes/no) ?
sv: %s (ja/nej) ?

en: , date separator is %c
sv: , datumavgränsare är %c

en: 12 hours
sv: 12-timmars

en: 24 hours
sv: 24-timmars

en: ALL
sv: ALLA

en: Adding "%s"
sv: Lägger till "%s"

en: Address
sv: Adress

en: Address type
sv: Adresstyp

en: Age
sv: Ålder

en: Analogue
sv: Analog

en: April
sv: april

en: Ascending
sv: Stigande

en: August
sv: augusti

en: Authentication type
sv: Autentiseringstyp

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Bad day!
sv: Felaktig dag!

en: Bad month!
sv: Felaktig månad!

en: Battery temperature
sv: Batteritemperatur

en: Battery temperature:
sv: Batteritemperatur:

en: Bearer
sv: Bärare

en: Birthday (Anniversary)
sv: Födelsedag (årsdag)

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar note not found in file
sv: Kalendernotisen hittades inte i filen

en: Call length
sv: Samtalslängd

en: Caller group
sv: Samtalsgrupp

en: Caller groups
sv: Samtalsgrupper

en: Calls
sv: Samtal

en: Can not open file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: Can't open file "%s"
sv: Kan inte öppna filen "%s"

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: City
sv: Stad

en: Company
sv: Företag

en: Compiled in features:
sv: Funktioner inkompilerade:

en: Completed
sv: Färdig

en: Configuration file generated by gammu-detect.
sv: Konfigurationsfil skapad av gammu-detect.

en: Connection security
sv: Anslutningssäkerhet

en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: Contact
sv: Kontakt

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Country
sv: Land

en: DD MM YY
sv: DD MM ÅÅ

en: DD MM YYYY
sv: DD MM ÅÅÅÅ

en: DD MMM YY
sv: DD MMM ÅÅ

en: Daily alarm
sv: Dagligt alarm

en: Data call
sv: Datasamtal

en: Date
sv: Datum

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Date and time not set in phone
sv: Datum och tid är inte inställt i telefonen

en: Date format is
sv: Datumformatet är

en: Date, time and alarms
sv: Datum, tid och alarm

en: December
sv: december

en: Deleting
sv: Tar bort

en: Deleting old FM stations:
sv: Tar bort gamla FM-stationer:

en: Deleting:
sv: Tar bort:

en: Delivery report
sv: Leveransrapport

en: Delivery status
sv: Leveransstatus

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Device
sv: Enhet

en: Do you want to play it?
sv: Vill du spela upp det?

en: Done
sv: Klar

en: Driver:
sv: Drivrutin:

en: Email
sv: E-post

en: Email address 2
sv: E-postadress 2

en: Entry is empty
sv: Posten är tom

en: Entry was deleted
sv: Posten togs bort

en: Entry was empty
sv: Posten var tom

en: Error
sv: Fel

en: Error while closing file!
sv: Fel vid stängning av fil!

en: Error while opening file for writing!
sv: Fel då filen öppnades för skrivning!

en: Error while writing file!
sv: Fel under skrivning till fil!

en: Every day
sv: Varje dag

en: FM radio
sv: FM-radio

en: Fax call
sv: Faxsamtal

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: February
sv: februari

en: File created by
sv: Fil skapad av

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: First name
sv: Förnamn

en: Folder
sv: Mapp

en: Formal name
sv: Tilltalsnamn

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Friday
sv: Fredag

en: Functions that don't fit elsewhere
sv: Funktioner som inte passar in någon annanstans

en: Gammu information
sv: Gammu-information

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: High
sv: Hög

en: Home address
sv: Hemadress

en: Home email
sv: E-post hemma

en: Home fax number
sv: Hemfaxnummer

en: Home mobile number
sv: Hemmobilnummer

en: Home number
sv: Hemnummer

en: Home website
sv: Webbplats hemma

en: Homepage
sv: Hemsida

en: IP address
sv: IP-adress

en: Incompatible destination
sv: Inkompatibelt mål

en: January
sv: januari

en: Job title
sv: Jobbtitel

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Keypad locked
sv: Knappsats låst

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Last name
sv: Efternamn

en: Level 1
sv: Nivå 1

en: Level 2
sv: Nivå 2

en: Level 3
sv: Nivå 3

en: Level 4
sv: Nivå 4

en: Level 5
sv: Nivå 5

en: Location
sv: Plats

en: Login type
sv: Inloggningstyp

en: Logo and pictures
sv: Logotyp och bilder

en: Low
sv: Låg

en: MM DD YY
sv: MM DD ÅÅ

en: MM DD YYYY
sv: MM DD ÅÅÅÅ

en: MMS and MMS settings
sv: MMS och MMS-inställningar

en: Manual
sv: Manuell

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Medium
sv: Medel

en: Meeting
sv: Möte

en: Memo (Miscellaneous)
sv: Memo (Diverse)

en: Memory (phonebooks and calls)
sv: Minne (telefonböcker och samtal)

en: Message size
sv: Meddelandestorlek

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mobile number
sv: Mobilnummer

en: Model
sv: Modell

en: Monday
sv: Måndag

en: More parameters required!
sv: Fler parametrar krävs!

