diffutils 2.8.7 - en to hu translation catalogue (83 entries)

en: program error
hu: programhiba

en: stack overflow
hu: veremtúlcsordulás

en: Unknown system error
hu: Ismeretlen rendszerhiba

en: regular empty file
hu: reguláris üres fájl

en: regular file
hu: reguláris fájl

en: directory
hu: könyvtár

en: block special file
hu: blokkos speciális fájl

en: character special file
hu: karakteres speciális fájl

en: symbolic link
hu: szimbolikus link

en: message queue
hu: üzenetsor

en: semaphore
hu: szemafor

en: shared memory object
hu: osztott memóriaobjektum

en: typed memory object
hu: típusos memória objektum

en: weird file
hu: furcsa fájl

en: Success
hu: Sikerült

en: No match
hu: Nincs találat

en: Invalid regular expression
hu: Érvénytelen reguláris kifejezés

en: Invalid collation character
hu: Érvénytelen collation karakter

en: Invalid character class name
hu: Érvénytelen karakterosztálynév

en: Trailing backslash
hu: Záró backslash

en: Invalid back reference
hu: Érvénytelen visszahivatkozás

en: Unmatched [ or [^
hu: Pár nélküli [ vagy [^

en: Unmatched ( or \(
hu: Pár nélküli ( vagy \(

en: Unmatched \{
hu: Pár nélküli \{

en: Invalid content of \{\}
hu: Érvénytelen tartalom a \{\}-ben

en: Invalid range end
hu: Érvénytelen tartományvég

en: Memory exhausted
hu: Elfogyott a memória

en: Invalid preceding regular expression
hu: Érvénytelen volt az előző reguláris kifejezés

en: Premature end of regular expression
hu: A reguláris kifejezés túl hamar ért véget

en: Regular expression too big
hu: Túl nagy reguláris kifejezés

en: Unmatched ) or \)
hu: Pár nélküli ) vagy \)

en: No previous regular expression
hu: Nincs előző reguláris kifejezés

en: memory exhausted
hu: elfogyott a memória

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
hu: Írta %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
hu: Írta %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta %s, %s, %s
    és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s és mások.

en: Files %s and %s differ
hu: A(z) %s és a(z) %s fájlok különböznek

en: No newline at end of file
hu: Nincs újsor a fájl végén

en: options -l and -s are incompatible
hu: a -l és a -s kapcsolók összeférhetetlenek

en: write failed
hu: az írás sikertelen

en: standard output
hu: szabványos kimenet

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]... FÁJL1 [FÁJL2 [UGRÁS1 [UGRÁS2]]]

en: Compare two files byte by byte.
hu: Összehasonlít két fájlt byte-onként.

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
hu: Az UGRÁS értékek után a következő szorzóutótagokat lehet írni:
    kB 1000, K 1024, MB 1 000 000, M 1 048 576,
    GB 1 000 000 000, G 1 073 741 824, és így tovább: T, P, E, Z, Y.

en: Exit status is 0 if inputs are the same, 1 if different, 2 if trouble.
hu: A kilépési állapotkód 0, ha a bemenetek azonosak; 1, ha különbözők; 2, ha hiba történt.

en: %s %s differ: byte %s, line %s
hu: %s %s eltér: byte: %s, sor: %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
hu: %s %s eltér: byte %s, sor %s %3o %s %3o %s

en: cmp: EOF on %s
hu: cmp: EOF %s-nél

en: pagination not supported on this host
hu: a tördelés nem támogatott ezen a gépen

en: too many file label options
hu: túl sok fájlcímke-beállítás

en: conflicting width options
hu: összeférhetlen szélességbeállítások

en: conflicting tabsize options
hu: összeférhetlen tabulátorméret-beállítások

en: --from-file and --to-file both specified
hu: a --from-file és a --to-file is meg van adva

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓK]... FÁJLOK

en: conflicting output style options
hu: összeférhetetlen kimenetistílus-kapcsolók

en: Only in %s: %s
hu: Csak %s -ben: %s

en: -D option not supported with directories
hu: -D kapcsoló nem támogatott könyvtárak esetén

en: Common subdirectories: %s and %s
hu: Közös alkönyvtárak: %s és %s

en: File %s is a %s while file %s is a %s
hu: A(z) %s fájl egy %s, viszont a(z) %s fájl egy %s

en: Files %s and %s are identical
hu: %s és %s fájlok azonosak

en: incompatible options
hu: összeférhetetlen kapcsolók

en: read failed
hu: olvasás sikertelen

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]... SAJÁT RÉGI ÚJ

en: Compare three files line by line.
hu: Három fájlt hasonlít össze sorról sorra.

en: Exit status is 0 if successful, 1 if conflicts, 2 if trouble.
hu: A kilépési állapotkód 0, ha sikeres; 1, ha konfliktus van; 2, ha hiba történt.

en: internal error: screwup in format of diff blocks
hu: belső hiba: a program megzavarodott a különbségblokkok formátumánál

en: %s: diff failed:
hu: %s: összehasonlítás sikertelen:

en: internal error: invalid diff type in process_diff
hu: belső hiba: érvénytelen összehasonlítási típus a process_diff-ben

en: invalid diff format; invalid change separator
hu: érvénytelen összehasonlítás-formátum; érvénytelen változáselválasztó

en: invalid diff format; incomplete last line
hu: érvénytelen összehasonlítás-formátum; befejezetlen utolsó sor

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
hu: érvénytelen összehasonlítási formátum; rossz sor eleji karakter

en: internal error: invalid diff type passed to output
hu: belső hiba: érvénytelen összehasonlítási típus került a kimenetre

en: input file shrank
hu: a bementi fájl összement

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]... FÁJL1 FÁJL2

en: cannot interactively merge standard input
hu: nem lehet interaktívan összefűzni a szabványos bemenetet.

en: both files to be compared are directories
hu: mindkét összehasonlítandó fájl könyvtár