en: NO (always)
sv: NEJ (alltid)

en: NONE
sv: INGEN

en: Name
sv: Namn

en: Name prefix
sv: Namnprefix

en: Name suffix
sv: Namnsuffix

en: Name:
sv: Namn:

en: Network
sv: Nätverk

en: Networks for %s:
sv: Nätverk för %s:

en: Nick name
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No PIN code entered!
sv: Ingen PIN-kod inmatad!

en: No configuration file found!
sv: Ingen konfigurationsfil funnen!

en: No signal
sv: Ingen signal

en: None
sv: Ingen

en: Not enough parameters!
sv: För få parametrar!

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Note not found in file
sv: Anteckning hittades inte i filen

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing to enter.
sv: Inget att fylla i.

en: November
sv: november

en: Number
sv: Nummer

en: Number of bits
sv: Antal bitar

en: Number:
sv: Nummer:

en: OFF
sv: AV

en: ONLY
sv: ENDAST

en: October
sv: oktober

en: Off
sv: Av

en: Office number
sv: Kontorsnummer

en: Ohms
sv: Ohm

en: On
sv: På

en: Original IMEI
sv: Ursprunglig IMEI

en: Other number
sv: Annat nummer

en: Pager
sv: Personsökare

en: Pager number
sv: Sökarnummer

en: Parameter missing!
sv: Parameter saknas!

en: Password
sv: Lösenord

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Permanent error,
sv: Permanent fel,

en: Personal
sv: Personligt

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone information
sv: Telefoninformation

en: Phone seems not to support radio
sv: Telefonen verkar inte stöda radio

en: Phone settings
sv: Telefoninställningar

en: Phone temperature
sv: Telefontemperatur

en: Phone time is %s
sv: Telefonens tid är %s

en: Phonebook entry not found in file
sv: Telefonboksinlägg hittades inte i filen

en: Phones
sv: Telefoner

en: Photo
sv: Foto

en: Picture
sv: Bild

en: Please check The Gammu Manual for more information.
sv: Var god se Gammu-manualen för mer information.

en: Please note that restoring data will cause existing data in phone to be deleted.
sv: Var medveten om att återställning av data kommer att ta bort existerande data i telefonen.

en: Press Ctrl+C to break...
sv: Tryck Ctrl+C för att avbryta...

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på en tangent för att fortsätta...

en: Priority
sv: Prioritet

en: Private
sv: Privat

en: Product code
sv: Produktkod

en: Profile
sv: Profil

en: Protocols
sv: Protokoll

en: Proxy
sv: Proxyserver

en: Read
sv: Lästa

en: Reading:
sv: Läser:

en: Reference number
sv: Referensnummer

en: Remote number | Remote numbers
sv[0]: Fjärrnummer
sv[1]: Fjärrnummer

en: Repeating
sv: Upprepande

en: Restore message?
sv: Återställ meddelande?

en: Ringtone
sv: Ringsignal

en: Ringtones
sv: Ringsignaler

en: SMS memory full
sv: SMS-minnet är fullt

en: SMS message
sv: SMS-meddelande

en: SMS message received
sv: SMS-meddelande mottaget

en: SMSC number
sv: SMSC-nummer

en: SMSC response
sv: SMSC-svar

en: Saturday
sv: Lördag

en: Search text too long, truncating to %d chars!
sv: Söktexten är för lång, kapar av till %d tecken!

en: Second name
sv: Andranamn

en: Secure
sv: Säker

en: Security code is %s
sv: Säkerhetskoden är %s

en: Security code set to "12345"
sv: Säkerhetskod inställd till "12345"

en: Security status
sv: Säkerhetsstatus

en: Sender
sv: Avsändare

en: Sent
sv: Skickade

en: September
sv: september

en: Show version information and compiled in features.
sv: Visa versionsinformation och inkompilerade funktioner.

en: Signal strength
sv: Signalstyrka

en: Silent alarm
sv: Tyst alarm

en: Start
sv: Starta

en: State
sv: Tillstånd

en: Station name
sv: Stationsnamn

en: Status
sv: Tillstånd

en: Stop
sv: Stoppa

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Sunday
sv: Söndag

en: Temporary
sv: Temporär

en: Temporary error,
sv: Temporärt fel,

en: There is newer stable Gammu version available! (%s instead of %s)
sv: Det finns en nyare stabil version av Gammu tillgänglig! (%s istället för %s)

en: There is newer testing Gammu version available! (%s instead of %s)
sv: Det finns en nyare testversion av Gammu tillgänglig! (%s istället för %s)

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Time format is
sv: Tidsformatet är

en: Time of backup
sv: Tid för backup

en: Time: %02d:%02d
sv: Tid: %02d.%02d

en: Todo note not found in file
sv: Att-göra-anteckning hittades inte i filen

en: Todos
sv: AttGöra

en: Too few parameters!
sv: För få parametrar!

en: Training/Ball Games
sv: Träning/Bollsporter

en: Training/Cycling
sv: Träning/Cykling

en: Training/Dance
sv: Träning/Dans

en: Training/Extreme Sports
sv: Träning/Extremsporter

en: Training/Golf
sv: Träning/Golf

en: Training/Rugby
sv: Träning/Rugby

en: Training/Sailing
sv: Träning/Segling

en: Training/Swimming
sv: Träning/Simning

en: Training/Tennis
sv: Träning/Tennis

en: Travel
sv: Resa

en: Trying %i
sv: Provar %i

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type:
sv: Typ:

en: UnRead
sv: Olästa

en: UnSent
sv: Ej skickade

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown backup format: "%s"
sv: Okänd backup-format: "%s"

en: Unknown country name: %s.
sv: Okänt landsnamn: %s.

en: Unknown memory type ("%s")
sv: Okänd minnestyp ("%s")

en: Unknown memory type: "%s"
sv: Okänd minnestyp: "%s"

en: Unknown number
sv: Okänt nummer

en: Unknown parameter ("%c")
sv: Okänd parameter ("%c")

en: Unknown parameter ("%s")
sv: Okänd parameter ("%s")

en: Unknown parameter ("%s")
sv: Okänd parameter ("%s")

en: Unknown reason. Can't reset your security code
sv: Okänd anledning. Kan inte nollställa din säkerhetskod

en: Unknown security status.
sv: Okänd säkerhetsstatus.

en: User
sv: Användare

en: User name
sv: Användarnamn

en: Vacation
sv: Semester

en: Vibrate first
sv: Vibrera först

en: Video number
sv: Videonummer

en: Voice call
sv: Röstsamtal

en: WAP bookmark not found in file
sv: WAP-bokmärke hittades inte i filen

en: Waiting for PIN.
sv: Väntar på PIN-kod.

en: Waiting for PIN2.
sv: Väntar på PIN2-kod.

en: Waiting for PUK.
sv: Väntar på PUK-kod.

en: Waiting for PUK2.
sv: Väntar på PUK2-kod.

en: Waiting for Security Code.
sv: Väntar på säkerhetskod.

en: Waiting for network code.
sv: Väntar på nätverkskod.

en: Waiting for phone code.
sv: Väntar på telefonkod.

en: Warning
sv: Varning

en: Website
sv: Webbplats

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week starts on %s
sv: Veckan börjar på %s

en: Where is backup filename and location and memory type?
sv: Vad heter backup-filen, var finns den, och vilken minnestyp?

en: Where is backup filename and location?
sv: Var heter backup-filen och var finns den?

en: Whole PDU
sv: Hela PDU

en: Work address
sv: Arbetsadress

en: Work email
sv: E-post arbete

en: Work fax number
sv: Arbetsfaxnummer

en: Work mobile number
sv: Arbetsmobilnummer

en: Work website
sv: Webbplats arbete

en: Writing file:
sv: Skriver fil:

en: Writing:
sv: Skriver:

en: Wrong message length ("%s")
sv: Fel meddelandelängd ("%s")

en: YES (always)
sv: JA (alltid)

en: YY MM DD
sv: ÅÅ MM DD

en: YYYY MM DD
sv: ÅÅÅÅ MM DD

en: Yes
sv: Ja

en: Zip code
sv: Postnummer

en: active
sv: aktiv

en: address "%s", port %i
sv: adress "%s", port %i

en: day
sv: dag

en: device address %02x%02x%02x%02x%02x%02x
sv: enhetsadress %02x%02x%02x%02x%02x%02x

en: disabled
sv: inaktiverad

en: each month
sv: varje månad

en: enabled
sv: aktiverad

en: error %i
sv: fel %i

en: forever
sv: för alltid

en: general
sv: allmän

en: mobile
sv: mobil

en: no
sv: nej

en: pager
sv: personsökare

en: phone
sv: telefon

en: saving %i SMS
sv: sparar %i SMS

en: standard input
sv: standard in

en: string
sv: sträng

en: unknown field type
sv: okänd fälttyp

en: unknown type!
sv: okänd typ!

en: yes
sv: ja
